
Naujausios
Miškininkas iš pašaukimo
Kuršėnų miškų urėdijos Šaukėnų girininkijos girininkas Virginijus Mušauskas, pasirinkęs miškininko profesiją, pasekė savo tėvo pėdomis. Vienas V. Mušausko sūnų – irgi miškininkas – eigulys.
„Pusę vaikystės miške praleidau. Pažįstami mažam sakydavo, jog iš miško turbūt niekada neišeisiu. Panašiai taip ir atsitiko“, – šypsojosi girininkas.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Netoli Šaukėnų, Kalniškiuose gyvenantis, Šaukėnuose girininku dirbantis Virginijus Mušauskas – Šaukėnų krašto žmogus.
Kilęs iš Vidsodžio, labai džiaugiasi, kad iki šiolei likusi jo gimtoji sodyba, gyva ir mama, kurią gali bet kada aplankyti.
Virginijaus Mušausko tėvelis buvo eigulys. Matyt genai lėmė, kad, dar mažas būdamas, vis į mišką Virginijus bėgiodavo. Traukte traukė. Labai anksti berniukas atrado patį didžiausią pomėgį – žvejybą. Netoli tekėjo ir tebeteka upelė Šatrija. „Jei iki vėlumos nepareidavau į namus, močiutė žinodavo, kur manęs ieškoti. Ateidavo prie upelės ir rasdavo su meškere bestovintį“, – šypsojosi girininkas, vaikystėje džiaugdavęsis bet kokia pagauta žuvele, kad ir mažiausiu grūžliu, Vidsodyje rubuiliu vadinamu, ešeriais, lydekėlėmis.
Vėliau prisidėjo ir medžioklė, „permušusi“ labai įsigalėjusią žvejojimo ligą. „Mūsų gatvėje gyveno vieni žvejai ir medžiotojai, draugavau su Remigijumi, Eugenijumi, Eligijumi Merkeliais. Jie ir įtraukė į medžiokles. Žinoma, teko daug metų varovu būti, kol išsikovojau garbingą ir atsakingą teisę nešioti šautuvą. Reikėjo nusipelnyti tokių pareigų. Medžiotojo bilietą gavau prieš ketvirtį amžiaus“, – pasakojo V. Mušauskas, iki šiolei priklausantis „Pašilėnų“ medžiotojų būreliui, kuriam vadovauja tas pats Remigijus Merkelis.
Medžioklė, pasak Virginijaus Mušausko, kolektyvinis reikalas. Kartu būrelio nariai ne tik medžioja, bet verda medžiotojų sriubą, daug bendrauja. „Kai būdavau dar paauglys, baisiai domindavo patyrusių medžiotojų pasakojimai, negalėdavau atsiklausyti“, – prisiminė. Žvejyboje esi vienas su meškere. Žvejoti girininkui dėl didelio užimtumo pavyksta vis rečiau, nors turi išsikasęs ir įžuvinęs tvenkinuką. Kai atsiranda laisvo laiko, eina į medžioklę.
Rinkdamasis būsimą profesiją, Virginijus Mušauskas ne iš vieno girdėjo patarimą būti miškininku. Juo ir tapo. Niekuomet, nė minutės nesigailėjo.
V. Mušauskas girininku Šaukėnuose dirba 25 metus. Prieš tai, baigęs tuometinę Žemės ūkio akademiją, įgijęs miškininko specialybę, dirbo eiguliu Kuršėnų miškų urėdijoje Pažišmėlių, Vidsodžio girininkijose, net kolūkyje: ir eiguliu, ir augalų apsaugos agronomu.
Per ketvirtį amžiaus, nuo 1992-ųjų, pasak V. Mušausko, jo darbas keitėsi ne vieną sykį ir labai smarkiai. Darbo pradžioje Šaukėnų girininkijoje dirbo girininkas, du girininko pavaduotojai ir devyni eiguliai. Girininkijai buvo priskirti 8000 hektarų miškų. Per sezoną būdavo iškertama po 3000 kubinių metrų medienos.
