
Naujausios
Verslo liudijimai: ar išspirs jie „šešėlį“?
Pagal verslo liudijimus dirbantys smulkieji rajono verslininkai ir kitais metais už savo veiklą mokės tiek pat – rajono Taryba paliko galioti tuos pačius mokesčių dydžius. Bet ar to pakaks, kad rajone mažėtų „šešėlis“ ir padaugėtų legaliai dirbančių verslininkų?
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Verslo statistika – ne rajono naudai
Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) silpnąja Radviliškio rajono grandimi įvardijo ne tik mažas investicijas, bet ir žemą ekonominį aktyvumą.
LLRI duomenimis, ūkio subjektų, išduotų statybos leidimų ir verslo liudijimus įsigijusius gyventojų skaičius tūkstančiui gyventojų pernai rajone buvo žemesnis už šalies vidurkį, o palyginus mažas ekonomikos aktyvumas prisidėjo prie to, kad nedarbo lygis rajono Savivaldybėje buvo didesnis nei vidutinis, didesnė ir socialinės pašalpos gavėjų dalis.
Mažesnis nei kituose rajonuose išduotų ar pratęstų verslo liudijimų skaičius gali reikšti didesnį „šešėlinės“ ekonomikos mastą.
Rajono Savivaldybės duomenimis, šiemet per 8 mėnesius rajone su verslo liudijimais dirbo 652 gyventojai, pernai per metus jų buvo 829.
Kelerių metų statistiką vedanti Savivaldybės Investicijų ir turto skyriaus vyriausioji specialistė Valerija Znutienė sako, jog išduodamų verslo liudijimų skaičius nešokinėja aukštyn žemyn ir skirtingų metų statistika per daug nesiskiria. Pavyzdžiui, 2015 metais dirbo 734 žmonės, 2014-aisiais – 673.
„Gali būti, kad gyventojai perka ne verslo liudijimus, o registruoja veiklą ir metų pabaigoje deklaruoja pajamas. O ir pačių gyventojų rajone mažėja. Todėl ir mindžikuojame daugmaž tame pačiame lygmenyje, todėl ir nėra didelio augimo“, – sako specialistė.
Anot jos, ir verslo liudijimai Radviliškio rajone tikrai nėra brangiausi – mokesčių už juos dydžiai irgi beveik nesikeičia jau ne vienerius metus. Kaip ir veiklų populiarumas.
Verslas – tame pačiame lygmeny
„Kokias veiklas gyventojai vykdė daugiausia, tos ir tebėra populiariausios, o kurias pasirinkdavo vos keli, tai ir šiemet jos netapo populiaresnės. Nėra taip, kad staiga imtų ir smarkiai išpopuliarėtų kokia nors iki tol merdėjusi veikla“, – tvirtina V. Znutienė.
Tarp populiariausių veiklų – prekyba įvairiomis prekėmis, išskyrus maisto produktus. Šių verslo liudijimų įsigyta apie 200. Gėlių krepšelių gamyba – apie 50, kirpyklų, grožio salonų, soliariumų veikla – 69 (2015 buvo 100), automobilių techninė priežiūra, remontas – 26, statybos baigimo, apdailos darbai ir valymo darbai – 54, stogų dengimas, pamatų klojimas, mūrijimas, betonavimas – 85, kvalifikacijos tobulinimo ir papildomo mokymo veikla – 33, malkų gamyba – 24.
Meno kūrinių restauravimas, stiklo pjovimas, kailių išdirbimas, avalynės gamyba, kompiuterių priežiūra, dovanų pakavimas, naminių gyvūnėlių kirpimas (pernai buvo 1), net žvakių gamyba – nėra išduota nė vieno verslo liudijimo.
Verslo liudijimas: nuo 10 iki 400 eurų
V. Znutienės teigimu, Radviliškio rajonas iš kitų neišsiskiria didesniais mokesčių už verslo liudijimus dydžiais, nemažai gyventojų pasinaudoja ir suteikiamomis lengvatomis.
Pati brangiausia veikla rajone – paminklų gamyba, už kurią per metus kitąmet reikės mokėti 400 eurų. Baldų gamintojai, stogų dengėjai, mūrininkai, betonuotojai, statybos baigimo apdailos vykdytojai, automobilių remontininkai mokės po 350 eurų, prekybininkai – 200-270 eurų, staliai, juvelyrinių papuošalų gamintojai ir taisytojai, elektros, vandentiekio, šildymo sistemų rengėjai – po 270 eurų.
Apie pusšimtį veiklų kainuos pigiausiai – 10 eurų per metus. Tarp jų – žvakių ir kitų liejinių iš vaško gamyba, įrankių galandimas, stiklo pjovimas, meno kūrinių restauravimas, krosnių, kaminų ir židinių valymas, konditerijos kepinių gamyba, avalynės gamyba, langų valymas, dviračių nuoma, kalvystė, drabužių, avalynės nuoma ir kitos veiklos.
Verslininkas: „šešėlis“ traukiasi
Šeduvos verslininko, UAB „Gliukolvetas“ savininko, rajono Tarybos nario Jurgio Baublio manymu, verslo liudijimai rajone nėra labai populiarūs dėl to, kad geriau žmogus renkasi dirbti įmonėje negu su verslo liudijimu, kadangi turint pastarąjį nėra socialinių garantijų.
„Dirbantys su verslo liudijimais teikia paslaugas daugiausia privatiems asmenims – įmonės jų nesamdo. Tokių smulkių versliukų neremia ir verslo rėmimo fondas. Patys mokesčiai pas mus, manau yra protingo dydžio. Išskyrus automobilių remonto ir statybų.
Aišku, šiuo verslu užsiimantiems žmonėms tokie mokesčiai yra gerai, tačiau jie neadekvatūs jų gaunamoms pajamoms ir daug kartų skiriasi nuo šį verslą vystančių įmonių. Todėl gaunasi lyg ir paslėptas legalus šešėlis“, – redakcijai sakė verslininkas, patikinęs, kad visumoje jis yra už tai, kad kuo daugiau radviliškiečių duoną užsidirbtų iš savo verslo.
„Šešėlio“, anot verslininko, mūsų rajone nėra labai daug ir jis tikrai nėra didesnis nei šalies vidurkis: „Šešėlis“ pas mus pakankamai prispaustas, jam nėra kur plėtotis. Daug kur įrengti kasos aparatai. Vis daugiau verslininkų nori dirbti ramiai, pagal įstatymus, išlindę iš „šešėlio“. Einama į gerąją pusę, kadangi konkurencija yra didelė, visi vienas kitą pažįsta.
Daug priklauso ir nuo vietos valdžios – pažiūrėkit, kaip atsigavo Kaunas, kai pasikeitė meras, kai atsirado kitas požiūris į verslą“.
Autorės nuotr.
Su verslo liudijimais rajone dirba apie 700 smulkiojo verslo atstovų.
Šeduvos verslininkas Jurgis Baublys: „Vis daugiau verslininkų nori dirbti ramiai, pagal įstatymus“, išlindę iš „šešėlio“.