
Naujausios
Audiniai grąžina į kelių šimtmečių praeitį
Joniškio „Aušros“ gimnazijos dailės ir technologijų mokytoja Jurgita Burauskienė prieš daugelį metų išbandė seniausią žinomą baltišką audimą kaladėlėmis. Vėliau į namus Pavirčiuvės kaime vyras Dainius Iš Ignalinos rajono pargabeno šimto metų stakles, prie kurių šeimininkė prisėdo, kai susilaukė vaikų ir juos augindama panoro įvairesnės veiklos. Dabar moteris sako, kad tikriausiai suskaičiuotų kelis šimtus metrų vilnonio audinio, įvertinto tautinio paveldo sertifikatu, iškeliavusio ne tik į įvairius Lietuvos miestus, bet ir Lenkiją, Norvegiją.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Senasis audimas kaladėlėmis
Jurgita Burauskienė ant stalo išdėlioja audinių atraižas, pavyzdžius. Baltos ir tamsiai rudos spalvų raštų juostelė su raudonais krašteliais – vienas pirmųjų darbų, sukurtas, naudojantis ypač paprastais įrankiais – keturkampėmis kaladėlėmis su šonuose išmuštomis keturiomis skylutėmis. Per jas veriami siūlai, kurių vienas galas pririšamas prie stalo, kitas – prie audėjos juosmens. Moteris kaladėles meistriškai pasuka ir atsiveria „žiotys“, per kurias keliauja ataudai. Skirtingai sukiojant kaladėlių rinkinį sukuriamas savitas raštas.
„Tai bene seniausias žinomas baltiškas audimo būdas, pasiekęs mus iš X amžiaus. Išbandžiau jį pagal aprašymą knygoje. Būtent tokio rašto išsilaikęs per amžius audinys buvo iškastas viename Klaipėdos rajono kapinyne“, – pasakoja jauna moteris, nuo stalo paimdama du suvyniotus ritinėlius, kurie pasileidžia kaip du upeliukai. Raudonos ir baltos derinys – ryškus, traukia akį ir tada, kai audėja ima vieną vynioti ant kojos – nuo kelio žemyn ligi čiurnos. Šis puošnus trijų metrų ilgio autas nevyniojamas ant pėdų, ant jų aunamos kojinės. Kadangi odinis apavas dažniausiai būdavo trumpaaulis, autai ir šildė, ir puošė jų šeimininką.
Daugiausia dažo gamtinėmis medžiagomis
Iš keliasluoksnės audinių krūvelės Jurgita traukia tamsiai žalią, samaninę, gelsvą, mėlyną skiautes. Dauguma šių vilnonių audinių siūlų dažyti natūraliomis gamtinėmis medžiagomis. Mirkyta džiovintų beržo lapų, arkliarūgštės, kurią savo sodyboje kartu su vyru šienavo, nuoviruose. Išgavo gelsvą, chaki, o iš didesnės koncentracijos – tamsiai rudą spalvas. Galima dažyti ir jonažole, obels lapais, ąžuolo žieve ar kitomis medžiagomis, kurios auga aplink.
Tik tamsiai mėlynos spalvos gamtinių dažų kol kas neišbandė, tad naudojasi pirktiniais. O būtent ši indigo spalva populiariausia, nes tokius rūbus dėvėdavo kilmingesnieji, panašių visi ir nori.
Dailės ir technologijų mokytojos profesiją buvusioje Telšių aukštesniojoje dailės mokykloje (dabar – Vilniaus dailės akademijos fakultetai) įgijusi, o vėliau tą pačią specialybę Šiaulių universitete baigusi Jurgita Burauskienė tekstilės ir audimo pradmenis sako gavusi jau tuomet bestudijuodama, ypač iš buvusios pedagogės Salomėjos Udovičienės. Vėliau audimų iniciatoriumi tapo vyras Dainius Burauskas, kuris dalyvavo gyvosios istorijos klubo „Semigallia“ veikloje. Reikėjo pagal senovinius radinius žiemgališkuose kapinynuose atkurti rūbus, o nesinorėjo parduotuvėse siūlomų medžiagų.
Staigmena – staklės iš Ignalinos rajono
Moteris pamena, kaip abu važiavo į Latviją pas vieną žinomą audėją užsisakyti audinių.
