
Naujausios
Sporto paramos katile – ir abejonių purslai
Jei patys suras rėmėjų, įvairiuose čempionatuose dalyvaujantys sporto klubai iš Savivaldybės galės gauti didesnę finansinę paramą. Tačiau paramos katilas nebus visiems vienodai dosnus.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Skirstytojams atrišo rankas
Radviliškio rajono taryba papildė ir pakeitė rajono Savivaldybės kūno kultūros ir sporto programų, projektų dalinio finansavimo tvarkos aprašą. Jame atsirado pakeitimų, leisiančių kai kurių sporto šakų atstovams sulaukti didesnės finansinės injekcijos iš rajono biudžeto.
Sporto programos ir projektai rajone buvo vertinami pagal patvirtintus prioritetus. Didžiausia finansavimo dalis – 70 procentų nuo visos skiriamos sumos – buvo paliekama ir skirstoma sportininkams, dalyvaujantiems šalies ar Savivaldybės sporto šakų rinktinėse, sportininkų pasirengimui bei dalyvavimui olimpinėse žaidynėse, Pasaulio, Europos, Baltijos šalių, šalies čempionatuose, Taurės varžybose.
„Tai mums surišdavo rankas. Paprastai dalyvaujančių aukštesnio lygio čempionatuose nebūdavo daug, tad likdavo nepanaudotų lėšų, o kitur jų panaudoti nebegalėdavome. Dabar, nebelikus šios procentuotės, galėsime lėšų skirti ir kitiems sportininkams“, – „Krašto žinioms“ sakė rajono Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiasis specialistas Rimas Špakauskas.
Nebeliko ir anksčiau buvusios lėšų paskirstymo procentuotės: 55 procentai – olimpinėms sporto šakoms, 30 procentų – neolimpinėms ir 15 procentų – techninėms sporto šakoms.
Pagal naująją sporto rėmimo tvarką daugiau galimybių atsirado sporto klubams. Dabar jau ir jie, ne tik atskiri sportininkai, galės pretenduoti į konkurso metu nepaskirstytas lėšas.
Daugiau rėmėjų lėšų – didesnė parama
Dar viena populiariausių sporto šakų finansavimo naujovė – galimybė gauti daugiau lėšų iš biudžeto, suradus rėmėjų.
„Rėmėjų paieška ir skirtų lėšų panaudojimas iki šiol buvo sporto klubų ir sportininkų reikalas – Savivaldybė šio proceso neprižiūrėjo. Žinojome tik iš pokalbių su sportininkais, kad nėra lengva rasti rėmėjų. Todėl, norint paskatinti paieškų procesą, ir buvo pakeisti ligšioliniai finansavimo limitai“, – sakė R. Špakauskas.
Dabar, klubui ar sportininkui radus rėmėjų ir dokumentais įrodžius, jog šios lėšos buvo gautos ir panaudotos, Savivaldybė iš biudžeto skirs tokią pat sumą, neviršijant nustatytų limitų.
Didžiausios paramos galės sulaukti aukščiausio lygio čempionatuose dalyvaujantys krepšininkai, futbolininkai, karatistai, beisbolininkai bei softbolininkai – iki 15 tūkstančių eurų bendros Savivaldybės remiamos sumos.
Pavyzdžiui, jei krepšininkams pavyktų patekti į Regionų krepšinio lygą, klubas gautų iki 7 tūkstančių eurų. Jam pateikus iš rėmėjų gautas lėšas patvirtinančius dokumentus, Savivaldybė papildomai parems klubą tokia pat pinigų suma, bet ne daugiau kaip iki 15 tūkstančių eurų bendra Savivaldybės remiama suma.
Tokios pat rėmimo sąlygos numatytos ir futbolininkams, jeigu jie žaistų pirmoje lygoje, pasaulio čempionatuose dalyvaujantiems karatistams, beisbolo ir softbolo žaidėjams.
Žemesnėse lygose bei žemesnio lygio čempionatuose žaidžiančioms komandoms numatyta mažesnė paramos suma.
