
Naujausios
Statyti Katedrą širdyje
Trečiadienį Kelmės specialiojoje mokykloje surengtas susitikimas su su Juozu Valčiuku – teisininku, mokytoju ir dėstytoju, 2011 metais dalyvavusiu projekte „Misija – Sibiras“.
Svečias sakė atvykęs pasidalinti pastarųjų šešerių metų savo keliu, paskaitą pavadino „Teisės ir pareigos“. J. Valčiukas linkėjo visiems statyti savo širdyje Katedrą, kaip to paties pavadinimo dramoje rašė Justinas Marcinkevičius.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
„Mano pastarųjų šešerių metų kelias buvo ypatingas. Ir sunkus, ir lengvas. Labai daug „pakraunantis“. Ugdantis, mokantis dalintis su kitu žmogumi. Leidžiantis suprasti, kad mes ne po vieną gyvename, o bendruomenėje“, – susitikimą pradėjo teisininkas, mokytojas ir dėstytojas Juozas Valčiukas.
Būdamas teisininkas, svečias paskaitą pavadino „Teisės ir pareigos“. Tačiau apie savo išsilavinimą, darbą J. Valčiukas nekalbėjo. Pranešėjas apžvelgė savo patirtis, leidusias išlaisvėti unikaliame „Misijoje – Sibiras“ projekte – kelionėje į tolimąją Tomsko sritį.
Juozas Valčiukas 2011 metų vasarą su būriu jaunų žmonių išvyko į Sibirą, pirmiausia norėdamas pažinti savo istoriją, valstybės praeitį, prisiliesti tiesiogiai prie buvusios Lietuvos, išreikšti jai pagarbą. Dar – pastatyti kryžių ištremtiems ir visiems laikams likusiesiems Sibire.
„Negali šiaip sau, kaip turistas važiuoti kelis tūkstančius kilometrų“, – sakė Juozas Valčiukas.
Sibiras pateikė daug staigmenų, netikėtumų. Pasak J. Valčiuko, jei ne patyręs vadovas Gintautas Alekna, iš tolimojo krašto vargu ar kas būtų sugrįžęs. Šalia buvo meškos, gyvatės, spiečiai uodų ir kitokių negailestingai varginančių vabzdžių. Reikėjo mokėti saugoti save ir kelionės draugus.
Iš keliautojų kelionė pareikalavo daug ištvermės, jėgų. Vien kuprinė svėrė apie 30 kilogramų, daug kilometrų teko įveikti pėsčiomis.
Lietuvių grupė turėjo aiškius tikslus – sutvarkyti kapines, pabendrauti su Sibire likusiais tautiečiais. J. Valčiukas džiaugėsi, jog pavyko įgyvendinti abu tikslus.
„Misija – Sibiras“ dalyviai rado ir pagal galimybes sutvarkė miškuose esančias aštuonerias kapines. „Žinoma, medinės tvorelės ar kryžiai – laikini, tik simbolika. Bet mes nesame laikini, kaip ir mūsų pasakojimas. Kuo daugiau žmonių prisiliečia savo mintimis ir akimis ir vėliau apie tai kalba grįžę į Lietuvą, tuo ilgiau istorija gyva“, – įsitikinęs Juozas Valčiukas.
Svečias pasakojo, kaip misijos dalyviai susitiko su Sibire gyvenančiu lietuviu. Sykį sustabdę pakeleivingą mašiną, vairuotojo paprašė pavežti iki kitų kapinių. Kadangi mašina buvo didelė, tilpo visi keliautojai. Vairuotojas pasiteiravo, ar tik keliautojai nebus iš Estijos. „Išgirdęs, jog iš Lietuvos, žmogus pradėjo drebėti, net veido spalvą pakeitė. Bet nieko nepasakė. Nuvežęs iki kapinių, išvyko. Tačiau manęs nepaleido mintis, jog dar sugrįš“, – prisiminimais dalijosi Juozas Valčiukas.
Taip ir atsitiko. Sibirietis grįžo su trijų litrų stiklainiu agurkų vienoje rankoje ir pluoštelių nuotraukų, dokumentų – kitoje. Pasirodo, to žmogaus, vardu Viktoras, tėvas buvo lietuvis.
Prieš išvykstant, Viktoras paprašė J. Valčiuko surasti Lietuvoje jo tėvo kapą. Ilgai ieškojęs, surado, pradėjo fotografuoti. Lemtingo atsitiktinumo dėka, Anykščių kapinėse buvo vietinis žmogus, kuris pasakė, jog sibirietis čia, Lietuvoje, turi ir seserį, ir brolį. „Viktoras su žmona po pusmečio atskrido į mūsų šalį, susitiko artimiausius žmones. Tokia ir turi būti „Misija – Sibiras“, – sakė misijos dalyvis.
Apie Juozą Valčiuką
Juozas Valčiukas – dėstytojas, teisininkas, visuomenės veikėjas, „Misija Sibiras 2011“ dalyvis, 2013 metais pelnęs Mykolo Romerio universiteto metų dėstytojo vardą, trejus metus iš eilės nominuotas Meilės Lukšienės premijai, Prano Dovydaičio premijos laureatas. Doktorantas, Lyginamosios teisės srityje stažavęsis Anglijos, Prancūzijos, Danijos, Olandijos ir Jordanijos Karalystės universitetuose.
Svečias sakė, jog jo tėvas kilęs iš Kelmės, mama – kaunietė. Todėl save apibūdino kaip iš dviejų lygių dalių sudėtą žemaitį ir senamiesčio kaunietį.
Autorės nuotr.
Mokytojas, dėstytojas, teisininkas, visuomenės veikėjas Juozas Valčiukas Kelmės specialiojoje mokykloje skaitė paskaitą apie teises ir pareigas, pasiremdamas pastarųjų šešerių metų savo asmenine patirtimi, dalyvavimu projekte „Misija Sibiras 2011“.
Kelmės specialiosios mokyklos direktorė Dalia Viliūnienė svečiui įteikė moksleivių nulietą trispalvę žvakę.