Vėliau vyras padarė staigmeną – iš Ignalinos rajono Barkuškės kaimo į savo sodybą Joniškio rajone Pavirčiuvės kaime pargabeno kelių kartų rankas perėjusias šimtametes stakles, kurios užėmė pusę kambario. Staigmena iš pradžių Jurgitą šiek tiek išgąsdino – ar sugebės jomis dirbti?..
Po raudonų plytų seną namą laksto trys vaikai: Severina, Adolis ir Aleksiukas. Būtent gimus vaikams Jurgita sako supratusi, kad norisi įvairesnio užsiėmimo. Todėl sėdo prie staklių ir po truputį ėmė austi. Išaudė ir išsiuvinėjo „Vilkatlakių“ klubo vėliavą su vilko siluetu, audė autus, medžiagas rūbams. Atsirado užsakymų, nes senovės baltų istorijos, karybos klubai norėjo tikro, storo, anuos šimtmečius menančio šiurkštaus audinio. Savotišku vadybininku tapęs vyras Dainius vis priiminėdavo užsakymus, o Jurgitai beliko suktis staklėse kaip voverei. Darbai važiuodavo į Kauną, Klaipėdą, Vilnių. Yra iškeliavusių į Norvegiją, viena skara buvo užsakyta Lenkijoje. Prie staklių kartais prasėdėdavo naktimis. Sako, nesuskaičiavusi visko, bet išaudusi tikrai kelis šimtus metrų medžiagos.
Įsigijo ir savo avių
Iš pradžių vilną pirkdavo, o prieš kelerius metus įsigijo savo avių.
„Vis pakalbėdavau, kad jų reiktų, tokie mieli gyvūnėliai. Ir prisišnekėjau. Dabar turime senosios lietuviškos šiurkščiavilnės veislės keturias ėriavedes ir vieną aviną“, – sako Jurgita, rodydama tai liudijantį tautinio paveldo sertifikatą. Avelės ne tik vilnos duoda, bet ir žolę aplink namus nušienauja. Tokį pat sertifikatą 2014-aisiais iš Žemės ūkio ministerijos ji gavo ir už savo gaminamą produkciją – skarų, sermėgų, kelnių audinius ir autus.
Moteris aiškina, kad sekant šimtmečių tradicijomis vilna turi būti audžiama iš vienos storos gijos, bet bėda, kad ji paprastai greitai trūkinėja. Todėl veždami savo mamų rankų pagalba išplautą ir išpurentą vilną verpėjams į Plungę, visada paprašo, kad siūlus labiau susuktų.
Pasak amatininkės ir pedagogės, jeigu savo gaminiui reikalingą medžiagą, šiuo atveju – vilną, augini pats, valstybei nereikia mokėti mokesčių „Sodrai“, sveikatos draudimo, pirkti verslo liudijimo. Gamini ir parduodi taip, kaip bet kuris žmogus, savo darže užauginęs daržoves, vaisius ir jas nunešęs į turgų. Todėl neturint didelių poreikių iš audimo galima būtų ir išgyventi.
Už kūrybinę veiklą Jurgita Burauskienė praėjusiais metais buvo įvertinta 20-metį minėjusios Joniškio Žiemgalos– ukštaičių draugijos garbingu apdovanojimu – Nameisio žiedu.
Autorės nuotr.
Jurgita Burauskienė austi staklėmis, kurias nupirko vyras Dainius, pradėjo augindama vaikus.
Jurgitą Burauskienė rodo skietą, audimo staklių prietaisą, į kurį suveriami metmenys ir juo sumušami ataudai.
Autas ir šildo, ir puošia koją.
Štai tokiomis kaladėlėmis išausta ši juostelė.
Daugelis audėjos darbų seniai iškeliavę pas užsakovus, tad namuose daugiausia liko pavyzdžiai.
Baltiškais raštais austa juosta rūbams sujuosti.
Trijų metrų ilgio autai susukti į ritinukus.
Jurgita Burauskienė išbandė įvairius juostų raštus ir spalvas.
Šeima savo auginamų avių vilnos siūlus nudažo gamtinėmis medžiagomis.
Šeima prieš kelerius metus ėmė auginti senovines šiurkščiavilnes lietuviškas avis.