Sudominti galima originalumu

Sudominti galima originalumu

„Pak­ruo­jis +“

Su­do­min­ti ga­li­ma ori­gi­na­lu­mu

„Šiau­lių kraš­tas“ tę­sia dis­ku­si­ją apie tai, ko rei­kia, kad tuš­tė­jan­tis Pak­ruo­jis at­si­gau­tų. Kad mies­tas tap­tų pa­trauk­les­nis, žmo­nės no­rė­tų lik­ti ja­me gy­ven­ti, o iš­vy­ku­sie­ji – su­grįž­ti.

Šian­die­ni­nis pa­šne­ko­vas – Ro­ber­tas AŠ­MA­NA­VI­ČIUS: so­cia­li­nės įmo­nės „Re­te­nė“ di­rek­to­rius, neį­ga­lių žmo­nių ma­ra­to­nų or­ga­ni­za­to­rius, ve­ži­mė­lių su va­ry­tu­vais neį­ga­lie­siems konst­ruk­to­rius.

– Per­nai „Re­te­nė“ mi­nė­jo veik­los dvi­de­šimt­me­tį. Pa­ly­gin­ki­te, ka­da bu­vo leng­viau kur­ti sa­vo įmo­nę – anuo­met ar da­bar, kaip ski­ria­si dar­bo pra­džios są­ly­gos?

– 1997-ai­siais tik­rai bu­vo pa­pras­čiau. Įre­gist­ra­vau Lie­tu­vos žmo­nių su ne­ga­lia są­jun­gos įsteig­tą „Re­te­nę“, su do­ku­men­tais nuė­jau į Pak­ruo­jo dar­bo bir­žą – so­cia­li­nėms įmo­nėms pri­klau­san­čios vals­ty­bės pa­ra­mos. Bir­žo­je do­ku­men­tus pa­tik­ri­no ir čia pat per­ve­dė pi­ni­gus į įmo­nės są­skai­tą. Iš stei­gė­jų bu­vo­me ga­vę lė­šų įsi­kur­ti, pa­ruoš­ti ga­my­bi­nes pa­tal­pas, o vals­ty­bės pa­ra­ma lei­do įsi­gy­ti ko­ky­biš­kus įren­gi­nius dar­bui. Veik­lą pra­dė­jau kar­tu su tri­mis dar­bi­nin­kais.

Įmo­nė plė­tė­si, už­sa­ky­mų re­mon­tuo­ti neį­ga­lių­jų ve­ži­mė­lius, ki­tas prie­mo­nes su­lau­kia­me iš įvai­rių vie­to­vių. Jau ke­le­tą me­tų duo­da­me dar­bo ke­lio­li­kai neį­ga­lių žmo­nių. „Re­te­nės“ veik­la su­dė­tin­ges­nė dar ir dėl ma­žes­nio dar­bo na­šu­mo: pro­ble­mų tu­rin­tiems dar­buo­to­jams fi­ziš­kai sun­kiau at­lik­ti už­duo­tis, nei svei­kiems žmo­nėms, jie daž­niau ser­ga. Ne­pai­sant į vie­šu­mą pa­te­ku­sių skan­da­lų dėl ne­tei­sė­tai nu­sta­ty­tos ne­ga­lios įvai­riems vei­kė­jams, di­džia­jai dau­gu­mai ne­ga­lia „už gra­žias akis“ ne­pri­pa­žįs­ta­ma...

Šian­dien ini­cia­ty­viems žmo­nėms įkur­ti įmo­nę su­dė­tin­giau dėl per­tek­li­nių įsta­ty­mų rei­ka­la­vi­mų. Iš pra­de­dan­čio vers­li­nin­ko iš­ma­ny­ti tei­sės ak­tus rei­ka­lau­ja­ma vos ne kaip iš pro­fe­so­riaus! Ar­ba (jei ku­ria­ma so­cia­li­nė įmo­nė) tuoj pat at­si­ran­da įpa­rei­go­ji­mas kas­met pa­ruoš­ti dar­buo­to­jams in­teg­ra­ci­jos pla­nus – or­ga­ni­zuo­ti mo­ky­mus. Svar­biau­sia, kad mo­ky­tų­si, o ką? Tuo la­biau, kad ras­ti ne­mo­ka­mų edu­ka­ci­jų ren­gė­jus ga­li­ma vis re­čiau, bet ko­kie kur­sai kai­nuo­ja. „Re­te­nei“, kaip ir vi­soms ki­toms įmo­nėms, lė­šas rei­kia už­si­dirb­ti, ne vi­sa­da yra iš ko pirk­ti mo­ky­mus. Vie­nas da­ly­kas – kai žmo­nės ke­lia dar­bi­nę kva­li­fi­ka­ci­ją, o ki­tas – „mo­ky­mas dėl mo­ky­mo“.

