
Naujausios
Tremties patirtis: smūgiai ir dovanos
Knygos apie Sibiro tremtį „Likimo smūgiai ir dovanos: autobiografinės apybraižos“ pristatyme Naujojoje Akmenėje autorius profesorius Pranas Grybauskas pasidalijo patirtimi: „Valdžią reikia smaugti, kol ją gali pasiekti“.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Šiuolaikės nuoskaudos
P. Grybauskas pokalbį su klausytojais pradėjo nuo tų minčių, kurių neišspausdino.
Kūrinyje pateikęs tremties literatūroje nedažnų vaizdų apie iš Sibiro į Lietuvą sugrįžusių tremtinių nepatogumus, autorius teigė: „Sugrįžimas į tėvynę buvo džiaugsmingas, bet ne toks, koks iš tiesų galėjo būti. Dėl tarybinės sistemos, kuri mus valdė pusšimtį metų, o likučiai, drąsiai galiu pasakyti, tebėra.“
Žmonės, kurie iki šiol garbina tarybinę valdžią, jos vykdytą politiką, – piktina tremtinį. Ir todėl, kad tai skelbiama ne uždaruose būreliuose, o viešai ir net laikraščiuose.
Jis pabrėžė negalįs ramiai kalbėti ir apie tėvynės bei tėviškės sampratą, kuri šiais laikais yra pasikeitusi, negu buvo prieš dešimtmetį kitą.
„Nes kosmopolitizmas užima protus net tų žmonių, kurie neturėtų dėl jo džiūgauti, – sakė P. Grybauskas. – Kažkodėl tautiškumas išlikęs tik tų tautiečių sąmonėje, kurie seniai išvykę iš Lietuvos. Jie ilgisi, bet – tik tiek.“
Jam atrodo, kad žmones valdo kažkokios jėgos ne taip, kaip tiktų elgtis Lietuvos atžvilgiu.
Nederamą poziciją bando pateisinti viso pasaulio pokyčiais.
„Ne viskas priklauso nuo vieno kad ir paties įtakingiausio žmogaus, tarkim Trampo ir Putino ar Merkel ir Makrono, nes visas pasaulis keičiasi taip greitai, kad ir mes savo atmintyje nebeturėsime savo šalies net geografinių ribų“, – teigė P. Grybauskas.
Jis baiminasi, kad jeigu bus įteisinta dviguba pilietybė, Lietuva praras tą milijoną jau išvažiavusių tautiečių.
„Ne vien dėl valdžios politikos lietuviai išvyksta iš savo tėvynės, o dėl atotrūkio nuo jos“, – mano P. Grybauskas.
Į tremtį – penkiolikos metų
1949-ųjų kovą P. Grybauskas, kuriam buvo 15 metų, ištremtas iš Pavadaksčių kaimo Akmenės rajone. Jis knygoje primena, kaip atvykę suimti stribai skubino visą šeimą, patys naršė po namus, ieškojo ko nors vertingo. To paties susirinko nepažįstamų žmonių. Vieni arklį išsivedė, kiti išsitempė karvę, avį. Prisigaudė paukščių. Landžioję po spintas, grobį rišosi į ryšulius. Dar šeimai neišvykus liko nusiaubti ir ištuštinti namai, tvartas.
„Tik vėliau pagalvojau, koks tai buvo greitas kitų žmonių praturtėjimo būdas“, – sakė profesorius.
Vežimas su tremtiniais pajudėjo Naujosios Akmenės geležinkelio stoties link: „Atsisukę atgal, žvelgėme į gimtinę, nesitikėdami kada nors ją vėl pamatyti. Jausmas neaprašomas ir neapsakomas. Tyliai per skruostus ritosi ašaros, gniužulas gerklėje neleido kvėpuoti, nuo nervinio šoko drebėjo visas kūnas.“
Apie šeimos pagarsėjimus Sibire
Sibire šeima, nieko neatsivežusi iš Lietuvos, iš pradžių maitinosi grūdais, prikultais iš vaikų slapčia surinktų varpų.
Penkiolikmetis vaikinas rado aukso gyslą – prigaudydavo žuvų, atrodė, niekas jų iki šiol negaudė. Jokio masalo nereikėdavę ant kabliuko, pasidaryto iš siuvimo adatos. Vienintelė gudrybė – laiku užkirsti meškerę.
Gelbėjo daržovės. Kur ir ką pasodindavo, viskas gausiai derėjo.
