
Naujausios
Karo medikės gyvenimo jūra
Kita Jūra – Radviliškio rajono Karčemų kaimo gyventojos Ritos Japkevičienės kūrybinis pseudonimas. Ne vienos poezijos knygos autorė jūrai sako jaučianti išskirtinį prielankumą. Gal dėl to, kad ir pačios Ritos gyvenimas kažkuo panašus į jūrą: kartais nuolankiai švelnią, bet dažniau – audringą. Iš ramių, dainingų ponios Ritos eilėraščių net ir neįtartum, kad ši moteris – ilgametė karo medikė.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Dvi jūros
Eilėraščius Rita rašė nuo mažumės. Ne tik todėl, kad tiesiog buvo įdomu, bet dar labiau dėl to, kad turėjo gyslelę – karčemiškės mama, praeityje ilgametė dėstytoja iš Raudondvario Elena Čiganienė – poetė, ne vienos knygos autorė.
Pasak R. Japkevičienės, pseudonimą savo poezijos knygoms rinkosi atsakingai. Ją, gimusią Šilutės rajone, labai traukė jūra. Tačiau tiesiog Jūros vardas jau buvo užimtas – toks R. Japkevičienės mamos kūrybinis pseudonimas. Žodžiu, ilgai galvojusi, svarsčiusi, vertinusi ponia Rita savo eilėraščiams suteikė Kitos Jūros autorystę.
Poezija jai – dėl sielos.
„Rašyti eilėraščius reikia tada, kai subręsta žodžiai, kai nereikia jų ieškoti – jie tiesiog sukrenta“, – sako poetė.
Jos eilėraščiai – tai tarsi laiškai meilei, ilgesiui, svajonėms, o įkvėpėjai – artimi žmonės, brangūs įvykiai.
R. Japkevičienė sako, kad pastaruoju metu žodžiai jai neretai „sukrenta“ ir naktį, todėl prie lovos visada turi popieriaus lapelį, kad, pasišviesdama telefonu, galėtų juos, kol neišsibarstė, užrašyti.
2000 metais karčemiškė išleido poezijos knygutę „Tamsos užkalbėjimas“.
2010-aisiais pasirodė jos ir mamos E. Čiganienės kūrybinis darbas prozos–poezijos knyga „Dvi Jūros“. Vienos šeimos dviejų atstovių kūryba, perpinta išgyventais jausmais, prisiminimais, šviesiu meilės, šeimos ir kitų žmogiškųjų vertybių teigimu.
O štai prieš metus pasirodė eilėraštukų knyga vaikams „Vaikeliui iš mano širdelės“. Vaikams reikia paaiškinti, dėl ko mėnulis kartais tampa delčia, kodėl nutinka visokių kitokių keistų dalykų...
Iš „kerzo“ batų
R. Japkevičienės gyvenimas – ne vien kūryba. Jai, kūrybai, kada panorėjusi, ji gali atsiduoti tik kelerius pastaruosius metus. Užpernai ji išlipo iš kerzinių batų ir nusivilko Lietuvos kariuomenės pareigūnės uniformą.
Rita – atsargos seržantė specialistė.
Prieš daugiau nei dvi dešimtis metų ją, Radviliškio ligoninės Vaikų ligų skyriaus seselę, likimas nubloškė į Linkaičiuose įsikūrusį Lietuvos kariuomenės generolo leitenanto Motiejaus Pečiulionio arsenalą – gera draugė paprašė padėti ten susirasti darbą.
Draugė įsidarbino sekretore. O atsitiktinai į arsenalą įžengusiai Ritai netrukus buvo pasiūlytas darbas pagal jos išsilavinimą – medicinos punkte.
Po trijų mėnesių civilė R. Japkevičienė davė karės priesaiką. Dabar juokiasi: priesaiką davė su skrybėlaite, o po priesaikos net dviem dešimtmečiams stojo į „kerzo“ batus, tad apie skrybėlaitę nebebuvo, kada net galvoti.
Kariuomenė jai, pradedančiai poetei, buvo tarsi likimo mesta dovana, išmokiusi atskirti sąžiningus žmones ir simuliantus, džiaugtis pasiekimais ir įveikti sunkumus, tuo pačiu suvokiant, kokių jų esama. Bei pažiūrėti tragedijai į veidą.
