
Naujausios
Šiukšlių rinkliava – kaip visuotinis nekilnojamojo turto mokestis
Pakruojo rajono gyventojai antrą mėnesį rikiuojasi į eiles prie atliekų rinkliavos administruotojų kabineto Savivaldybėje aiškintis ne tik dėl klaidų atsiųstose sąskaitose. Žmones piktina, kad reikalaujama ją mokėti už turimus pastatus. Pakruojiškiai tai vadina po dvinare rinkliava paslėptu nekilnojamojo turto mokesčiu.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
„Prišiukšlina“ ir tušti pastatai
Į rinkliavą administruojančias Pakruojo savivaldybės specialistes kasdien tebesikreipia dešimtys žmonių. Ne vieno rankose – rinkliavos sąskaitos už paveldėtas, negyvenamas kaimo sodybas, prie kurių niekada nėra buvę atliekų konteinerių. Arba už sandėlius, fermas, kitus statinius, būriams likviduojamų žemės ūkio bendrovių pajininkų kadaise išdalytų po kampą. Šie pastatai neretai griūvantys, dešimtmečius nenaudojami. Tačiau rinkliavos sąskaitose tapę „smarkiai šiukšlinančiu“ turtu, už kurį skaičiuojama šimtai ir tūkstančiai eurų.
„Senas nenaudojamas sandėlys padovanojo trijų tūkstančių eurų sąskaitą. Tai bent prišiukšlinau ten! Kažin, ar atliekų vežėjai apskritai žino, kur tas mano sandėlys stovi“?– ironizavo ūkininkė iš Klovainių, apžvelgusi eilę prie administratorių kabineto ir suskaičiavusi, kad iki darbo dienos pabaigos vidun nepateks. Nebe pirmą kartą.
Pakruojietis verslininkas tikėjosi įrodyti, kad nebaigtas statyti jo veiklai reikalingas pastatas pats savaime nešiukšlina – juk verslas ten dar nevyksta!
Kito rajono pakraščio gyventojas ketino gauti naują sąskaitą. Jis išsiskyrė su žmona ir iš tėvų paveldėtą, šeimos vasarnamiu paverstą kaimo sodybą įregistravo savo vardu, deklaravo ten gyvenantis. Vyras sakė žinantis jau ne vieną šeimą, tokiu būdu atsikračiusią rinkliavos, skaičiuojamos už nekilnojamą turtą pagal šio turto plotą. Nes savo sodyboje gyvenantis žmogus tampa paprastu rinkliavos mokėtoju ir šeimos biudžetui sutaupo nemažai pinigų.
Laukiantieji už administratorių durų pokštaudami klausė: ar rinkliava nesugadins skyrybų statistikos? Ir kiek bus žmonių, apsisprendusių verčiau oficialiai tapti sugyventiniais, negu mokėti už niekada neteiktą paslaugą?
Paslėptas mokestis?
Gavusieji sąskaitas už atliekas, „atsiradusias“ negyvenamuose butuose, sodybose, tuščiuose ūkiniuose pastatuose tvirtino, kad ši rinkliava – ne kas kita, o paslėptas nekilnojamojo turto mokestis. Nes net įrodžius, kad buvo apmokestinti kokie nors krūmais apžėlę griuvėsiai, nesudarytos sąlygos visiškai atsikratyti rinkliavos. Mat tokiu atveju savininkams nebūtų skaičiuojama kintamoji dalis, o pastovioji rinkliavos dalis sumažėtų pusiau.
Žmonės lygino: nuo pat pavasario apie dvinarę rinkliavą viešai skleistoje informacijoje buvo net preciziškai aiškinama, kokiems mokėtojams kokie konteineriai priklauso. O apie rinkliavą, skaičiuojamą pastatų savininkams, tebuvo galima sužinoti, tik susiradus Pakruojo rajono savivaldybės tarybos sprendimus. Platesnių komentarų pasigedę pakruojiškiai svarstė, kad ši naujovė galimai buvo tiesiog nutylėta.
Linkuvietė žurnalistams pasakojo, kad su šeima gyvena sodyboje, niekada nebuvo prasiskolinę už atliekų išvežimą nei kitus mokesčius. Tačiau Anapilin iškeliavus abiejų sutuoktinių tėvams, liko du paveldėti butai. Ir štai už tuos tuščius butus linkuviečiams suskaičiuota nemenka rinkliava.
