
Naujausios
Palydim Gaidį, sutinkam Šunį
Rytoj išlydėsime senuosius 2017 – uosius Gaidžio metus. Sutiksime Geltonojo Šuns metus.
„KOKIE BUVO SENIEJI IR KO TIKITĖS IŠ NAUJŲJŲ METŲ?“ – klausiame „Kelmės krašto“ skaitytojų.
Juozas RIMKUS – Seimo narys:
– Praeinantys metai buvo geri, labai darbingi. Galbūt kol kas nedaug tesimato konkrečių Seimo darbų, tačiau tikimės jog ateinančiais metais rinkėjai pamatys daugiau Seimo darbo rezultatų.
Džiaugiuosi, jog po dešimtmetį trukusio sąstingio pradėjome spręsti kai kurias socialines problemas. Kad visoms labiausiai pažeidžiamoms grupėms galėjome duoti bent po trupinį daugiau.
Jeigu mažiau būtų trukdžiusi opozicija ir ne visuomet draugiška žiniasklaida, būtume galėję padaryti dar daugiau.
Šiemet sunkiai, bet vis dėlto pavyko padėti pamatus visų Lietuvos gyventojų gerovei. Kitų metų biužetas bus dosnesnis. O 2019 metai materialine prasme turėtų būti labai geri. Teigiamus pokyčius pajus visi Lietuvos gyventojai.
Meilutė MASALSKIENĖ – Kukečių seniūnė:
– Man asmeniškai visi ir visokie metai – geri. Kai patys stengiamės, kad viskas gerai sektųsi, tai ir sekasi.
Aišku, kartais esame priklausomi nuo gamtos. Pavyzdžiui, sunku išsaugoti gerus kelius, juos prižiūrėti, kai nuolatos lyja. Bet tikiuosi, kad seniūnijos gyventojai supranta, jog kiek bepiltum žvyro, drėgmė vis tiek jį praris.
Manau, jog geri ar blogi metai, labiausiai priklauso nuo mūsų požiūrio ir žmonių tarpusavio santykių. Kai žmonės vieni kitiems padeda, neabejingi kito nelaimėms, galima išbristi iš visų bėdų ir nereikia keikti metų.
Svarbiausia pagarba vienas kitam, žmogiška pagalba, supratingumas.
Seniūnijoje yra visokių žmonių – ir besikabinančių į žemę, ir turinčių darbo, ir tų, kurie gyvena iš pašalpų, bet ateina ir už paramą sąžiningai atidirba, ir išgeriančių, bet kitą dieną išsipagiriojančių ir vėl dirbančių. Visi vienodi būti negalim.
Tikiu, jog nėra blogų žmonių. Vieną dieną jis blogas, kitą – vėl geras. Žmonės skirtingi. Reikia rasti kelią į juos. Kai randi, nesunku susitarti.
Tikiuosi, jog ir kitais metais visi bus geri, geranoriški, dori, sąžiningi, bendruomeniški. Tuomet ir metai suteiks naujos vilties.
O biudžetą turime tokį, kokį skiria Savivaldybė. Viliuosi, kad užteks suplanuotiems darbams.
Vacovas ANDRULIS – rajono meras:
–2017 –ieji buvo normalūs metai. Darbingi. Pavyko išjudinti vandentvarkos projektus. Baigėme statyti daugiafunkcį sporto centrą, remontuoti Kelmės kultūros centrą. Liko nupirkti ir sumontuoti tik įrangą. Po kelių mėnesių galėsime rengti šių įstaigų atidarymus.
Pavyko sutvarkyti centrinę Tytuvėnų miesto aikštę. Išasfaltavome apie 20 kilometrų žvyrkelių. Kaimo žmonėms tai labai svarbu. Lengviau privažiuoja iki namų, nedulka ant langų ir vaismedžių. Remontuojama Vytauto Didžiojo gatvė Kelmėje.
