
Naujausios
SOCIALINIS REPORTAŽAS
Nakvynės namai braška ne nuo šalčio
Radviliškio nakvynės namų sienos šiuo metu nuo šalčio gelbėja aštuonis benamius.Leidimai išduoti dešimčiai. Dešimtmetį veikianti įstaiga benamius priglaudžia kiekvieną šaltąjį sezoną. Šiemet ji – pilnutėlė. Jeigu benamių atsirastų daugiau, tektų kloti nebent čiužinius.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Nakvynės namai – pilni
Statistika skelbia: didžiausias pavojus sušalti gresia benamiams. Neretai nukenčia ir vieniši senoliai. Radviliškio rajone jau yra šalčio aukų – vasario 7 dieną Šeduvoje, netoli Vėriškių gatvės esančiuose laukuose, rastas mirtinai sušalęs 58-erių metų vyras.
Rajone veikia vieninteliai nakvynės namai. Jie jau dešimtmetį yra įsikūrę vietos Žmonių su negalia sąjungos pašonėje, kuri benamių žiemos prieglaudą ir administruoja.
Radviliškio krašto žmonių su negalia sąjungos pirmininkė Jūratė Čiuladienė sako, kad šiuo metu pora laisvų vietų yra moterų patalpoje, nes ten šiemet apsistojusi tik viena moteris. Pas vyrus tektų kloti nebent čiužinius.
„Prasidėjus šalčiams, nakvynės ieškančių benamių pas mus nepadaugėjo – dauguma gyvena nuo lapkričio mėnesio, kai tik atsidaro nakvynės namai“, – sako J. Čiuladienė.
Pradėję dirbti lapkričio 1-ąją, nakvynės namai užsidaro gegužės 1-ąją. Dauguma klientų čia tiek ir būna.
Tarp šių metų nakvynės namų gyventojų – ir senbuviai, čia apsistojantys jau penkeri ar septyneri metai, yra ir trys naujokai.
Visi nakvynės namų gyventojai turi gauti leidimą apsistoti, kurį išduoda rajono Socialinės paramos skyrius. Iki penkių parų priimami ir atsitiktiniai klientai. Kartais juos atveža kur nors radę policijos pareigūnai, kai kurie ateina ir patys.
Pasak J. Čiuladienės, šiemet nemažai gyventojų – grįžę iš įkalinimo įstaigų. Yra ir tokių, kurie yra deklaravę gyvenamąsias vietas, tačiau ten dėl įvairių priežasčių negyvena.
Klientų amžius – nuo 30-ies iki 75-erių metų. Daugumos iš jų pajamos – gaunama pašalpa, užsiregistravus Darbo biržoje. Yra ir gaunančių senatvės pensiją.
„Visi ateina su šiokia tokia savo manta – kai kas turi ir savo patalynę, neturintiems duodame mes. Dienos metu visus turėtume išprašyti išeiti, bet dabar, kai lauke šalčiai, to nebereikalaujame, leidžiame šiltai būti patalpoje“, – sako pirmininkė.
J. Čiuladienė atvira – didžiausia jų klientų problema – girtavimai. Esą tada neretai prireikia ir policijos pagalbos, nes prasideda muštynės, rietenos, grasinimai.
Namai išlaikomi iš biudžeto
Nakvynės namuose jų gyventojai turi galimybę nusimaudyti, išsivirti arbatos, yra ir skalbimo mašina, šaldytuvas. Tik ne visiems svarbi minimali švara – sako, jog dažnas ir lovoje guli su drabužiais.
Anot J. Čiuladienės, dauguma jų gyventojų – radviliškiečiai. Gyventojų kontingentas keičiasi ir dėl įvairių nelaimių – neseniai vieną gyventoją mirtinai sužalojo automobilis, vienas mirė kaimyno subadytas peiliu, dar vieną po kojos lūžio teko išvežti į globos namus.
Žmonių su negalia sąjungos darbuotojoms kartais tenka pagelbėti ir gyventojams pametus dokumentus, susirgusius yra tekę lydėti pas gydytoją, kartais tenka lydėti ir iki Psichiatrijos ligoninės.
Už nakvynės namų gyventojų priežiūrą sąjungai apmoka Savivaldybė. Šiemet už vieno gyventojo buvimą vieną parą iš biudžeto yra sumokama 7,27 euro. Pernai suma buvo mažesnė – 5,42 euro. Už visą darbo sezoną pernai buvo pervesta 9,2 tūkstančio eurų.
Pasak J. Čiuladienės, už šias lėšas yra apmokama benamius prižiūrintiems žmonėms, sumokama už šildymą, elektrą, vandenį, prireikus nuperkama inventoriaus, kartais prireikia skirti lėšų ir dezinfekcijai.