„Telefonu konsultavusi Savivaldybės darbuotoja man sakė, kad paprasčiausia išeitis – po vieną šeimos narį deklaruoti atseit gyvenančius tuose butuose. Bet ar ne absurdas versti žmones galvoti, kaip apeidinėti valstybės nustatytą tvarką, nepalankią sąžiningai mokantiems mokesčius! Kiek tada vertos kalbos apie skaidrią politiką, pilietiškumą“?! – piktinosi moteris.
Redakciją pasiekė žinios, kad pakruojiečiui už nuosavybės teise valdomą butą buvo suskaičiuota rinkliava. Nors ten gyvena vyro giminaitės šeima, jau mokanti rinkliavą už būste deklaruotus asmenis.
Pakruojo savivaldybės ekologė Kazimiera Klabienė tvirtino, kad visa informacija apie dvinarę rinkliavą buvo pateikiama – besidomintys tikrai galėjo ją rasti. Ekologės nuomone, visų naujosios sistemos ypatumų plačiai ir išsamiai komentuoti neįmanoma: juos reikia aiškintis kiekvienu konkrečiu atveju.
Aukščiau minėtu atveju ekologė patarė pakruojiečiui su giminaite abiems kreiptis į rinkliavos administratores ir surašyti susitarimą, kas rinkliavą mokės.
Žmones domino – o kiek rinkliavos už valdomus pastatus mokės Savivaldybė? K. Klabienė teigė sumos nežinanti, tačiau mananti, kad mokėti teks daug. O už pastatus, įvairioms organizacijoms suteiktus panaudai, naudotojai turės mokėti patys.
Eilės nesibaigia
Gyvos eilės prie rinkliavos administratorių kabineto nesibaigia nuo pat pranešimų išsiuntinėjimo. Kai kurie, laukiantys priėmimo, piktinasi bandantys laimę jau kelintą kartą, nes fiziškai negali tam skirti mažiausiai kelių valandų. Valandų savo uždarbio sąskaita – juk išleidę tvarkyti šiukšlių problemų, darbdaviai už tą laiką algos nemoka.
Neretai kaista aistros, kyla ginčai.
Garbaus amžiaus vyras tik stebėjosi: rinkliavos administruotojams pasirodė nereikalingos iš Europos valstybės atsiųstos oficialios pažymos, kad gyvenamą vietą tėvų namuose deklaruojantis sūnus iš tiesų dirba ir moka mokesčius ten. Nors šie dokumentai anksčiau buvo pateikti ir mokesčių inspekcijai, ir kitoms institucijoms. Visoms tiko, „šiukšlininkams“ – ne. Tad užsienyje dirbančiam jaunam vyrui prisieis apsispręsti: ar už galimybę saugoti ryšį su Tėvyne mokėti jam suskaičiuotą rinkliavą, ar numoti ranka ir išsideklaruoti iš Pakruojo rajono.
Pakruojietė senjora apstulbo, pamačiusi, kad iš nuosavo, prieš ketvirtį amžiaus nusipirkto buto rinkliavos pranešime buvo „perkraustyta“ į Savivaldybei priklausantį socialinį būstą. Administruotojų teiginius, atseit taip rodo nekilnojamojo turto registras, pakruojietė atmetė – butas jau seniai registruotas savininkės vardu. Moteris netruko gauti ir tai patvirtinančią pažymą. Tačiau taisyti rinkliavos sąskaitos teko vėl eiti į eilę – moteris užsiėmė joje vietą nuo septintos valandos ryto...
Skaitytojai „Pakruojo kraštui“ pasakojo ir atvirkščią istoriją: prieš keliolika metų paveldėję butą ir žemę asocialiai gyvenantys žmonės turto savo vardu iki šiol neregistravę. Užtat mokesčių nemoka, žemę išnuomoja nelegaliai ir gauna socialines pašalpas, kaip beturčiai. Rinkliavos sąskaita taip pat atkeliavo ne šiai šeimynai: jie buvo „prirašyti“ tame pačiame name gyvenantiems kaimynams...
Ekologė K. Klabienė teigė, kad renkama informacija apie klaidas rinkliavos sąskaitose. Netikslumus ketinama taisyti rajono Tarybos posėdžiuose kitais metais.
Gedriaus BARANAUSKO nuotr.
Seniai nenaudojami lauželiai, griuvenos pagal naują šiukšlių rinkliavos tvarką tampa veikiančiais ūkiniais objektais.