
Naujausios
Pietūs mokykloje bus brangesni
Patiekalai rajono mokyklų valgyklose artimiausiu metu gali brangti – moksleivius maitinanti VšĮ „Kretingos maistas“ Savivaldybės prašo padidinti maisto gamybos įkainį.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Prašo didinti įkainius
Rajono Savivaldybė gavo VšĮ „Kretingos maistas“ administracijos raštą, kuriame dėl išaugusių išlaidų prašoma padidinti maisto gamybos įkainį.
„Kretingos maistas“ 2016 metais laimėjo viešojo pirkimo konkursą teikti maitinimo paslaugas Radviliškio rajono švietimo įstaigoms.
Su Savivaldybės administracija ir kai kuriais jos specialistais susitikęs įstaigos atstovas Irmantas Norkus mėgino pagrįsti, kodėl įkainius reikia kelti.
Pagrindinės priežastys, dėl ko, pasak jo, padidėjo išlaidos ir sąnaudos – didėjantis minimalus darbo užmokestis, kuris nuo sutarties pasirašymo esą keitėsi jau kelis kartus, privalomų kasos aparatų naudojimo kaštai. Auga ir žaliavų kainos.
I. Norkaus apskaičiavimais, gamybos įkainiai priešmokyklinėse bei I–IV klasėse turėtų didėti 20 euro centų, kitose – 22 euro centais. Išlaidų padidėjimas nemokamam moksleivių maitinimui per mėnesį sudarytų per 3,4 tūkstančio eurų.
Savivaldybės specialistų teigimu, pernai dėl sumažėjusio mokinių skaičiaus, teko grąžinti nemažai Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nemokamam maitinimui skirtų lėšų.
Šiuo metu Radviliškio rajone nemokamą maitinimą gauna iki 1,2 tūkstančio mokinių, o gamybos išlaidos siekia 66 centus vienam mokiniui.
Turės pateikti paskaičiavimus
Savivaldybės Viešųjų pirkimų skyriaus vedėjos Danguolės Laurinaitienės teigimu, sutartyje, kuri galioja iki 2019 metų kovo mėnesio, yra numatyta galimybė keisti kainas. Anot jos, tai leidžia naujasis Viešųjų pirkimų įstatymas.
Savivaldybės Juridinio skyriaus vedėjo pavaduotojas Arnoldas Matuzevičius susitikimo dalyvius patikino: kainas galima keisti, jei yra nuo paslaugos teikėjo valios nepriklausančių faktorių – minimalaus darbo užmokesčio pasikeitimų, keičiasi kainų indeksai, mokesčiai.
Vienintelis reikalavimas – Savivaldybei turi būti pateikti tikslūs ir pagrįsti paskaičiavimai pagal indeksus.
I. Norkaus pasiteirauta, už kokią sumą dabar vaikas pavalgo mokykloje?
Pasak jo, pusryčiams skirtų produktų kaina yra 0,83 euro, pietų – žemesnių klasių mokiniams – 1,30 euro, penktos klasės ir vyresnių – 1,49 euro. Ir dar pliusuojasi 66 centai gamybos kaštų. Į pastaruosius įeina elektros, vandens, darbo užmokesčio, investicijų, nuomos ir kitos sąnaudos.
Anot I. Norkaus, nemažai „Kretingos maisto“ darbuotojų dirba puse etato, todėl įmonę labai palies nustatytos vadinamosios mokesčių „Sodrai“ „grindys“.
„Bendrame išlaidų katile tai sudarys nemenką dalį", – sakė I. Norkus.
Kavinėje valgyti pigiau?
Susitikime I. Norkui pateikti dienos pietų kainų pavyzdžiai vienoje iš miesto kavinių. Anot jas pateikusio rajono bendruomenės atstovo, kavinėse patiekalai yra pigesni negu mokyklose.
Antrą patiekalą kavinėje esą galima nusipirkti už 1,50-1,80 euro, sriubos – už 0,40 euro, o mokykloje tai kainuoja daugiau.
„Kretingos maisto“ atstovas tvirtino, jog mokyklose galutinė patiekalo kaina skiriasi priklausomai nuo pasirinkto garnyro, salotų.
„Plikas“ kainų vertinimas yra subjektyvus. Tuomet reikėtų žiūrėti ir į patiekalo sudėtį. Pas mus naudojamos kitos žaliavos. Mes turime naudoti išskirtinius produktus, kur eliminuojami bet kokie stabilizatoriai, konservantai, skonių stiprikliai ir panašiai.
Kai mes ruošiame žaliavų tiekimo dokumentus ateinantiems mokslo metams, turime viską derinti ir su Veterinarijos tarnyba, parodant, iš kokių žaliavų susideda produktas, reikalingi ir visi tyrimai. O restoranėlis gali pirkti ir be dokumentų, pigiau“, – atsikirto I. Norkus.
Tačiau jam buvo oponuota, jog kavinėse porcijos yra gerokai didesnės, negu mokyklose, tad santykinai geresnę mokyklos valgyklų patiekalų kokybę atstoja mažesni patiekalų porcijos kiekiai ir galutinė kaina neturėtų taip skirtis mokyklų nenaudai.
Kol kas galutinių sprendimų dėl kainų susitikime nepriimta – „Kretingos maisto“ paprašyta pateikti padidėjusias išlaidas pagrindžiančius dokumentus, tuomet bus svarstomas klausimas dėl maitinimo paslaugų teikimo įkainių.
Autorės nuotr.
VšĮ „Kretingos maistas“ atstovas Irmantas Norkus: „Dėl išaugusių išlaidų prašome padidinti maisto gamybos įkainį“.