
Naujausios
Didžiausias iššūkis – ne ledinis vanduo
Radviliškietis Tadas Grimaila kitą savaitę kartu su bendraminčiais šoks į ledinį Eibariškių tvenkinio vandenį.
Ne vieną kartą lediniuose iššūkiuose dalyvavusiam kariškiui bene didžiausiu gyvenimo iššūkiu tapo iš tvenkinio ištrauktas ir išgelbėtas skendęs žmogus. Už šį poelgį Tadas su kolega buvo apdovanoti Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Tado lediniai iššūkiai
Šiaulių įgulos karo policijos vyriausiasis karo policininkas T. Grimaila ledinį vandenį pirmą kartą „prisijaukino“ prieš penkeris metus. Tuomet kartu su dviem kolegomis pasiryžo kartu išmėginti šaltą Baltijos jūros vandenį, tačiau į jūrą išdrįso įšokti tik jis vienas. Nuo tada šaltas ir net ledinis vanduo tapo jo draugu.
Pernai T. Grimaila priėmė socialiniuose tinkluose paskleistą iššūkį „30 dienų eketėje“ ir pats iniciavo grupę „ruonių“, nepabūgusių įšokti į populiaraus miesto tvenkinio Eibariškių mikrorajone eketę.
Tąkart kariškis sulaukė ir savo kolegų, ir rajone veikiančio sveikuolių klubo „Atgaja“ narių, ir visai nepažįstamų radviliškiečių palaikymo – apie dvi dešimtis „ruonių“ šoko į tvenkinyje iškirstą eketę, nepabūgę stingdančio šalčio. Ir taip – kiekvieną dieną visą mėnesį.
Pernai kovo pradžioje vyras dalyvavo ir Trakuose vykusiose pirmosiose šalyje 25 metrų plaukimo eketėje varžybose ir jose iškovojo trečiąją vietą.
Šiemet Tadas jau irgi atidarė masinių žiemos maudynių sezoną – sausio 1-ąją, pasaulinę ruonių dieną, kartu su būriu radviliškiečių niro į šaltą vandenį.
Tadas džiaugiasi, kad jo bendraminčių ratas didėja ir šiųmetėse maudynėse dalyvavo jau daugiau žmonių, tarp kurių buvo ir vyrų, ir moterų, ir net vaikų.
„Sausio viduryje vėl ketiname pradėti ledinio iššūkio maratoną – tik laukiame Sveikuolių sąjungos signalo. Tikiuosi, kad šiemet per 30 maudymosi dienų sulauksime ne tik šalčio, bet ir ledo, kad vėl turėsime malonumą panirti į eketę“, – sako 29 metų sveikuolis.
Šaltos maudynės – energija visai dienai
Anot Tado, jam dar neteko girdėti kad būtų nusivylusių ledinėmis maudynėmis. Atvirkščiai, įveikusieji save, savo baimes iš vandens išlipa lyg iš naujo gimę.
„Mums nebūna šalta išlipus – kūnas mus šildo. O kokios geros emocijos visus užplūsta, sunku žodžiais apsakyti. Svarbu prieš lendant į vandenį išjudinti kūną: lengvai apšilti, prabėgti krosiuką, atlikti kelis pratimus, o visų svarbiausia – nuvyti visas negatyvias mintis ir į vandenį lįsti „švaria“ galva“, – pasakoja vyras.
Jis pats po „ruonių“ maudynių nė karto nėra susirgęs, o ir kitu metu vos porą kartų yra paslogavęs.
„Maudymasis šaltame vandenyje gerina imunitetą ir kraujo apytaką, mažina stresą ir suteikia energijos visai dienai, gerina odos būklę ir mažina raumenų skausmą, suteikia pasitikėjimo savimi ir motyvacijos. Tarp kitko, maudydamasis šaltame vandenyje nereiškia, kad būsi sveikas. Tai tik dalis to. Reikia nepamiršti mitybos, fizinio aktyvumo, poilsio,
Labai svarbu požiūris ir nusiteikimas, pozityvios mintys ir optimizmas. Rekomenduoju visiems, jei nėra galimybės ar noro įšokti ežere į eketę, išbandyti grūdinimąsi savo namuose, išbandant kontrastinį dušą.
