
Naujausios
LIETUVOS 100-METIS
Prisiminimai apie Antaną Smetoną ir geriausią Lietuvą
Kuršėniškis Jonas Noreika gimtadienį švęs viena diena vėliau nei Lietuvos valstybė savo 100-metį. Vasario 17-ąją jam sukaks 92-eji. Savo mylimos šalies ir savo gimtadienį jis pasitinka skaitydamas istorines knygas, gerbdamas savo Tėvynę ir žmones, prisimindamas visai netoli savo namų matęs Lietuvos Respublikos Prezidentą Antaną Smetoną.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Prezidentą matė 1939-aisiais
Apie kuršėniškį Joną Noreiką papasakojo į redakciją užsukęs jo kaimynas. J. Noreiką apibūdino, kaip labai šviesų žmogų, galintį daug papasakoti apie Lietuvos valstybės raidą ir žmonių gyvenimus. Pabrėžė ir tai, kad kuršėniškis yra spaudęs ranką net pačiam Prezidentui Antanui Smetonai.
J. Noreika juokiasi – pasakojimas apie tai, kad yra spaudęs pirmajam Lietuvos Prezidentui ranką – aiškiai perdėtas. Iš tiesų jis tik stovėjęs per keliolika žingsnių nuo A. Smetonos ir spoksojęs į gražiai apsirėdžiusį Prezidentą – trylikos metų vaikinukui jis rankos tikrai nespaudęs.
Tai vykę atidarant 1939 metų liepos 9-ąją dieną senąjį Žemaičių plentą, magistralinį kelią, sujungusį Kauną su Klaipėda. Prezidentas A. Smetona atidarant plentą buvo sustojęs keliose vietose – Kryžkalnyje, Padievytyje, Mankiškėje ir kitur, kur buvo organizuotos šventės, Prezidentas sakė sveikinimo kalbas, buvo susirinkę būriai žmonių.
J. Noreika dalyvavo šventėje ir klausėsi A. Smetonos Mankiškės kaime, netoli savo gimtojo Pakarčemio kaimo, Skaudvilės valsčiuje, Tauragės apskrityje, Girdiškės parapijoje.
Bet A. Smetona, jiems, kaimo vaikigaliams, ir nebuvęs toks įdomus, kaip uniformuoti Lietuvos kariuomenės karininkai, atlydėję A. Smetoną atidaryti akmenimis išgrįsto Žemaičių plento, kuris iki tol buvęs tik vieškeliu.
Ši susisiekimo arterija, nutiesus šiuolaikišką magistralę Kaunas–Klaipėda, jau senokai tapo Senuoju Žemaičių plentu, o senasis brukas ne vieną kartą užklotas asfaltu.
„Taip blizgėjo karininkų antpečiai, medaliai, diržų sagtys, kad tikrai buvo į ką pažiūrėti! Bet mes pasisukiojome ir arčiau Smetonos, jis pasakė kalbą. Seniūnas Majauskas prie jo stovėjo. Istoriniai įvykiai jau klostėsi taip, kad Klaipėda buvo užimta ir Lietuvai buvo likęs išėjimas į platų pasaulį tik per Šventosios uostą“, – mena paauglystės įvykius J. Noreika.
Jonas su draugais nubėgdavo prie „brukavojamo“ akmenimis kelio dar vykstant jo statybos darbams, matė darbininkus, kurie kasė į vežimėlius žemes ir veždavo išpilti toliau nuo kelio. Akmenis brukui darbininkai vežę iš visos apylinkės.
Vienos nuomonės neturėjo
Mena Jonas ir tuometinius žmonių „papolitikavimus“ apie A. Smetonos valdymą. Nuomonių būta įvairių.
„Vieni vertino už patriotizmo, lietuvybės skatinimą, už tai, kad Lietuvą gelbsti nuo bolševizmo, o kiti peikė už įvykdytą politinį perversmą ir tai aiškino, kaip ryškų demokratijos trūkumą. Vienos nuomonės apie Prezidentą nebuvo“, – mena žmonių kalbas J. Noreika.
1926 metų gruodžio 17 dieną Lietuvoje buvo įvykdytas politinis perversmas, kurio metu nuverstas teisėtai išrinktas prezidentas Kazys Grinius ir buvo įvestas autoritarinis režimas. Perversmas atvedė į valdžią tuo metu pačią konservatyviausią Lietuvos partiją – Tautininkų partiją, kurios lyderis buvo Antanas Smetona.