Naujai patvirtinta tvarka bene labiausiai pamalonins futbolininkus – žaidžiantiems III lygoje parama išaugs labiausiai (vietoj buvusio 1 tūkstančio eurų iki 5 tūkstančių eurų, su rėmėjų lėšomis – iki 7,5 tūkstančio eurų).
Tikėjosi kitokių pakeitimų
Rajono beisbolininkus ir softbolininkus treniruojantis klubo „Bėgiai“ vadovas Romanas Paskočimas netryško džiaugsmu dėl priimto sprendimo. Pasak jo, finansavimo limitų pakeitimai labai aiškiai parodė, kurioms sporto šakoms jie naudingiausi – esą populiariausios šakos laimės daugiausia, nors ir taip turi etatinius trenerius, nemokamą infrastruktūrą.
„Nuo pavasario prašome, kad beisbolas ir softbolas, o ne vien krepšinis, futbolas ir imtynės, būtų priskirti prioritetinėms sporto šakoms. Tai labai palengvintų mūsų veiklą, kadangi prioritetinių sporto šakų atstovai gali nemokamai naudotis infrastruktūra. Šitokio sprendimo tikėjomės iš Tarybos narių“, – klubo lūkesčius vardijo treneris.
Pasak jo, kasmet klubas iš biudžeto gaudavo apie 1,5 tūkstančio eurų.
„Šiemet papildomai buvo skirta dar 1,5 tūkstančio, nes mūsų merginos sudaro Lietuvos rinktinės branduolį. Bet 1,5 tūkstančio – tai tėra 6 nuvežimai į varžybas (vienas nuvežimas kainuoja apie 250 eurų), o šiemet Lietuvos čempionate dalyvavo 4 Radviliškio komandos, kurios turėjo mažiausiai po 6 išvykas. Todėl skiriamas finansavimas sudaro tik mažą mūsų reikmių dalį“, – sakė R. Paskočimas.
Pasak R. Paskočimo, jų klubo auklėtiniai žaidžia ir už šalies ribų: 3 klubo nariai žaidžia Anglijos čempionate, kelios merginos – Ukrainos moterų softbolo čempionate. Jaunimas šalies čempionate užėmė trečiąją vietą, vaikai iki 12 metų iškovojo sidabro medalius, su rinktinėmis vyko į Europos čempionatus.
Pasak R. Paskočimo, nuolatinių rėmėjų klubas neturi: „Kai organizuojame turnyrą, einam su ištiesta ranka. Tada šiaip ne taip surenkame 300-400 eurų. Tikrai nėra lengva rast rėmėjų“.
Anot R. Paskočimo, sprendime dėl sporto programų dalinio finansavimo sportininkams yra daug neaiškumų. Pavyzdžiui, kad ir sporto programų vertinimo kriterijuose atsiradęs naujas punktas, jog Europos ir pasaulio čempionatuose sporto žaidimų komandose žaidžiančių Radviliškio rajone gyvenančių asmenų skaičius turi sudaryti ne mažiau kaip 2/3 visų komandos narių skaičiaus.
„Vadinasi, iš 12-os komandos žaidėjų rinktinėje turi būti ne mažiau kaip 8-i radviliškiečiai. Ar tai realu? Neaišku ir tai, ar nurodytos finansavimo sumos bus skiriamos klubui ar rinktinės nariui. Yra ir kitų neaiškumų. Atrodo, kad kai kurie pakeitimai pritaikyti konkretiems klubams“, – kraipė pečiais treneris.
Rajono Švietimo ir sporto paslaugų centro Sporto skyriaus vedėjo Aniceto Savicko aiškinimu, rajone yra komandų, dalyvaujančių tarptautiniuose čempionatuose (pavyzdžiui, krepšininkės moterys veteranės), ir kurių dauguma yra radviliškietės. Esą ir sporto klubo „Bėgiai“ komandos yra dalyvavusios Europos čempionate.
Autorės nuotr.
Apdovanojimų pelniusio Radviliškio beisbolo klubo „Bėgiai“ vadovą Romaną Paskočimą (antras iš kairės) sporto programų finansavimo pakeitimai nenudžiugino.
Rajono sporto klubų finansavimui turės įtakos ne tik jų pasiekimai, bet ir iš rėmėjų gautos lėšos.