
Naujausios
Mokyklos paliekamos be buhalterių
Kelmės rajono Taryba pritarė Savivaldybės administracijos ketinimams naikinti Biudžetinių įstaigų apskaitos skyrių ir įkurti Apskaitos centrą, kuris apjungtų visus rajono mokyklų apskaitininkus.
Opozicijos atstovai reikalavo palaukti, nes klausimas neišdiskutuotas su mokyklų vadovais. Tačiau dauguma Tarybos narių sveikino šį žingsnį, nes kai kurių mokyklų apskaitininkai dar dirba senais metodais. Be to, bus sutaupoma etatų.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Mažės etatų, daugės kompetencijos
Taryba svarstydama sprendimo projektą dėl didžiausio leistino Savivaldybės administracijos darbuotojų skaičiaus, numatė nuo ateinančių metų sausio 31 dienos naikinti Biudžetinių įstaigų apskaitos skyrių.
Motyvuota tuo, jog Savivaldybės administracijoje sumažės etatų. Šiuo metu jų yra 228. Apskaitos skyriuje naikinamas vienas etatas, lieka 227. Nuo sausio 31 dienos panaikinus biudžetinių įstaigų apskaitos skyrių, etatų sumažėtų iki 220.
Be to, savivaldybės kontrolierei atlikus auditą, paaiškėjo, jog kai kuriose mokyklose apskaitininkės dar dirba senais metodais. Savivaldybės administracija norėtų, kad visų biudžetinių įstaigų apskaita būtų tvarkoma neva buhalterine programa. Tuo tarpu gerų buhalterių mokyklos negali nusamdyti, nes negali mokėti didelių atlyginimų.
Kol kas centralizuotai būtų tvarkoma mokyklų buhalterija, vėliau būtų prijungtos ir kultūros įstaigos.
Pirma įkurti, paskui panaikinti
Tarybos narys Gipoldas Karklelis sveikino Savivaldybės administracijos apsisprendimą reorganizuoti apskaitos tvarkymą. Tačiau paklausė, kodėl dar nesukūrus Apskaitos centro, jau naikinamas Biudžetinių įstaigų apskaitos skyrius.
Jam paaiškinta, jog taip daroma dėl formalumų. Darbuotojai apie atleidimą iš darbo turi būti įspėjami prieš tris mėnesius.
Tarybos narys Stasys Lekšas siūlė sprendimo svarstymą atidėti, nes nediskutuota su mokyklų vadovais.
„Jeigu buhalteriją tvarkys Apskaitos centras, kaip bus pasidalinta atsakomybe?"– klausė S. Lekšas.
Jis priminė Klaipėdos pavyzdį, kai buvo pereita prie centralizuoto biudžetinių įstaigų apskaitos tvarkymo, bet paskui sugrįžta atgal. Šie vojažai, pasak S. Lekšo, savivaldybei kainavo milijoną eurų.
Savivaldybės administracijos direktorė Irena Sirusienė pateikė savus pavyzdžius. Pernai centralizuotai buvo pradėta tvarkyti Vaiguvos Vlado Šimkaus pagrindinės mokyklos ir Suaugusiųjų mokymo centro buhalterija. Jokių problemų nekilo.
Siūlė pirkti paslaugą
Atidėti sprendimo svarstymą iki ateinančių metų siūlė ir Tarybos narys Vincas Metrikis. Jo nuomone, reikia plačiau išdiskutuoti klausimą. Kodėl kuriamas Apskaitos centras? Gal pigiau būtų pirkti paslaugą iš privačios bendrovės?
Administracijos direktorė atrėmė, jog darbo vietas prarastų Kelmės rajono gyventojai. Kompetentingiausi mokyklų apskaitininkai bus pakviesti dirbti į Apskaitos centrą. Be to, jei privati bendrovė padarytų klaidų, už jas atsakytų mokyklos vadovas. Ir vargu, ar perkama paslauga kainuotų pigiau.
Taškus sudėliojo Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas Albertas Brazas: „Kiekvienas mokyklos direktorius prie šono nori turėti buhalterį, tačiau neretai patys nuo nekompetentingų buhalterių nukenčia. Švietimo komitetas pritarė reorganizacijai. „
Už tokį sprendimą balsavo 15 iš 23 posėdyje dalyvavusių Tarybos narių.
Mokyklų vadovų nuomonės
Genė PULKIENĖ – Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos direktorė:
– Tragedija. Nedaroma taip, kad dirbančiam žmogui būtų patogu, o priešingai. Apskaitos centro buhalteris bus tik valdininkas. Jis negyvena mokyklos gyvenimo, kažin, ar varginsis mąstyti, kaip mokyklai geriau.
