
Naujausios
Meškuičių krašto ambasadoriai
Šiaulių rajono Daunorų kaimo gyventojai Angelė ir Rimtautas Gendvilai – viena iš penkių šeimų, kurios yra Meškuičių seniūnijos ambasadorės. Sutuoktiniai – visuomenininkai, aktyviai dalyvaujantys seniūnijos gyvenime. „Tokie geranoriški ir darbštūs žmonės puošia mūsų kraštą“, – apie Angelę ir Rimtautą sako Meškuičių seniūnė Jolanta Baškienė.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Keitėsi laikas, keitėsi tematika
Sausio 12 dieną Meškuičių kultūros namuose, artėjant Sausio 13-ajai, surengta R. Gendvilo fotografijų paroda „Anuomet“. Joje – kelios dešimtys sustabdytų akimirkų iš meškuitiškių gyvenimo.
Meškuičių seniūnijai nuotraukomis visada noriai talkinantis ir bendruomenės renginių metu fotoaparato iš rankų nepaleidžiantis R. Gendvilas sako, kad parodą ketinta atidaryti dar prieš Naujuosius, tad ir tematika buvo susijusi su didžiosiomis metų šventėmis bei tuo, kaip jas švenčia seniūnijos žmonės.
Vis dėlto ekspoziciją pavyko atidaryti jau sutikus 2018-uosius. Rimtautui dėl to teko įtemptai paplušėti ieškant nuotraukų, kurios liudytų, kokiomis nuotaikomis 1991-ųjų sausį išgyveno meškuitiškiai.
O pernai, Meškuičiams švenčiant 460 metų jubiliejų, R. Gendvilas seniūnijos gyventojams pateikė vaizdinę medžiagą, kurioje taip pat buvo užfiksavęs vietos gyventojus – dabartinius ir anuomet.
Istorijos lobiai
R. Gendvilo asmeniniuose archyvuose – ne vienas tūkstantis nuotraukų, dešimtys – vaizdo įrašų. Pradedant nuo šeimos istorijos, sovietinio laikotarpio gyvenimo, rajono miestelių kūrimosi iki šalį ne kartą krėtusių įvykių 1991-aisiais.
Rimtauto tėvelis Kostas Gendvilas, Meškuičių krašto tautodailininkas, savo kraštą garsinęs ne tik tapybos darbais, eilėraščiais, bet unikaliais sodybos statiniais, gyvenimo laivu „Maironis“.
Rimtautas tėčio, prieš daugiau nei dešimt metų išėjusio Amžinybėn, atminimą išsaugojo nuotraukose. Jose plačiai pagarsėjęs menininkas – su šeima prie stalo, gamtoje, savo sodyboje, gyvenimo laivo, kurį pavadino „Maironiu“, denyje.
Kitame R. Gendvilo archyvinių nuotraukų aplanke – krašto istorija. Naisių kaimo sporto salės statyba, „Laisvės“ paminklo iškėlimo iš karių kapinių Meškuičiuose momentai, malūno rekonstrukcijos darbai, miestelio gyvenimas, kai jame tik kūrėsi gatvės, buvo statomi namai. Metai po metų besikeičiantis Kryžių kalnas.
Rimtautas dirbo Meškuičių apylinkės ligoninės vairuotoju, tad, laukdamas gydytojo, nepatingėdavo apsižvalgyti po apylinkės ir „nuspausti“ vieną kitą kadrą.
Į Vilnių
Dar vienas Rimtauto archyvų aplankas – kovos dėl Lietuvos 1991-aisiais. Aukščiausioji Taryba, įtampa Lietuvos didmiesčiuose, gynėjų pasipriešinimas. Žiūrint šias nuotraukas, R. Gendvilui sugrįžta prisiminimai.
Prisimena, sausio 10-ąją pasitaikė poilsio diena. Sėdo į traukinį ir nuvažiavo į Vilnių. Net oras nuo politinės įtampos sostinėje atrodė karštas. Fiksavo viską, ką matė, ką jautė esant reikalinga. Rimtauto nuotraukose daugybė tomis dienomis užfiksuotų susikaupusių veidų. Visą sausio 11-osios naktį vaikščiojo aplink Parlamentą, pabudėjo kituose „karštuose“ taškuose.
