Žvejai mėgėjai taisykles dažnai ignoruoja

Žvejai mėgėjai taisykles dažnai ignoruoja

Žve­jai mė­gė­jai tai­syk­les daž­nai ig­no­ruo­ja

Kas­met ap­lin­ko­sau­gi­nin­kai vyk­do šim­tus pa­tik­ri­ni­mų, ku­rių me­tu ver­ti­na, ar žve­jai mė­gė­jai gau­do tas žu­vis, ku­rias lei­džia­ma tuo me­tu, ar tin­ka­mi jų žve­jo­ji­mo bū­dai. Re­zul­ta­tai iškalbingi: be­ne kiek­vie­nais me­tais nu­sta­to­mi to­kie pa­tys pa­žei­di­mai. Pa­si­do­mė­jo­me, kaip žu­vys gau­do­mos Šiau­lių re­gio­ne ir kuo ri­zi­kuo­ja su­kčiau­jan­tys žve­jai.

Pra­ran­da ne tik pi­ni­gus

Kaip žve­jai lai­ko­si jiems pri­va­lo­mų žu­va­vi­mo tai­syk­lių ge­riau­siai ma­ty­ti per ap­lin­ko­sau­gi­nin­kų or­ga­ni­zuo­ja­mus rei­dus. Pa­vyz­džiui, per 2016 me­tus žve­jų tik­rin­ti jie vy­ko 305 – vos ne kiek­vie­ną die­ną. Jų me­tu nu­sta­ty­ta 350 pa­žei­di­mų.

Nu­si­kal­ti­mo vie­to­je pri­čiup­tiems žve­jams dau­ge­liu at­ve­jų ten­ka su­si­mo­kė­ti bau­das, ku­rios – ne to­kios ir ma­žos. Pa­vyz­džiui, mė­gė­jų žve­jy­bos tai­syk­lių pa­žei­di­mas, pa­da­ry­tas pa­nau­do­jant drau­džia­mus žve­jy­bos įran­kius ar drau­džia­mu bū­du (iš­sky­rus elekt­ros ener­gi­ją ir ult­ra­gar­są), už­trau­kia bau­dą nuo 120 iki 300 eu­rų, o li­mi­tuo­tos la­ši­šų, šla­kių, mar­gų­jų upė­ta­kių ir kirš­lių žve­jy­bos re­gu­lia­vi­mo prie­mo­nių ir są­ly­gų pa­žei­di­mas – nuo 250 iki 550 eu­rų. Ma­žiau­sia bau­da, ku­rią ga­li gau­ti žve­jys, 60 eu­rų – ji ski­ria­ma, jei pa­žei­džia­mos mė­gė­jų žve­jy­bos tai­syk­lės ir ki­ti mė­gė­jų žve­jy­bą reg­la­men­tuo­jan­tys tei­sės ak­tai.

Tie­sa, žve­jai ga­li ne­tek­ti ir žve­jo­ji­mo įran­kių. Pa­vyz­džiui, per­nai pri­gau­tiems žve­jams te­ko at­si­svei­kin­ti su 273 pa­žei­di­mo pa­da­ry­mo įran­kiais, tarp jų – tink­lai, van­dens trans­por­to prie­mo­nės, mė­gė­jiš­kos žve­jy­bos įran­kiai. O štai vien per šių me­tų tris ket­vir­čius, iš pa­žei­dė­jų kon­fis­kuo­ti 242 pa­žei­di­mo pa­da­ry­mo įran­kiai.

Kaip in­for­ma­vo Šiau­lių re­gio­no ap­lin­kos ap­sau­gos de­par­ta­men­to (ŠRAAD) Ad­mi­nist­ra­vi­mo ir tei­sės sky­riaus vyr. spe­cia­lis­tas Ar­tū­ras Kon­de­raus­kas, daž­niau­si pa­žei­di­mai Šiau­lių re­gio­ne – žve­jo­ji­mas be žve­jo mė­gė­jo bi­lie­to. Šių pa­žei­di­mų ne­ma­žė­ja ir vie­na pa­grin­di­nių to prie­žas­čių, jo nuo­mo­ne, kad pir­mą kar­tą pa­gau­ti žve­jai tik įspė­ja­mi.

Ta pro­ga žur­na­lis­tai pa­si­do­mė­jo, kiek kai­nuo­ja žve­jo bi­lie­tas ir ar jo kai­na ver­ta ri­zi­kos. Pa­si­ro­do, kad dvie­jų die­nų bi­lie­tą ga­li­ma nu­si­pirk­ti už 1 eu­rą 40 cen­tų, mė­ne­sio – už 5 eu­rus, me­ti­nį – už 14 eu­rų. O ir įsi­gy­ti ne­su­dė­tin­ga – jais pre­kiau­ja­ma „Per­lo“ ter­mi­na­luo­se, „Ti­ke­tos“, „Ma­xi­mos“ ka­so­se, taip pat sve­tai­nė­je zve­jo­bi­lie­tas.lt, in­for­ma­ci­nė­je sis­te­mo­je ALIS. Lė­šos su­rink­tos už juos nau­do­ja­mos žu­vų iš­tek­liams gau­sin­ti ir sau­go­ti.

