Provincijos gyventojai emigruoja, bet butų trūksta

Provincijos gyventojai emigruoja, bet butų trūksta

Pro­vin­ci­jos gy­ven­to­jai emig­ruo­ja, bet bu­tų trūks­ta

Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė su­si­dū­rė su keis­tu fe­no­me­nu. Dėl ne­dar­bo žmo­nės emig­ruo­ja. Gat­vės ir mo­kyk­los tuš­tė­ja. Ta­čiau bu­tų par­duo­da­ma la­bai ma­žai.

Iki 2019 me­tų ko­vo mė­ne­sio sa­vi­val­dy­bė už Eu­ro­pos są­jun­gos skir­tas lė­šas tu­rė­tų nu­pirk­ti 32 so­cia­li­nius būs­tus. Pa­siū­la – ne­di­de­lė. Be to, būs­tus įkai­no­ja ne­prik­lau­so­mas ver­tin­to­jas. O juos par­duo­dan­tys žmo­nės pa­pras­tai no­ri gau­ti dau­giau.

Su pa­na­šia pro­ble­ma su­si­du­ria dau­ge­lis pro­jek­te da­ly­vau­jan­čių Lie­tu­vos sa­vi­val­dy­bių.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

So­cia­li­niams būs­tams – pu­sė mi­li­jo­no eu­rų

2016 me­tų spa­lio mė­ne­sį Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė pra­dė­jo įgy­ven­din­ti Eu­ro­pos są­jun­gos pro­jek­tą. Sa­vi­val­dy­bės spe­cia­lis­tės pa­ra­šė pro­jek­tą, Eu­ro­pa sa­vi­val­dy­bei sky­rė 425 tūks­tan­čius eu­rų, kad už šiuos pi­ni­gus so­cia­li­niais būs­tais bū­tų ap­rū­pin­tos so­cia­liai la­biau­siai pa­žei­džia­mos šei­mos. Sa­vi­val­dy­bė prie pro­jek­to įgy­ven­di­ni­mo tu­rė­tų pri­si­dė­ti 15 pro­cen­tų ar­ba 75 tūks­tan­čiais eu­rų.

So­cia­li­niai būs­tai Kel­mės ra­jo­ne la­bai rei­ka­lin­gi. Po 2008 me­tų kri­zės šiam tiks­lui iš biu­dže­to bu­vo ski­ria­ma la­bai ne­daug pi­ni­gų, to­dėl so­cia­li­nių būs­tų fon­das kas­met pa­si­pil­dy­da­vo tik vie­nu ki­tu bu­tu ar na­mu.

Tei­kiant pa­raiš­ką dėl Eu­ro­pos pa­ra­mos so­cia­li­niam būs­tui, iš pra­džių bu­vo svars­to­ma Kel­mė­je sta­ty­ti nau­ją dau­gia­bu­tį ir įkur­din­ti ja­me so­cia­liai pa­žei­džia­mas šei­mas. Ta­čiau pa­skai­čiuo­ta, jog už skir­tus pi­ni­gus ga­li­ma nu­pirk­ti dau­giau bu­tų, ne­gu jų išei­tų sta­tant nau­ją na­mą.

Tai­gi, bu­tai pra­dė­ti pirk­ti. Pir­ki­mas vyks­ta eta­pais.

Dau­giau­sia – no­rin­čių gy­ven­ti Kel­mė­je

Pas­ta­ruo­ju me­tu taip pat pa­skelb­tas de­vy­nių so­cia­li­nių būs­tų pir­ki­mas Kel­mė­je, Ty­tu­vė­nuo­se ir Už­ven­ty­je. Per­ka­mi vie­no, dvie­jų, tri­jų kam­ba­rių bu­tai.

Dau­giau­sia jų per­ka­ma Kel­mė­je. Dėl ke­lių prie­žas­čių. Pir­mo­ji, kad so­cia­liai rem­ti­nos šei­mos la­biau­siai no­ri gy­ven­ti Kel­mė­je. Nors dau­ge­lis jų ne­tu­ri dar­bo, ir būs­tas kai­me, kur yra že­mės skly­pe­lis, bū­tų nau­din­ges­nis, pi­giau kai­nuo­tų iš­lai­ky­mas, šei­mos tvir­ti­na, jog no­ri gy­ven­ti mies­te, ge­riau jau mo­kės už ko­mu­na­li­nius pa­tar­na­vi­mus.

Ant­ro­ji prie­žas­tis – vie­na iš pro­jek­to są­ly­gų, kad per­ka­mas so­cia­li­nis būs­tas bū­tų stra­te­giš­kai ge­ro­je vie­to­je, kad to­je vie­to­vė­je bū­tų ge­ras su­si­sie­ki­mas, mo­kyk­la, po­lik­li­ni­ka, par­duo­tu­vės ir ki­ti kas­die­nei bui­čiai rei­ka­lin­gi da­ly­kai.