Grybauskų šeimą perkėlė į miestelį. Prano mama kepykloje kepė bandeles ir buvo giriama kaip stachanovietė. Vėliau dirbo saldainių fabrike meistrės pavaduotoja.
„Iki gyvenimo pabaigos ji namuose nevalgydavo šokolado, – mena sūnus. – Ji turėdavo ragauti šio skanėsto, per dieną – apie pusantro šimto gramų.“
Tėvas išgarsėjo, suremontavęs vieno sugriauto fabriko įrengimus, ir už tai pagerbtas straipsniu laikraštyje, paskatintas premija. Tėvas jau kaip inspektorius ėmė važinėti į kitus fabrikus.
Sūnus uždarbiavo kaip reklamos kūrėjas.
Bobutė irgi išgarsėjo, kai išperino viščiukus. Nusipirktus kiaušinius laikė krosnyje, sugebėdama nuolat išlaikyti reikiamą temperatūrą.
„Kartą pareinu namo, o bobutė burnoja penkiaaukščiais rusiškais keiksmažodžiais, – mena P. Grybauskas. – Aišku, juos kaip dažniausiai girdimus iš vietinių lūpų buvo įsidėmėjusi. Aš išverčiau nepagražindamas. Ji nieko nebesakė, griebė maldaknygę ir savaitę vengė išeiti iš savo kambarėlio“.
Draudimas studijuoti mediciną
Pranas mokyklą baigė su dviem trejetais iš rusų kalbos ir TSRS konstitucijos.
Apsisprendė vietos universitete studijuoti mediciną. Nežinojo, kad šis mokslas – ne tremtiniams. Aišku, kodėl egzamine gavo neigiamą įvertinimą.
Metus padirbėjo statybose, o kitais metais vėl nuvežė dokumentus. Šįkart pasakė tiesiai šviesiai: nepriimsime.
Tada pateikė prašymą biologijos studijoms. Iš egzamino – vėl dvejetas. Nesvarbu, kad nurašė iš „špargalkės“ vienos mokytojos sukurtą rašinį.
Po to jaunuolis išsiuntė laišką TSRS generaliniam prokurorui Rudenkai. Sulaukė atsakymo, kad tremtinių vaikai nėra diskriminuojami. Su patikinimu: „Turite teisę įstoti“.
„Kai nuvažiavau trečią kartą į universitetą, įsiprašiau pas patį rektorių ir padėjau ant stalo gautą laišką, – mena P. Grybauskas. – Buvau „nachalas“ ir klausiu, ar man dar reikės laikyti egzaminus ar nebe?“
Reikėjo. Vėl naudojo „špargalkę“, bet jau įstojo.
„Studijos – dovana už likimo smūgius“
„Studijų laikas Irkutsko universitete tapo gyvenimo dovana už tuos smūgius, kurių iki tol nepagailėjo likimas“, – sakė P. Grybauskas.
Tapęs studentu gavo piliečio pasą. Kaip tremtinys kas mėnesį dar turėjo eiti registruotis į saugumiečių būstinę.
Pasirinkęs zoologijos studijas, galėjo pamatyti giliausią pasaulio ežerą Baikalą – pasakiško gražumo. Plaukiodavo laivais, kildavo į krantuose esančius kalnus. Ieškojo gyvūnų ir kaupė jų iškamšas, ruošė augalų herbariumus.
„Apkeliavau visą Baikalą, ištyriau visus gyvūnus, kurie gyvena vandenyje ir viršum jo, o sukauptai kolekcijai parsivežti į Lietuvą būtų reikėję pusės vagono, tad palikau vietos muziejui“, – sakė P. Grybauskas.
Vėliau P.Grybauskas pasinaudojo pažintimis, ryšiais.
„Sergančiam bičiuliui reikėjo širdies vožtuvų, bet jie buvo pradėti gaminti tik Amerikoje, – mena P. Grybauskas. – Parašiau ten emigravusiai žemietei iš Kivylių krašto, ir surado vieną garantuotą vožtuvą, o kitą – eksperimentinį. Profesorius Brėdikis patikino, kad eksperimentinis dar geriau, tegul siunčia. Po operacijos bičiulis pakilo iš ligos patalo, dar gyveno 25 metus, o už vožtuvus amerikiečiai paprašė sabalo kailinukų. Paprašiau prie Baikalo likusio moksladraugio, jis atsiuntė. Bet į Ameriką tokiu pat būdu perduoti nebuvo įmanoma. Todėl atskridusi amerikietė grįžo, vilkėdama tais kailiniais.
