
Naujausios
Šimtametė už likimą dėkoja Dievui
Žagarietei Juzefai Lapinskienei spalio 15 dieną sukako šimtas metų. Žinoma vietos audėja, su šviesaus atminimo vyru Antanu išauginusi keturis vaikus, du kartus per stebuklą išvengusi tremties sako už viską esanti dėkinga Dievui.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Audėjos darbai – bažnyčiai
Juzefos Lapinskienės šimto metų sukaktis iškilmingai paminėta Senosios Žagarės bažnyčioje, kuriai žinoma vietos gražiadarbė kadaise dovanojo savo rankomis austą apklotą su ąžuolo lapais sakyklai papuošti. Kunigo ir poeto Jono Mačiulio–Maironio paveikslas – taip pat audėjos kūrinys – irgi paskirtas Senosios Žagarės šventovei.
Kūrybingos ir darbščios moters austi calūnai (kilimėliai, per mišias dedami prie mirusiojo karsto – aut. past.) saugomi Žagarės, Juodeikių, Skaistgirio, Baisogalos (Radviliškio rajonas) bažnyčiose. Pati audėja pamena dovanojusi šventovėms iš viso šešis kilimėlius.
J. Lapinskienės kūriniai buvo demonstruojami bažnyčioje skaidrėmis, apie juos pasakojo mokytoja Alma Kančelskienė, jos vadovaujamas mokinys Lukas Ramašauskas prieš kelerius metus surinko medžiagą apie audėją ir parašė darbą.
O kiek austa užuolaidų, staltiesių, lovų užtiesalų, rankšluosčių. Kur dar dailus paveikslas su jojančiu Vyčiu, Vilniaus Šv. Onos bažnyčios atvaizdu, vėliava vietos mokyklai.
Tik sulaukusi 95-erių metų audėja suprato jau nebegalinti akių varginti, nors ant staklių, iškeliavusių į kitus namus Kaune, dar liko užmesti siūlai ir nebaigtas darbas.
„Ieškosiu jaunos audėjos, kad užbaigtų“, – tarsi juokaudamas, o tarsi ir rimtai pažada Juzefa Lapinskienė.
Audimo stakles, dvejas per gyvenimą, jai pagamino šviesaus atminimo vyras, nagingas akmens meistras Antanas Lapinskas. Pirmosios buvusios sunkesnės, masyvios. Antros pavyko lengvesnės ir patogesnės.
Šimto metų sulaukusi žagarietė visą gyvenimą mėgo rankdarbius. Ne tik audė, bet ir dailiai siuvinėjo.
Dėkinga Dievui
Sukaktuvininkė atvirauja niekada nesitikėjusi sulaukti šimtmečio. Jokio stebuklingo recepto neturi: kiek pajėgia, juda, klausosi radijo, kad nenutoltų nuo pasaulio ir žinotų, kas jame dedasi, valgo paprastą maistą. Sveikata nesiskundžia, tik nusilpęs regėjimas.
Garbaus amžiaus moteris įsitikinusi: padėjęs Dievas. Juk net du kartus išvengė tremties, nors šeima buvo pasmerkta. Pirmas sykis buvo apie 1948-uosius. Vyras, sužinojęs apie vežimus, slapstėsi, o Juzefa su vaikais tuo metu apsistojo gimtajame Domeikių kaime. Atvykus saugumiečiams, moteris spėjo per langą išleisti vaikus, prisakiusi bėgti pas patikimus žmones.
„Buvau gal ketverių ar penkerių metukų. Bėgant balutėse traškėjo ledukas“, – nuotrupas iš tų įvykių pamena dukra Roma.
Pati J. Lapinskienė drąsiai priėmė likimo iššūkį: susikrovė maišus ir išvažiavo. Joniškyje geležinkelio stotyje su kitais pasmerktaisiais buvo įgrūsta į gyvulinį vagoną. Tačiau paskutinę akimirką durys atsidarė ir moteris, tiesiai priešais ją stovint trims ginkluotiems kareiviams, sugebėjo praeiti tarsi nematoma. „Kaip kitaip tai pavadinti, jei ne Dievo apvaizda?..“ – klausia dabar šimtametė.
