
Naujausios
Opozicijos priekaištai – dėl sutaupytų lėšų
Radviliškio rajono savivaldybė – vienintelė šalyje, neturinti jokių įsiskolinimų. Tuo, tvirtindami biudžetą, džiaugėsi ir valdantieji, ir opozicija.
Tačiau opozicijai nepatiko, kad Savivaldybėje biudžeto lėšų likutis sudaro per 4 milijonus eurų, kuriuos buvo galima panaudoti naudingai. Liko abejonių ir dėl kai kurių biudžeto eilučių. Todėl 2018 metų biudžetas patvirtintas ne vienbalsiai.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Įžvelgė taisytinų dalykų
Šių metų planuojamas rajono biudžetas yra didesnis nei pernykštis ir sudaro 38,8 milijono eurų. Iš jų 4,3 milijono eurų – praėjusių metų biudžeto lėšų likutis. Būtent dėl jo Tarybos posėdyje sulaukta kai kurių Tarybos narių priekaištų.
Tarybos narys Jonas Povilaitis sutaupytomis lėšomis nesidžiaugė. Anot jo, 4 milijonai eurų sutaupytų pinigų rodo dideles lėšų panaudojimo galimybes, o pačiame biudžete jis įžvelgė ir nepagrįstų išlaidų bei išlaidavimo požymių – lėšų skyrimą menkaverčiams dalykams. Pasak J. Povilaičio, yra neaiškumų ir skiriant lėšų kelių remontui.
Eduardas Martynkinas ir Justas Malinauskas nepritarė biudžetui, kadangi, anot jų, jame yra nemažai taisytinų dalykų, kuriuos, ko gero, dar ne kartą teks koreguoti.
Viršplaniniai ir nepanaudoti pinigai
Savivaldybės Finansų skyriaus vedėja Rita Chlebauskienė taupyme blogybių neįžvelgia. Anot jos, taupumas nėra yda.
„2017 metus užbaigėme gerai ir tai turėjo įtakos šių metų biudžeto formavimui. Mes gavome 1,88 milijono eurų viršplaninių pajamų ir liko apie 3 milijonus nepanaudotų asignavimų. Jų liko neįgyvendinus dalies investicijų programos – kai kurie projektai nebuvo pradėti ir dėl įvairių priežasčių nusikėlė į 2018 metus.
Dalis 4,3 milijono eurų likučio yra tikslinės paskirties. Iš nepanaudotų likučių mes galėjome formuoti investicinę programą, kurią sudaro 3,5 milijono eurų, iš jų 1,8 milijono reikia prisidėti prie europinių projektų, jei jie visi bus įgyvendinti“, – redakcijai sakė R. Chlebauskienė.
Didžiausia šiųmečio biudžeto dalis nukeliaus švietimo reikmėms – 16,4 milijono, arba 42,3 procento. Socialinių paslaugų sričiai suplanuota skirti 7,2 milijono, arba 18,6 procento, saugios, švarios ir patogios aplinkos programai skirta 4,4 milijono eurų (11,3 procento), Savivaldybės valdymo programai – 4,1 milijono (10,6 procento). daugiau nei 1 milijonu eurų padidintas darbo užmokesčio fondas.
Išleista socialinėms reikmėms
„Biudžetą nebuvo labai sunku subalansuoti, nes neturime jokių paskolų – praėjusiais metais grąžinome visas paskolas. Metų eigoje matysim, kaip sekasi jį vykdyti. Vis tik manome, kad reikia kreiptis į Viešųjų investicijų plėtros agentūrą dėl prisidėjimo prie ES projektų.
Nors šiuo metu biudžetas ir yra subalansuotas, bet jis subalansuotas planuojamų sutaupyti pašalpų dėka. Pilotinis projektas, kuriame dalyvavo Savivaldybė, pasibaigė ir socialinei apsaugai skiriamų lėšų suma šiemet yra sumažinta – vietoj buvusių 4,9 milijono numatyta 4,3 milijono.
800 tūkstančių eurų iš jų šiemet planuojame naudoti prisidėti prie europinių projektų. Todėl ir žadame kreiptis į Viešųjų investicijų plėtros agentūrą, kad gautume papildomai lėšų ir nenaudotume lėšų, skirtų socialiniams poreikiams“, – sakė finansininkė.
Anot R. Chlebauskienės, lėšų, skiriamų socialinėms pašalpoms, sutaupymas yra sąlyginis – iš to sutaupytojo katilo yra išlaikomi vaikų, senelių globos namai, socialinių paslaugų centras. Jos panaudojamos ir kitoms socialinėms reikmėms – socialiai remtinų vaikų maitinimui, socialinio būsto plėtrai, socialinių pašalpų skyrimui išimties tvarka, keliams tvarkyti, iš kurių didelė dalis yra kaimuose, kur gyvena daug socialiai remtinų žmonių.
„Todėl jei pačioms pašalpoms panaudojame 1,8 milijono, tai kitus 3,1 milijono eurų skiriame kitoms socialinėms bei Savivaldybės reikmėms, tarp jų – ir mokyklų, darželių pastatų remontui, papildomų ugdomųjų grupių įrengimui, pirminės sveikatos priežiūros centrų materialinės bazės gerinimui ir panašiai. Jei šių lėšų nebūtų, turėtume išlaidas dengti iš kitur“, – aiškino finansininkė.
Pasak jos, socialinėms pašalpoms skiriamų lėšų buvo sutaupyta bendromis seniūnijų, seniūnaičių, bendruomenių pastangomis – pradėta labiau filtruoti tuos, kam iš tiesų ši pašalpa turėtų būti skirta ir kas manipuliuoja galimybėmis ją gauti.
Tarp kitų taupyti leidžiančių priežasčių R. Chlebauskienė įvardijo ir gyventojų mažėjimą, migraciją, didesnį darbo lygį bei sugriežtintus įstatymus.
Paskirstytos papildomos lėšos
„Kad lėšos nebuvo iššvaistytos ir jas galime panaudoti būtiniausioms reikmėms, – gerai. Skolų neturinti Savivaldybė negali ir skolintis – toks yra dabartinės Fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstitucinis įstatymas.
Rajone kol kas jokių stebuklų nėra – verslas per daug nesiplečia, geležinkeliai traukiasi, gyventojai emigruoja, todėl pagarbu ir išmintinga būti taupiems“, – sakė R. Chlebauskienė.
Šiemet rajono seniūnijoms, švietimo ir kitoms įstaigoms skirta 1,5 milijono eurų papildomų lėšų. Daugiausia jų atiteks Radviliškio miesto seniūnijai – 147 tūkstančiai eurų, mažiausiai – Sidabravo ir Tyrulių seniūnijoms, atitinkamai 6 ir 7 tūkstančiai eurų.
Daugiau lėšų šiemet skirta reprezentacinėms lėšoms: pernai tam buvo skirta 30 tūkstančių eurų, išleista – 22 tūkstančiai. Šiemet reprezentacinių lėšų limitas išaugo iki 40 tūkstančių.
Autorės nuotr.
Savivaldybės Finansų skyriaus vedėja Rita Chlebauskienė: „Taupumas nėra yda – sutaupytas lėšas galime panaudoti įvairioms reikmėms“.