
Naujausios
Filtrai neveikia: į Akmenę "pumpuojami" pabėgėliai
Valstybės institucijos, besirūpinančios pabėgėliais, dairosi į Akmenės rajoną. Tam rajono valdžia pritaria, tačiau baiminasi valstybės trukdžių ir nori šį procesą labiau pati kontroliuoti. Akmenės rajonas jau tampa pabėgėlių "perpumpavimo" į Vakarų Europą stotimi.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Domina Akmenės rajonas
Praėjusių metų antrąjį pusmetį net kelios valdžios grupės buvo atvykusios tartis, kaip įkurdinti pabėgėlius.
Rukloje veikiančio Pabėgėlių priėmimo centro vadovai pasiūlė Savivaldybei sudaryti tarpusavio bendradarbiavimo sutartį, pagal kurią būtų integruoti pabėgėliai.
Vidaus reikalų ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei nevyriausybinių organizacijų atstovai ieškojo būstų įkurdinti prieglobsčio prašytojus, kad jų nereikėtų vien priimti į apkrautą Užsieniečių registracijos centrą Pabradėje.
Tokio dėmesio Šiaulių apskrityje daugiau niekas nesulaukė. Šalyje dar tartasi tik keliose šalies savivaldybėse – Visagine, Kaišiadoryse, Ignalinoje, Alytuje.
Svečiai domėjosi, kaip Naujojoje Akmenėje kuriasi pabėgėliai iš kariaujančios Ukrainos. Oficialiai jų registravosi apie pusė šimto.
Sužinota, kad ir kitų nestabilių valstybių gyventojai taip pat domisi Akmenės rajonu.
Reikalingi ar nereikalingi pabėgėliai?
Rajono meras Vitalijus Mitrofanovas ne kartą kritikavo svetimšalių integracijos šalyje tvarką. Jis įrodinėjo, kad stinga tinkamų įstatymų, didesnių galių ir veiksmų teisės suteikimo savivaldai. Bėda, kad nesugebama pasiremti Vakarų Europos valstybių patirtimi.
„Niekaip nesuprantu Lietuvos valstybinio požiūrio – visom intencijom rodom, kad atvykėliai nereikalingi,“ – sakė V. Mitrofanovas.
Meras pasakojo, kaip Vokietijos miestas Bocholtas priėmė 1200 pabėgėlių iš Sirijos. Apie 70 tūkstančių gyventojų turinčio miesto meras kolegai akmeniškiui paaiškino: „Sprendžiame demografijos problemą“.
Pasakojo apie Italijos miestelį, kurio ne dalelė, o dauguma gyventojų – imigrantai iš Pakistano. Daugelis jų įdarbinti laivų statybos įmonėje.
„O mes verkiam dėl emigracijos, šnekam apie jos stabdymą, planuojam lietuvių sugrįžimą, – sakė V. Mitrofanovas. – Pamirškim. Juk išvažiuoja mūsiškiai ir dėl kitokių priežasčių, negu vien dėl atlyginimo. O jeigu emigrantų vietą užimtų imigrantai, tai duotų savo pliusų – nebeiškeliautų kiti“.
Integraciją sunkina vizos
Legaliai Lietuvoje gyvenanti ukrainietė į Naująją Akmenę, kur gyvena su vyru ir vaiku, yra atsivežusi senutę mamą. Ji pažeidė procedūrinius vizų režimus, tad jei dėl to išvažiuotų tvarkytis reikalų į Ukrainą, nebeturėtų teisės sugrįžti pas dukrą.
Viceministras pripažino, kad tvarka vienintelė: po 90 dienų ukrainietė turi laiku išvykti į tėvynę ir ten pratęsti vizą, jei nori grįžti pas dukrą.
Meras klausė, ar gali senolė kasmet po kelis kartus skraidyti į Kijevą, kai jos pensija – 30 eurų?
Tuo tarpu Vokietijoje atvykėliai savo valstybės ambasadose gali pratęsti vizą.
„Mūsų valstybė apsunkina integraciją, o geriau būtų, jei savivaldybės turėtų teisę spręsti dėl atitinkamos grupės žmonių tolesnio gyvenimo – juk vietoje matome atvykėlius, ar jie patikimi“, – sakė V. Mitrofanovas.
Migracijos departamentas sprendžia vienintelis
Į Akmenės rajoną atvykusi šeima iš Gruzijos kelerius metus integravosi. Ir teismuose bylinėjosi, kad galėtų pasilikti. Byla nukeliavo į – Aukščiausiąjį teismą. Nuspręsta: jų nepripažinti pabėgėliais. Todėl šeima turi būti išsiųsta į Gruziją, nors per tą laiką Lietuva skyrė lėšų trijų vaikų mokymuisi.
„Kodėl valstybė nepasirūpina spartesniais tempais, o jeigu spėjama, kad teks išsiųsti iš Lietuvos – kodėl nepraneša savivaldai, – klausė V. Mitrofanovas. – Tada būtų galima spręsti, ar verta investuoti, pavyzdžiui, ruošti darbui. Nes iš investicijos norisi atsiperkamumo. Jei ne – pakaktų tik vykdyti pareigą: suteikti gyvenamąją vietą, o socialiniai darbuotojai aplankytų, stebėtų.“
„Kartais ilgai trunka teisiniai procesai, bet jei suteikinėsime pabėgėlių statusą pagal tai, kaip jie integruojasi, tai nueisime teisiniais klystkeliais, vėliau galime sulaukti nenorimų pasekmių“, – aiškino Vidaus reikalų ministerijos Viešojo saugumo politikos departamento vyresnysis patarėjas Gintaras Valiulis.
