Tuojau griaus garsaus dvaro pastatus

Tuojau griaus garsaus dvaro pastatus

Tuo­jau griaus gar­saus dva­ro pa­sta­tus

Jo­niš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė griaus dar vie­no bu­vu­sio dva­ro, šį kar­tą – Gai­žai­čių se­niū­ni­jo­je Gir­kan­čių kai­me, pa­sta­tą, ku­ris teis­mo spren­di­mu bu­vo pri­pa­žin­tas be­šei­mi­nin­kiu. To­kia pra­kti­ka Jo­niš­kio ra­jo­ne – jau įpras­ta, prieš dve­jus me­tus bu­vo už­si­mo­ta su­nai­kin­ti Med­vi­lio­nių dva­ro gy­ve­na­mą­jį na­mą, bet su­ki­lus ini­cia­ty­viems švie­suo­liams spren­di­mas bu­vo su­stab­dy­tas. Šį kar­tą dėl ka­dai­se bu­vu­sio įspū­din­go, bet jau smar­kiai api­ru­sio pa­sta­to, re­gis, nie­kas ne­ko­vos.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Pa­te­ko ir bu­vęs bra­vo­ras

Jo­niš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė in­for­ma­vo, kad praė­ju­sią sa­vai­tę su UAB „Vil­niaus be­to­no de­mon­ta­vi­mo tech­ni­ka“ bu­vo pa­si­ra­šy­ta be­šei­mi­nin­kių pa­sta­tų grio­vi­mo ran­gos su­tar­tis.

Griau­na­mų pa­sta­tų są­ra­še, ku­riuos ran­go­vas tu­rės lik­vi­duo­ti, di­džiau­sią da­lį sta­ti­nių su­da­ro bu­vu­sios fer­mos, san­dė­liai ir ki­ti že­mės ūkiui bū­din­gi sta­ti­niai.

Tarp jų pa­ten­ka ir bu­vu­sio Gir­kan­čių dva­ro ak­me­ni­nis ka­dai­se įspū­din­gas sta­ti­nys, va­di­na­ma­sis bra­vo­ras bei ta­šy­tų ak­me­nų ver­ši­dė.

Pa­sak Jo­niš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Ar­chi­tek­tū­ros ir te­ri­to­ri­jų pla­na­vi­mo sky­riaus vy­riau­sio­sios spe­cia­lis­tės pa­vel­do­sau­gai ir rek­la­mai Re­gi­nos Lek­nic­kie­nės, Gir­kan­čių dva­ro pa­sta­tai ne­bu­vo įtrauk­ti į Kul­tū­ros ver­ty­bių re­gist­rą ir nie­ka­da ne­tu­rė­jo tei­si­nės ap­sau­gos.

Dar prieš tre­jus me­tus Švė­tės pa­kran­tė­mis ke­lia­vęs ir apie mi­nė­tą dva­rą „Šiau­lių kraš­tui“ pa­sa­ko­jęs dr. Er­nes­tas Va­si­liaus­kas ap­gai­les­ta­vo, kad jis ne­bu­vo sau­go­mas, rū­mų sie­nos su­skel­dė­ju­sios ir jau po ke­le­rių me­tų to gro­žio ga­li ne­lik­ti („Švė­tės pa­kran­tės at­vė­rė ne­ma­ty­tus vaiz­dus“, 2014 05 17).

Da­bar dr. E. Va­si­liaus­kas pa­žymi, kad Gir­kan­čių dva­ro pa­sta­tų ar­chi­tek­tū­ri­nė ver­tė yra ne­tgi di­des­nė nei Med­vi­lio­nių dva­ro, ku­ria­me vis­ dėlto kul­tū­ros pa­vel­do eks­per­tai ra­do ver­tin­gų ele­men­tų ir pa­skel­bė sau­go­ti­nu.

Pa­sak jo, de­rė­jo prieš prii­mant to­kius spren­di­mus at­si­klaus­ti sa­vi­val­dy­bės Ne­kil­no­ja­mo­jo kul­tū­ros pa­vel­do ver­ti­ni­mo ta­ry­bos nuo­mo­nės.

Pas­ta­tai – XIX am­žiaus

Gir­kan­čių dva­ro iš­li­kęs dvie­jų aukš­tų ak­me­ni­nis, gel­to­nu ir bal­tu tin­ku tin­kuo­tas pa­sta­tas net ir be sto­go lau­kų erd­vė­je vis dar at­ro­do įspū­din­gai.

