
Naujausios
Pasilabinimas su pažįstamu laumžirgiu
Poetas, prozininkas, publicistas, ilgametis „Šiaulių krašto“ kultūros ir meno priedo „Atolankos“ redaktorius kuršėniškis Vytautas Kirkutis šį rudenį išleido dar vieną knygą. Jeigu skaičiuotume ne vien tik jo parašytas, bet ir su kitais bendraautoriais, „Samanos ant sniego“ jau būtų 22-oji Lietuvos rašytojų sąjungos nario knyga. Ji dedikuota žmonai Violetai Kirkutienei, kuri yra ir šios knygos redaktorė bei dalies knygos fotografijų autorė.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Knyga „Samanos ant sniego“ – tai esė apie gamtą ir žmogų šalia jos, su ja. „Dabar, kai prozoje gamtovaizdžiai dažnokai suprantami kaip literatūrinis balastas, kai gamtoje žmogų mažai kas bedomina, imtis rašyti esė apie gamtą – nemažas iššūkis“, – rašoma knygos anotacijoje. Iš tiesų iššūkis skaitytojui – sugaudyti visus Vytauto žodžių, metaforų niuansus.
Vytauto Kirkučio esė apie gamtą kviečia skaitytoją pajusti, išgirsti, suprasti, išmokti perskaityti unikalius gamtos ženklus, garsus tam, kad galėtų pajusti savo vidinį ryšį su žole, akmeniu ar medžiu, su vis kitokiu kasdieniu rytu ar vakaru. Autorius kviečia išeiti pasivaikščioti, kad žmogus geriau pažintų save, nes „išvaikščiotos valandos kitokios, nei išvažinėtos. Eidamas visada būni arti savęs, netgi su savimi. Jei nebijai taip būti, eik. Jei baimė ima, važiuok“.
Vytautas primena, kad ir jo eilėraščiai pėsti, tik pėsti, kad spėtų įsižiūrėti, pajusti. Rašytojas neieško nei įmantrių vietų, nei įmantrių vaizdų. Jis juos suranda čia pat, pabirusias kasdienybėje gražiu, bet nelaimingu sniegu, ar nusilpusia kamane, kurią galima pamaitinti paprasčiausios balkoninės kasdienės gėlės žiede. Arba pasisveikinti su pažįstamu laumžirgiu savo gimtojo miestuko autobusų stotyje stebint jo dramą kielės snape.
Net tyla Vytauto knygose labai iškalbinga. Ir diena – ne šiaip kokia debesuota ir niūri, o – kurmio spalvos diena. Ir pamatytas žiogo skrydis, ir pabendravimas su pažįstama pempe, ir rodos, nieko naujo nebegalintys pažadėti Ventos senieji posūkiai, nes matyti ir išbraidyti dar vaikystėje, bet Vytauto akimis į juos žiūrint – labai netikėti. Daug kas gali nustebinti skaitytoją tyliame Vytauto įsižiūrėjime į gamtą su daugybe galimybių pamatyti.
Ir, gali būti, išėjęs pasivaikščioti perskaitęs bent kelis knygos skyrius ir skaitytojas gali sutikti kokią nors iškalbingą gegutę su bateliais ar pasisemti saują širšių. Svarbu tik nepraeiti pro šalį. Įsiklausyti į tylą, įsižiūrėti į kasdienybę, nusiraminti skaitant V. Kirkučio naująją knygą ir leidžiantis jo pavedžiojamam po gamtą. Su juo nenuobodu nei žodžių pievose, nei tikrose.