„Bet kodėl registraciją tvarko vien Migracijos departamentas, kur, kaip paklausytume ukrainiečių, sėdi kyšininkai, – sakė V. Mitrofanovas. – Bet neleidžiama savivaldybėms, į kurias atvyksta emigrantai. Jos tada labiau prisiimtų atsakomybę už žmones, kuriuos reikės ir lavinti, ir darbą suieškoti“.
„Migracijos departamento funkcija pirmiausia būtina, kad išvengtume atvažiuojančių potencialių nusikaltėlių, teroristų, specialiųjų agentų, – sakė Vidaus reikalų viceministras G. Surplys. – Tad rizikinga tą funkciją perduoti 60 savivaldybių“.
„Bet ar ukrainietis nori įsikurti Akmenėje, kai dėl menkiausių procedūrų tvarkymo, įmanomų šiais informacinių technologijų laikais atlikti savivaldybėje, reikia važinėti į Vilnių, – sakė V. Mitrofanovas. – Pagaliau, iš kur visą turtą palikusiam pabėgėliui turėti pinigų kelionėms?“
Mero nuomone, savivaldybėse pirmiausia pamatoma, ar atvykėlis užsienietis nori čia likti, dėl to stengiasi. Esą paprasčiau pajusti, ar norima pabėgti kitur, įžvelgti baisesnių ketinimų.
Viceministras pristatė naują modelį
„Mes turime įleisti tuos žmones, kurių mums gyvybiškai reikia, kad plėtotųsi verslas, kuriam paprasčiausiai trūksta darbuotojų“, – sakė Vidaus reikalų ministerijos viceministras Giedrius Surplys.
Jo duomenimis, Lietuvoje per metus išduota 18 tūkstančių darbo vizų.
„Ta niša naudojasi sukčiai, nusikaltėliai, prisistatantys suvirintojais ar siuvėjomis tik tam, kad, per Lietuvą prasukę ratą ir čia legalizavęsi, išnyktų Vokietijoje ar Švedijoje“, – sakė G. Surplys.
Vidaus reikalų ministerija bando sukurti modelį, kuris padėtų to išvengti.
„Nuo sausio bus pakeistas vizų aprašas, kad įmonės, kurios praeis pirminę pradinę kontrolę, trejiems metams gaus leidimą įsivežti tiek darbuotojų, kiek nori ir kokių reikia – tam nebebus jokių papildomų kontrolių, – pranešė viceministras. – Tada padaugės darbuotojų, kurie kurs pridėtinę vertę.“
Naujas modelis, anot viceministro, įmanomas papildyti ištuštėjusią darbo rinką, tačiau „taps žiauriai lėtas atvykstantiems sukčiams.“
Pasak G. Surplio, rizikinga leisti bet kam savivaldybėse atsivežti ir įdarbinti bet kokius užsieniečius ir neribojant skaičiaus.
„Tuomet į Lietuvą bus atsivežti ukrainiečiai, kurie čia dirbs už tuos 400 eurų ir jausis labai turtingi, o šalyje tikrai atlyginimai nekils“, – pranašavo G. Surplys.
Meras pateikė pavyzdį, kai ukrainietis įkūrė įmonę Lenkijoje, o ten įdarbintus tautiečius komandiruoja dirbti į Lietuvą, ir mokesčiai pildo lenkų biudžetą.
Įkurtuvės teoriškai
V. Mitrofanovas kritikavo nuomonę, kad kelios dešimtys filtrų Vilniuje gali užkirsti kelią apgavystėms.
„Juk sukčiauti padeda patys lietuviai“, – aiškino meras.
Pavyzdžiui, Naujojoje Akmenėje kelios dešimtys butų parduota Pakistano gyventojams, kurių šiame mieste niekas nematė. Taip jie įkėlė koją į Europos Sąjungos zoną, čia turėdami nekilnojamojo turto.
„ Veikia „berniukas“ iš Lietuvos didmiesčio, įtariu, jo kolega – Pakistane, ir "pumpuoja": teoriškai į Akmenę pakistaniečius, kurie net nežino, kaip atvažiuoti į Lietuvą“, – sakė V. Mitrofanovas.
Savivaldybė negali kontroliuoti, kadangi pirkimo sandėrius įformina notarų biurai, o galutinai nuosavybę patvirtina Registrų centras.
Naujojoje Akmenėje užfiksuotas kitas kuriozinis faktas – 25 uždarosios akcinės bendrovės registruotos vienu adresu sodų bendrijoje.
„Jeigu savivaldybė turėtų prievolę įmonėms registruoti, manote, kad leisčiau ten uab-us registruoti“, – sakė V. Mitrofanovas.
Naujausias akibrokštas – tarpininkas pardavė kelis vadinamus „uab-us“ ukrainiečiams. Arba pastarieji tapo apgavikų aukomis, arba toliau plečiasi aferistų ratas.
Autoriaus nuotr.
Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas mano, kad emigrantų vietą užėmę imigrantai duotų naudos.
Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas (kairėje) įrodinėjo kad netinkamas pabėgėlių integravimo sąlygas sukuria valstybė, centralizuodama funkcijas, nepaskirstydama jų savivaldybėms, o Vidaus reikalų ministerijos viceministras Giedrius Surplys atsikirtinėjo, jog tokiu atveju potencialių nusikaltėlių į Lietuvą patektų dar daugiau.