Aišku, buvo ir tebėra problemų. Mūsų silpnoji vieta – verslas. Nors priėmėme daug verslo sąlygas lengvinančių sprendimų, investuotojai nesusižavi mūsų rajonu.
Baiminuosi, jog kai kurios problemos gali nusikelti į ateinančius metus. Ypač dėl Tytuvėnų kultūros centro. Tytuvėniškiai seniai laukia naujų kultūros namų. Parengėme projektą, kaip pritraukti Europos lėšų. Tačiau paaiškėjo, jog senoji biblioteka, kurią ketinome griauti, gali būti kultūros paveldo objektas. Vargu, ar gausime leidimą ją tvarkyti.
Kitąmet taip pat laukia daug darbų. Asfaltuosime kelius į Vidsodį ir Pašiaušę, išasfaltuosime Pabutkalnio gyvenvietę, baigsime tvarkyti Vytauto Didžiojo gatvę, įgyvendinsime vandentvarkos projektus Griniuose ir Kukečiuose.
Ateinantys metai – rinkiminiai. Tikiuosi, jog nebus labai daug sumaišties, pagalių kaišiojimo į ratus, sąskaitų suvedinėjimo.
Iš rinkėjų tikiuosi daugiau kantrybės, sveiko požiūrio, optimizmo, o iš politikų – daugiau konstruktyvumo.
Juk visų bendras tikslas, kad Kelmė klestėtų ir neišsivaikščiotų.
Danutė ANANKAITĖ – Pakražančio kultūros centro renginių organizatorė:
– Metai buvo labai geri. Pakražančio kultūros centre vyko daug gražių renginių. Daug koncertavome. Užmezgėme naujų pažinčių. Padarėme viską, ką buvome suplanavę, ir dar daugiau. Kolektyvams įsigijome sceninių drabužių. Atnaujinta kultūros centro šildymo sistema, pagerėjo darbo sąlygos.
Pakražantiškiai laimėjo „Tramtatulio“ ir dramos kolektyvų konkurse, vykome į regioninius konkursus. Labai džiaugiuosi puikiu mūsų kultūros centro darbuotojų kolektyvu. Visi puikūs savo srities specialistai.
Asmeniniame gyvenime taip pat viskas gerai, nenutiko nieko blogo. Svarbiausia, kad visi sveiki, gyvi, jokių nelaimių.
Tikiuosi, jog ir ateinantys metai bus geri. Tiesa, šiek tiek nuvylė, kad regionams beveik neskirta lėšų įgyvendinti projektus, organizuoti šventes. Didžiuma projektams skirtų lėšų nusėdo didžiuosiuose miestuose.
O planavome daug naujų renginių ir tradicinius renginius organizuoti kitaip. Anksčiau skirdavo lėšų tradicine tapusiai Sūrių šventei, kuri dabar įrašyta tarp rajoną reprezentuojančių renginių, vaikų renginiams.
Teks ieškoti rėmėjų, kitais būdais suktis iš padėties. Dar gerai, kad rajono vadovai į kultūrą žiūri pozityviai ir skiria lėšų projektams įgyvendinti.
Manau, jog pavyks įgyvendinti, ką suplanavome. Kai pasidairau aplink, visi mano pažįstami gyvena gerai. Tik vieni džiaugiasi ir tenkinasi tuo, ką turi, kiti aimanuoja. Taigi, viskas priklauso nuo požiūrio į gyvenimą.