Sausio 12-ąją buvo darbadienis, grįžo namo. Kruvinąją 13-osios naktį fotografas pramiegojo po budėjimo. Pažadinęs giminaitis pranešė, kas vyksta Vilniuje.
Į sostinę R. Gendvilas dar važiavo ne kartą. Kartais į Vilnių atveždavo ligonius – kol jie ligoninėje, Rimtautas – fiksuoti istorijos.
Atmintis atgyja
Prieš daugelį metų atrodė, kad kai kurios nuotraukos nieko vertos. Šiandien viskas kitaip: vaizdai tapo istorija.
„Mėgstu žiūrėti nuotraukas. Žiūri ir supranti, kad vieną ar kitą momentą atmintis jau buvo ištrynusi, o pažiūrėjus, įvykiai tarsi atgyja“, – sako fotografas.
Dauguma R. Gendvilo nuotraukų su užfiksuotais momentais šiandien yra suskaitmenintos, todėl senus vertingus vaizdus galima žiūrėti iš kompiuterio ekrano.
R. Gendvilas nesimokė fotografavimo technikos, nestudijavo menų. Šypsosi, greičiausiai tai įdėta į jo genus: fotografavo tėtis, fotografavo dėdė, du broliai taip pat pamėgę fotografiją. Fotoaparato iš rankų nepaleisdavo ir Amžinybėn išėjusi viena iš Gendvilų trijų atžalų – dukra Brigita. Ji jausdavo spalvas, iš jos Rimtautas sako išmokęs pastebėti detalių.
Baigęs mokyklą, R. Gendvilas apie profesionalaus fotografo karjerą nesvajojo – paliko tai laisvalaikiui. Ėmė studijuoti kino mechaniką. Tačiau planas dirbti kino mechaniku nepavyko – tarnaujant armijoje Rimtautui pasakyta: „Būsi sunkvežimio vairuotoju.“
Taip jis tapo vairuotoju. Dešimtmetį dirbo Meškuičių apylinkės ligoninėje, vėliau septynerius automobilio vairą sukiojo Šiaulių prekybos namuose.
Seniūnijos ambasadoriai
Užklupo liga. Teko atsisakyti darbo. Tačiau 54 metų R. Gendvilas neužsidarė namuose.
Rimtautas du kartus per savaitę lanko jogos treniruotes, gieda bažnyčios chore, filmuoja ir fotografuoja bažnyčios renginius.
Abu su žmona Angele noriai dalyvauja renginiuose. Ūkiškai gyvenantys sutuoktiniai į šventes važiuoja būtinai su vaišėmis – keptais sūriais, pyragais.
Šiaulių rajono savivaldybės Kultūros skyriaus, Kultūros centro, seniūnijos ir visuomeninė moterų organizacijos „Atgaiva“ iniciatyva įvykusiuose rinkimuose, Angelė ir Rimtautas Gendvilai už aktyvią veiklą bendruomenės gyvenime tapo šeima – Meškuičių seniūnijos ambasadore.
Meškuičių seniūnė Jolanta Baškienė, kalbėdama apie šią šeimą, įvardija ją kaip doros, darbštumo, santūrumo, pilietiškumo pavyzdį.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Meškuičių seniūnijos Daunorų kaimo gyventojas Rimtautas Gendvilas ir jo mėgstama veikla – fotografija.
Kukli Rimtauto Gendvilo fotolaboratorija – čia saugoma tūkstančiai istoriškai vertingų nuotraukų.
Šeimos nuotr.
Gendvilų šeima – Meškuičių seniūnijos šeima-ambasadorė: Rimtautas ir Angelė Gendvilai. Dukra Gabrielė (viduryje) ir sūnus Jonas. Kairėje – prieš kelerius metus Amžinybėn išėjusi dukra Brigita...