Į operacinę – be gydytojo diplomo
Irkutsko universiteto absolventas įsidarbino Traumatologijos institute.
„Pačiame pirmame susitikime su įstaigos vadove profesore pasakiau, kad noriu būti gydytojas, – mena P. Grybauskas. – Ji klausia: „Kodėl nestudijavai?“,
Papasakojo. Išgirdo: „Rytoj iškart ateini į operacinę“.
„Apstulbau ir vos neatsisėdau ant grindų“ – mena P. Grybauskas.
Kiekvieną dieną ėjo į operacinę su profesore.
Valdžiai buvo rašomi skundai, kad ne medikas operuoja. Profesorė užstojo, o pats argumentavo, kad kaupia medžiagą mokslininko disertacijai.
Vėliau paprašė ministerijos leidimo studijuoti mediciną. Leidimą nunešė pas tą patį universiteto rektorių, kurio buvo anksčiau išvarytas.
„Kai apgyniau mokslų kandidato disertaciją, dienos dalį skaičiau paskaitas studentams, o kitą dalį auditorijoje sėdėdavau kaip studentas,“ – mena P. Grybauskas.
Tėvynėje tęsė mokslininko karjerą
„Kai 1967 metais grįžau į Lietuvą ir nuėjau į naują darbovietę tuometinio Kauno medicinos instituto Centrinėje mokslo tyrimo laboratorijoje ir būsimam šefui prisistačiau, vilkėdamas švarką su dviem aukštojo mokslo ženkleliais, o tuomet tai buvo madinga demonstruoti, išgirdau: „Čia tai bent žmogus“, – su šypsena pasakojo P. Grybauskas.
Laboratorijoje dirbo trylika metų. 1979 metais tapo to paties instituto Kardiologijos instituto mokslo darbuotoju, nuo 1997 metų – direktoriumi.
Buvo mokslinės grupės vadovu. 1983 metais gavo medicinos mokslų daktaro laipsnį. 1991-aisiais tapo profesoriumi.
P. Grybauskas mena savo tėvų nuoskaudą, kai rado suniokotus namus. Pradėjo teisybės paieškas.
„Priverčiau valdžią mus ir priregistruoti, o galop ir reabilituoti, nes vis rašiau ir rašiau, lyg būdamas koks grafomanas“, – sakė P. Grybauskas.
Taip darė, laikydamasis savo gyvenimo savotiško credo: valdžią reikia smaugti, kol ją gali pasiekti.
Atskiras sprendimas – grąžinti šeimai konfiskuotą turtą. Tačiau tai netapo realybe, nes neregistruota kiek atėmė gyvulių ir kito turto. Įvertinti tik pastatai, kuriuos apgriuvusius rado sugrįžę tremtiniai. Beliko džiaugtis vargana kompensacija.
KGB akiratyje
Tremtinio etiketė trukdė P. Grybausko mokslinei veiklai. Jis jautėsi nuolat kontroliuojamas saugumiečių.
Kai gavo kvietimą skaityti pranešimą Čekoslovakijoje, vienas iš darbovietės klerkų uždraudė.
Motyvavo: „Esi prisidirbęs“ ir detalizavo: „Kodėl Irkutske nestojai į komunistų partiją, kai prašė?“ Tai buvo įrašyta iš ten atsiųstoje specialioje byloje.
Dabartinis viršininkas, vildamasis, kad P.Grybauskas pakeitė nuostatą, klausė: ar dabar subrendęs būti partijoje?
„Kaip galiu būti komunistas, jei esu tautos priešas, kadangi buvau ištremtas ir nepripažįstu Komunistų partijos įstatų“, – atsakė P. Grybauskas.
Kitas įtakingas veikėjas, būdamas girtas, tėkšdavo: „Tu banditų šeimos narys, aš tau ką nors padarysiu“, sakė dažnai nueinąs į kadrų skyrių ir papildo bylą.
„Stebėjausi, ką galima papildyti, jei aš vien gydau ligonius, rašau mokslinius straipsnius. Atsakė: „Žinau, ką reikia, kad skaitantis suprastų“, – mena P. Grybauskas.
Autoriaus nuotr.
Pranas Grybauskas pasirašinėjo knygoje apie Sibiro tremtį.
Pranui Grybauskui gruodyje sukaks 83 metai.
Naujosios Akmenės viešojoje bibliotekoje surengtame susitikime su profesoriumi Pranu Grybausku dalyvavo jo kraštiečių iš Kivylių.