
Naujausios
Ką Jums reiškia Sausio tryliktoji?
Šiandien minime 27–ąsias Sausio tryliktosios metines. Ką Jums reiškia Sausio tryliktoji? Kokius prisiminimus, kokias mintis ir kokias asociacijas ji sukelia?“
Rita ANDRULIENĖ, Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos direktorė:
– Kiekvienais metais gimnazijoje paminime šią datą. Pasiruošiame žvakučių, kurias uždegame žuvusiems Laisvės gynėjams. Paruošiame stendą su jų nuotraukomis. Prieš pamokas surengiame rimties valandėlę. Skaitome eiles apie gyvenimo ir laisvės prasmę, meilę Tėvynei. Visą dieną per pertraukas skamba klasikinė muzika.
Mažiesiems mokiniams siunčiama patriotizmo žinutė. Vyresnieji jau linkę mąstyti, analizuoti, vertinti.
Man ši diena kelia dvejopus jausmus. Apgailestaujame, kad tiek žmonių žuvo. Ir jaučiame pagarbą tiems, kurie nebijojo stovėti pirmosiose gretose, nors grėsė mirtis. Turėtume imti pavyzdį iš jų ir taip pat vieningai stoti prieš visas mūsų šalyje klestinčias negeroves, būti vieningi kaip suspaustas kumštis. Bet dažniausiai bijome. Neturime nei tiek drąsos, nei pilietinės brandos kaip mūsų Laisvės gynėjai. Mums dar mokytis iš jų, tobulėti. Tik tuomet jų auka įgaus prasmę.
Jonas STABINGIS, Parlamento gynėjas, apdovanotas medaliu, Kovo 11–osios klubo ir Kelmės rajono senjorų klubo „Artimi“ vadovas:
– Tiesiogiai dalyvavau to meto įvykiuose, todėl man šventa ši diena. Prie Parlamento nuvažiavome sausio 11–ąją. Keturiolika vyrų iš Kelmės rajono buvome pasiruošę budėti Parlamento rūmuose. Buvo prasidėjęs Spaudos rūmų šturmas. Supratome, jog puolimas prieš Lietuvą gali būti ne vienadienis.
Mums buvo skirta 20 minučių apsigalvoti – išeiti ar duoti priesaiką. Vienam kelmiškiui dėl garbaus amžiaus patarta stebėti įvykius lauke, nes bus užrakintos durys, ir niekas negalės išeiti. Gali neatlaikyti žmogaus sveikata.
Po dvidešimties minučių davėme priesaiką. Mūsų buvo per 400. Suvažiavę iš įvairių Lietuvos kampelių. Laukėme eilėje pas kunigą Grigą. Visi norėjome atlikti išpažintį. Ką gali žinoti, gal jau šiąnakt žūsime. Paskui sustojome į eilę prie laidinio telefono. Norėjome atsisveikinti su artimaisiais.
Aš budėjau prie dabartinės Kovo 11–osios salės. Ruošėmės smėlio maišus, „Molotovo kokteilius“. Kitokių ginklų neturėjome.
Naktį visiškai išjungdavo šviesas. Nors turėjome specialius leidimus, bet tomis dienomis niekur negalėjome išeiti.
Miegojome ant grindų, įsivynioję į kilimus. Kiti pasnausdavome ant kėdžių sėdėdami.
Prieš pat sausio 13–ąją mus įleido į restoraną. Leido imti ir valgyti viską, ką norim. Nes ateis rusai ir vis tiek viską „susišluos“. Tą akimirką dar skaudžiau supratome padėties rimtumą.
Parlamente išbuvau savaitę, kol situacija sušvelnėjo. Maistu mus dosniai rėmė Kelmės rajono ir kitų šalies rajonų ūkininkai.
Kaip Kovo 11–osios klubo vadovas jaučiu pareigą kiekvienais metais paminėti Sausio 13–ąją. Kartu su Kelmės krašto muziejumi tai darome jau 15 metų. Mums tai susimąstymo apie laisvės kainą ir tautos išlikimą diena.
Justina VIRŽINTIENĖ, Tytuvėnų apylinkių seniūnijos Budraičių kaimo gyventoja, ekonomistė, visuomenininkė:
– Sausio 11–13 dienas prisimenu kaip siaubo dienas. Iš mūsų kaimo prie Parlamento sausio 11–ąją išvažiavo lietuvių kalbos mokytoja Danguolė Burdulytė ir mano vyras a.a. Ignas Viržintas. Aš pati bijojau važiuoti. Žinojau, jog tai nepatriotiška, bet negalėjau nugalėti savęs.
Likusi namuose sekiau įvykius per televiziją. Visą naktį į sausio 12–ąją klūpėjau ir meldžiausi. Rytą sugrįžęs vyras klausė:"Justinėle, ar tu sergi?“ Matyt, tikrai sirgau begaline baime ir panika, kurios buvome pripumpuoti. Vakare bijodavome nueiti pašerti karvės į tvartą. Dieną stengdavomės dirbti kokius nors primityvius darbus, kad mažiau galvotume ir prasiblaškytume.
