
Naujausios
Dailės mokytoja surengė segių parodą
Šakynos bibliotekoje veikia miestelio mokyklos dailės mokytojos Jurgitos Januškevičienės lėlyčių – sagių paroda.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
J. Januškevičienės sukurtos devynios dešimtys lėlyčių telpa nedideliame stende.
Sagės – mažutės, nėra nė degtukų dėžutės dydžio, visos skirtingos. Todėl, pasak jos kūrėjos, šis pomėgis pirmiausia reikalauja didžiulio kruopštumo.
„Su drauge prieš trejus metus lankėme kursus, kaip pasigaminti panašias seges. Principą išlaikiau tą patį, bet daug ką ir pati sugalvojau“, – pasakojo J. Januškevičienė.
Pirmiausia iš vielučių susukamas lėlytės-segės kūnelis, iškerpami apvalūs popieriaus gabaliukai suknelėms. Tuomet prasideda lėlytės modeliavimas. Dar vėliau lėlytė nudažoma lipalu, kai nudžiūva – spalvinama su guašu, nulakuojama baldams lakuoti skirtu laku, kad nuo lietaus nenusiplautų. Lėlyčių veidukus dailės mokytoja nulipdo iš modelino. Kai kurių lėlyčių suknelės – iš medžiagos.
„Per "Šiaulių dienų" šventę dukrai lėlytę įsegiau į šaliką. Iš karto atsirado susidomėjusiųjų neįprastomis segėmis. Kitais metais lėlyčių nuvežiau jau į Vilnių, į Kaziuko mugę. Pati nedrįsau pardavinėti, paprašiau dukrų. Iš tolo žiūrėjau ir klausiausi, išgirdau daug pagyrimų“, – sakė Jurgita Januškevičienė.
Iš 200 segių į kūrėjos namus parkeliavo tik 20, likusias seges išpirko. Į sostinę moteris buvo nuvežusi ir iš vilnos pagamintų avyčių, jomis labai domėjosi užsieniečiai. Turistė iš Pietų Korėjos nupirko dešimt vilnonių segių lauktuvėms.
Jurgita Januškevičienė pasakojo, jog vakarodama namuose būtinai užsiima kokiais nors rankdarbiais: mezga, siuva, o pastaraisiais metais „susirgo“ lėlyčių – segių kūrimo liga.
Nuo vaikystės labai mėgusią piešti Jurgitą mama nuvedė į tuometinę 13-ąją mokyklą Šiauliuose (dabartinė Gegužių mokykla), kurioje buvo sustiprintai mokoma piešimo.
„Piešiau ir piešiau. Todėl nebuvo dvejonių, kokią profesiją rinktis mokyklą baigus. Įstojau į Šiaulių pedagoginį institutą, įgijau piešimo, braižybos ir darbų mokytojos specialybę“, – pasakojo.
Baigusi studijas jauna specialistė gavo pasiūlymą dirbti dailės mokytoja Šakynos mokykloje. Šiemet suėjo du dešimtmečiai, kai J. Januškevičienė dailės paslapčių moko Šakynos ir aplinkinių vietovių vaikus.
Šakyna – pirmoji ir vienintelė jos darbovietė.
Vaikams dailės mokytoja nuolat kartojanti, jog dailė – ne matematika, piešdamas nesuklysi, jei ir neįprastai, savitai ką nors sukursi. „Nebūtina nupiešti taip, kad visi suprastų. Svarbiausia – pajausti kūrybos džiaugsmą“, – įsitikinusi mokytoja. Todėl, rengdama savo mokinių darbų parodas, Jurgita Januškevičienė eksponuoja visų darbelius.
„Mano močiutė Agnė Atstopienė buvo savo krašte žinoma audėja, audusi raštuotas lovatieses, rankšluosčius, kai kuriuos – ir su užrašais. Bet nei mano mamos, nei manęs austi neišmokė. Vaikystėje, pamenu, sėdėdavau su katinu šalia staklių ir žiūrėdavau, kaip močiutė audžia“, – pasakojo moteris.
J. Januškevičienė sakė mananti, jog minininkės gyslelę labiau iš tėvo giminės paveldėjusi. Kūrybingumo netrūko nei tėvo seseriai, nei pusbroliui, nei Jurgitos tėvui. Šakynoje gyvenantis jos tėvas Steponas Budinas – medžio meistras.
Autorės nuotr.
Šakynoje du dešimtmečius dailės mokytoja dirbanti Jurgita Januškevičienė miestelio bibliotekoje surengė savo sukurtų mažyčių lėlyčių-segių parodą.
Lėlytės-segės – vos kelių centimetrų.
Parodoje – 92 lėlytės-sagės, ir visos skirtingos.
Eksponuojama ir keletas sagių-šuniukų, avinėlių.