
Naujausios
Pagerbiant generolo Tado Kosciuškos atminimą
Algimantas Kačiuška
Tadas Kosciuška (lenk. Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko) – Lenkijos Karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės karo inžinierius, generolas, kovų už Jungtinių Amerikos Valstijų nepriklausomybę (1775 – 1783 m.) didvyris, vyriausiasis 1794 metų sukilimo vadas.
Šių metų balandžio 25 d. Lietuvos Respublikos Seime visais balsais buvo priimta rezoliucija, raginanti valstybės ir savivaldybių institucijas, nevyriausybines organizacijas, gyventojus ir užsienio lietuvių bendruomenes paminėti Tado Kosciuškos (1746.02.04 – 1817.10.15) 200-ąsias mirties metines.
Tado Kosciuškos metai yra įtraukti į UNESCO 2016-2017 metais minimų sukakčių sąrašą.
Lenkijos instituto Vilniuje inicijuoti renginiai
Lietuvoje Tado Kosciuškos 200-ųjų mirties metinių paminėjimo renginiai prasidėjo jau pavasarį Lenkijos instituto Vilniuje inicijuotais renginiais.
Gegužės 11 d. Kaune įvyko Tado Kosciuškos atminimui skirtas minėjimas, kurį organizavo šis institutas kartu su Lenkijos Respublikos ambasada Lietuvoje, Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerija ir Kauno Aleksoto seniūnija.
Minėjime buvo perskaitytas profesoriaus Valdo Rakučio pranešimas „Generolas Tadas Kosciuška – laisvę mylinčių Lenkijos, Lietuvos ir Amerikos tautų nacionalinis didvyris“. Po pranešimo svečiams buvo pristatytas inscenizuotas XVIII a. pab. – XIX a. pr. karių pasirodymas, pasodintas medelis (bukas) Tadui Kosciuškai atminti.
Gegužės 30 d. Šalčininkų rajone, gražiuose Jašiūnų Balinskių dvaro rūmuose, įvyko kitas Lenkijos instituto Vilniuje organizuotas renginys, kurio metu Vilniaus universiteto profesorius Alfredas Bumblauskas perskaitė paskaitą apie Tadą Kosciušką.
Konferencija ir paroda LR Seime
Rudenį Tado Kosciuškos 200-ųjų mirties metinių paminėjimo renginiai prasidėjo spalio 13 d. moksline konferencija LR Seime, kurią kartu su Seimo vadovybe organizavo Lietuvos bajorų karališkoji sąjunga.
Konferencijos metu pranešimus apie Tado Kosciuškos gyvenimą, veiklą ir nuopelnus skaitė profesorius Valdas Rakutis, karo istorikas Eduardas Brusokas, Kauno karo istorijos klubo direktorius Algimantas Daugirdas.
Seime buvo atidaryta paroda „Tadas Kosciuška. Laisvės kaina“, kurią inicijavo Lenkijos Respublikos ambasada ir Lenkijos institutas Vilniuje, o parengė Lenkijos Užsienio reikalų ministerija.
Parodoje greta kitų eksponatų apie Tado Kosciuškos svarbiausius gyvenimo faktus, su juo susijusias vietas, draugus, daiktus ir pan., buvo eksponuojamas ir 1794 m. sukilimo laikų Tado Kosciuškos „Atsišaukimas į lietuvius ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės tvarkomąją komisiją“.
Gražus renginys Kaune
Spalio 14 d. Kaune įvyko labai gražus renginys, kurį iniciavo ir organizavo VŠĮ „ Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) Atminties Rūmai“, LDK Kilmingųjų susivienijimas, LDK Kilmingųjų palikuonių bendrija ir Šv. Adalberto- LDK- Riterių ordinas.
Renginyje dalyvavo daugiau kaip 16 patriotinių ir kilmingųjų organizacijų atstovai, į Kauną pagerbti Lietuvos nacionalinio didvyrio Tado Kosciuškos atminimą atvyko šimtai žmonių iš Vilniaus, Ukmergės, Šiaulių, Tauragės, Telšių, Plungės, Klaipėdos, Panevėžio, Alytaus, Palangos, Zarasų ir kitų miestų.
Į minėjimą atvyko būrys LDK kilmingųjų, bajorų palikuonių. Tarp gausiai susirinkusių dalyvių buvo daug dabartinės Lietuvos kariuomenės karininkų, jaunieji Povilo Plechavičiaus licėjaus kadetai, šauliai. Minėjime dalyvavo Tado Kosciuškos motinos Teklos Ratomska giminės atstovai Ratomskiai.
Renginys prasidėjo rikiuote ir iškilminga eisena istorinėje Kauno pilies teritorijoje. Nuaidėjo 3 senovinio pabūklo salvės, dedikuotos generolui Tadui Kosciuškai, Lietuvai ir Kaunui. Vėliau šių organizacijų nariai, Lietuvos ir karo istorijos mylėtojai, įvairių konfesijų ir tautybių atstovai, miestiečiai ir svečiai, nešini valstybinėmis bei istorinėmis vėliavomis, skambant VĮ Marijampolės miškų urėdijos medžioklės ragų ansamblio atliekamiems maršams, žygiavo nuo Kauno pilies iki Šv.Jurgio Kankinio bažnyčios.
Šv.Jurgio Kankinio bažnyčioje garbės sargyboje prie generolo T.Kosciuškos paveikslo kartu su lietuviais stovėjo ir totoriai, kurių dauguma yra tikri LDK bajorų palikuonys.
Pilnutėlėje bažnyčioje Šv. Mišias už generolą Tadą Kosciušką aukojo Laisvės kovų dalyvis, jau minėtų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorinės atminties organizacijų vyriausiasis kapelionas, Dusetų Švč. Trejybės parapijos klebonas, kanauninkas Stanislovas Krumpliauskas ir Kauno šv. Jurgio Kankinio konvento gvardijonas dr. kun. Saulius Paulius Bytautas.