Būs­tas pri­va­lo bū­ti su vi­sais pa­to­gu­mais, su­re­mon­tuo­tas, kad šei­ma ga­lė­tų iš kar­to kraus­ty­tis ir gy­ven­ti. Re­mon­tui lė­šų iš pro­jek­to ne­ski­ria­ma.

Dėl šios prie­žas­ties ir kai­muo­se ne­be­per­ka­ma na­mų. Jie daž­niau­sia be pa­to­gu­mų. Be to, pra­stas su­si­sie­ki­mas su mies­tais, nė­ra mo­kyk­lų, par­duo­tu­vių, po­lik­li­ni­kų. Be to, iš pro­jek­to lė­šų ga­li­ma mo­kė­ti tik už gy­ve­na­mą­jį plo­tą. O prie na­mo, pa­pras­tai, yra pa­so­dy­bi­nis skly­pas ir ūki­nių pa­sta­tų. Už šiuos da­ly­kus tu­rė­tų mo­kė­ti sa­vi­val­dy­bė.

Per 15 mė­ne­sių nu­pirk­ta tik 10 būs­tų

Šį mė­ne­sį pa­skelb­tas pir­ki­mas – jau ket­vir­ta­sis. Ta­čiau iki šių me­tų pa­bai­gos ar­ba per 15 mė­ne­sių, ku­rie su­da­ro pu­sę pro­jek­to įgy­ven­di­ni­mui skir­to lai­ko­tar­pio, bus nu­pirk­ta tik de­šimt so­cia­li­nių būs­tų. Per pro­jek­to įgy­ven­di­ni­mui li­ku­sius 15 mė­ne­sių teks nu­pirk­ti dar 22. Vi­lia­ma­si, kad agen­tū­ra pra­tęs pro­jek­to vyk­dy­mo lai­ko­tar­pį, ta­čiau vis tiek rei­kia su­skub­ti.

Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Tur­to val­dy­mo sky­riaus ve­dė­ja Vai­da Ul­vy­die­nė sa­ko, jog būs­tų pir­ki­mas vyks­ta lė­tai dėl men­kos bu­tų pa­siū­los. Pas­kel­bus de­vy­nių ar de­šim­ties bu­tų pir­ki­mą, pa­siū­lo­ma tik po­ra būs­tų.

Per pir­muo­sius pir­ki­mus jų siū­ly­ta dau­giau. Ta­čiau par­da­vė­jai la­bai iš­ke­lia kai­nas, ma­ny­da­mi, kad Sa­vi­val­dy­bė ga­li bran­giai mo­kė­ti.

„Iš tik­rų­jų taip nė­ra, – sa­ko V. Ul­vy­die­nė. – Būs­tą ap­žiū­ri ir įver­ti­na ne­prik­lau­so­mas ver­tin­to­jas. Kai­na pri­klau­so nuo to, ar jis re­no­vuo­ta­me ar ne­re­no­vuo­ta­me na­me, ar su­re­mon­tuo­tas, ar pa­keis­ti lan­gai ir du­rys. Be to, at­si­žvel­gia­ma į anks­čiau šio­je vie­to­vė­je su­da­ry­tus san­do­rius. O kai­nas, su­da­ry­da­mi pir­ki­mo su­tar­tis pas no­ta­rą, par­da­vė­jai ir pir­kė­jai daž­niau­sia ro­do ma­žes­nes. Tai iš­krei­pia rin­ką.“

Tuo tar­pu bu­tus par­duo­dan­tys gy­ven­to­jai už bu­tą no­ri gau­ti dau­giau, to­dėl to­liau ne­si­de­ri su Sa­vi­val­dy­be.

Iš sa­vi­val­dy­bės biu­dže­to vie­toj 15 pro­cen­tų, ku­riais ji tu­ri pri­si­dė­ti prie Eu­ro­pos pa­ra­mos, įma­no­ma pri­si­dė­ti iki 20 pro­cen­tų. Dau­giau ne.

Kai­nos ste­bi­na

V. Ul­vy­die­nė tvir­ti­na, jog būs­tų kai­nos Kel­mė­je ir Ty­tu­vė­nuo­se neat­si­lie­ka nuo di­džių­jų mies­tų. Kel­mė­je už dvie­jų kam­ba­rių bu­tą pra­šo­ma 24 tūks­tan­čių eu­rų ir dau­giau. Ty­tu­vė­nuo­se tiek pat pra­šy­ta už ne­re­mon­tuo­tą, ne­re­no­vuo­ta­me na­me esan­tį bu­tą. Jei­gu bu­tas Kel­mė­je re­no­vuo­ta­me na­me su eu­ro­re­mon­tu pra­šo­ma apie 30 – 33, kar­tais net 40 tūks­tan­čių eu­rų.

Bū­na at­ve­jų, kai ne­prik­lau­so­mas ver­tin­to­jas ypač ma­žai įkai­no­ja bu­tą. Pa­vyz­džiui, už bu­tą su že­mės skly­pe­liu sa­vi­nin­kas no­rė­jo 18 tūks­tan­čių eu­rų, ta­čiau ne­prik­lau­so­mas ver­tin­to­jas jį įver­ti­no per­pus ma­žiau.