Tei­si­na­si įvai­riai

Žur­na­lis­tai pa­si­do­mė­jo, ir ko­dėl žve­jai ryž­ta­si ri­zi­kuo­ti, ar ne pa­pras­čiau žve­jo­ti pa­gal tai­syk­les? Štai, pa­vyz­džiui, gruo­džio mė­ne­sio pra­džio­je ap­lin­ko­sau­gi­nin­kai ga­vę gy­ven­to­jų pra­ne­ši­mą apie ga­li­mai ne­tin­ka­mais įran­kiais žu­vau­jan­čius žmo­nes Mor­kiš­kio eže­re, su­ga­vo tris žve­jus. Nors vi­si jie tu­rė­jo lei­di­mus, lai­mi­kis bu­vo gau­ses­nis nei leis­ti­na – 12 ly­de­kų, nors vie­nos žve­jy­bos me­tu lei­džia­ma pa­gau­ti ne dau­giau kaip 3, ne ­ma­žes­nes kaip 45 cen­ti­met­rai šios rū­šies žu­vis.

Tą­kart vie­nas žve­jų pri­si­pa­ži­no su­ga­vęs dau­giau ir tei­si­no­si apim­tas azar­to. Ka­dan­gi žve­jy­bą vyk­dė 3 as­me­nys, ap­lin­ko­sau­gi­nin­kai 9 ly­de­kas lei­do pa­siim­ti. Jos bu­vo ir tin­ka­mo dy­džio. O tri­mis dau­giau nei lei­džia­ma ly­de­kų su­ga­vęs žve­jys už šį pa­žei­di­mą tu­rės at­ly­gin­ti 435 eu­rų ža­lą gam­tai.

Be­je, ap­lin­ko­sau­gi­nin­kai lai­mi­kiu įskai­to tik žu­vis, lai­ko­mas tink­le­ly­je ar tas, ku­rių lais­vas ju­dė­ji­mas van­dens tel­ki­ny­je ap­ri­bo­tas ki­tais bū­dais. Kiek­vie­nas as­muo, už­sii­man­tis mė­gė­jiš­ka žve­jy­ba, sa­vo su­gau­tą lai­mi­kį pri­va­lo lai­ky­ti at­ski­rai nuo ki­tų žve­jo­jan­čių­jų lai­mi­kio. Pa­da­ry­ta žu­vų iš­tek­liams ža­la skai­čiuo­ja­ma už vi­sas lai­mi­ky­je esan­čias žu­vis, su­gau­tas pa­žei­džiant mė­gė­jų žve­jy­bą reg­la­men­tuo­jan­čius tei­sės ak­tus, ne­prik­lau­so­mai nuo lai­mi­kio gy­vy­bin­gu­mo.

Žur­na­lis­tų kal­bin­ti vie­tos žve­jai ne­slė­pė: to­kių at­ve­jų kai „sma­giai kim­ba“ ir už­val­do azar­tais pa­si­tai­ko, o at­si­sa­ky­ti ma­lo­nu­mo pa­gau­ti vie­ną ki­tą žu­vį pa­pil­do­mai, – ne taip pa­pras­ta. „Kas už­kie­tė­jęs žve­jys, tas su­pras“, – sa­ko vie­ti­nis gy­ven­to­jas Juo­zas, ku­ris žve­jo­ja dau­giau kaip de­šimt­me­tį.

Ta­čiau vy­ras su­ti­ko, kad žve­jy­bos tai­syk­lių rei­kia lai­ky­tis ne tik dėl tvar­kos. „Jei žve­jo­tų vi­si kaip pa­puo­la ir kuo pa­puo­la, grei­tai nė vie­nos žu­vies ne­be­lik­tų eže­ruo­se. Ir kur dė­ti ki­bi­rais pri­si­gau­džius, gi par­da­vi­nė­ti mė­gė­jams ne­ga­li­ma“, – sa­kė jis.

Kad iš­tek­lių ne­prit­rūk­tų

Žu­vys yra svar­bi van­dens eko­sis­te­mos da­lis, taip pat gy­ven­to­jų mais­to šal­ti­nis. Vie­nas iš bū­dų iš­sau­go­ti pa­kan­ka­mą jų po­pu­lia­ci­ją yra žve­jy­bos lai­mi­kio ap­ri­bo­ji­mai.

Pa­vyz­džiui, Lie­tu­vo­je vie­nos žve­jy­bos me­tu lei­džia­ma su­gau­ti 1 ša­mą, ne dau­giau kaip 2 vie­ne­tus sa­la­čių, ūso­rių, 3 vie­ne­tus ly­de­kų, ster­kų, un­gu­rių, mar­gų­jų upė­ta­kių, kirš­lių, ne dau­giau kaip 5 vie­ne­tus vė­gė­lių, ša­pa­lų, mek­nių, ne dau­giau kaip 50 vie­ne­tų vė­žių, iš­sky­rus rai­nuo­tuo­sius ir žy­mė­tuo­sius vė­žius. O su­gau­tų ki­tų lei­džia­mų gau­dy­ti žu­vų bend­ras svo­ris ne­ga­li vir­šy­ti 5 kg, Kur­šių ma­rio­se – 7 kg, ne­skai­tant stin­tų.

Ats­ki­ros žu­vų rū­šys tu­ri ir tam tik­rą jų gau­dy­mo lai­ką. Pa­vyz­džiui, nuo spa­lio 1 iki gruo­džio 31 d. mė­gė­jų žve­jy­ba re­gio­ne už­draus­ta Kra­žan­tės upė­je nuo žio­čių iki Kel­mės už­tvan­kos.

Be žve­jo mė­gė­jo bi­lie­to taip pat drau­džia­ma gau­dy­ti la­ši­šas, šla­kius, sy­kus, upi­nes nė­ges ir kt. žu­vis, nu­ro­dy­tas Mė­gė­jų žve­jy­bos vi­daus van­de­ny­se tai­syk­lė­se.

Užs. Nr. 369303