Kiekvienas žmogus pats renkasi kelią, kaip jam nugyventi savo gyvenimą ir nieko nereikia daryti per prievartą. Turi klausytis savęs ir spręsti, ar tau reikia to ar ne“, – ne taip seniai paties atrastas tiesas dėsto Tadas.
Svarbu įsiklausyti kūno
Tadas su dviem bendraminčiais Eibariškių tvenkinio vandenį išbando kone kiekvieną rytą. Keliasi tuoj po 5 ir po 20-ies minučių jau būna prie vandens telkinio. Tada – lengva mankštelė, nyris į šaltą vandenį, ir puiki dienos pradžia jau užtikrinta.
T. Grimaila jau kuris laikas stengiasi gyventi sveikai – nevartoja alkoholio, nerūko, prisižiūri, ką valgo, intensyviai sportuoja.
Vienerių ir penkerių metų dukros kol kas dar per mažos „ekstrymams“, nors jau pareiškia norą maudytis kaip tėtis. Žmona, sako Tadas, iš pradžių į visa tai žiūrėjusi skeptiškai, dabar jau irgi į šaltąsias maudynes ima žiūrėti atlaidžiau ir netgi pradeda galvoti, jog ir pati norėtų tai išmėginti. Bet tik jūroje.
Moterys, pasak Tado, yra drąsesnės ir smalsesnės, todėl jų visur būna daugiau – net atrodytų vyriškuose ir ekstremaliuose iššūkiuose.
„Pats esu iššūkių mėgėjas – noriu nugalėti savo baimes. Kol kas tai pavyksta visai neblogai. Viskas yra įmanoma, tereikia to norėti ir tuo tikėti. Ir labai klausyti vidaus – jei tau nereikia to ledinio dušo, ir nelįsk. Įsiklausyk savo kūno – jei šis sirguliuoja, geriau padelsk. Šok į eketę tik tada, kai jau esi tam pasirengęs psichologiškai. Prievolės tam nėra“.
Didžiausias gyvenimo iššūkis
Bene pačiu didžiausiu T. Grimailos gyvenimo iššūkiu tapo 2016 metų įvykis prie to paties Eibariškių tvenkinio, kai Tado ir jo draugo akyse ėmė skęsti vandenyje besimaudęs vyras.
„Galvoti ar dvejoti nebuvo kada – turėjome tą pačią akimirką nuspręsti, ar prisiimsime atsakomybę. Manau, jog gyvenime nieko nėra atsitiktinio. Ir tądien, kelios minutės prieš įvykį, mes su kolega aptarinėjom, kaip teisingai daromas dirbtinis kvėpavimas. Ir štai to prireikė tuoj po pokalbio – mūsų iš vandens ištrauktas vyras jau nebekvėpavo, veidas buvo pamėlęs“, – lemtingąjį įvykį prisiminė Tadas.
Pasak jauno vyro, kariuomenėje jie yra mokomi suteikti pirmąją pagalbą, tačiau šį kartą reikėjo spausti nebe lėlės krūtinę, o gelbėti sąmonės netekusį, vandens prigėrusį žmogų.
Už drąsų poelgį tąkart T. Grimaila ir jo kolega Oro gynybos bataliono vyresnysis eilinis Audrius Steponavičius gavo Lietuvos kariuomenės apdovanojimą už ryžtą ir drąsą.
Už drąsą išgelbėjant tvenkinyje skendusį vyriškį Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi pernai abu buvo apdovanoti Prezidentūroje.
„Nemeluosiu – buvo malonu gauti apdovanojimus. Bet kur kas malonesnis buvo užplūdęs jausmas, kad pajėgėme išgelbėti žmogaus gyvybę“, – sako kariškis.
Asmeninės nuotr.
Pirmąkart į ledinį vandenį Tadas niro prieš penkeris metus.
Pernai Tadui pavyko suburti nemažą būrį bendraminčių, sutikusių priimti ledo iššūkį.
„Ruonių“ maudynės tapo Tado Grimailos (priekyje) gyvenimo dalimi.
Praėjusių metų vasarą Tadui Grimailai šalies Prezidentė Dalia Grybauskaitė įteikė Žūvančiųjų gelbėjimo kryžių už išgelbėtą skendusį žmogų.
Autorės nuotr.
Iššūkių nevengiantis radviliškietis Tadas Grimaila sako, kad jiems pirmiausia reikia noro ir psichologinio nusiteikimo.