Tąkart ji nuskubėjo į Joniškio bažnyčią pasimelsti. Iš ten į savo namus parsivedė gera moteris, kuri pralaikė tris paras. Vėliau dar savaitę slapstėsi Linkuvoje.
Antrą kartą jau vežė iš Žagarės. Juzefą su Antanu suėmė saugumas, o pabėgusius vaikus priglaudė pažįstami žmonės Latvijoje. Po savaitės paleisti tėvai parvyko namo.
Užaugino tetos šeima
J. Lapinskienė kol galėjo, kiekvieną sekmadienį ėjo į bažnyčią. Ir taip – nuo mažų dienų. Iš Domeikių kaimo pėsčiomis skubėdavo į Skaistgirio arba net į Žagarės šventovę, kur per miškelį, pagal suartų laukų vagas nupėdindavo septynis kilometrus. Tėvai įdėdavo maisto lauknešėlį ir išleisdavo net dviems dienoms, nes po atlaidų jau nebūtų spėjusi iki tamsos sugrįžti. Pernakvodavo pas pažįstamus.
Juzefa Lapinskienė dabar atvira: Domeikių kaime ją užaugino ūkininkų tetos Julijanos ir Aleksandro Ripskių šeima. Julijana neturėjo vaikų ir susitarė su seserimi Zuzana jos dukrą pasiimti. Tačiau niekada to kaimo žmonėms neatskleidė, sakydavo, kad priglaudė rastinukę.
Įtėviai Juzefą mylėjo kaip savo vaiką. Iš pradžių mergaitė lankė Žadeikių pradinę mokyklą, priklausė ūkininkų būreliui. Vėliau ji mokslus tęsė Valakuose, kur savo namuose agronomas buvo įkūręs žemės ūkio mokyklą. Mergaitė ten mokėsi konditerijos, kulinarijos. O dar vėliau, jau Žagarėje, Juzefa lankė siuvimo kursus. Įtėviai nepagailėjo pinigų ir nupirko iš Vokietijos parsiųstą „Singer“ siuvimo mašiną.
Susipažino vestuvėse
Su vyru Antanu Juzefa susipažino giminių vestuvėse. Kol jis tarnavo kariuomenėje, susirašinėjo laiškais. Maždaug po metų draugystės susituokė. Per šventes – Tris karalius. Nuotaka vilkėjo kreminės spalvos kliošine suknele, pasiūta iš šilko medžiagos su įspaustais rūtos šakelių raštais. Jaunikis prie altoriaus Skaistgirio bažnyčioje ėjo juodu kostiumu. Buvo graži gyvenimo šventė. Juzefa Lapinskienė gailisi, kad nebuvę pakviesta tąkart fotografo, tad vaizdai išliko tik atmintyje.
Su vyru iki jo mirties pora darniai išgyveno 61-erius metus. Susilaukė trijų dukterų ir sūnaus: Liudos, Romos, Irenos ir Remigijaus. Į gyvenimą išėjo šeši anūkai, auga aštuoni proanūkiai. Vyriausioji Monika – jau 28-erių, o mažieji Miglė ir Rytis – ketverių metų. Dabar šimtamete mama rūpinasi dukra Roma.
Gražus artimųjų būrys sekmadienį susibūrė apie mamą, močiutę, promočiutę. Bažnyčioje už ilgaamžę aukotos mišios, ją sveikino bičiuliai, bendraminčiai.
Šimtametė audėja Juzefa Lapinskienė už savo gyvenimą dėkoja Dievui.
Asmeninio albumo nuotr.
Juzefa gailisi, kad per vestuves nebuvo fotografo, tad išliko tik ši su vyru Antanu daryta sužadėtuvių nuotrauka.
Erikos ŠIVICKAITĖS nuotr.
Pirmadienį (10 16) šimtametę Juzefą Lapinskienę pasveikino ir rajono meras Gediminas Čepulis.
Autorės nuotr.
Juzefa Lapinskienė savo šimtmečio dieną bažnyčioje išklausė daugybės sveikinimų.
Juzefos Lapinskienės austas šv. Onos bažnyčios atvaizdas.
Šimtametę globoja jos dukra Roma.