Ypač bran­gūs vie­no kam­ba­rio bu­tai, ku­rie daž­niau­sia per­ka­mi vie­ni­šiems žmo­nėms. Pra­šo po 17 tūks­tan­čių eu­rų. Vie­ną bu­tą pa­vy­ko nu­pirk­ti už 12 tūks­tan­čių eu­rų.

Pro­jek­to va­do­vas Sa­vi­val­dy­bės Stra­te­gi­nio pla­na­vi­mo ir in­ves­ti­ci­jų sky­riaus vy­riau­sia­sis spe­cia­lis­tas Da­lius Vait­ke­vi­čius sa­ko, jog su pa­na­šio­mis pro­ble­mo­mis su­si­du­ria ir ki­tos pro­jek­te da­ly­vau­jan­čios Lie­tu­vos sa­vi­val­dy­bės. Ver­tin­da­mi sa­vo ne­kil­no­ja­mą­jį tur­tą žmo­nės tie­siog pra­ran­da rea­ly­bės jaus­mą.

Ei­lės so­cia­li­niam būs­tui ma­žė­ja

Šiuo me­tu Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė tu­ri 132 so­cia­li­nius ir 49 sa­vi­val­dy­bės būs­tus.

Ei­lė­je so­cia­li­niam būs­tui gau­ti įra­šy­ta apie 110 šei­mų ir vie­ni­šų žmo­nių.

Pa­ly­gin­ti su anks­tes­niu lai­ko­tar­piu ei­lės so­cia­li­niam būs­tui gau­ti su­ma­žė­jo. Iki 2015 me­tų jo­se bu­vo įra­šy­ta ke­lis­kart dau­giau žmo­nių. Ta­čiau po to, kai kiek­vie­nais me­tais pra­dė­ta rei­ka­lau­ti tur­to ir pa­ja­mų dek­la­ra­ci­jos, daug žmo­nių iš ei­lės iš­brauk­ta. Jie ne­pris­ta­tė rei­kia­mų do­ku­men­tų ar­ba paaiš­kė­ja, kad pa­ja­mos vir­ši­ja leis­ti­nas, kai ga­li­ma ti­kė­tis so­cia­li­nio būs­to.

Ei­lės trum­pė­ja dar ir dėl to, kad pa­žy­mas apie pa­ja­mas ir tu­ri­mą tur­tą pri­va­lo pri­sta­ty­ti vi­si so­cia­li­nių būs­tų gy­ven­to­jai. Jei­gu me­tų pa­ja­mos dau­giau kaip 20 pro­cen­tų vir­ši­ja re­mia­mas, gy­ven­to­jai tu­ri iš­si­kraus­ty­ti iš so­cia­li­nio būs­to.

Pa­si­tai­ko at­ve­jų, kai pa­da­ro­ma išim­tis. Pa­vyz­džiui, tais me­tais, kai Kel­mė­je bu­vo re­nuo­vuo­ja­ma daug dau­gia­bu­čių na­mų, kai ku­rie so­cia­liai rem­ti­ni kel­miš­kiai tu­rė­jo ne­blo­gai ap­mo­ka­mo dar­bo. Ta­čiau tai bu­vo lai­ki­ni dar­bai. To­kiais at­ve­jais si­tua­ci­ją įver­ti­na ko­mi­si­ja. So­cia­li­nis būs­tas per­ke­lia­mas į sa­vi­val­dy­bės būs­tų fon­dą ir šei­mai lei­džia­ma ja­me gy­ven­ti to­liau – tik mo­kes­tis už sa­vi­val­dy­bės būs­to nuo­mą yra be­veik dvi­gu­bai di­des­nis nei so­cia­li­nio būs­to.

Au­to­rės nuo­tr.

Kel­mė­je daug dau­gia­bu­čių re­no­vuo­ta, to­dėl būs­tai juo­se bran­ges­ni. Ta­čiau nu­pir­ku­si bu­tą re­no­vuo­ta­me na­me Sa­vi­val­dy­bė iš­loš­tų, nes so­cia­liai rem­ti­noms šei­moms ne­rei­kė­tų mo­kė­ti kom­pen­sa­ci­jų už šil­dy­mą ar­ba mo­kė­ti jas ma­žes­nes.

Pro­jek­to, ku­rį įgy­ven­di­nant 32 so­cia­liai rem­ti­nos ra­jo­no šei­mos ir vie­ni­ši žmo­nės tu­rė­tų bū­ti ap­rū­pin­ti so­cia­li­niu būs­tu, va­do­vas Da­lius Vait­ke­vi­čius ti­ki­si, jog būs­tus no­rin­tys par­duo­ti kel­miš­kiai, ty­tu­vė­niš­kiai, už­ven­tiš­kiai ir kra­žiš­kiai ne­pra­ras rea­ly­bės jaus­mo, ver­tin­da­mi sa­vo ne­kil­no­ja­mą­jį tur­tą, ir per li­ku­sius 15 mė­ne­sių pa­vyks nu­pirk­ti dar 22 bu­tus.