
Naujausios
Pakruojis +
Miestą galėtų pakeisti ir mažos švieselės
„Šiaulių kraštas“ tęsia diskusiją „Pakruojis +“ – apie tai, ko trūksta šiam miestui, ką daryti, kad tuštėjantis rajono centras atgytų, taptų patrauklia vieta gyventi? Kad išvykusieji panorėtų grįžti, o besikraunantys lagaminus – apsigalvotų?
Savo įžvalgomis dalijasi verslininkė Jūratė VASILIAUSKIENĖ, kartu su vyru Arūnu prieš šešerius metus Pakruojyje įkūrusi prekybos ir paslaugų įmonę „Jūrūnė“.
– Ko reikia, kad jauni pakruojiečiai nesidairytų į didžiuosius miestus ar užsienius, o imtųsi kurti gyvenimą, verslą savame mieste?
– Pirmiausia – svajoti ir išdrįsti imtis veiksmų, kad tos svajonės išsipildytų. Iš tikrųjų sunkiai suprantama, kodėl sumanūs, energingi žmonės kraunasi lagaminus... Ne kartą esame svarstę: vienas pažįstamas turi neeilinių gabumų vienoje srityje, kitas – nagingas kitoje. Imtųsi šiuos talentus realizuoti Pakruojyje vienas, antras, trečias, dešimtas – atsirastų judėjimas. Savame krašte ir nesėkmė gali būti ne tokia sunki, kai šalia yra artimieji, draugai: palaikantys, skatinantys mokytis iš klaidų ir bandyti realizuoti svajones dar kartą.
Jau nebeįsivaizduoju, kad galėčiau gyventi kažkur kitur, eiti ne į savo darbą. Tai – geriausia kūrybiškiems žmonėms! Nors, kaip ir visiems verslininkams, pasitaiko geresnių ir blogesnių dienų, minčių uždaryti „Jūrūnę“ nekyla.
Kartu su drąsiomis svajonėmis reikia ir daug kantrybės: rezultatai neateis nei per dieną, nei per kelias. Teks įdėti pastangų ir valios, išmokti parodyti savo veiklos gerąsias puses.
Pačiam pirmajam verslui geriausiai kapitalą susitaupyti. Jau kurdami šeimą, su Arūnu žinojome, kad neketiname visą laiką būti samdomais darbuotojais – norime dirbti sau, pagal savo individualius gabumus! Todėl vestuvių svečių iš anksto paprašėme dovanoti ne daiktus (kur juos dėsime mažuose savo nameliuose?), o pinigus. Prie šių dovanų dar pasitaupę, po kelerių metų ir įkūrėme „Jūrūnę“.
Taigi įmonė – tarsi mūsų vestuvinė dovana, kurioje ir pradėjome nuo prekybos abiejų dirbiniais, o pasiūlą plėtėme, įsiklausydami į klientų pageidavimus. Metams bėgant atsirado ir dovanų pakavimo, puokščių komponavimo bei pristatymo paslaugos. Būtent klientų paskatinti, ėmėmės ir švenčių puošimo paslaugos. Mūsų šeimyninis verslas (nes „iš šalies“ perkame tik buhalterijos tvarkymo paslaugas) jau senokai peržengė Pakruojo ribas, sulaukiame užsakovų iš visos Lietuvos. Esame gyvas pavyzdys, kad verslui šiandien svarbu ne vien tik vieta, kur veikia įmonė.
– Ar aplinka Pakruojyje ir šalyje palanki kurti verslą? Ar naudojotės kokia siūloma parama?
– Žinau apie rajone esantį paramos mažam verslui fondą, bet dėl jos nesikreipėme – norintiems keliami reikalavimai, kurių mūsų įmonė neatitinka.
Geriausiai viską daryti savais pinigais. Labai vengiame skolų, jų iki šiol neturime jokių! Gal dėl to įmonės veikla plečiasi negreitai. Tačiau esame ramūs, kad net ištikus didelei bėdai, ji bus tik mūsų su Arūnu: neteks verstis per galvą, kad atsiskaitytume su tiekėjais, kreditoriais.
Paskolą sąlyginai pateisinčiau tik imamą verslo plėtrai, esant dideliems šansams, kad planai pavyks. Tačiau lengvai pasiekiami pinigai – ir rizika prarasti blaivų požiūrį: galima pridaryti neapgalvotų investicijų, dėl kurių, nepasiteisinusių, vėliau teks gailėtis. O riboti finansiniai ištekliai išmoko disciplinos – planuoti išlaidas, nuolat stebėti paklausą ir reaguoti jai keičiantis.
Žinoma, ir mokesčiai smulkiesiems verslininkams galėtų būti palankesni, bet – yra kaip yra...
Verslo aplinką sunkina ne tik „šokinėjančios“ kainos, bet ir negražūs tarpusavio konkurencijos metodai, kuomet klientus siekiama pritraukti ne geresnėmis paslaugomis. Neseniai apie mūsų įmonę konkurentai ėmė skleisti įžūlų melą. Neišlaikiusi atsikirtau socialiniuose tinkluose. Bet pasirodė, kad melagius už liežuvio dar anksčiau pričiupo mūsų klientai, žinoję tikrąją padėtį!
Neturiu laiko užsiimti kojų kitiems kaišiojimu – verčiau kažką sukurti. O klientai tegul įvertina. Kurkite su džiaugsmu, su meile savo darbui – rezultatas nenuvils! Paskutiniu laiku įmonę pasiekiantys susidomėjusių potencialių klientų laiškai neretai prasideda žodžiais „man jus rekomendavo“. Tai – pats tikriausias įvertinimas ir geriausia reklama bet kokiam verslui.
– Kokių pramogų, laisvalaikio leidimo vietų Pakruojyje trūksta?
– Labiausiai, ir ne mums vieniems su Arūnu, stinga mažų, jaukių kavinukių. Tokių, kuriose galėtum su vienu ar keliais artimais žmonėmis ramiai pasėdėti prie kavos ar arbatos puodelio, pasivaišinti pyragėliu ar bandele. Nes būna, kad po darbo dienos nebesinori namie stotis prie viryklės, o traukia kažkur išeiti. Pakruojyje nėra nė vienos tokios kavinės, o štai kaimynystėje Šiauliuose – jų pilna. Ir sėdam į automobilį, važiuojam į Šiaulius... Taip su laiku atsiranda įprotis laisvalaikį leisti ten, o ne savame mieste.
Kodėl tokio verslo nesiima pakruojiečiai? Juk ir tos mažos šiltos švieselės padarytų miestą daug jaukesnį, patrauklesnį norintiems čia gyventi.
Girdėjau abejonių, ar pavyktų išsilaikyti tokioms kavinukėms. Sunku spėlioti, tačiau galima palyginti – Pakruojyje veikia tikrai daug mažų kirpyklų, ir visos gyvuoja, turi savų klientų.
Nors buvo labai netikėta, kai po Naujųjų užsidarė buvusi populiari mieste kepyklėlė, kurios gaminiai tikrai turėjo būrius pirkėjų.
Kalbėjosi Janina ŠAPARNIENĖ
Autorės nuotr.
Šeimos verslą puoselėjanti Jūratė Vasiliauskienė mano, kad Pakruojį galėtų gaivinti, padaryti jaukesnį ir būrys mažų įmonių.