Taip, gydytojo padėjėjos Ritos atmintyje išlikusios kelios jaunų kareivukų mirtys – be tikslo pakeltas ginklas.
„Kai žūva tau į vaikus tinkantys jaunuoliai, sunku susivokti, baisi nelaimė“, – šiandien sako ponia Rita, prieš kelerius metus išgyvenusi ir asmeninę tragediją bei gedinti Danijoje mirusio savo sūnaus. Netekties skausmas, kurio žaizda, sako, neužgyja net miegant...
Pirmos pamokos
Moteris su šypsena prisimena šauktinių išmones.
Pradedanti gydytojo padėjėja kartą sulaukė kelių kareivukų skundų, esą dėl kažkokių priežasčių netikėtai apsirgę pilvo liga. „Sirgo“ taip smarkiai, kad R. Japkevičienė net suorganizavo jiems „greitąją pagalbą“ į Radviliškio ligoninę. Čia netruko paaiškėti, kad „liga“ – klastos planas, kuris turėjo padėti išvengti tam tikrų kario pareigų.
Po tokios skaudžios apgavystės, jauna karo medikė ėmė įtariau žiūrėti į šauktinių nusiskundimus.
O labiausiai širdis džiaugdavosi girdint, kaip jauni vyrai užsikalbėdavo apie savo šeimas, apie vaikus.
„Ne kiek kuris butelių išgėrė girdavosi vienas kitam, o kokio amžiaus jų vaikai, kuo jie gyvena, ką mėgsta“, – kariuomenės prisiminimai šildo R. Japkevičienės atmintį.
Ji patyrė: kario duona – sunki, sudėtinga. Ypač sunku moterims – tokios dalios nelinkėtų savo dukrai. Antra vertus, moterys kariuomenėje, įsitikinusi, labai reikalingos, nes padeda vyrams surasti tarpusavio kontaktą, moko tvarkos, pagarbos.
Pasak R. Japkevičienės, atmosfera Lietuvos kariuomenėje per kelis jos darbo dešimtmečius smarkiai kito – atsirado motyvacija.
„Pirmi kariai tarnauti buvo šaukiami privalomai ir nepaisant jų praeities: teistas ar neteistas, vis tiek tarnaus. Abejotina praeitis buvo neigiamai iškraipiusi kariuomenės veidą, vardą“, – įsitikinusi atsargos karo medikė.
Kijevo kotletai – tik pradžia
Po dviejų dešimtmečių karinės tarnybos R. Japkevičienė laiko sau gali skirti tiek, kiek nori. Sūnūs užaugo, savo kelius pasirinko, tik dukra šiuo metu gyvena pas mamą Karčemose.
Prieš kelerius metus R. Japkevičienė išrinkta Karčemų kaimo bendruomenės pirmininke. Moteris šypsosi, kad jai labiau rūpi kaimo žmonių dvasios reikalai, negu įvairus ūkis.
Ritos poezija taip pat pildosi: naujų eilėraščių jos namuose gyvena jau net koks šimtas. Gal kada nors jie suguls į dar vieną Kitos Jūros knygą?
Bet kol kas moteris užsiėmusi kita veikla. Juodvi kartu su savo dukra, turinčia maisto pramonės ir verslo vadybininkės išsilavinimą, stojo mokytis virėjos amato Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centre.
Kai apsisprendė mokytis, manė: jeigu išmoks pagaminti skanų Kijevo kotletą, bus profesinės karjeros aukštumose. Dabar, po kelių mėnesių mokslų, Rita teigia jau mokanti ir galinti kur kas daugiau.
Rita svarsto, gal kada įgytas kulinarines žinias pritaikys Danijoje gyvenančio sūnaus šeimos planuojamame versle.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Radviliškio rajono Karčemų kaimo gyventoja Rita Japkevičienė – Lietuvos kariuomenės atsargos seržantė. Trapi moteris, poezija ir kariški batai – tokia jos patirtis.
Kita Jūra Rita Japkevičienė sako, kad rašyti eilėraščius reikia ne tada, kai „reikia“, o tada, kai subręsta žodžiai.