
Naujausios
Greitoji pagalba ar nemokamas taksi?
Kelmės pirminės sveikatos priežiūros centre ir dieną, ir naktį dirbs tik po dvi greitosios pagalbos medikų brigadas. Iki šiol dieną dirbdavo trys brigados.
Jų skaičius sumažintas todėl, kad Ligonių kasos apmokėdavo tik už 1,75 brigados darbą. Mat, greitosios pagalbos finansavimas priklauso nuo gyventojų skaičiaus rajone. O gyventojų mažėja.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Ir dieną, ir naktį – po dvi brigadas
Kelmės pirminės sveikatos priežiūros centro, kuriam priklauso greitosios pagalbos padalinys, direktorė Vaiva Krasauskaitė tvirtina, jog greitosios medicinos pagalbos paslaugos finansuojamos priklausomai nuo gyventojų skaičiaus rajone. Remiamasi Statistikos departamento duomenimis. Taip yra visoje šalyje.
Pirminę pagalbą medikai privalo suteikti visiems nuolatiniams gyventojams. Kadangi gyventojų mažėja, mažėja ir finansavimas.
Papildomą finansavimą padalinys gauna ir už insulto ar infarkto ištiktų ligonių pervežimą į Šiaulius ar kitas šalies ligonines, už gimdyvių pervežimą.
Ligonių kasos papildomai moka ir už laiku įvykdytus iškvietimus. Mieste į iškvietimą reikia nuvykti per 15 minučių, kaime – per 25 minutes. Tačiau Kelmės rajone laiku nuvykti į iškvietimą įmanoma tik mieste. Rajono teritorija – labai didelė. Išlikę daug vienkiemių, į kuriuos privažiuoti gana sudėtinga. Kai kurios gyvenvietės nuo Kelmės nutolusios po 40 kilometrų ir daugiau.
Taigi, faktiškai Ligonių kasų skiriamų lėšų greitajai medicinos pagalbai užtenka išlaikyti tik 1,75 brigados. Dirbdavo 2,5 brigados. Lėšų trūkumą joms finansuoti kompensuodavo poliklinikos uždirbami pinigai. Dabar paliekamos tik dvi brigados.
Iki šiol trys brigados dirbdavo dieną ir dvi naktį. Dabar ir dieną, ir naktį paliekama po dvi brigadas.
„Dieną dirba poliklinikos, ligoninė, ambulatorijos, – žmogus gali gauti pagalbą ir kitu būdu, nebūtinai kviečiant greitąją“, – įsitikinusi, jog gyventojus suspės aptarnauti ir dvi brigados Pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė V. Krasauskaitė.
Darbuotojų neatleis
Pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė tikino, jog nė vieno darbuotojo neatleis, nors sumažinama puse greitosios pagalbos brigados. Iki šiol dėl medikų trūkumo kildavo problemų, jei darbuotojas susirgdavo arba norėdavo atostogauti. Jos nuomone, mažinti brigadų reikėjo jau anksčiau.
Greitosios medicinos pagalbos padalinys – vienas iš brangiausiai kainuojančių sveikatos apsaugos srityje. Labai brangūs greitosios pagalbos automobiliai ir jų įranga. Vasarą pirminės sveikatos priežiūros centras pirko naują automobilį. Jis kainavo 67 tūkstančius eurų. Taupyti tokiam pirkiniui reikėjo kelerius metus.
Pavyzdžiui, defibriliatorius, kuris būtinas greitosios pagalbos automobilyje, kainuoja nuo 15 iki 24 tūkstančių eurų.
Labai daug kainuoja automobilių draudimas, remontas, kuras. Greitosios pagalbos padalinys šiuo metu turi 5 automobilius. Pora naujų, nes vieną nusipirko pats centras, kitą skyrė Sveikatos apsaugos ministerija, trys – seni. Kai kurių rida jau siekia 500 tūkstančių kilometrų. O rajono keliai – prasti.
Greitoji pagalba – pamatuoti kraujo spaudimo
Kol greitąją pagalbą ligoniai galėjo išsikviesti per vietos dispečerinę, pirminės sveikatos priežiūros centras gaudavo papildomą finansavimą už šią paslaugą. Be to, dispečerinėje dirbantys vietos gyventojai tiksliau vertindavo, kiek svarbus iškvietimas.
Dabar greitoji pagalba kviečiama per bendrąjį pagalbos centrą. Brigados medikai gauna tik nurodymą kur vykti ir kaip skubiai vykti. Tačiau nuvykus kartais pasirodo, jog pacientas problemą galėjo išspręsti ir nekviesdamas greitosios pagalbos.
Pavyzdžiui, šalia ligoninės esančioje sodų bendrijoje gyvenantis žmogus kviečia greitąją pagalbą, kad jam pamatuotų kraujo spaudimą. Būna atvejų, kai greitoji pagalba nuvažiuoja į rajono pakraštį ir paaiškėja, jog ligoniui reikia tik žaizdą perrišti.
Kartais nuvažiavę randa pacientą jau susikrovusį daiktus ir pasiruošusį gultis į ligoninę. Mat, per metus po porą kartų jis guli stacionare. Atėjo laikas – išsikvietė greitąją, kad nuvežtų.
Kitas pacientas nė neslepia – neturi pinigų atvažiuoti į Kelmę pas gydytojus, todėl kviečiasi greitąją pagalbą.
„Kartais atliekame nemokamo taksi paslaugas, – apgailestauja V. Krasauskaitė. – Būna, kad ligonio iš viso nerandame, nes girtas jis jau spėjo kažkur nueiti. O tuo tarpu, gal greitosios laukia tikrai sunkus ligonis, kuriam kelios anksčiau atvažiavusių medikų minutės gali išgelbėti gyvybę.“
Autorės nuotr.
Praėjusių metų liepos mėnesį Kelmės pirminės sveikatos priežiūros centro greitosios pagalbos medikai vyko į 580 iškvietimų, lapkričio mėnesį – į 526.