– Kas la­biau­siai truk­do įmo­nės dar­bui?

– Vi­sų ma­ta­vi­mas vie­nu ma­tu. Vi­so­se sri­ty­se yra pikt­nau­džiau­jan­čių, va­di­na­mųjų „juo­dų avių“. Ta­čiau už jų nu­si­žen­gi­mus bau­džia­mi ir są­ži­nin­gi vers­li­nin­kai. An­tai ap­suk­ruo­liai nu­gvel­bė iš vals­ty­bės ke­lias­de­šimt mi­li­jo­nų grą­ži­na­mo PVM mo­kes­čio – ir ši ga­li­my­bė bu­vo pa­nai­kin­ta vi­siems. Bet smul­kie­siems vers­li­nin­kams da­lis grą­ži­na­mo mo­kes­čio reiš­kė tik­rai sva­rią pa­ra­mą!

Ne­se­niai iš­gir­dau svars­ty­mus, kad rei­kia nai­kin­ti so­cia­li­nių įmo­nių sta­tu­są – mat at­si­ra­dę juo pikt­nau­džiau­jan­čių. Bet­gi vals­ty­bė tu­ri daug tik­ri­nan­čių ins­ti­tu­ci­jų, ga­lin­čių išaiš­kin­ti to­kius pa­žei­dė­jus! Juos ir baus­ki­te, atim­ki­te leng­va­tų tei­kian­tį sta­tu­są. Kuo dė­ti dir­ban­tys są­ži­nin­gai, be­si­lai­kan­tys įsta­ty­mų?!

Sos­ti­nės biu­rok­ra­tai ne­ski­ria, kad ga­li­my­bės neį­ga­lie­siems ras­ti dar­bą pa­gal sa­vo svei­ka­tą Vil­niu­je ir pro­vin­ci­jo­je – ne­vie­no­dos. O dar­bas žmo­gui yra ne tik pa­ja­mos: tai ir sa­vi­gar­ba, aukš­tes­nė sa­vi­ver­tė. Ne vi­si no­ri bū­ti iš­lai­ky­ti­niai. Ne kar­tą ma­čiau, kaip „Re­te­nės“ dar­buo­to­jai di­džiuo­da­mie­si pa­sa­ko­ja apie sa­vo dar­bą.

– Ką rei­kė­tų da­ry­ti, kad jau­ni žmo­nės no­rė­tų lik­ti Pak­ruo­jy­je, su­grįž­ti čia dirb­ti?

– Pra­džia tu­rė­tų bū­ti mo­kyk­lo­se – skie­py­ti pa­trio­tiz­mą. Kol kas mo­kyk­lo­se apie tai kal­bos pra­ktiš­kai nė­ra. Ir su­si­for­muo­ja moks­lei­vių po­žiū­ris „ką man ta Lie­tu­va da­vė?“ O juk da­vė pa­tį gy­ve­ni­mą, da­vė moks­lą. Ir jau­ną žmo­gų rei­kia iš­mo­ky­ti tai ver­tin­ti, iš­mo­ky­ti at­sa­kin­go mąs­ty­mo – „ką aš ga­liu duo­ti?“.

Be abe­jo­nės, Pak­ruo­jy­je rei­kia ir il­ga­lai­kių dar­bo vie­tų, ir mo­ka­mų pro­tin­gų at­ly­gi­ni­mų. Va­di­na­ma­sis mi­ni­mu­mas – anek­do­tas! Už to­kią al­gą ir vie­nam var­giai įma­no­ma gy­ven­ti, o jei jau­nas žmo­gus tu­ri šei­mą?