Bet Lietuvos žmonės, pasak J. Noreikos, dar nebuvo pamiršę ilgos carinės priespaudos ir vertino tautinės valstybės sukūrimą.
J. Noreika mena, kad jo tėvų namuose buvusi knyga apie A. Smetoną, išleista jo gimtadienio proga, Noreikų šeima ją specialiai nusipirkusi.
A. Smetonos pasitraukimą, mena J. Noreika, gyventojai taip pat nevienareikšmiai vertinę: vieniems tai atrodė išdavystė, kiti suprato, kad kitos išeities nebuvo.
Politikavo, bet nesipyko
Apie politiką žmonės mėgdavo padiskutuoti, bet taip, kaip dabar, pasak J. Noreikos, dėl politinių pažiūrų nesipykdavo ir nesiriedavo.
Papolitikuoti buvo mėgėjas ir Jono tėvas Motiejus Noreika, jis sekė ir pasaulio politinius įvykius, mena – diskutuodavo apie Anglijos karaliaus Edvardo atsistatydinimą, kitus pasaulio įvykius.
Tėvas mokėdavo rašyti, skaityti, kaimynai ateidavo prašyti jo parašyti testamentus, laiškus, pareiškimus.
Jono tėvas prenumeruodavo ir laikraščių, dažniausiai – „Lietuvos ūkininką“, o Jonas mena iš to laikraščio piešinukus – komiksus apie „Dėdę Anuprą“. Jono mamos Marijonos Noreikienės mėgstamas laikraštis buvo „Žemaičių prietėlis“.
Mena ir ekonominę krizę, ir tremties laiką
„Didelės prabangos pirmojoje Lietuvoje paprasti žmonės tikrai neturėjo. Daug dirbo. Puikiai prisimenu ekonominę krizę 1935 metais, kai tėvams namuose labai trūko pinigų. Bekoną nuveši parduoti – gausi tik 35 litus, visai buvo nupigusios karvės, grūdai. Apie 1937–1938 metus žmonės pradėjo atsigauti, kai ūkininkai įsteigė „Pieno centrą“, atidarė pienines“, – mena pirmąją Lietuvos Respubliką J. Noreika.
Maistas būdavęs paprastas – kopūstų, barščių sriuboje ar bulvienėje virta mėsa, būtinai užsikąsdavo duona. Darbymečio laiku valgyta keturis kartus – be pusryčių, pietų ir vakarienės dar būdavo valgomas ir pusvakaris, kad sustiprintų jėgas sunkiai fiziškai dirbant. Pusvakario nevalgydavo tik žiemą. J. Noreika sako prisimenantis labai mažai storų žmonių, nepalyginsi su dabartiniais laikais.
Jonas – iš dešimties vaikų šeimos, vyriausias sūnus. Tėvai – ūkininkai, turėjo 25 hektarus žemės.
Kad tėvų neišvežtų į tremtį, Jonas 1947 metais išėjo tarnauti į sovietinę kariuomenę. Karaliaučiuje jam teko pjaustyti, krauti į vagonus kaip metalo laužą po karo likusius tankus, kuriuos vežė į Sverdlovską. Vėliau panašų darbą dirbo su kitais kareiviais – valė ir Latviją nuo karo liekanų.
Darbo paieškos nuvedė į miestą
Iš kariuomenės Jonas grįžo į savo tėviškę, ūkį jau buvo apžiojęs kolūkis.
„Kol suvarė į kolūkius ūkininkus, baisiausia buvo. Vėliau – vogimai. Pirmojoje Lietuvoje niekas nežinojo, kaip įmanoma vogti. Buvo ir tada vagių, bet jie buvo tik vagys... Santvarka vertė žmones vagimis. Baisu“, – mena J. Noreika.
Iki kariuomenės Jonas buvo baigęs keturis skyrius. Kolūkyje nedirbo nė dienos – matė, kaip tėvui, išdirbusiam visus metus, kolūkis išmokėjo algą natūra, kuri tilpo į pusmaišį. Liks kolūkyje – badaus.
Jonas jau buvo vedęs ir su žmona Bronislava 1951 metais išvažiavo ieškoti darbo į miestą. Taip atsidūrė Kuršėnuose, kur statėsi fabrikai ir reikėjo darbo jėgos. Gimė keturi vaikai – Regina, Janina, Antanas ir Juozas.