Į anuos įvykius žiūriu šiek tiek rezervuotai. Gal užsitrauksiu nemalonės, bet manau, jog tautos tėvais save tituluojantys valstybės vadovai neturėjo leisti žmonių po tankais.
Buvau mitinge Vilniuje, prie bibliotekos. Ten buvo tiek nepagrįstos euforijos ir vieno žmogaus kulto. Minia skandavo, jog jis – tai Lietuva. Šiandien tą žmogų provincija, o ypač kaimas kaltina dėl kaimo sugriovimo. Dėl to, kad šiandien čia nėra darbo, iš kaimo bėga žmonės. Likusieji prasigeria.
Nežinau, ką apie tai rašys istorijos vadovėliai ir ką galvos ateities kartos.
Edvardas DIRMEIKIS, kražiškis istorikas ir kraštotyrininkas:
– Sausio tryliktosios įvykiai mums primena Laisvės kainą. Turiu omenyje ne tik tos dienos įvykius, bet ir ankstesnes, šimtmečius trukusias lietuvių kovas už Nepriklausomybę. Devynioliktojo amžiaus sukilimai, dvidešimtojo amžiaus karai, Hitlerio ir Stalino sąmokslas. Laisvė Lietuvai kainavo daug kraujo.
Dabar, pajutę Laisvės alsavimą, nė vienas nenorėtume gyventi narvelyje. Juk tik vienas kitas mano kartos žmogus yra buvęs užsienyje. Dabar gali keliauti, vietoj vieno žiūrime keliasdešimt televizijos kanalų, skaitome įvairiausius laikraščius. Iš daugelio šaltinių galime susiformuoti teisingesnę nuomonę.
Tačiau savo laisvę ne visai racionaliai išnaudojame. Jeigu suskaičiuotume visus per porą šimtmečių už laisvę žuvusius, paaiškėtų, jog ir atgavusi laisvę mūsų tauta smarkiai nukraujavo, prarasdama beveik milijoną gyventojų. Aišku, jie nežuvo. Bet jauni, stiprūs, išsilavinę, šiuolaikiški žmonės labai reikalingi Lietuvai. Juk parlamente sėdi daugybė užkietėjusių senių. Kai atėjo nauja politinė jėga ir šiek tiek pajudino „užsistovėjusius“ reikalus, koks ažiotažas kilo.
Pažiūrėkime kokį išsilavinusį premjerą išsirinko lenkai! Mūsų šaliai taip pat reikia tokių protingų žmonių, kurie stumtų šalį pirmyn ir įprasmintų brangiai kainavusią laisvę.
Onutė GRANICKIENĖ, Junkilų kaimo gyventoja, Užvenčio kultūros centro meno mėgėjų kolektyvų vadovė, Kelmės rajono Tarybos narė:
– 1991 metų Sausio 13–ąją pasijutome tarsi būtume tėvų pasakojimų apie karą herojai, nes įvykiai priminė karą. Paskui dalyvavome Sausio 13 –osios aukų laidotuvėse. Dalyvavo didžiuliai būriai žmonių. Visi atrodė tokie vieningi ir susitelkę.
Praėjus keleriems metams po sausio įvykių, kultūros centre pradėjome minėti šią datą. Reikėjo minėti. Reikėjo pasakoti apie mūsų laisvės kainą tiems, kurie tuomet dar nebuvo gimę arba buvo maži ir nieko nesuprato.
Stasys RAMANAUSKAS, Kražių seniūnijos Butkiškės kaimo gyventojas, dviejų knygų autorius, Kaimo rašytojų sąjungos narys:
– Mane tą dieną apima dar stipresni patriotiniai jausmai, nors su jais gyvenu kasdien.
Tik gaila, kad kartais ne visi ir ne visada pagalvoja apie mūsų laisvės kainą ir ją tinkamai įvertina. Visokių nuomonių yra. Spjauna ant Lietuvos ir jos laisvės. Išvažiuoja. Labai gaila, kad Lietuva baigia išsklisti. Neaišku, kokia bus mūsų ateitis.
Aš asmeniškai normaliai gyvenu. Gaunu kuklią kolūkinę pensijėlę. Labai taupydamas galiu pragyventi.
Parašiau ir galėjau išleisti porą knygų, nors nesu profesionalas rašytojas. Sovietiniais laikais nebūčiau galėjęs to padaryti. Knygas rašė ir leido tik stiprūs profesionalai.
Gerbiu galvas už laisvę padėjusius laisvės gynėjus. O drauge apmaudu, kad mes ne visiškai atliepiame jų aukai. Laisvę turime, bet rezultatai, kuriuos ji turėjo užtikrinti, – prasti. Rezultatų, galima sakyti, neturime.
Kalbino Regina MUSNECKIENĖ
Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.