Ku­rian­tiems sa­vus vers­lus rei­kia nu­si­teik­ti, kad sėk­mė ap­lan­kys tik il­gai ir at­kak­liai dir­ban­čius. O šiuo me­tu la­bai pa­pli­tęs klai­din­gas po­žiū­ris, kad vos įsi­kū­rus pi­ni­gai tie­siog pri­va­lo plauk­te plauk­ti. Ne­bū­na taip! Rei­kia įdir­bio, rek­la­mos.

– Ko­kių veik­lų, vers­lų, pra­mo­gų Pak­ruo­jy­je trūks­ta?

– Val­gyk­lė­lės ar ne­bran­gios ka­vi­nės, ku­rio­je ga­lė­tų pa­pie­tau­ti, pa­va­ka­rie­niau­ti į mies­tą va­ka­rop ar sa­vait­ga­liais at­vy­kę sve­čiai, ypač siū­lan­čios ori­gi­na­lių, eko­lo­giš­kų, die­ti­nių ar svei­kų pa­tie­ka­lų. Šis vers­las ga­lė­tų bū­ti su­sie­tas su po­pu­lia­rė­jan­čiais tarp ke­liau­to­jų Pak­ruo­jo ir Ak­me­nė­lių dva­rais, ne­to­li mies­to at­si­ra­du­siu Pet­ra­šiū­nų pa­plū­di­miu. Kad žmo­nės ne tik pra­mo­gau­tų, pa­si­vaikš­čio­tų, bet ir už­suk­tų čia pat už­kąs­ti, pa­ra­gau­ti ko­kio val­gio, ku­rį ga­li­ma ras­ti tik Pak­ruo­jy­je. Pa­lik­tų čia pi­ni­gus, pi­ni­gai tap­tų ga­li­my­be tęs­ti ir plės­ti vers­lą. Plės­tų­si vers­lai – aug­tų var­to­ji­mas. Ori­gi­na­lūs val­giai, su­ve­ny­rai, pra­mo­gos, įvai­rūs dir­bi­niai su­do­min­tų ir pri­trauk­tų į Pak­ruo­jį vis dau­giau sve­čių, ir vers­lų ra­tas įsi­suk­tų. Ori­gi­na­lu­mas yra di­džiau­sia mū­sų stip­ry­bė.

Te­beak­tua­li nak­vy­nė – iki šiol to­kias pa­slau­gas siū­lo tik Pak­ruo­jo dva­ro vieš­bu­tis ir ne­di­de­li nak­vy­nės na­mai mies­to cent­re. Ar neiš­po­pu­lia­rė­tų per­nak­vo­ti siū­lan­čios kai­mo tu­riz­mo so­dy­bos ne­to­li Pak­ruo­jo? O mies­tie­tiš­kų pa­to­gu­mų trū­ku­mas jo­se net ga­lė­tų tap­ti at­rak­ci­ja ke­liau­to­jams.

Su­ma­niems žmo­nėms ga­li at­si­ras­ti idė­jų, ko­kias pra­mo­gas siū­ly­ti mies­tie­čiams, kad va­ka­rais Pak­ruo­jo gat­vės neiš­tuš­tė­tų. Tai įma­no­ma. Kiek de­šimt­me­čių Pak­ruo­jy­je ne­bu­vo ro­do­mas ki­nas? O ati­da­rius si­na­go­gą ir vėl su­grą­ži­nus mies­tui šią pra­mo­gą, žiū­ro­vų vi­sa­da su­lau­kia­ma.

Kal­bė­jo­si Ja­ni­na ŠA­PAR­NIE­NĖ

Au­to­rės nuo­tr.

So­cia­li­nės įmo­nės „Re­te­nė“ di­rek­to­rius Ro­ber­tas Aš­ma­na­vi­čius siū­lo im­tis ori­gi­na­lių, ki­tur ne­ran­da­mų pa­slau­gų – tai pa­di­dins Pak­ruo­jo pa­trauk­lu­mą, pri­trauks į mies­tą ke­liau­to­jų ir su­teiks pro­gą vers­lams įsi­suk­ti.