
Naujausios
Tremtinė pasiilgsta lietuviškų pinigų
Kelmės rajone, Tytuvėnuose, gyvenanti Juzefa Žarnauskienė neseniai sulaukė devyniasdešimtmečio. Devynerius metus Sibire ir septynerius Kazachstane praleidusi moteris matė daug vargo, tačiau labiau mėgsta prisiminti geriausius savo gyvenimo laikus.
Šiandien ponia Juzefa, pati savo sveikatą „palopydama“ vaistais, dar slaugo neįgalią 80 metų savo seserį Stasę, gyvenančią Šiauliuose. O jauniems pataria, ko nežino pasiklausti vyresniųjų, kol jie dar tebėra. Senolė džiaugiasi dabartiniu gyvenimu, pasiilgsta tik lito, nes su euru pragyventi labai sunku.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Jaunystė Sibire
Ilgas traukino vagonų sąstatas. Nematyti nei pradžios, nei pabaigos. Toks vaizdinys Tytuvėnų geležinkelio stotyje Juzefai Žarnauskienei išliko iš jaunystės. Buvo 1949 metų žiema. Jos pamotę su būriu vaikų sukišo į vieną vagonų. O vagonų nasrai vėrėsi vis iš naujo. Važiavo per visas Lietuvos geležinkelio stotis ir rinko tremtinius. Per Velykas atvežė į Irkutsko sritį, Nižnij Udinsko rajoną.
„Mes papuolėm palyginti neblogai, – pasakoja ponia Juzefa. – Į miškų ūkį. Sąlygos tokiems tremtiniams buvo geresnės. Jie gaudavo vieną bilietą važinėti po Irkutsko sritį, o kitą – po visą Tarybų sąjungą. Tie, kurie pateko į vadinamus „kolchozus“ ir „sovchozus“ buvo daug sunkiau.“
Juzefos tėvai gyveno tarp Šiluvos ir Lyduvėnų esančiame Pumpurų kaime. Tėvas buvo labai darbštus ir gaspadoriškas žmogus. Šeima valdė 16 hektarų žemės. Buvo vieni iš stambiausių ūkininkų tose apylinkėse.
Juzefos mama mirė, kai jai buvo dešimt metų. Paliko tris vaikus. Mažiausiajai sesei Stasei, kurią dabar slaugo, buvo vos mėnuo. Iš pradžių tėvas samdė auklę. Po pusmečio vedė kitą, gerokai jaunesnę moterį. Su ja susilaukė dar kelių vaikų.
Bet 1948 metais jį paėmė iš namų ir ištrėmė kaip politinį kalinį. Pamotė pasiliko su savų ir vyro vaikų būriu. Po metų ir ji neišvengė tremties.
Kai traukinys „iškratė“ tremtinius Irkutsko srityje ir pradėjo važiuoti „pirkliai“ jų išsivežti, Juzefai buvo 22 metai. Mergina kartu su jaunesniąja savo sese Vladislava buvo paskirta prie miško kirtimo darbų.
„Sibire būdavo labai šalta. Gerai, kad bent tyku. Jei dar vėjas prie 40 laipsnių šalčio, būtume sustirę į ragą. Bet orai būdavo tykūs. Rankomis nugenėję medžių šakas susikurdavome laužą. Pasišildydavome. Sunku buvo. Bet kam tuomet ir toje vietoje buvo lengva? Ten dirbo ir gyveno ne viena rusų šeima. Daugybė našlių moterų, kurios per karą prarado vyrus ir sūnus.
Ir savus, ir svetimus tremtinius vienodai skriaudė. Suko pinigus. Gyvenome pusbadžiu. Štapelinė suknelė buvo prabangiausias parėdas. Reikalai pagerėjo, kai vienas labai mokytas tremtinys parašė skundą. Tada teisingiau pradėjo mums pinigus skaičiuoti.“
Moterys miške dirbdavo sunkiausius darbus. Kraudavo rąstus į sunkvežimius. Jaunesnioji Juzefos sesuo Vladislava darbe žuvo. Ją mirtinai sužalojo rąstas.
Tėvą kalino nekaltai
Po devynerių metų tremties, 1958-aisiais, Juzefa trumpam galėjo sugrįžti į Lietuvą. Parvažiavo, aplankė gimines. Vėl grįžo į Sibirą. Tačiau prasilenkė su savo artimaisiais. Pasirodo, juos jau išleido visam laikui į Tėvynę. Apsisukusi grįžo ir Juzefa.
Tėviškę rado išdraskytą. To vaizdo nenori nė prisiminti.
