
Naujausios
Geri darbai neleidžia senti
Šeduvė Renė Šuminienė pirmadienį vėl, kaip jau ir įprasta, nuo pat ryto sės ant savo dviračio ir važiuos lankyti vienišų senelių. Pasiteiraus jų, kaip sveikata, ar nereikia pagalbos, aptars dienos rūpesčius. Taip metai iš metų.
Ponia Renė, ilgametė Šeduvos „Carito“ (Radviliškio rajonas) vadovė, kukliai nusišypso, paklausta, ar nepabosta jai rūpintis svetimais žmonėmis. Daryti gerą, anot jos, nėra sunku – reikia tik noro. O tikslo turėjimas suteikia sveikatos.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Gerumo angelas
Sunku patikėti, kad priešais sėdi kitų metų pradžioje 77-ąjį gimtadienį švęsianti moteris. Guvi ir energinga, turinti gausybę planų keliems mėnesiams į priekį. Atmintinai rikiuoja darbus, kada ir kur reikės nuvykti, ką aplankyti, kam pasiskambinti, kur pašeimininkauti, kada nueiti į „Carito“ Šeduvos būstinę dalyti labdaros.
Juokiasi – eina, kur kas pakviečia, o jei nekviečia, pati susigalvoja – didelis užimtumas jai neleidžiantis senti.
„Būna, atsikeli rytą, tai čia skauda, tai čia – nepaklausai skausmo, šiaip taip atsikeli, išsijudini, kavos atsigeri, greitai ir užmiršti, kad kažką skaudėjo“, – sako pašnekovė.
Nors tikrasis šeduvės vardas pagal metrikas yra Renė, žmonėse ji dažniau šaukiama tiesiog Irute. Poniai Renei tai ausies nedrasko, atvirkščiai, malonu, kada žmonės šiltai vadina. Lygiai taip pat malonu, jei kuris garbingo amžiaus šeduvis jai asmeniškai paskambina norėdamas ko nors paprašyti, o gal tik pasikalbėti – ji žino, koks svarbus yra žodis vienišam žmogui.
Devynerius metus „Caritui“ vadovaujanti šeduvė į Šeduvoje, Vilniaus gatvėje, esančią būstinę užsukusiems nepasiturintiems žmonėms niekada neatsisako padėti – jei turi kuo, suteikia čia pat, jei pritrūksta – būtinai pažada pasirūpinti. Ir pažadą stengiasi ištesėti.
Šeduviams seniai žinoma, kad nuoširdi moteris maistą lankomiems senukams neretai gamina savo namuose. Ką jau kalbėti apie didžiąsias metų šventes, kai senoliai ypač laukia geradarės ir jos kolegių „Carito“ moterų išvirtos sriubos ir paruoštų tradicinių dovanėlių.
Būdama puiki šeimininkė, Renė neatsisako padėti ir Šeduvos miesto seniūnijos bei kultūros įstaigose surengtose šventėse, vakaronėse ar festivaliuose. Be R. Šuminienės pagamintų patiekalų neapsieina nemažai miesto ir net rajono renginių.
2008 metais R. Šuminienė, tada Šeduvos globos namų darbuotoja, Radviliškio kultūros rūmuose vykusiame renginyje „Gerumo šviesa“ už gerus darbus buvo apdovanota „Gerumo Angelo“ statulėle. Pasak moters, tai garbingiausias jos darbų įvertinimas ir brangiausia dovana.
Ne mokslai buvo galvoje
Ponia Renė niekada negyveno pertekliuje. Svarsto, gal tai ir išugdė jos norą viskuo, ką turi dalytis su kitais – juk dalijantis nauda padėkos žodžiais grįžta ir sau.
Be mamos liko trijų mėnesių. Ji – dvarininko ir dvare tarnavusios merginos palikuonis. Aplinkybės taip susiklostė, kad 1941 metų pavasarį Renės mama sėdo į traukinį ir išbildėjo į Vokietiją, mažą mergaitę palikdama vaikų nesusilaukusių giminaičių, gyvenusių Panevėžio apskrityje, Smilgių valsčiuje, globai.
Tėvai susituokė tik mamai po kelerių metų sugrįžus į Lietuvą. Mergaitei leista apsispręsti, su kuo gyvens. Renės akys tada įsmigo į įtėvius, auginusius ją kaip savo vaiką – nelepinusius prabanga, tačiau ir duonos kąsnio negailėjusius.
1951 metų spalį tėvas ir motina buvo ištremti.
O Renė tais metais baigė keturis pradinės mokyklos skyrius. Mokslams, dabar juokiasi, buvusi ne per gudri, tad penktos klasės mokslų ragavo tik kelis mėnesius – nepritapo.
„Globėjai abu buvo beraščiai žmonės, todėl ne per daug mokslą vertino ir prie jo nelenkė“, – sako moteris.