Įdomu, kad šių Šv. Mišių metu monsinjoro Stanislovo Krumpliausko pasakytame pamoksle ne kartą geru žodžiu buvo paminėta laikraščio „Šiaulių kraštas“ priedo „Atolankos“ š.m. rugpjūčio 25 d. publikacija apie generolą Tadą Kosciušką.
Po mišių aukos karo istorikas Eduardas Brusokas perskaitė pranešimą „Generolas Tadas Kosciuška – tautų laisvės kovotojas“. Šv. Jurgio Kankinio bažnyčioje savo lietuviškos karinės ekipuotės (XVIII-XX a.) parodą pristatė kolekcininkas, istorijos mylėtojas Jacekas Javorskis (Jacek Jaworski) iš Lenkijos.
Renginio pabaigoje grupė LDK Kilmingųjų susivienijimo, LDK Kilmingųjų palikuonių bendrijos ir Šv. Adalberto-LDK-Riterių ordino narių (tarp jų – ir šių eilučių autorius) už indėlį į LDK istorijos ir kultūros paveldo puoselėjimą buvo apdovanoti LDK Atminties Rūmų (direktorius Danielius Vervečka) įsteigtais gražiais Tado Kosciuškos vardo garbės medaliais, vyko kitos gražios ir prasmingos ceremonijos.
Minėjimas Vilniuje
Spalio 15 d. generolo Tado Kosciuškos 200 – ųjų mirties metinių minėjimas Vilniuje, kurį inicijavo Lietuvos bajorų karališkoji sąjunga, prasidėjo Šv. Mišiomis Šventųjų apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje. Vėliau vyko šių ir kitų organizacijų narių eisena iki Nepriklausomybės aikštės. Šioje aikštėje buvo pakeltos vėliavos, pasirodė Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai.
Susirinkusiems Nepriklausomybės aikštėje kalbėjo kelių organizacijų ir institucijų atstovai.
„Mes, lenkai ir lietuviai, minintys Tado Kosciuškos mirties metines, gerbiantys laisvę ir demokratiją, esame T. Kosciuškos tauta. Norėčiau kreiptis į jaunimą: jei kada nors turėsite sūnų, nedvejokite, pavadinkite jį garbingu Tado arba Tadeušo vardu, kad ir jie jaustųsi esantys T. Kosciuškos vaikais“, – sakė Lenkijos ambasadorė Lietuvoje Uršula Doroševska (Urszula Doroszewska).
Šveicarijoje ir JAV
Daug įvairių renginių, skirtų paminėti Tado Kosciuškos 200 –ąsias mirties metines, įvyko įvairiose šalyse, bet tai – atskira tema.
Čia tik trumpai norisi paminėti du renginius, kuriuose dalyvavo Lietuvos diplomatai.
2017 metų spalio 15-16 dienomis Lietuvos Respublikos užsienio reikalų viceministras Neris Germanas lankėsi Šveicarijoje, kur dalyvavo iškilmingame Tado Kosciuškos 200-ųjų mirties metinių paminėjime. Lietuvos Respublikos ambasados Šveicarijoje iniciatyva Zoloturno miesto T. Kosciuškos muziejui buvo įteiktas istorinis paveikslas, kuriame pavaizduotas dvarelis, kur gimė T. Kosciuška.
Spalio 15 dieną Lietuvos ambasadorius JAV Rolandas Kriščiūnas kartu su mūsų šalies ir Lenkijos diplomatais, JAV kariuomenės, valstybinių ir nevyriausybinių institucijų atstovais Vašingtone pagerbė generolo Tado Kosciuškos atminimą.
Ambasadorius R. Kriščiūnas savo kalboje prie Tado Kosciuškos monumento Vašingtone pabrėžė 1794-ųjų sukilimo vado nuopelnus ir reikšmę šių dienų visuomenei. Ambasadorius pažymėjo, kad vertybės, kuriomis visą savo gyvenimą vadovavosi Tadas Kosciuška, yra aktualios ir šiandien.
Istorinis romanas
Šios apžvalgos pabaigoje tiesiog būtina nors keliais žodžiais paminėti 2016 m. pabaigoje išleistą Lietuvos ambasadorės Šveicarijoje Valentinos Zeitler istorinį romaną „Laisvės sūnus Tadas Kosciuška“ (ši knyga, matyt, išleista nedideliu tiražu, Šiauliuose buvo greitai išpirkta).
Valentinos Zeitler istorinis romanas lengvai skaitomas, autorė jame įtaigiai atskleidžia Tado Kosciuškos charakterį, svarbiausius gyvenimo etapus, jį supusią aplinką, buitį.
Šio romano skaitytojai, besidomintys Tado Kosciuškos asmenybe, turėtų žinoti, kad, kaip romano autorė pasakojo susitikime su skaitytojais Panevėžyje, romane gana gausiai cituojami „Tado Kosciuškos laiškai“ nėra autentiški, o romano autorės vaizduotės, sukauptų žinių vaisius.
Asmeninio archyvo nuotr.
Genovaitė ir Algimantas Kačiuškos prie Tado Kosciuškos portreto.

Iš dešinės: Šv. Adalberto – LDK – Riterių ordino vadovas Ričardas Algimantas Kliučinskas (tribūnoje), ordino vadovo pavaduotojas Raimundas Charževskis, ordino Kapitulos narys, grafas Anton von Gravrock, LDK Kilmingųjų bendrijos vadovas, LDK Atminties Rūmų direktorius, pirmasis ordino vadovo pavaduotojas Danielius Vervečka. Iš LDK Atminties Rūmų svetainės.