Kai buhalteris šalia, galima susėsti kartu direktoriui, ūkio dalies vedėjui ir operatyviai išspręsti problemą, drauge pagalvoti, kaip tvarkyti finansus efektyviau, kad su ta pačia suma daugiau nuveiktume.
Dabar lakstysime su popieriais iš Užvenčio į Kelmę. Bus tik laiko gaišimas. Suprantu, jog Savivaldybės administracija nori sutaupyti, bet gal galima rasti kompromisą, prie didesnių gimnazijų prijungiant mažesnes mokyklas.
Albertas PUMPUTIS – Liolių pagrindinės mokyklos direktorius:
– Liolių mokykla niekuomet neturėjo savo buhalterio. Kai pradėjau jai vadovauti, dar mokėsi 150 mokinių. Tačiau tokio etato nebuvo. Mokyklos apskaitą tvarkė Biudžetinių įstaigų apskaitos skyrius. Kadangi gyvenu Kelmėje, man šita situacija nesudarė didelių nepatogumų. Taip pripratau, kitokios patirties neturiu.
Tačiau manau, jog patogiau vadovauti ir spręsti visas problemas, kai buhalteris šalia. Mokykloje kasdien atsiranda įvairiausių finansinių reikalų. Mokyklų vadovams teks gal net ne vieną kartą per savaitę važiuoti į Kelmę tvarkyti reikalų. Bet pavyzdžiui, Vidsodžio pagrindinės mokyklos direktoriui iki Kelmės 40 kilometrų.
Irma STANKUVIENĖ – Tytuvėnų gimnazijos direktorė:
– Visiškai nepritariu šitai pertvarkai. Nuolat akcentuojama, jog reikia didinti mokyklų savarankiškumą. Atimant iš mokyklų buhalterius savarankiškumas mažinamas.
Pavyzdžiui, prie mūsų gimnazijos prijungtos Mockaičių pagrindinė ir Pagryžuvio pradinė mokyklos. Daugybė pastatų. Vietoj turėti buhalterį tiesiog būtina.
Sprendimo projektas parengtas keistai. Nei sprendime, nei aiškinamajame rašte nėra užsimenama apie mokyklų buhalterių etatų naikinimą, kalbama tik apie didžiausią leistiną etatų skaičių savivaldybėje. Apie tokius ketinimus girdėjome tik gandus. Niekas mūsų neklausė nuomonės, nediskutavo. Nebuvo jokio dialogo su mokyklų bendruomenėmis.
Rimantas BIELSKIS – Kelmės J. Graičiūno gimnazijos direktorius:
– Iškils daugiau nepatogumų. Kai buhalteris vietoje, operatyviau galima išspręsti problemas. Mūsų gimnazija jau 22 metai turi finansinį savarankiškumą. Buhalterės keitėsi, bei visos turėjo pakankamai kompetencijos. Dėl nedarbingumo lapelių ir atostogų nekildavo jokių problemų.
Vida KUZMINSKIENĖ – Vaiguvos Vlado Šimkaus pagrindinės mokyklos direktorė:
– Kai pradėjau vadovauti mokyklai, buhalterio etatas jau buvo panaikintas. Apskaitą tvarko Biudžetinių įstaigų apskaitos skyrius.
Kadangi gyvenu Kelmėje, man nėra problemos kasdien sugrįžus užsukti į buhalteriją. Reikalų buhalterijoje yra nemažai. Reikia parašų, derinimų. Mūsų mokykla nedidelė, jai skiriamos lėšos taip pat nedidelės. Nejaučiu sunkumo, kad mokykloje nėra buhalterio.
Asta ZAVADSKIENĖ – Kelmės „Aukuro“ pagrindinės mokyklos direktorė:
– Rajono Tarybos priimtas sprendimas naikinti Biudžetinių įstaigų apskaitos skyrių turi porą pliusų. Galbūt pavyks sutaupyti lėšų ir bus išsprendžiama problema buhalteriui susirgus arba atostogaujant.
Tačiau minusų daugiau. Buhalteriai dalyvauja planuojant mokyklų darbus. Daugelis mokyklų dalyvauja tarptautiniuose projektuose. Atliekant metinę inventorizaciją buhalteris – vienas iš svarbiausių asmenų.
Švietimo strategijoje numatoma kuo daugiau savarankiškumo suteikti mokykloms, akcentuojama decentralizacija. Mūsų rajone atvirkščiai – centralizuojama.
Autorės nuotr.