
Naujausios
Užduotis – uždaryti vaikų globos namus
Šalies savivaldybių laukia nelengva užduotis – iki 2020 metų uždaryti visus vaikų globos namus, o juose augančius vaikus apgyvendinti nedidelėse šeimynose arba pas globėjus.
Radviliškio rajone tiek globėjų nėra, todėl Savivaldybei teks pirkti kelis namus ar butus ir juose steigti bendruomeninius vaikų globos namus. Jau dabar aišku, kad išlaidos tokiems namams išlaikyti gerokai išaugs, tačiau kito kelio nėra.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Steigs bendruomeninius globos namus
Iš viso Radviliškio rajone yra globojami 226 vaikai, iš jų 158 gyvena šeimose, 4 – šeimynoje, 64 – globos institucijose. 2017 metais įvaikinti du vaikai.
Radviliškio vaikų globos namuose „Nykštukas“ šiuo metu gyvena 45 vaikai. Po dvejų metų juose galės būti teikiama tik trumpalaikė (iki trijų mėnesių) socialinė globa aštuoniems vaikams.
Kitiems globos namų auklėtiniams turės būti surasti globėjai arba jie apgyvendinti bendruomeniniuose globos namuose, kuriuose negalės gyventi daugiau, negu aštuoni vaikai.
Socialinės globos įstaigose vaikai negali sulaukti tiek dėmesio, meilės ir rūpesčio, kiek galėtų gauti gyvendami šeimoje. Be to, vaikų globos namų auklėtiniai, sulaukę pilnametystės, nemoka gyventi savarankiškai, neįgyja socialinių įgūdžių.
„Pati bendruomeninių namų idėja gera. Vaikai gyvens kaip įprastoje šeimoje, mokysis buities darbų: tvarkysis, padės ruošti maistą, prie namų turės daržiuką ir užaugę gal jau patys mokės ir norės gyventi šeimyniškai“, – svarstė Socialinės paramos skyriaus vedėjas Darius Brazys.
Kita vertus, reikalavimai bendruomeniniams vaikų globos namams yra ganėtinai aukšti ir Savivaldybei jų paieška bei išlaikymas taps rimtu išbandymu.
Savotišku tolerancijos ir supratingumo išbandymu naujoji reforma taps ir daliai visuomenės, kuri negali suteikti tokių gyvenimo sąlygų savo vaikams.
Reikalavimai būstui – aukšti
Pagal praėjusiais metais patvirtintą priemonių planą bei atsižvelgus į dabar vaikų globos namuose gyvenančių vaikų skaičių, šiemet rajono Savivaldybė šeimynoms turėtų nupirkti du gyvenamuosius būstus, kitais metais – taip pat du ir 2020 metais – vieną būstą (namą arba butą).
Reikalavimai būstams aukšti. Jei šeimynoje auga aštuoni vaikai, bendras naudingas patalpų plotas turi būti ne mažiau kaip 112 kvadratinių metrų. Name arba bute turi būti keturi miegamieji, ne mažesni, negu 12 kvadratinių metrų ploto.
Būtina virtuvė, drabužinė, bendras kambarys (valgomasis, žaidimo, bendravimo), dvi vonios ir tualeto patalpos, skalbimo, džiovinimo, lyginimo patalpa arba tam skirta vieta, ne mažiau kaip 48 kvadratinių metrų ploto vieta poilsiui ir laisvalaikiui. Namai turi būti netoli ugdymo įstaigų arba turi būti organizuojamas pavėžėjimas į jas.
Su viena šeimyna pasikeisdami ištisą parą dirbs du socialiniai darbuotojai ir trys socialinių darbuotojų padėjėjai. Išliks ir administracija, kuruojanti bendruomeninių namų veiklą, psichologas, slaugytoja, surdopedagogas, ūkio dalies darbuotojas.
Išlaikymas pabrangs
Jau dabar aišku, kad po reformos išlaidos penkių bendruomeninių globos namų išlaikymui bus didesnės, nei išlaikant dabartinius vaikų globos namus.
Dabar vieno vaiko išlaikymas globos namuose per mėnesį kainuoja 636 eurus. Po reformos, skaičiuojama, šios išlaidos gali išaugti iki 900–1000 eurų vaikui.
Pirminiais apskaičiavimais, vienuose bendruomeniniuose globos namuose dirbančių darbuotojų atlyginimams per metus reikės apie 60 tūkstančių eurų, būstui – apie 115 tūkstančių. Į šią sumą įeitų komunaliniai mokesčiai, ryšių paslaugos, transporto išlaikymas, kvalifikacijos kėlimas, baldų, lovų, patalynės, kitų reikalingų daiktų pirkimas bei kitos išlaidos.
Nereikia būti geru matematiku, kad suskaičiuotum: Savivaldybei, jos paskaičiavimu, penkių bendruomeninių namų išlaikymui per metus teks atseikėti bemaž 1 milijoną eurų.