Gir­kan­čių dva­re taip pat dar iš­li­kęs švie­sių ir rau­do­nų ply­tų mū­ro pri­žiū­rė­tas ūkio pa­sta­tas, pri­klau­san­tis vie­tos ūki­nin­kui, ke­li ki­ti ma­žes­ni pa­sta­tai.

Pri­va­tus Gir­kan­čių dva­ras Ber­žė­nų vals­čiu­je mi­ni­mas nuo 1596 me­tų. 1717 me­tais iš Umias­taus­kių (iš šios gi­mi­nės ki­lu­si Bar­bo­ra Umias­taus­kai­tė (Ža­ga­rie­tė), ku­ri, ti­ki­ma­si, bus pa­skelb­ta pa­lai­min­tą­ja), dva­ras su 10 dū­mų pe­rė­jo Je­ro­ni­mui So­lo­gu­bui. Vė­liau jis pri­klau­sė Jo­nui But­le­riui, 1816 me­tais – Pe­te­riui Pa­le­nui iš Kur­šo. Pa­le­nų gi­mi­nė tu­rė­jo daug dva­rų Kur­še, jiems pri­klau­sė dva­ras Jel­ga­vo­je.

Pa­sak dr. E. Va­si­liaus­ko, pa­na­šu, kad rū­mai sta­ty­ti XIX am­žiaus pir­mo­je pu­sė­je. Iš dva­ro pa­sta­tų iš­li­kęs mo­li­nis svir­nas su la­biau Že­mai­ti­jai bū­din­gu ke­turš­lai­čiu sto­gu pla­čiais kraš­tais, kad lie­tus ne­pa­tek­tų ant sie­nų ir jų near­dy­tų.

19 be­šei­mi­nin­kiais pri­pa­žin­tų pa­sta­tų

Jo­niš­kio ra­jo­ne teis­mo spren­di­mu be­šei­mi­nin­kiais pa­sta­tais pri­pa­žin­ta 19 sta­ti­nių, o dar 161 lau­kia teis­mo spren­di­mo. Jie iš­si­dės­tę vi­so­je ra­jo­no te­ri­to­ri­jo­je ir su­si­kon­cent­ra­vę dau­giau­sia kai­miš­ko­se vie­to­vė­se. Sa­vi­val­dy­bės Ad­mi­nist­ra­ci­jos pra­ne­ši­me ži­niask­lai­dai tei­gia­ma, kad dau­gu­mos sta­ti­nių nu­si­dė­vė­ji­mas sie­kia 80–95 pro­cen­tus. Sta­ti­niai ap­griu­vę, kai ku­rių li­kę tik pa­ma­tai ar da­lis sie­nų. Jie dar­ko kraš­to­vaiz­džio es­te­ti­nį vaiz­dą, ke­lia grės­mę žmo­nių sau­gu­mui. Tad pa­si­nau­do­jant ski­ria­ma Eu­ro­pos Są­jun­gos fon­dų pa­ra­ma sta­ti­niai bus lik­vi­duo­ja­mi.

Ran­go­vas be­šei­mi­nin­kius pa­sta­tus tu­rės ne tik nu­griau­ti, bet ir pa­ša­lin­ti vi­sas sta­ty­bi­nes at­lie­kas, iš­ly­gin­ti že­mės pa­vir­šių ir, pa­den­gus jį juo­dže­miu, ap­sė­ti dau­gia­me­te žo­le. Dar­bus pla­nuo­ja­ma at­lik­ti per pu­sant­rų me­tų.

Bend­ra su­tar­ties dar­bų kai­na – 286 515,90 eu­ro. Be ES lė­šų, 43 tūks­tan­čius eu­rų tu­rės pri­si­dė­ti ir ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė.

Er­nes­to VA­SI­LIAUS­KO nuo­tr.

Gir­kan­čių dva­ro bra­vo­ras ka­dai­se bu­vo tik­rai įspū­din­gas, pa­sak ar­cheo­lo­go dr. Er­nes­to Va­si­liaus­ko, jis pri­klau­sė Umias­taus­kių gi­mi­nei, iš ku­rios ki­lu­si Bar­bo­ra Umias­taus­kai­tė (Ža­ga­rie­tė), ku­ri, ti­ki­ma­si, bus pa­skelb­ta pa­lai­min­tą­ja.