Departamentas stabdo savivaldybės buldozerį

Departamentas stabdo savivaldybės buldozerį

De­par­ta­men­tas stab­do sa­vi­val­dy­bės bul­do­ze­rį

Jo­niš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė jau lin­ku­si keis­ti sa­vo spren­di­mą ir ne­beg­riau­ti Gir­kan­čių dva­ro pa­sta­tų. Mi­nė­tą spren­di­mą stab­dy­ti nu­ro­dė Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­tas prie Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­jos.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

De­par­ta­men­tas krei­pė­si į sa­vi­val­dy­bę

Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­tas prie Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­jos krei­pė­si raš­tu į Jo­niš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ją, nu­ro­dy­da­mas stab­dy­ti spren­di­mą griau­ti Gai­žai­čių se­niū­ni­jo­je esan­čio Gir­kan­čių dva­ro pa­sta­tus bei įver­tin­ti jų būk­lę ir ver­tin­gą­sias sa­vy­bes. Tai „Šiau­lių kraš­tui“ pa­tvir­ti­no de­par­ta­men­to di­rek­to­rė Dia­na Var­nai­tė.

Tie­sa, Jo­niš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės vy­riau­sio­ji pa­vel­do­sau­gos spe­cia­lis­tė Re­gi­na Lek­nic­kie­nė sa­kė ne­ga­lin­ti ko­men­tuo­ti, ko­kie bus to­les­ni veiks­mai, nes ta­ry­bai spren­di­mus dėl pa­sta­tų grio­vi­mo ren­gė ne Ar­chi­tek­tū­ros ir te­ri­to­ri­jų pla­na­vi­mo sky­rius, ku­ria­me ji dir­ba, tad ir spren­di­mo pa­kei­ti­mus da­rys ne ji. Ta­čiau sa­vi­val­dy­bės pa­vel­do­sau­gi­nin­kė tei­gė su In­ves­ti­ci­jų sky­riu­mi ap­ta­ru­si, kad mi­ni­mą ob­jek­tą jie ga­lė­tų iš­brauk­ti iš ran­go­vui pa­teik­tos už­duo­ties.

Bent jau pa­sta­tus iš­ma­tuo­tų

„Kraš­to ži­nios“ jau ra­šė („Tuo­jau griaus gar­saus dva­ro pa­sta­tus“, 2017 09 28), kad Jo­niš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė rug­sė­jį su UAB „Vil­niaus be­to­no de­mon­ta­vi­mo tech­ni­ka“ pa­si­ra­šė be­šei­mi­nin­kių pa­sta­tų grio­vi­mo ran­gos su­tar­tį. Tarp 19 sta­ti­nių, iš­si­dės­čiu­sių vi­so­je Jo­niš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės te­ri­to­ri­jo­je, pa­te­ko ir bu­vu­sio Gir­kan­čių dva­ro ak­me­ni­nis sta­ti­nys, va­di­na­ma­sis bra­vo­ras bei ta­šy­tų ak­me­nų ver­ši­dė.

Šie dva­ro pa­sta­tai ne­bu­vo įtrauk­ti į Kul­tū­ros ver­ty­bių re­gist­rą ir nie­ka­da ne­tu­rė­jo tei­si­nės ap­sau­gos.

Prieš tre­jus me­tus Švė­tės pa­kran­tė­mis ke­lia­vęs mi­nė­tą dva­rą ap­žiū­rė­jęs ar­cheo­lo­gas dr. Er­nes­tas Va­si­liaus­kas sa­ko, kad de­rė­jo prieš prii­mant to­kius spren­di­mus at­si­klaus­ti sa­vi­val­dy­bės Ne­kil­no­ja­mo­jo kul­tū­ros pa­vel­do ver­ti­ni­mo ta­ry­bos nuo­mo­nės. Gal­būt įver­ti­nus būk­lę ir bū­tų leis­ta pa­sta­tus griau­ti, o gal bū­tų re­ko­men­duo­ta juos kon­ser­vuo­ti ir iš­lai­ky­ti. Bet svar­bu, kad bent jau bū­tų at­lik­ti ma­ta­vi­mai, pa­da­ry­ti brė­ži­niai, lik­tų do­ku­men­tai.

Pri­va­tus Gir­kan­čių dva­ras Ber­žė­nų vals­čiu­je mi­ni­mas nuo 1596 me­tų. 1717 me­tais iš Umias­taus­kių (iš šios gi­mi­nės ki­lu­si Bar­bo­ra Umias­taus­kai­tė (Ža­ga­rie­tė), ku­ri, ti­ki­ma­si, bus pa­skelb­ta pa­lai­min­tą­ja), dva­ras su 10 dū­mų pe­rė­jo Je­ro­ni­mui So­lo­gu­bui. Vė­liau jis pri­klau­sė Jo­nui But­le­riui, 1816 me­tais – Pe­te­riui Pa­le­nui iš Kur­šo. Pa­le­nų gi­mi­nė tu­rė­jo daug dva­rų Kur­še, jiems pri­klau­sė dva­ras Jel­ga­vo­je.

Ilo­nos OSI­PO­VOS nuo­tr.

Gir­kan­čių dva­ro pa­sta­to sie­nos, pri­me­nan­čios se­no­vi­nę pi­lį, po Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­to įsi­ki­ši­mo gal­būt iš­liks ne­nug­riau­tos.