
Naujausios
Pigūs darbai Savivaldybei kainavo baudą
Aukščiausiasis Teismas (AT) Kelmės rajono Savivaldybės administracijai paskyrė 7380 eurų baudą ir 988 eurus advokato paslaugoms ir kitoms bylinėjimosi išlaidoms bendrovei „Račkausko Agrotech“.
Bendrovė į teismą kreipėsi po to, kai atvirą konkursą „Kelmės dvaro parterinės dalies sutvarkymas ir pritaikymas visuomenės poreikiams, techninio darbo projekto parengimas, statinio projekto vykdymo priežiūra ir statybos rangos darbai“ laimėjo UAB „Apastata“, pasiūliusi daugiau negu 25 procentais mažesnę kainą negu kitos septynios konkurse dalyvavusios bendrovės.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Laimėjo mažiausią kainą pasiūliusi bendrovė
Supaprastintas atviras konkursas įvyko 2016 metų spalio 21 dieną.
Konkurse dalyvavo aštuonios bendrovės. Savivaldybės Viešųjų pirkimų komisija sudarė pasiūlymų eilę ir konkurso laimėtoju pripažino Tauragės rajone registruotą UAB „Apastata“. Ši bendrovė pasiūlė darbus atlikti už 368 999 eurus.
Konkurso nelaimėjusių bendrovių pasiūlytos kainos aritmetinis vidurkis siekė 494 233 eurus. Taigi, laimėtojo pasiūlyta kaina buvo 25,34 procento mažesnė už kitų septynių bendrovių siūlytos kainos aritmetinį vidurkį. Be to, net 30 procentų mažesnė už pačios Savivaldybės nustatytą pirkimo biudžetą.
Bylos truko ilgiau kaip metus
Remdamasi šiais argumentais antroje vietoje likusi Kelmėje dirbanti UAB „Račkausko Agrotech“ kreipėsi į teismą.
Praėjusių metų sausio 17 -ąją Šiaulių apygardos teismas nusprendė, jog yra pagrindas konstatuoti UAB „Apastata“ neįprastai mažos kainos faktą ir jos pasiūlymą atmesti.
Tačiau Savivaldybės administracija apskundė Šiaulių apygardos teismo sprendimą Lietuvos apeliaciniam teismui.
„Jeigu būtume neskundę teismo sprendimo, būtume pasirašę sutartį su antra eilėje buvusia Petro Račkausko bendrove. Tačiau opozicija vėl būtų sakiusi, kad mes proteguojame Račkauską. Be to, 80 tūkstančių, kuriuos sutaupome, pasirinkdami „Apastatos“ bendrovę, Savivaldybei dideli pinigai", – „Šiaulių kraštui“ tvirtino Kelmės rajono meras Vaclovas Andrulis.
Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija pakeitė Šiaulių apygardos teismo sprendimą ir konstatavo, jog „Apastatos“ bendrovė pateikė išsamius duomenis apie pasiūlymo kainą, o perkančioji organizacija juos tinkamai įvertino.
Viešųjų pirkimų komisijos pirmininkas iš „Apastatos“ gavo naujų duomenų apie darbuotojų atlyginimus, įmonės patirtį analogiškuose projektuose, pasiūlyta kaina atitinka rinkos kainą. Taigi, pasiūlymas – realus ir ekonomiškai pagrįstas.
Gavusi tokį Lietuvos apeliacinio teismo sprendimą, Savivaldybė pasirašė sutartį su konkursą laimėjusia bendrove.
Tačiau „Račkausko Agrotech“ sprendimą apskundė AT. Šis panaikino Lietuvos apeliacinio teismo nutartį ir paliko galioti Šiaulių apygardos teismo verdiktą.
Sutarties nepanaikino – skyrė baudą
AT konstatavo, kad Kelmės rajono savivaldybė, vertindama UAB „Apastata“ neįprastai mažos kainos pagrindimą, nesilaikė Viešųjų Pirkimų Įstatymo 40 straipsnio nuostatų, nepatikrino pasiūlytos kainos pagrįstumo ir pasirengimo tinkamai įvykdyti pirkimo sutartį. Todėl yra pagrindas konkurso rezultatus laikyti neteisėtais.
Tačiau dar pernai gegužės mėnesį Savivaldybė sudarė sutartį su konkurso laimėtoja „Apastata“. Remiantis tuo, kad konkursas pripažintas neteisėtu, AT galėtų pripažinti niekine ir sutartį.
Kadangi sutarties nutraukimas turėtų neproporcingų ekonominių padarinių, Savivaldybei skirta alternatyvi sankcija – 2 procentų sandorio vertės bauda, kuri siekia 7380 eurų. Be to, priteista beveik 989 eurai bylinėjimosi išlaidų.
Meras džiaugiasi sutaupęs
Paklaustas, kodėl po Lietuvos apeliacinio teismo sprendimo Savivaldybė taip greitai, nelaukdama, kol pasibaigs apskundimo terminas, pasirašė sutartį su „Apastatos“ bendrove, rajono meras V. Andrulis tvirtino, jog jam nė į galvą neatėjo, kad sprendimas bus skundžiamas. Girdėjęs, kad neskųs. Be to, tikėjęs, jog Lietuvos apeliacinio teismo sprendimas – teisingas.
„Sumokėsime aštuonis tūkstančius baudos ir bylinėjimosi išlaidų, bet sutaupėme 80 tūkstančių. Kovo 15 dieną "Apastata“ jau turi pateikti techninį projektą ir pradėti darbus“, – sakė meras.
Ar Kelmės žmonėms nereikia darbo?
Tuo tarpu verslininkas Petras Račkauskas, nors ir laimėjo teismus, tvirtina, kad jo bendrovė patyrė nemažai materialinės žalos.
„Kadangi negavome numatyto objekto, teko atleisti dalį darbininkų. Nedarbas Kelmėje ir taip didelis. Dar papildėme bedarbių gretas. Bet rajono valdžiai, matyt, nė nereikia, kad savi žmonės, kelmiškiai, dirbtų, kad mokėtų mokesčius į savivaldybės biudžetą, – svarsto P. Račkauskas. – Be to, iš praktikos žinau, jog mažiausios kainos pasiūlymą pateikusios bendrovės vėliau prašo iš Savivaldybės papildomų pinigų. Ar taip neatsitiks ir šiuo atveju?“
Klausimą, ar mažiausia kaina nevirs didžiausia kelia ir Tarybos narys Egidijus Ūksas. Jis stebisi, jog meras visiškai nesikremta dėl gautos baudos.
„Išeitų, jog pinigai jiems – ne problema, problema – galvos“, – komentavo E. Ūksas.
Autorės nuotr.
UAB „Račkausko Agrotech“ savininkas Petras Račkauskas tvirtina, jog dėl neteisingai surengto konkurso, jo bendrovė patyrė ženklios materialinės žalos.
Ginčas dėl Kelmės dvaro, kuriame įsikūręs Kelmės krašto muziejus, parterinės dalies sutvarkymo buvo persikėlęs į teismus.