Pirmiausia pradėjo dirbti Pavenčių cukraus fabrike, bet ten buvo sezoninis darbas – trims mėnesiams. Pakviestas tarnybos kariuomenėje draugo Petro Brazausko ne sezono metu darbą gavo durpyne. Veikė, plėtėsi Laukstučių, Vizdergių, Pabalvės, Gelžės durpynai.
Vizdergių durpyne reikėjo dešimtininko – vadovauti žmonių brigadai. Pakvietė Joną. Statėsi namą, lankė vakarinę mokyklą, stojo Kaune į technikumą, norėjo mokytis durpininkystės profesijos, bet technikumas nesurinko reikiamo skaičiaus studentų.
Kuršėnuose veikusioje Daugėlių plytinėje įsikūrė Vilniaus technologijos technikumo filialas, kurį Jonas baigė 1970 metais ir tapo techniku-mechaniku.
Tikrosios profesijos paieškos buvo ilgesnės – dirbo Vizdergių durpyno technikos vedėju, saugumo technikos inžinieriumi durpyno kontoroje.
„Kai pakėlė į tiekimo skyriaus viršininko pareigas, labai nepatiko. Visko reikia gauti, bet duoti tai nėra iš ko, o dar eiti pijokauti, kad kažką gautum gamybai... Ne, tai ne man!“ – mena J. Noreika.
Galiausiai pasirinko tarpkolūkinę statybos organizaciją Kužiuose, dirbo stalių dirbtuvių vedėju, vėliau prijungė į jo darbo barą ir lentpjūvę. Čia Jonas dirbo daugiau nei 20 metų ir iš čia išėjo į pensiją.
Kuri Lietuva brangiausia?
J. Noreika per savo gyvenimą matė tris Lietuvas – sukurtąją, okupuotąją ir atkurtąją.
Klausiame, kuri Lietuva per visą jos gyvavimo šimtmetį jam brangiausia, kurioje žmonės gyveno geriausiai?
„Labai audringai priėmiau Lietuvos Nepriklausomybę. Su didžiausiu džiaugsmu! Dabar galvoju – laimėti mokėjome! Tik valdyti neišeina... Kodėl? Valdyti atkurtos Lietuvos vėl sulindo tie patys sovietmečio valdininkai!“ – įsitikinęs J. Noreika.
Jam skaudu, kad jauni žmones palieka savo namus, kad žmonėms trūksta darbo.
„Geriausia būtų buvę, jeigu pirmoji mūsų Respublika nebūtų buvusi okupuota. Šiandien mes gyventume daug geresnėje Lietuvoje, jeigu ji 50 metų nebūtų buvusi užgniaužta!“ – neabejoja J. Noreika.
Jis dukros Reginos paprašė nupirkti mažą trispalvę, kad kasdien ją matytų savo kambaryje, nes valstybinę vėliavą prie namo iškelia tik per šventes. Artimiausioji šventė, kai suplevėsuos trispalvė prie Jono Noreikos namo, bus Vasario 16-oji, 100-asis jo mylimos Lietuvos gimtadienis.
Autorės nuotr.
Kuršėniškis Jonas Noreika neabejoja: jeigu pirmoji mūsų Respublika nebūtų buvusi okupuota, šiandien mes gyventume daug geresnėje Lietuvoje.
Kuršėniškis Jonas Noreika su džiaugsmu laukia Lietuvos valstybės 100-mečio minėjimo. Už Lietuvą jis jaunesnis tik 8-eriais metais ir 1 diena.
Lietuvos amžininko Jono Noreikos darbo stalas. Nėra dienos, kad jis neskaitytų knygos.
Jonas Noreika paprašė papuošti senovinę Lietuvos lakūnų nuotrauką trispalve.
Jonas Noreika prie mašinos vairo su durpyno bendradarbiais.
Jonas noreika savo gimtojo Pakarčemio kaimo Šilalės rajone tėvų sodybos vietoje atkūrus nepriklausomybę su giminėmis pastatė kryžių – savo namų ir Lietuvos garbei.
Nuotrauka iš Lietuvos kraštotyros draugijos Šilalės skyriaus archyvo, publikuojama viešai
Prezidentas Antanas Smetona 1939 metų liepos 9 dieną Žemaičių plento atidaryme Padievytyje (dabartinis Šilalės rajonas) sako sveikinimo kalbą. Prieš tai Prezidentas buvo sustojęs ir Mankiškės kaime, kur jį ir matė Jonas Noreika.