„Kelio atgal nebėra. Turim dirbti pagal planą. Šiemet turim startuoti. Dvi šeimynos turi būti įkurtos. Kadangi iki šiol nėra žinių apie reformos finansavimą, tam teks rasti lėšų iš Savivaldybės biudžeto“, – sakė administracijos direktorė Jolanta Margaitienė, suprasdama, kad reforma gali sukelti ir priešiškų reakcijų, ypač tarp vargingiau besiverčiančių gyventojų.
Viliasi padidinti globėjų gretas
Artimiausiu metu Savivaldybė skelbs ieškanti būstų bendruomeniniams namams. Bus paskelbtos ir teritorijos, kuriose ieškoma namų arba tinkamo dydžio butų. Pasiūlymų iš gyventojų laukiama jau dabar.
Manoma, jog tai galėtų būti Radviliškio mieste ar seniūnijų centruose, kur yra mokymo, gydymo įstaigų, esantys būstai.
Pasak Socialinės paramos skyriaus vedėjo D. Brazio, perkant būstus, teks atsižvelgti ne tik į pirkimo kainą, bet ir įvertinti jų galutinę kainą, jeigu reikės pertvarkymų ir remonto.
Anot J. Margaitienės, lygiagrečiai būtina vystyti šviečiamąją veiklą ir didinti globėjų gretas, nes globojamų vaikų gretos nemažėja.
D. Brazys vylėsi: gal situacija pasikeis ir atsiras daugiau globėjų, kurie imsis globoti be tėvų globos likusius vaikus.
„Juk kažkada galvojom, kad vargu ar rasime budinčių globėjų, bet jų atsirado ir tai – pasakiški žmonės“.
„Mes nuolat kalbiname ir giminaičius, kad imtųsi globoti pas mus patekusius ir jų lankomus vaikus, tačiau daugelis bijo atsakomybės“, – sakė vaikų globos namų „Nykštukas“ vadovė Vilma Tikuišienė.
O situacija rajone negerėja – per vieną savaitę net 15 vaikų neteko tėvų globos, nemažėja ir šeimų, patekusių į socialinės rizikos šeimų apskaitą skaičius.
Vienintelės rajono šeimynos nuoskaudos
Likimo nuskriaustus vaikus rajone globoja kol kas vienintelė šeimyna „Dagilėliai“. Į redakciją užėjusi šeimynos vaikais besirūpinanti Algė Stanislava Mačiulskienė „Krašto žinioms“ sakė, jog imtis tokios veiklos – didžiulė atsakomybė.
„Įkūrus šeimyną, nereikia galvoti apie pelną, turi būti pasirengęs lįsti liūtui į nasrus. Aš to nebijojau“.
Tačiau moteris jaučia nuoskaudą, kad jos šeimynai išlaikyti yra kur kas prastesnės sąlygos, nei bus bendruomeniniuose globos namuose, kuriuose dirbs keli algas gaunantys specialistai, bus supirktas inventorius, būstas, prireikus vaikus vežios valdiškas transportas.
„Mes viską darom patys, gaudami su vyru po 300 eurų į rankas algą. Šeimynoje auga keturi vaikai su dideliais specialiaisiais poreikiais. Už kiekvieną jų mokama po 304 eurus. Vyras dirba ūkinius darbus namuose. Aš užsiimu valgio gaminimu, vaikų mokymu, ugdymu – mokomės skaityti, muzikos.
Iš gaunamų lėšų turime sumokėti komunalinius mokesčius, patys vežiojame vaikus, nes „valdišku“ transportu galima pasinaudoti tik tris kartus per metus, o ir sunku jį gauti. Visi vaikai šlapinasi į lovas, tad skalbinių – krūvos, vandens ir elektros suvartojame daugybę.
Kituose rajonuose šeimynoms suteikiama kasmetinė parama transportui ar būsto remontui. Mes gavome 5 tūkstančius eurų vienintelį kartą 2016 metais, nors veikiame nuo 2010 metų. Tada keitėme stogą, atlikome kitus darbus“, – liejo nuoskaudą A. S. Mačiulskienė.
Jos manymu, globėjams turėtų būti skiriama daugiau lėšų, norint, kad būtų prisiimama tokia didelė atsakomybė.
Autorės nuotr.
Radviliškio savivaldybės administracija, specialistai kartu su vaikų globos namų „Nykštukas“ vadovybe tarėsi, kaip įgyvendinti savivaldybėms iškeltą užduotį – atsisakyti vaikų globos namų.
Rekonstruoti Radviliškio vaikų globos namai „Nykštukas“ netrukus teiks tik trumpalaikę socialinę globą.
Vienintelės rajone šeimynos „Dagilėliai“ įkūrėja Algė Stanislava Mačiulskienė: „Globėjams turėtų būti skiriama daugiau lėšų, norint, kad būtų prisiimama tokia didelė atsakomybė“.