
Naujausios
SKAITYTOJAI KREIPIASI
Padidėjęs šiukšlių mokestis erzina gyventojus
Kelmės rajono gyventojai gavo sąskaitas už atliekų tvarkymą šių metų antrąjį pusmetį. Daugelį šokiravo padidėjusi šiukšlių išvežimo kaina. Sąskaitos su taip vadinamu pastoviuoju mokesčiu sugulė ir į emigrantų pašto dėžutes. Nors jie negyvena Lietuvoje, turės padėti išlaikyti atliekų tvarkymo infrastruktūrą. Išlaikyti infrastruktūrą privalės ir studentai, gyvenantys bendrabučiuose, bet registruoti pas tėvus.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Už abonentinį mokestį tytuvėniškis reikalauja konteinerio
Į redakciją paskambino Tytuvėnų miesto gyventojas. Individualiame name gyvenantis žmogus nustebo, gavęs sąskaitą už atliekų tvarkymą. Kiekvienam šeimos nariui priskaičiuotas abonentinis mokestis už šiukšlių išvežimą. Šeimoje penki žmonės. Susidarė nemenka suma.
„Manau, kad vienas abonentinis mokestis turėtų būti skaičiuojamas visai sodybai, nes kieme stovi vienas konteineris. Kodėl kiekvienas šeimos narys turi mokėti pastoviąją rinkliavos dalį? Tuomet kiekvienam šeimos nariui tegu pastato ir po konteinerį“, – piktinosi žmogus.
Jis pasakojo, jog viena dukra studijuoja universitete. Tačiau ir jai reikia mokėti pastoviąją rinkliavos dalį. Jauna mergina neturi nekilnojamojo turto. Namas priklauso tėvams. Jeigu abonentinis mokestis skaičiuojamas nuo turto vieneto, kodėl jį mokėti turi kiekvienas šeimos narys. Išeitų, jog visi penki tytuvėniškio šeimos nariai gyventų atskirose sodybose ir turėtų po konteinerį. Jokios logikos!
Pagal ankstesniąją tvarką studentai vaikai parveždavo pažymą, patvirtinančią, jog gyvena bendrabutyje, ir nereikėdavo mokėti už šiukšles.
„Jeigu jau dukra už šiukšles moka, tai šiukšliavežė turėtų važiuoti į Šiaulius ir parvežti jos šiukšles, – samprotavo tytuvėniškis. – Atliekų surinkėjai nori neuždirbtų pinigų. Sukurtas legalios vagystės įstatymas. O žmogus – visiškas beteisis.“
Prieš „šiukšlių mafiją“ vyras pasakoja bandęs kovoti ir anksčiau. Porą metų mokėjo tik už išvežamą šiukšlių kiekį. Tačiau Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras iš jo per teismą išsireikalavo 620 litų.
Kiekvienam po konteinerį kainuotų dar brangiau
Rajono savivaldybės vyriausioji specialistė Raimonda Parnarauskienė redakcijai tvirtino, jog pastovioji rinkliavos dalis imama iš kiekvieno žmogaus. Ji naudojama atliekų tvarkymo infrastruktūrai išlaikyti. Kiekvienam šeimos nariui reikia sumokėti po 16 eurų ir 10 centų per metus.
Kintamoji dalis priklauso nuo atliekų kiekio. Už vieno konteinerio turinio išvežimą reikia mokėti po 66 centus. Per metus susidaro 7,92 euro už vieną konteinerį, jeigu buitinės atliekos išvežamos kartą per mėnesį. Konteinerio turinio išvežimas dalijamas iš visų šeimos narių. Jeigu šeimoje penki nariai, ši kaina padalijama visiems, ir kiekvienas šeimos narys per metus turi sumokėti 1,38 euro.
Pasak R. Parnarauskienės, šiukšlių išvežimo paslauga didesnėms šeimoms atsieina pigiau. Tačiau mokestis padidėja už kiekvienam skiriamą abonentinį mokestį.
Brangiausiai šiukšlių išvežimas atsieina tiems žmonėms, kurie gyvena po vieną. Jie privalo sumokėti ir pastoviąją rinkliavos dalį, ir 7,92 euro už šiukšlių išvežimą. Per metus susidaro 24 eurai.
Tačiau kai kurie žmonės turi 240 litrų talpos konteinerį. Tuomet išvežimas jiems pabrangsta. Už pusmetį reikia mokėti 7,92 euro. Per metus susidaro 32 eurai.
Atliekų tvarkymo administravimu besirūpinančios darbuotojos pataria vieniems gyvenantiems žmonėms pasikeisti konteinerį į mažesnį – 120 litrų talpos, mažiau reikės mokėti.
Daugiabučių gyventojai kiekvienas moka pastoviąją rinkliavos dalį – 16,10 euro ir 6, 90 euro kintamąją dalį. Per metus susidaro 23 eurai.
Palyginus su ankstesniais metais ir šių metų pirmuoju pusmečiu pakeitus tvarką, atliekų tvarkymas kiekvienam gyventojui pabrango 3 – 4 eurais.
Už stiklo ir plastiko konteinerių išvežimą atskiro mokesčio nėra.
Autorės nuotr.
Gyventojus piktina naujoji atliekų tvarkymo mokesčio tvarka. Jeigu pastovioji rinkliavos dalis mokama už turto vienetą, vadinasi, penkių asmenų šeima abonentinį mokestį moka penkis kartus.