„Dabar Šaukėnų girininkijoje – keturi darbuotojai, iškertama apie 14 tūkstančių kubinių metrų medienos. Valdiškų miškų – apie 3,5 tūkstančio hektarų, bet jie labai plačiai išsimėtę. Važiuojant nuo vieno krašto, pavyzdžiui, nuo Laikšių iki Upynos, susidaro 300 kilometrų“, – akivaizdžius skirtumus vardijo girininkas.
Anksčiau, pasak Virginijaus Mušausko, dirbti buvo ir sunkiau, ir lengviau. Būdavo, rytą paskirstai darbus, ir dirba visi. Dabar, paskirstęs darbus, gali greitai sulaukti visą situaciją iš pagrindų pakeisiančio skambučio.
„Išgyvenome ne vieną reformą. Kas bus dabar, neaišku. Suprantama, kad reformos yra neišvengiamos, bet Lietuvoje jos vykdomos kažkaip atvirkščiai. Pirmiausia viskas išardoma, o tik paskui pradedama svarstyti, ką sukūrus, padarius, kad būtų geriau“, – sakė V. Mušauskas.
Girininkas apgailestauja, jog, vertindama miškininko darbą, visuomenė dažniausiai mato tik kirtimus. Kas metai girininkoje pasodinama po 60 hektarų naujo miško ne tik iškirstose plynėse, bet ir nenaudojamose pievose. „Mūsų, miškininkų pirmutinė ir svarbiausia užduotis – auginti medį. Dabar kertami mūsų senelių ir prosenelių sodinti medžiai. Kiek metų medžiui reikia augti! Vadinasi, mūsų sodinti medeliai tik vaikams ir anūkams užaugs. Prasmingas darbas“, – svarstė Šaukėnų girininkas.
Lietuvoje miškingumas siekia apie 33 procentus, panašiai miškų ir Šaukėnų girininkijos valdose.
Ketvirtį amžiaus Šaukėnuose išdirbęs girininkas savęs šaukėniškiu nedrįsta vadinti. Ir tikru vidsodiškiu nebesijaučia. „Esu Šaukėnų krašto žmogus. Anksčiau į Vidsodžio bažnyčią važiuodavau, dabar – į Šaukėnų. Į trečią kartą žmogus tampa vietiniu“, – nusprendė. Šaukėnuose užaugo, mokyklą baigė Loretos ir Virginijaus Mušauskų vaikai.
Girininkija, pasak V. Mušausko, nėra ir negali būti atskira uždara valstybė. Artėjant metų pabaigai, net bažnyčiai prireikia Kalėdų eglutės. Geri santykiai su seniūnija, bendruomene, muziejumi.
Būdamas užimtas žmogus, girininkas neatsiriboja nuo visuomeninio gyvenimo.
Taip bendru girininko, Šaukėnų muziejaus ir daugelio žmonių rūpesčiu vietoje senosios, vos besilaikiusios Lukšių koplytėlės iškilo nauja. „Lukšiuose – mano giminės šaknys. Buvo sunku ir skaudu matyti akyse byrančią koplytėlę. Sykį prie koplytėlės sutikau Vidsodžio mokyklos direktorių ir būrį mokinukų, lopančių vos besilaikančią tvorelę, tvarkančių aplinką. Iš karto kilo mintis apie naują koplytėlę“, – sakė V. Mušauskas.
Lukšių kaime pokariu buvo 17 sodybų, gyvenimas ten virte virė, veikė mokyklėlė, ansamblis. Iš Lukšių į pasaulį išėjo ne vienas didis žmogus. Bet dabar buvusį kaimą žymi tik koplytėlė – daugiau nieko nebėra.
„Žmonės koplytėlę pastatė tikėdami, jog bus apsaugoti nuo trėmimų. Ir tikrai – iš Lukšių nė vienas nebuvo ištremtas“, – Lukšių koplytėlės istoriją pasakojo girininkas. Senoji koplytėlė atrado vietą Šaukėnų muziejuje – niekam nepakilo ranka ją nugriauti ir sunaikinti.
Autorės nuotr.
Šaukėnų girininkijos girininkas Virginijus Mušauskas sakė, jog niekuomet, nė minutės nesigailėjo pasirinkęs miškininko kelią.