Stačiūniečiai prisiminė istoriją ir papročius

Stačiūniečiai prisiminė istoriją ir papročius

Sta­čiū­nie­čiai pri­si­mi­nė is­to­ri­ją ir pa­pro­čius

Praė­ju­sį penk­ta­die­nį Sta­čiū­nuo­se skam­bė­jo dai­nos ir į dan­gų ki­lo ug­nys – bend­ru ren­gi­niu pa­mi­nė­ta Bal­tų vie­ny­bės ir die­na ir ru­dens ly­gia­die­nis.

Va­ka­rop prie Sta­čiū­nų mokyklos–daugiafunkcio cent­ro su­si­rin­ku­siems kai­mo gy­ven­to­jams apie Bal­tų vie­ny­bės die­ną pa­sa­ko­jo bib­lio­te­ki­nin­kė Lau­ra Žu­raus­kai­tė ir pe­da­go­gė Sol­vei­ga No­rei­kai­tė Ja­nu­šaus­kie­nė. Et­nog­ra­fi­nio an­samb­lio „Vo­lun­gė“ (va­do­vė Vio­le­ta Ber­no­tie­nė) sa­vi­veik­li­nin­kai šiai svar­biai da­tai sky­rė dai­nų ka­ri­ne te­ma.

Ren­gi­nio ve­dė­jos su­si­rin­ku­siems pri­mi­nė ir ru­dens ly­gia­die­nio pa­pro­čius. Nuo čia pat lieps­no­jan­čio ly­gia­die­nio lau­žo už­deg­tas sim­bo­li­nis ži­bin­tas – iš lau­ko į na­mus skir­ta par­neš­ti ug­ne­lė. Ži­bin­tas švie­tė ant šven­ti­nio sta­lo ša­lia jur­gi­nų puokš­tės iš sta­čiū­nie­čių dar­že­lių.

Prog­ra­mą ly­gia­die­niui sky­rė ne tik „Vo­lun­gės“, bet ir šio an­samb­lio vai­kų – pie­me­nė­lių gru­pės (va­do­vė S. No­rei­kai­tė Ja­nu­šaus­kie­nė) sa­vi­veik­li­nin­kai. Į šo­kius įsi­trau­kė ir da­lis žiū­ro­vų.

Sta­čiū­nie­čiai dė­ko­jo die­nui Že­mi­nin­kui už ge­rą šie­me­ti­nį der­lių, šiam die­vui paau­ko­jo iš šiau­dų pin­tą ožį.

Sus­kam­bus „Vo­lun­gės“ dai­nai „Iš kor tos duo­nia­lės bal­tu­mėls“, an­samb­lio na­rė Ele­ne Ka­ni­šaus­kie­nė žiū­ro­vus vai­ši­no švie­žia, iš šių me­tų der­liaus kep­ta duo­na. O sa­vi­veik­li­nin­kas Gied­rius Liut­kus siū­lė ra­gau­ti gi­ros.

Ant lau­žo pu­pe­lių sriu­bos iš­vi­ru­si vie­na gar­siau­sių Sta­čiū­nų šeimininkių Da­lia Jur­pa­lie­nė ne­tru­ko ją iš­da­lin­ti ren­gi­nio da­ly­viams, pa­de­da­ma kai­my­nės Da­lios Pau­laus­kie­nės.

Se­nie­siems die­vams sta­čiū­nie­čiai paau­ko­jo dan­gaus sim­bo­lius – iš šiau­dų pin­tus sau­lę, mė­nu­lį, žvaigž­des. Juos už­de­gė et­nog­ra­fi­nio an­samb­lio pie­me­nė­liai.

Kol į tems­tan­tį dan­gų ki­lo ug­nys, šven­tės da­ly­viams bu­vo iš­da­lin­ta po šer­mukš­nio ša­ke­lę, tu­rin­čią sau­go­ti na­mus nuo blo­gio. Ir po žva­ke­lę – už­si­deg­ti nuo sim­bo­li­nio iš lau­kų pa­rei­nan­čios ug­nies ži­bin­to, kad ug­ne­lė švies­tų ir šil­dy­tų na­mus iki pa­va­sa­rio ly­gia­die­nio.

Sta­čiū­nų bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kė An­ge­lė Za­vec­kie­nė sa­kė, jog in­for­ma­ci­ją, kaip se­no­vės lie­tu­viai švęs­da­vo ly­gia­die­nius, ra­do in­ter­ne­te.

Šiau­di­nes fi­gū­ras šven­tei vi­są die­ną py­nė ir ji, ir dau­gia­funk­cio cent­ro dar­buo­to­ja Bro­nė Vai­čiu­lie­nė, bend­ruo­me­nės na­rės Da­nu­tė Na­gu­le­vi­čie­nė bei Ni­jo­lė Amb­ro­ze­vi­čiū­tė.

Ly­gia­die­nį sta­čiū­nie­čiai mi­ni tre­čius me­tus.

„Pak­ruo­jo kraš­to“ inf.

Auš­ros MA­ČIŪ­NIE­NĖS nuo­tr.

Prog­ra­mą ly­gia­die­niui ro­dė sa­vi­veik­li­nin­kai.

Švie­žia šie­me­ti­nio der­liaus duo­na kai­my­nus vai­ši­no Ele­na Ka­ni­šaus­kie­nė.

Va­ka­rė­jant už­deg­ti iš šiau­dų pin­ti dan­gaus sim­bo­liai.