
Naujausios
Pirkimų skaidrumą Radviliškio savivaldybėje aiškinsis teismas
Šiaulių apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorė kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą su ieškiniu dėl Radviliškio rajono savivaldybės administracijos organizuoto viešojo pirkimo siekiant įsigyti lengvuosius automobilius.
Ieškinio suma, pateikta teismui ir atitinkanti automobilių įsigijimo kainą, yra šiek tiek didesnė nei 83 tūkstančiai eurų.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Sutartys – automobiliai su prabanga
Ieškiniu siekiama Radviliškio rajono savivaldybės Viešųjų pirkimų komisijos sprendimų panaikinimo ir automobilių pirkimo–pardavimo bei lizingo sutarčių pripažinimo negaliojančiomis.
Praėjusiais metais Šiaulių apygardos prokuratūroje buvo atliktas tyrimas dėl vieno Radviliškio rajono savivaldybės viešojo pirkimo norint įsigyti lengvuosius automobilius. Tyrimo metu nustatyta, kad buvo pažeistos Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatos.
Pirkimas, kaip išsiaiškinta, vykdytas neskaidriai, Savivaldybė dirbtinai ribojo konkurenciją, lėšas naudojo neracionaliai. Todėl pirkimo sutartis dėl lengvojo automobilio „VW Passat“ pirkimo daugiau nei už 29 tūkstančius eurų ir mikroautobuso „VW Multivan“ pirkimo bemaž už 54 tūkstančius eurų Savivaldybę Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) įpareigojo nutraukti.
VPT dėmesį patraukė daugiau nei šimtas privalomųjų reikalavimų abiems automobiliams, kurie juos turėjo paversti prabangiais. Mikroautobusui „VW Multivan“ – LED priekiniai žibintai, elektra valdomos šoninės durys bei bagažinės dangtis, tamsios spalvos iš „Alcantara“ medžiagos pagaminti sėdynių apmušalai, ruda automobilio spalva.
Lengvajame automobilyje „VW Passat“, atvirkščiai, turėjo būti šviesios odos sėdynių apmušalai, parkavimo sistema su galinio vaizdo kamera, navigacijos sistema su nurodyto dydžio ekranu, lietaus jutiklis, stipriau tamsinti galiniai langai bei kita papildoma komforto ir saugumo įranga.
VPT teigimu, pateiktos abiejų automobilių techninės specifikacijos buvo tokios, kad jas atitiko tik „Volkswagen“ Group priklausantys automobiliai: mikroautobuso – tik brangiausia ir gausiausiai sukomplektuota „VW „Multivan“ versija „Highline“. Tas pats ir „VW Passat“. Pasatas pažadėtas Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorei Jolantai Margaitienei.
Sprendimų ignoravimą vertins teismas
Vėliau gavus patvirtinimą iš Radviliškio rajono savivaldybės administracijos, kad ji inicijuoja neskaidrių viešųjų pirkimų sutarčių nutraukimą, Šiaulių apygardos prokuratūroje buvo priimtas nutarimas atsisakyti taikyti viešojo intereso gynimo priemones. Buvo manoma, kad taip savivaldybė pati išsispręs susidariusią keblią situaciją dėl pažeidimų – nutrauks imperatyvioms įstatymo nuostatoms prieštaraujančias Radviliškio rajono savivaldybės administracijos pirkimo sutartis, sudarytas su uždarąja akcine bendrove „Transalda“ ir DNB banku.
Tačiau šių metų rugpjūčio pabaigoje buvo gauta informacija, kad automobilių pirkimo–pardavimo bei lizingo sutartys nėra nutrauktos, todėl prokuratūra nusprendė kreiptis į teismą.
Kreipdamasi į teismą remiamasi Viešųjų pirkimų tarnybos išvada, kurioje nurodyta, kad, atliekant pirkimus techninėje specifikacijoje, buvo apibūdinti konkretūs automobilio modeliai su specialiais reikalavimais, dėl kurių tam tikroms įmonėms ar tam tikriems produktams būtų sudarytos palankesnės sąlygos arba jie būtų atmesti.
Taip pat nurodoma, kad savivaldybė turėjo užtikrinti, jog būtų laikomasi skaidrumo principo ir racionaliai panaudojamos tam skirtos lėšos.
Savivaldybė šiuos supaprastintus pirkimus turėjo atlikti pagal patvirtintas taisykles, o sudarant pirkimo sutartį, joje negalėjo būti keičiamos pirkimo dokumentuose bei pasiūlyme nustatytos pirkimo sąlygos.
Laimos AGANAUSKIENĖS nuotr.
Radviliškio rajono savivaldybę garsina skandalai, šįkart – dėl galimai neskaidraus automobilių pirkimo. Kitą savaitę nuosprendį galimos korupcijos byloje ketinama paskelbti ir buvusiems bei esamiems Radviliškio rajono savivaldybės vadovams ir jų pavaldiniams.