
Naujausios
Nedidelė biudžeto skola emigracijos nesustabdė
Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) paskelbtame savivaldybių indekse Radviliškio rajono savivaldybė šoktelėjo aukštyn ir iš buvusios 22 vietos šiemet užėmė 7-11.
Savivaldybė iš kitų išsiskyrė maža biudžeto skola, tačiau ją tebesmukdo per mažos investicijos, dvigubai didesnė nei kitur emigracija.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Gerokai pralenkė kaimynes
Septintą kartą sudarytame šiųmečiame savivaldybių reitinge buvo vertinami 2016 metų pasiekimai bei trūkumai įvairiose srityse.
Radviliškio rajono savivaldybė šių metų paskelbtame reitinge atsistojo į vieną gretą su Kėdainių, Panevėžio, Šilutės rajonų ir Neringos savivaldybėmis.
Šios savivaldybės tarp 54 mažųjų savivaldybių surinko po 61 balą iš 100 galimų ir užėmė 7-11 vietą.
Pernai Radviliškio rajono savivaldybė buvo nukritusi į 22-ą poziciją.
Radviliškiečiai šiemet gerokai pralenkė visas Šiaulių apskrities savivaldybes: Šiaulių rajono savivaldybė užėmė 21-23 vietas, Akmenės – 37-43, Kelmės – 44-46, Joniškio – 50-51, Pakruojo – 52.
Tarp apskrities savivaldybių šiemet visos išsirikiavo žemesnėse pozicijose nei pernai, išskyrus Akmenę ir Radviliškį. Pastarasis į viršų šoktelėjo daugiausia.
Radviliškis iš kitų mažųjų savivaldybių išsiskyrė biudžeto, transporto bei komunalinių paslaugų srityse.
Finansinėje srityje rajonas pateko į pirmąją dešimtuko vietą. Tokią poziciją radviliškiečiai užsitarnavo dėl mažiausios biudžeto skolos, kuri, lyginant su pajamomis, 2016 metais buvo pati mažiausia Lietuvoje ir sudarė 5,2 procento, kai vidutinė biudžeto skola mažosiose savivaldybėse sudarė 36 procentus nuo pajamų.
Vienos mažiausių buvo ir Savivaldybės administracijos išlaikymo išlaidos.
Pirmoje pozicijoje rajonas yra ir transporto srityje. Galimybę būti lyderiais rajonui atsivėrė dėl to, kad keleivinius maršrutus aptarnauja ne savivaldybei priklausančios įmonės, žiūrėta ir kokia viešųjų pirkimų dalis skirta kelių priežiūrai.
Komunalinių paslaugų srityje radviliškiečiai atsistojo į penktąją vietą. Tam pasitarnavo mažesnė nei vidutinė šilumos kaina (Radviliškyje – 5,44 ct/kWh, vidurkis – 6,2 ct/ kWh) bei tai, kad rajone daugiabučius namus administruoja bei buitines atliekas surenka ne Savivaldybei priklausančios įmonės.
Minusų išvengti nepavyko
Vis tik buvo sričių, kurių Radviliškio rajonui nepavyksta pagerinti jau ne vienerius metus iš eilės.
Šiųmečiame savivaldybių indekse, kaip ir pernykščiame, Savivaldybę labiausiai klupdė investicijų, sveikatos ir socialinės rūpybos sritys.
Per metus investicijų į ilgalaikį materialųjį turtą vienam gyventojui rajone sumažėjo net 122 eurais ir vienam gyventojui teko 915 eurų, kai skelbiamas visų mažųjų savivaldybių vidurkis buvo 1506 eurai vienam gyventojui.
Labai šlubuoja ir tiesioginių užsienio investicijų sritis – jų Radviliškio rajone tebuvo 173 eurai gyventojui, kai mažųjų savivaldybių vidurkis sudarė 1127 eurus.
Pasak reitingo sudarytojų, rajone galėtų būti didesnis ir ekonominis aktyvumas. Kad jis yra per mažas, rodo ir tai, jog ūkio subjektų skaičius, išduotų statybos leidimų bei verslo liudijimus įsigijusius gyventojų skaičius rajone buvo žemesnis nei daugumoje mažųjų savivaldybių.
Anot reitinguotojų, didesnės investicijos padėtų stabdyti ir itin didelę rajono emigraciją – pernai iš Savivaldybės išvyko 2,2 procento žmonių, ir tai yra beveik dvigubai daugiau už mažųjų savivaldybių vidurkį.
Rajone didesnis nei vidutinis nedarbo lygis, daugiau yra ir socialinių pašalpų gavėjų.
Rajono vicemero Kazimiero Augulio teigimu, LLRI nurodytus minusus Savivaldybė žino. Anot jo, paskelbus reitingo rezultatus, Savivaldybės skyrių specialistams ir seniūnijoms buvo duota užduotis išsamiai išnagrinėti situaciją ir pateikti pasiūlymus, kaip būtų galima sumažinti reitingą smukdančią statistiką.
„Kol kas ką nors konkrečiai komentuoti anksti. Aišku tik tiek, kad kai kurios sritys, kad ir socialinių pašalpų mokėjimo, tapo kiek užleistos. Bet manau, jog rezervų pagerinti situaciją yra ir mes juos panaudosime“, – sakė K. Augulis.
Autorės nuotr.
Pernai iš Radviliškio rajono išvyko 2,2 procento žmonių – beveik dvigubai daugiau už visų mažųjų savivaldybių vidurkį.
Radviliškio rajone smulkiojo verslo mažiau nei kitose savivaldybėse.