Savo sveikatą gerai vertina vos daugiau nei pusė Lietuvos paauglių

Savo sveikatą gerai vertina vos daugiau nei pusė Lietuvos paauglių

Sa­vo svei­ka­tą ge­rai ver­ti­na vos dau­giau nei pu­sė Lie­tu­vos paaug­lių

Lie­tu­vos spor­to uni­ver­si­te­to (LSU) ir Har­var­do (JAV), Zag­re­bo (Kroa­ti­ja) bei Belg­ra­do (Ser­bi­ja) uni­ver­si­te­tų moks­li­nin­kai kar­tu at­li­ko ty­ri­mą, at­sklei­džian­tį paaug­lių fi­zi­nio ak­ty­vu­mo są­sa­jas su su­bjek­ty­viu svei­ka­tos ver­ti­ni­mu ir ki­tais svei­ka­tos ro­dik­liais.

„Pa­dė­ties Eu­ro­pos ša­ly­se ty­ri­mu bu­vo sie­kia­ma įver­tin­ti paaug­lių fi­zi­nio ak­ty­vu­mo, su­bjek­ty­vaus svei­ka­tos ver­ti­ni­mo, psi­cho­lo­gi­nio dist­re­so, ki­tus psi­cho­so­cia­li­nius ir so­cio­de­mog­ra­fi­nius ro­dik­lius bei iša­na­li­zuo­ti jų tar­pu­sa­vio są­sa­jas. Re­zul­ta­tai pa­ro­dė, kad ge­rai sa­vo svei­ka­tą ver­ti­na 94,7 pro­cen­to Eu­ro­pos paaug­lių, ta­čiau tarp Lie­tu­vos paaug­lių taip sa­vo svei­ka­tą ver­ti­nan­čių yra vos 56,4 pro­cen­to“, – tei­gė LSU pro­fe­so­rius dr. Arū­nas Emel­ja­no­vas.

Šio ty­ri­mo pa­grin­du LSU moks­li­nin­kai kar­tu su ty­rė­jais iš už­sie­nio pa­ren­gė moks­li­nį straips­nį, ku­rį pub­li­ka­vo pres­ti­ži­nis Švei­ca­ri­jos tarp­tau­ti­nis vi­suo­me­nės svei­ka­tos žur­na­las „In­ter­na­tio­nal Jour­nal of Pub­lic Health“. Šio­je pub­li­ka­ci­jo­je pri­sta­to­mi ty­ri­mo re­zul­ta­tai at­sklei­džia, kad ge­riau sa­vo svei­ka­tą ver­ti­na tie Eu­ro­pos paaug­liai, ku­rie yra fi­ziš­kai ak­ty­ves­ni, pa­ti­ria ma­žiau dist­re­so ir ne­tu­ri ant­svo­rio.

Vai­ki­nai sa­vo svei­ka­tą ver­ti­na ge­riau nei mer­gi­nos – tai su­tam­pa su dau­ge­lio ki­tų ty­ri­mų duo­me­ni­mis įvai­rio­se am­žiaus gru­pė­se. Re­zul­ta­tai taip pat iš­ryš­ki­no paaug­lių fi­zi­nio pa­sy­vu­mo pro­ble­mą – ne­pa­kan­ka­mai fi­ziš­kai ak­ty­vūs yra net 83,1 pro­cen­to tir­tų jau­nuo­lių. Pa­sau­lio svei­ka­tos or­ga­ni­za­ci­ja fi­zi­nį pa­sy­vu­mą ak­cen­tuo­ja kaip vie­ną di­džiau­sių šiuo­lai­ki­nės vi­suo­me­nės pro­ble­mų, ku­ri pri­lygs­ta ar net sa­vo mas­tais jau len­kia rū­ky­mą.

„Ty­ri­mo re­zul­ta­tų ana­li­zė pa­dės ge­riau su­pras­ti moks­lei­vių svei­ka­tos ne­to­ly­gu­mus, juos le­mian­čius veiks­nius, leis nu­ma­ty­ti gai­res kaip pa­ge­rin­ti svei­ka­tą per efek­ty­vią mo­kyk­los emo­ci­nės ir fi­zi­nės svei­ka­tos ge­ri­ni­mo po­li­ti­ką“, – tei­gė vie­na iš ty­ri­mą at­li­ku­sių moks­li­nin­kių, LSU dės­ty­to­ja, svei­ka­tos psi­cho­lo­gė dr. Bri­gi­ta Mie­žie­nė.

At­siž­vel­giant į ty­ri­mo re­zul­ta­tus, moks­li­nin­kai iš Har­var­do, LSU ir ki­tų uni­ver­si­te­tų re­ko­men­duo­ja įgy­ven­din­ti fi­zi­nio ak­ty­vu­mo ska­ti­ni­mo po­li­ti­ką ir ati­tin­ka­mas stra­te­gi­jas švie­ti­mo sis­te­mo­je. Ty­rė­jai tei­gia, kad sie­kiant pa­ge­rin­ti paaug­lių fi­zi­nę ir psi­cho­lo­gi­nę svei­ka­tą, rei­kė­tų vyk­dy­ti dau­giau kū­no kul­tū­ros pa­mo­kų per sa­vai­tę ir ne­for­ma­laus fi­zi­nio ug­dy­mo už­siė­mi­mų. Šios re­ko­men­da­ci­jos su­tam­pa ir su tarp­tau­ti­nių spor­to bei svei­ka­tos or­ga­ni­za­ci­jų siū­ly­mais. Pa­vyz­džiui, Na­cio­na­li­nė spor­to ir kū­no kul­tū­ros aso­cia­ci­ja tei­gia, kad mo­kyk­lo­se per sa­vai­tę tu­rė­tų bū­ti vyk­do­ma ne ma­žiau kaip 225 mi­nu­čių truk­mės kū­no kul­tū­ros pa­mo­kų. Na­cio­na­li­nė aso­cia­ci­ja spor­tui ir kū­no kul­tū­rai siū­lo ma­žiau­siai 20 mi­nu­čių fi­ziš­kai ak­ty­vių per­trau­kų kas­dien.

EL­TA, „Šiau­lių kraš­to“ inf.

Mar­ty­no Amb­ra­zo (EL­TA) nuo­tr.

Lie­tu­vos spor­to uni­ver­si­te­to ir Har­var­do (JAV), Zag­re­bo (Kroa­ti­ja) bei Belg­ra­do (Ser­bi­ja) uni­ver­si­te­tų moks­li­nin­kų ty­ri­mas at­sklei­dė paaug­lių fi­zi­nio ak­ty­vu­mo są­sa­jas su su­bjek­ty­viu svei­ka­tos ver­ti­ni­mu ir ki­tais svei­ka­tos ro­dik­liais.