Iš pradžių apsistojo Pumpurų kaime, pas tėvo brolį. Iš Sibiro parsivežė ir iš lagerio paleistą tėvą. Pasirodo, jis kalėjo visiškai nekaltas. Tačiau tėvas jau buvo paliegęs. Prie ligų prisidėjo ir senyvas amžius. Jis buvo gimęs 1888 metais. Neilgai pasidžiaugęs gyvenimu Tėvynėje mirė.
Be savų namų buvusiems tremtiniams teko mėtytis iš vieno kaimo į kitą. Galiausiai Juzefa šiokį tokį pastovumą rado įsidarbinusi durpių įmonėje. Čia dirbo nemažai buvusių „sibiriokų“. Į durpių įmones sugrįžusius tremtinius įdarbindavo lengviau.
Visų jų dalia buvo panaši. Tremtyje prarasti gyvenimai, sugaištas jaunystės laikas, grįžus – pradžia nuo nulio.
Būrelis sibiriokų susigundė važiuoti į Kazachstaną. Girdėjo, jog ten statybose galima neblogai uždirbti. Su jais kartu išvažiavo ir Juzefa. Kazachstane, netoli Baikonuro, atidirbo septynerius metus.
Nusprendė grįžti į Lietuvą. Grįžo ne viena. Ten sutiko savo vyrą Danielių. Šeima bandė įsikurti Jurbarke, Garliavoje, vėliau apsistojo Kazlų Rūdoje. Tačiau dažnai atvažiuodavo aplankyti artimųjų kapų į Tytuvėnus. Danieliui labai patiko Juzefos gimtasis miestelis. Vieną dieną nusprendė parduoti namus Kazlų Rūdoje ir persikelti į Tytuvėnus.
Čia vyras atgulė ir amžino poilsio. 46 su vyru Danieliumi praleistus metus ponia Juzefa vadina geriausiais savo gyvenimo metais.
„Buvau karalienė, – sako moteris. – Tik tie metai labai greitai prabėgo. Su vyru gerai sutarėme. Rūpestingas, atsakingas, geras buvo žmogus. Gaila, kad per anksti jį pakirto vėžys.“
Tytuvėnų kapinėse ilsisi ir Sibire žuvusi jos sesuo. Juzefa pasirūpino parvežti sesers palaikus iš Sibiro.
Žmogus turi prisitaikyti prie valstybės
Devyniasdešimties sulaukusi J. Žarnauskienė dar važinėja į Šiaulius slaugyti jaunesnės savo sesers aštuoniasdešimtmetės Stasės.
„Reikia padėti, – įsitikinusi moteris. – Jos vaikai dirba, neprisėdės šalia mamos lovos. O pagalbos jai reikia.“
Juzefa ir pati netrykštanti sveikata. Skauda sąnarius. Turi kitų problemų. Tačiau išgeria vaistų, kaip pati sako, „pasilopo“ ir dar vis neatgula ant lovos, gali ir kitiems padėti.
Ir jaunesniems giminaičiams, savo krikšto vaikams, ponia Juzefa pataria: „Jeigu ko nežinot, pasiklauskit manęs, kol dar esu.“
Pozityviai senolė žiūri ir į šių dienų jaunimą. Nors jai labiau patinka, kai jaunimas dainuoja lietuviškai, tačiau džiaugiasi, kad jie moka ir svetimų kalbų, sako, jog kalbos kaip ir kitų žinių nereikia ant pečių nešioti. Šiek tiek šokiruoja tik rasių ir tautų maišymasis, mišrios šeimos.
Nuostabą kelia, kad jaunimas dabar specialiai perka suplyšusius džinsus: „Mes dėl nepriteklių nešiodavome drabužius, kol jie suplyšdavo, o kai suplyšdavo lopydavome, bet suplyšusiais nevaikščiodavome.“
Ir skaudžiąją, ir maloniąją savo gyvenimo patirtį ponia Juzefa vertina kaip savo gyvenimo dalį. Net pasakodama apie tremtį prisimena gražią Sibiro gamtą, pilnas pievas gėlių.
Ir šiandieninės valdžios buvusi tremtinė nekeikia. Sako, jog Pranckietis, Skvernelis, Matjošaitis – puikūs politikai. Per kiekvienus rinkimus eina balsuoti.
„Žmogus turi prisitaikyti prie valstybės. Juk valdžią patys išsirenkame, – svarsto ponia Juzefa. – Vienintelis dalykas, ko man gaila, tai lito. Su euru gyventi sunkiau.“
Romo ČERKAUSKO nuotr.
Devyniasdešimtmečio proga Juzefą Žarnauskienę pasveikino seniūnijos darbuotojai.