Prižiūrėti nakvynės namus – nelengva
Užėjus į nakvynės namų vyrų patalpą, joje ant lovų sėdėjo trys vyrai. J. Čiuladienė pristato: visi jie nakvynės namuose žiemas leidžia nebe pirmus metus. Akinius mėginantis susiremontuoti Zenius skaičiuoja – jis čia jau, ko gero, septintas sezonas.
„Žiemą būnu čia, vasarą – „ant slidžių“. Radviliškyje gimęs, augęs, randu kur prisiglaust vasaromis“, – dėl tokio gyvenimo būdo neišgyvena pensininkas.
Darbingo amžiaus Virgis čia jau penkti metai. Buvo trumpam išvažiavęs į Lenkiją, bet esą ten buvo apgautas, todėl grįžo.
Radviliškietis prisipažino: „Čierką padarom, bet stengiamės, kad nepastebėtų. Vaikštai per dieną, vaikštai, sušąli – ką daryt. Tai ir geriam tyliai“.
Trečias vyriškis į nakvynės namus grįžo po įkalinimo. Kaip ir kitoje patalpoje gulinti šiuo metu serganti 58 metų Konstantina.
Kambaryje sklinda radijo garsai, puode garuoja barščiai – prižiūrėtoja išvirė. Ant vienos lovos guli krūvelė žurnalų – sako randa jų konteineriuose arba žmonės duoda. Patalynė ant lovų nuo švarumo negurgžda, bet gyventojams tai netrukdo.
Užsukame ir į čia pat gyvenančios bei tvarką nakvynės namuose prižiūrinčios Irenos Rulienės namus. Tai ji tą dieną pagailėjo benamių ir iš jų supirktų produktų išvirė jiems barščių.
Moteris savo darbu nėra sužavėta – dirbti tenka ištisą parą, nes nežinia kada kas ir ką gali iškrėsti, o už darbą gauna vos 200 eurų.
„Dirbi be išeiginių dieną naktį. Eini malšinti triukšmo, raminti besišvaistančių peiliais, rizikuoji, neretai ir policiją tenka kviesti, o uždirbi tik tiek. Atsibodo. Jei nepadidins algos, padėsiu raktus ant stalo ir tesižino“, – įpykusi rėžia moteris.
Žmonai padedantis vyras pritaria: tenka ir jam naktį eiti, ne kartą teko duris, spynas taisyt, mat gyventojai į jas degtukų prikaišioja, kad negalima būtų užrakinti.
Šiluma pasirūpina ir socialiniai darbuotojai
Tolokai nuo rajono centro nutolusios Grinkiškio seniūnijos seniūnė Giedrė Bložienė džiaugėsi, kad pastaruoju metu jų seniūnijoje nėra stogo virš galvos neturinčių žmonių.
„Yra apgyvendintų globos namuose, vienas benamis iškeliavo Anapilin, dar vienas pats atrado kur prisiglausti žiemą. Nėra ir visiškai vienų senukų – vienus aplanko giminaičiai, pas kitus užeina socialiniai darbuotojai“, – sakė seniūnė.
Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centro direktorės pavaduotoja socialinėms paslaugoms Žydrūnė Plungienė sakė, kad jų darbuotojai seniems ir ligotiems vienišiems žmonėms teikia paslaugas į namus. Tokių žmonių yra apie 270, tačiau ne visiems reikia prinešti malkų, vandens, nes dalis gyvena butuose su patogumais.
Socialinės paramos skyriaus vedėjas Darius Brazys redakcijai sakė, jog kol kas nė viena seniūnija nėra kreipusis pagalbos į skyrių dėl visiškai vienišų ir be jokios priežiūros esančių senukų.
„Labai tikiuosi, kad tokių nėra“, – išsitaria vedėjas.
P.S. Kol publikacija buvo rengiama spaudai, į Radviliškio nakvynės namus policija atvežė ligoninėje triukšmavusį vargetą. Jam jau teks gyventi prastesnėmis sąlygomis.
Autorės nuotr.
Stogo virš galvos neturintys radviliškiečiai šaltąjį sezoną glaudžiasi nakvynės namuose.
Radviliškio nakvynės namus administruoja Radviliškio krašto žmonių su negalia sąjunga.
Radviliškio krašto žmonių su negalia sąjungos pirmininkė Jūratė Čiuladienė dažnai praveria nakvynės namų duris.
Nakvynės namus prižiūrinti Irena Rulienė: „Mano darbas – be išeiginių, turi bet kada būti pasirengus daryti tvarką“.
Radviliškiečiui Zeniui nakvynės namai – lyg savi. Čia jis – jau septintą žiemą.