Dabar, būdama garbaus amžiaus, ji supranta, kokia buvo neteisi nesiekdama žinių. Bet tuomet šešiolikmetė apie tai net nesusimąstė, nuėjo ir įsidarbino už kelių kilometrų esančiame kolūkyje darbininke, o paskui ir melžėja.
Į Radviliškio rajoną
Su būsimu vyru, įtėvių kaimynų sūnumi Vincu, susipažino būdama 20-ies. Jis dirbo tame pačiame kolūkyje traktorininku.
Netrukus Vincą paėmė į armiją. R. Šuminienė net nusikvatoja prisiminusi: laukė jo, bet būdavo, kad ir nelaukė.
O kai vis dėlto sulaukė, iškart suprato, kad Vincas yra tas vienintelis. Taigi ištekėjo.
Pradžia nebuvo lengva. Prisimena, pirmus tris „medaus“ mėnesius net valgyti abu neturėję – kolūkiečio atlyginimas tuolaik buvęs itin mažas. Taigi nusipirkdavę puskepaliuką duonos ir „kombinžyro“ (taukų), užsitepdavę ir valgydavę su virtomis bulvėmis nuomotame name susėdę ant grindų – neturėjo net stalo bei kėdžių.
Stalą ir ant ko prisėsti savo rankomis padarė Vincas. Vėliau kiek prasigyveno.
1963 metų pradžioje, po dvylikos metų tremties, iš Sibiro sugrįžo tėvai. Tačiau ryšys su gimdytojais, pasak R. Šuminienės, nebeužsimezgė. Tėvams taip ir pasakiusi: tėvai tie, kurie užaugino. Renė tada jau laukėsi pirmagimio.
Į Radviliškio rajoną Šuminų šeima atvyko sutuoktiniui pradėjus dirbti melioracijoje. O ji įsidarbino statybose dažytoja.
Jauną stropią moterį kaip mat pastebėjo tuometinės Šeduvos ligoninės vadovai ir pakvietė dirbti ligoninėje indų plovėja. Vėliau virėja.
Šeduvos ligoninei, pasakoja R. Šuminienė, ji atidavė trisdešimt savo gyvenimo metų – kiek ligonių per tris dešimtmečius buvo pamaitinta!
O tada atsidarė Senelių namai. Jiems reikėjo virėjo – Renė neatsisakė.
„Šeimininkavimas man – arčiausiai širdies, bet ir pabendravimas su žmogumi, pabuvimas su juo buvo visada labai svarbūs“, – sako pašnekovė. Greičiausiai dėl to ji ir sutiko pakeisti darbovietę.
Noras – dviratis
R. Šuminienė tvirtina esanti laimingas žmogus. Nors šiandieną ji gyvena viena, tačiau žino, kad liūdėti jai neleis abu sūnūs ir dukra, anūkai ir proanūkiai. O ir 250 eurų pensijos užtenka – vaikams padedant, galą su galu suduria.
„Man diena per trumpa: tiek reikia padaryti. Senam žmogui reikia krutėti. Kol kruta, tol gyvena. „Griekas“ gulėti be darbo“, – įsitikinusi.
Jos nuomone, reikia daryti žmogui gera ir pačiam geru bus atsilyginta.
„Aš jaučiu, kad man kol kas atlyginama gera sveikata“, – šypsosi veikli moteris, čia pat triskart energingai nusispjaudama per kairį petį.
Moteris didžiuojasi savo atžalomis. Tačiau jai skaudu dėl lankomų vienišų pamirštų senelių, kurių pasakojimuose – vis vaikai, vis anūkai, kuriems jie greičiausiai net nereikalingi.
Prasitaria, sugrįžtanti kartais vakare į namus ir galvojanti: Dieve, Dieve, kiek susvetimėjimo yra žmonėse, kad ne tik kaimynas kaimyno, bet ir vaikas tėvo nebenori pažinti!
Taigi po savaitgalio, pirmadienį, geradarė vėl sės ant savo dviračio. Jis, nors jau labai senas ir girgždantis, vienintelis jai pavaduoja kojas.
Neseniai vokiečiams, teikiantiems labdarą „Caritui“, pasiteiravus, ko R. Šuminienei labiausiai reikėtų, ji nedvejodama atsakė labiausiai už viską norinti dviračio. Jis tam, kad galėtų nuvažiuoti pas globojamus senelius.
Geradarės paklausę vokiečiai jau pristatė apynaujį dviratį. Liko tik jį surinkti.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šeduvos geradarė Renė Šuminienė, žmonių meiliau vadinama tiesiog Irute, tikina, kad geri žmonės ir bendravimas su jais neleidžia senti.
Šeduvos žmones įpratę matyti Renę Šuminienę skubančią – veiklios moters pilna visur.