Saulius MOCKUS – Lietuvos samariečių bendrijos Kelmės skyriaus pirmininkas, rajono Tarybos narys:
– Metai geri tiems, kas daug dirba. Kelmiškiai samariečiai kartu su savivaldybe pradėjome įgyvendinti ES projektą ,,Kompleksinės paslaugos šeimai Kelmės rajone“. Įsteigti Bendruomeniniai šeimos namai, juose teikiamos įvairiapusiškos paslaugos visoms rajone gyvenančioms šeimoms. Aštuntus metus veikia samariečių vaikų dienos centras, kuris šiemet persikraustė į naujai suremontuotas patalpas. Tikimės, kad ir 2018 metais finansavimas bus pratęstas. Darbo dienomis labdaros valgykloje pamaitiname apie 50 suaugusiųjų ir vaikų. Šito negalėtume padaryti be geradarių rėmėjų pagalbos. Ačiū jiems. Bendrija stengiasi plėsti ir socialines paslaugas, o uždirbtas lėšas panaudoti geriems darbams.
Tik gaila, kad per daugiau nei 25 veiklos metus pagalbos prašančiųjų skaičius nemažėja. Susiformavo skurdo kultūra, kai skurde atsidūręs žmogus situaciją priima, kaip nekintančią ir negalinčią kisti. Ieškoma kuo daugiau galimybių išgyventi esamoje situacijoje jos nekeičiant. Metai iš metų tie patys žmonės ieško nemokamo maisto, drabužių, sąmoningai renkasi gyvenimą iš pašalpų, yra įsitikinę, jog valstybė ar nevyriausybinės organizacijos privalo išlaikyti ir remti.
Nerimauti verčia tai, kad pirmieji labdaros prašytojai jau ateina su vaikais ar mažamečiais anūkais. Šie vaikai tokios praktikos išmoksta, kaip vienintelės teisingos. Taip užauga ištisos kartos žmonių, kurie nežino kaip savimi pasirūpinti patys. Vienas iš būdų padėti tokiose šeimose augantiems vaikams – vaikų dienos centrai.
Dar vienas skaudulys, jog ir gerėjant ekonominei padėčiai, lietuviai ir toliau emigruoja į užsienį. Dalies gyventojų pajamos yra labai mažos, jie iš to ekonomikos augimo gauna neproporcingai mažai, todėl ieško saugumo klestinčiose valstybėse.
Tikiu, jog 2018 -ieji bus pozityvių galimybių metai, kad darbus lydės sėkmė ir didesnis atlygis už įdėtas pastangas
Irena BUDRIENĖ – Burbaičių kaimo ūkininkė:
– Nei labai sunkūs, nei labai geri buvo praėję metai. Išdaigas krėtė gamta. Bet mes, žemdirbiai, jau pripratę būti priklausomi nuo gamtos ir nuo Dievo malonės. Jokie trukdžiai jau nebestebina. Tik priverčia suktis greičiau ir reaguoti operatyviau. Nors turim savos technikos, bet praėjusią vasarą reikėjo nepagailėti ir samdyti technikos, kad greičiau nuimtume derlių. Taip ir darėme. Bet aštuoniolikos hektarų nespėjome nuimti. Manėm, jog šitą plotą nukulsim sava technika. Deja, subjuro orai. Pralošėm. Grūdai buvo nekokybiški.
Nepaisant visko mūsų ūkis klesti. Iš jo išsilaikome dešimt žmonių. Taigi, Kalėdų Senelis mums buvo dosnus.
O pamokos padėjo sutelkti visą dėmesį į pavasario sėją. Kadangi rudenį dėl drėgmės neįvažiavome į laukus, apie 150 hektarų teks apsėti pavasarį. Jau užsisakiau įvairios sėklos. Viską reikia planuoti iš anksto, kad bent pavasarį suspėtume viską atlikti laiku. Teks šiek tiek keisti kultūras. Žemdirbys tiek sėkmingas, kiek sugeba prisitaikyti prie situacijos.
Kitiems metams turime planą sukurti du stambius ūkius abiem šiuo metu ūkininkaujantiems vaikams. Tikimės įgyvendinti ir dar vieną svajonę – pastatyti didžiulę fermą, į kurią tilptų visi gyvuliai. Tikiuosi, kad pavyks.
Kalbino ir fotografavo Regina MUSNECKIENĖ