
Naujausios
Joniškiečiai pasirašė sutartį su Ukrainos verslininkais
Ukrainoje Mariupolio srityje ir Kijeve lankėsi Joniškio rajono verslininkų grupė. Antrajame vizite per pastaruosius pusantrų metų Joniškio atstovai ieškojo konkretesnių kontaktų prekybos, žemės ūkio, maitinimo srityse ir pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Rajono verslininkai parsivežė ir prekių pavyzdžių, ir planų pasikviesti maisto technologą ar net sudalyvauti šefų kovose Ukrainoje.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Sutartis suteikia didesnį pasitikėjimą
Joniškio rajono verslininkai antrojoje išvykoje į Ukrainą apsilankė regioninėje verslo parodoje „Inco–Forum“ Zaporožėje, susitiko su Lietuvos ambasados atstovais bei su Kijevo ir Mariupolio srities verslininkais ir su pastarųjų atstovu, Vystymo fondo vadovu Jurijumi Kampov pasirašė bendradarbiavimo sutartį.
Pasak kartu su verslininkais į Ukrainą vykusios vicemerės Vaidos Aleknavičienės, Ukrainoje pradėti megzti konkretesnius kontaktus ir verslo ryšius įmanoma tik pasirašius panašias sutartis, kurios suteikia didesnį užtikrintumą. Labai smarkiai įsigalėjusios korupcijos išvarginti ir apie visokias negeroves, ištinkančias bendraujant skirtingų šalių, verslo kultūros žmonėms, prisiklausę ukrainiečiai nori dokumentinės, raštu pateiktos bendravimo formos.
Joniškiečio verslininko Henriko Mikalkėno teigimu, pasitaikė nevykusios praktikos, kurią patyrė ir mūsų šalies verslo atstovai. Buvo, kad pervedus pinigus iš Ukrainos atkeliavo tik du trečdaliai žadėto krovinio. Tačiau yra ir sėkmingų pavyzdžių. Tinklinė maisto tiekimo įmonė iš Kretingos Ukrainoje puikiai įsitvirtino, taip pat yra lietuvis iš Panevėžio, kuris Ukrainoje įkūrė kelių tvarkymo įmonę.
Parsivežė pasiūlymų ir prekių pavyzdžių
Patį H. Mikalkėną, kuris turi maitinimo įstaigą, domino ukrainiečių gaminiai, jų tautinė virtuvė, gebėjimas ją įdomiai, netikėtai pristatyti. Pavyzdžiui, tuos pačius žinomus ukrainietiškus barščius joniškiečiams svečiams kavinėje padavėjai pateikė išskobtoje kopūsto galvoje.
H. Mikalkėnas svarsto galimybę artimiausiu metu, galbūt po Naujųjų metų pasikviesti maisto technologą į Joniškį pasidalinti maisto gamybos patirtimi ir kartu jam suteikti žinių apie lietuvišką virtuvę.
Verslininkas Kijeve sulaukė intriguojančio pasiūlymo: laisvose 200 kvadratinių metrų patalpose įkurti lietuvišką restoraną. Tiesa, tokios galimybės jis nesvarstė.
Kitas joniškietis verslininkas Romas Užkuraitis iš Ukrainos parsivežė ne tik kontaktų, bet ir prekių pavyzdžių – kuro granulių iš saulėgrąžų išvalų bei kitos produkcijos, kuriai ieškos rinkos Lietuvoje.
Verslininką, klinikos Joniškyje akcininką Gintarą Damalaką Ukrainoje domino trąšos, žemės ūkio produkcija ir privačios medicinos įstaigos. Delegacijos nariai, aplankę medicinos įstaigas, susidarė įspūdį, kad Ukrainoje tarp vadinamosios valstybinės ir privačios medicinos – didžiulė praraja, privačiose klinikose – puikios patalpos, nauja įranga, medikamentai.
Joniškio grūdų atstovas Pavelas Plaksij domėjosi, kokių priedų pašarų gamybai būtų galima gabenti iš Ukrainos.
Verslininkai Ukrainoje sulaukė ir konkrečių pasiūlymų, kuriais susidomėjusieji galėtų pasinaudoti. Ukrainiečiai norėtų rasti partnerių, kurie Joniškio rajone įkurtų valymo priemonių fasavimo cechą. Ukrainos atstovai pasirengę tiekti minėtų priemonių iš JAV koncentratą.
Taip pat vienas Mariupolio vystymo fondo atstovų gruodžio mėnesį planuoja atvykti į Lietuvą žvalgyboms, kur galėtų investuoti turimas lėšas.
Trukdo teisiniai ribojimai
Joniškiečiai pastebėjo, kad patiems ukrainiečiams įsikurti Lietuvoje trukdo įvairūs teisiniai ribojimai. Jie negauna leidimo mūsų šalyje gyventi, be to, kurdami verslą turi čia investuoti 30 tūkstančių eurų ir įdarbinti bent tris Lietuvos gyventojus. Tuo tarpu, kaimyninėje Lenkijoje yra daug lengvatų norintiems įsikurti ne ES šalių atstovams iš buvusio sovietinio bloko.
Vicemerė, pedagogė Vaida Aleknavičienė pagal savo kuruojamą sritį vienoje Mariupolio mokykloje skaitė paskaitą apie Lietuvos švietimo sistemą ir vaikų su negalia integravimą joje. Planuojama su minėta mokykla ir Joniškio Atviru jaunimo centru rengti bendrą projektą Užsienio reikalų ministerijai.
Vaidos ALEKNAVIČIENĖS asmeninės nuotr.
Ukrainoje viešėjė verslo kontaktų ieškojo (iš kairės) verslininkai bei verslo atstovai Gintaras Damalakas, Pavelas Plaksij, Romas Užkuraitis, Henrikas Mikalkėnas ir vicemerė Vaida Aleknavičienė.
Vicemerė vaida Aleknavičienė Mariupolio srities Vystymo fondo vadovui Jurijui Kampov perdavė Joniškio rajono verslininkų asociacijos vadovės Audronės Budreckienės pasirašytą bendradarbiavimo sutartį.