
Naujausios
Joniškio valdantieji inicijuos apkaltą neįtikusiai opozicijai
Joniškio rajono politikos padangėje – beprecedentis atvejis: valdančiųjų koalicija inicijuoja apkaltą keturiems neįtikusios opozicinės frakcijos nariams. Rajono meras Gediminas Čepulis lapkričio 30 dieną pasirašė įsaką suformuoti apkaltos Komisiją. Tiesa, ne visos frakcijos iki nustatyto termino delegavo atstovus.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Inicijuoja teikimą
Joniškio rajono valdančiųjų dauguma dar lapkričio 23 dieną pasirašė teikimą rajono Tarybai pradėti apkaltą keturiems neįtikusios opozicinės frakcijos nariams: Lietuvos laisvės sąjungos atstovui Edmundui Bernotui, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos narėms Rimantei Misiūnienei ir Nijolei Valuckienei bei Darbo partijos atstovui Kęstučiui Mačiuliui.
Teikime argumentuojama, kad opozicija nevykdė savo pareigos deleguoti narius į Kontrolės komitetą ir taip sulaužė priesaiką bei nevykdė Vietos savivaldos įstatyme numatytos pareigos bei įgaliojimų. Frakcijai nedelegavus savo atstovų arba juos atšaukus tampa neįmanoma vykdyti Vietos savivaldos įstatymo reikalavimų.
Tiesa, teikimas į lapkričio 29 dieną vykusio rajono tarybos posėdžio darbotvarkę nebuvo įtrauktas, tad kol kas apkaltos procedūra nepradėta. Tačiau savivaldybė apkaltai vykdyti jau pasamdė advokatus iš Vilniaus. Meras Gediminas Čepulis lapkričio 9 dieną pasirašė sutartį su teisine firma, užsakydamas 10 valandų teisinėms išvadoms ir teisinėms analizėms su rekomendacijomis parengti. Viena tokia valanda iš biudžeto kainuos 75 eurus, o jeigu prireiks papildomai teisinės pagalbos ir atstovavimo teismuose, už kiekvieną valandą jau reikės mokėti 100 eurų.
Formuoja komisiją apkaltai
Lapkričio 30 dieną rajono meras Gediminas Čepulis raštu kreipėsi į tarybos narius, prašydamas visų keturių veikiančių frakcijų į apkaltos Komisiją deleguoti savo atstovus. Terminas buvo duotas iki tos pačios dienos darbo pabaigos, 17 valandos.
„Mes dokumentą pamatėme tik lapkričio 30-osios vakare. Natūralu, kad net svarstyti tokio klausimo apie nario delegavimą negalėjome. Valdantieji turėtų suvokti, kaip teikiami raštai ir kiek laiko skirti atsakymui. Jeigu jau klausimas be galo skubus, skambinkite. Tačiau skambučių nesulaukėme“, – „Šiaulių kraštui“ teigė Rimantė Misiūnienė, patenkanti tarp tų opozicijos atstovų, kuriems organizuojama apkalta. Ji taip pat kelia klausimą: ar logiška, kad frakcija, kurios keturiems nariams rengiamasi atimti tarybos nario įgaliojimus, kažką iš tų pačių žmonių deleguotų į Komisiją?.. Mat daugiau nėra ką. Tą pačią lapkričio 30 dieną Vyriausioji rinkimų komisija panaikino vieno dar likusio minėtos opozicinės frakcijos nario, Lietuvos laisvės sąjungos atstovo Benjamino Rimdžiaus mandatą. Apie tai rašyta „Krašto žiniose“ („Opozicijos atstovas neteko mandato“, 2017 12 05).
Joniškio rajono meras Gediminas Čepulis sako, kad opozicija dar galėtų išvengti apkaltos, jeigu iki kito Tarybos posėdžio, kuris planuojamas gruodžio 13-ąją, pateiktų kandidatus Kontrolės komiteto pirmininko ir nario vietoms užimti. Suformavus komitetą nebeliktų priežasties, dėl kurios inicijuojama pati apkalta.
Nesusikalba ne tik su opozicija
Kontrolės komitetas iki galo nesuformuojamas jau ilgiau nei metus, o jame turi dirbti visų frakcijų atstovai. Frakcijų Joniškio rajono taryboje yra keturios: Liberalų sąjūdžio, socialdemokratų ir dvi opozicinės. Trys iš jų atstovus yra delegavusios. Dėl nesuformuoto Kontrolės komiteto Vyriausybės atstovė Šiaulių apskrityje kreipėsi į teismą.
Joniškio rajono valdantieji kol kas nesugeba rasti bendros kalbos ne tik su viena opozicine frakcija, bet ir su kai kuriais saviškiais. Lapkritį pareiškimą išeinantis iš Liberalų sąjūdžio partijos Joniškio skyriaus parašė ilgametis rajono politikas Eugenijus Butkus, pareiškęs, kad „Joniškio valdančiųjų koalicija vietoje geros praktikos etalono tapo pavyzdžiu, kaip nereikia dirbti“.
Redakcijos archyvo nuotr.
Apkaltą rengiamasi pradėti neįtikusiems opozicijos nariams (pirmoje eilėje iš kairės): Rimantei Misūnienei, Nijolei Valuckienei, (antroje eilėje iš kairės) Edmundui Bernotui, Kęstučiui Mačiuliui (trečias iš kairės), o Benjamino Rimdžiaus (antras iš kairės) įgaliojimus dėl posėdžių nelankymo be pateisinamos priežasties panaikino Vyriausioji rinkimų komisija.
Autorės nuotr.
Meras Gediminas Čepulis sako, kad Komisiją jis privalo formuoti, tačiau jeigu iki Tarybos posėdžio opozicinė frakcija pateiks kandidatūras į Kontrolės komiteto pirmininko ir nario vietas, apkaltos ji gali išvengti.