
Naujausios
Rašytojo J. Marcinkevičiaus namą pardavinės aukcione
Rajono politikai pritarė tam, kad būtų privatizuota dalis pastato, kuriame gyveno rašytojas Jonas Marcinkevičius ir kuriame prieš kelis dešimtmečius veikė jo memorialinis muziejus.
Muziejaus eksponatai prieš keliolika metų buvo perkelti į miesto biblioteką ir tebelaikomi jos saugyklose. Iki šiol nėra įsteigto ir Radviliškio krašto muziejaus, kuriame turėjo įsikurti autentiški J. Marcinkevičiaus muziejaus eksponatai.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Vietos muziejui neliko
Radviliškyje, Laisvės alėjoje, stovintis 13-asis namas papildys viešame aukcione parduodamo Savivaldybės turto sąrašus.
Radviliškiečiams šis pastatas geriausiai žinomas kaip čia gyvenusio rašytojo Jono Marcinkevičiaus namas, nors ant jo ir nėra memorialinės lentos. Dabar dalis šio namo priklauso Savivaldybei, kita dalis yra privačių asmenų nuosavybė.
1975 metais, minint rašytojo 75-ąsias gimimo metines, name buvo atidarytas J. Marcinkevičiaus memorialinis muziejus. Po trijų dešimtmečių jo eksponatai buvo perkelti į rekonstruotos Radviliškio viešosios bibliotekos saugyklas, o patalpos išnuomotos Lietuvos samariečių draugijai, kuri jose laikė labdarą.
Muziejui įkurti bibliotekai buvo perduota dalis kito pastato, esančio Vasario 16-osios gatvėje, vadinamajame „raudonajame restorane“. Čia turėjo įsikurti ne tik J. Marcinkevičiaus muziejaus eksponatai, bet ir pradėti veikti Radviliškio krašto muziejus. Bent jau tokią idėją puoselėjo tuometinė bibliotekos direktorė, dabartinė rajono tarybos narė Aldona Januševičienė.
Tačiau ir čia Radviliškio krašto muziejus neatsirado – pastato remontui nebuvo lėšų, o jo išlaikymas brangiai kainavo. Todėl ir šios patalpos buvo išnuomotos, o neseniai – ir privatizuotos: vietos romano „Kražių skerdynės“ autoriaus memorialiniam muziejui nebeliko.
Eksponatai dūlėja saugyklose
Dabartinė Radviliškio viešosios bibliotekos direktorė Violeta Šukaitienė „Krašto žinioms“ pripažino, jog rašytojui J. Marcinkevičiui priklausę daiktai niekur nėra eksponuojami.
„Pačių eksponatų nėra daug – autentiška lova, rašomasis stalas, sekcija, spintelė, ratelis, knygų, fotografijų. Saugome juos atsakingai, patalpoje, kur yra nekintanti temperatūra.
Turėjome įvairių minčių, kaip būtų galima eksponatus parodyti visuomenei. Galvojome apie Burbiškio dvarą, tačiau konkrečiau to neaptarinėjome. Yra minčių juos kuriam laikui perkelti į bibliotekos mažąją dailės galeriją, kad su jais galėtų susipažinti ir radviliškiečiai, ir mūsų svečiai. Paruoštume trumpą edukacinę programėlę. Tą ruošiamės padaryti artimiausiu metu, galbūt jau pavasarį, – redakcijai sakė V. Šukaitienė.
Muziejus – tik kalbų lygyje
Rajono Tarybos posėdyje prieš pastato Laisvės alėjoje privatizavimą balsavo keli Tarybos nariai. Tarybos Kultūros, švietimo ir sporto komitetas privatizavimui pritarė.
Komiteto pirmininkas Jonas Pravilonis sutiko, kad miestui krašto istorijos muziejaus reikia, tačiau prikelti senąjį J. Marcinkevičiaus jaunystės metų namą antram gyvenimui esą būtų per brangu, juolab, kad tam nėra lėšų.
„Apie patalpas muziejui kalbame jau ne vienerius metus, tačiau konkretaus sprendimo vis dar nėra“, – teigė J. Pravilonis.
Buvęs Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjas, Radviliškio miesto garbės pilietis Augenijus Jurgauskas prisimena muziejaus atidarymo ir jo egzistavimo dienas ir su liūdesiu kalba apie jo uždarymą.
J. Marcinkevičiaus muziejų atidariusi ir dėl jo išlikimo ilgą laiką kovojusi buvusi ilgametė miesto bibliotekos direktorė Aldona Januševičienė pripažino dėl muziejaus jau nuleidusi rankas ir balsavusi už pastato privatizavimą.
Tokio apsisprendimo motyvas: 1940 metais pastatytą ir jau nugyventą pastatą rekonstruoti ir pritaikyti muziejui esą būtų neekonomiška, o leisti jam toliau smegti žemėn nieko nedarant, neleistina.
A. Januševičienė yra sakiusi, jog rajone būta daug gražių vizijų dėl J. Marcinkevičiaus muziejaus, ypač kai bibliotekai buvo perduotas „Lietuvos geležinkeliams“ priklausęs antrasis namo galas. Buvo suremontuoti trys pastato kambariai, galvota likusią pastato dalį išpirkti, pastatą rekonstruoti, jo kiemelyje rengti renginius.
Tačiau susitarti su dalies pastato savininke dėl kainos nepavyko, pastato langus ne kartą buvo išdaužę chuliganai, brovęsi ir kai kuriuos daiktus suniokoję vagys.
Autorės nuotr.
Pastatas, kuriame buvo įkurtas rašytojo Jono Marcinkevičiaus memorialinis muziejus, pateko į viešojo aukciono sąrašus.
Šiame pastate ketinta kurti Radviliškio krašto muziejų. Jis irgi jau privačiose rankose.