
Naujausios
Tuojau griaus garsaus dvaro pastatus
Joniškio rajono savivaldybė griaus dar vieno buvusio dvaro, šį kartą – Gaižaičių seniūnijoje Girkančių kaime, pastatą, kuris teismo sprendimu buvo pripažintas bešeimininkiu. Tokia praktika Joniškio rajone – jau įprasta, prieš dvejus metus buvo užsimota sunaikinti Medvilionių dvaro gyvenamąjį namą, bet sukilus iniciatyviems šviesuoliams sprendimas buvo sustabdytas. Šį kartą dėl kadaise buvusio įspūdingo, bet jau smarkiai apirusio pastato, regis, niekas nekovos.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Pateko ir buvęs bravoras
Joniškio rajono savivaldybė informavo, kad praėjusią savaitę su UAB „Vilniaus betono demontavimo technika“ buvo pasirašyta bešeimininkių pastatų griovimo rangos sutartis.
Griaunamų pastatų sąraše, kuriuos rangovas turės likviduoti, didžiausią dalį statinių sudaro buvusios fermos, sandėliai ir kiti žemės ūkiui būdingi statiniai.
Tarp jų patenka ir buvusio Girkančių dvaro akmeninis kadaise įspūdingas statinys, vadinamasis bravoras bei tašytų akmenų veršidė.
Pasak Joniškio rajono savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vyriausiosios specialistės paveldosaugai ir reklamai Reginos Leknickienės, Girkančių dvaro pastatai nebuvo įtraukti į Kultūros vertybių registrą ir niekada neturėjo teisinės apsaugos.
Dar prieš trejus metus Švėtės pakrantėmis keliavęs ir apie minėtą dvarą „Šiaulių kraštui“ pasakojęs dr. Ernestas Vasiliauskas apgailestavo, kad jis nebuvo saugomas, rūmų sienos suskeldėjusios ir jau po kelerių metų to grožio gali nelikti („Švėtės pakrantės atvėrė nematytus vaizdus“, 2014 05 17).
Dabar dr. E. Vasiliauskas pažymi, kad Girkančių dvaro pastatų architektūrinė vertė yra netgi didesnė nei Medvilionių dvaro, kuriame vis dėlto kultūros paveldo ekspertai rado vertingų elementų ir paskelbė saugotinu.
Pasak jo, derėjo prieš priimant tokius sprendimus atsiklausti savivaldybės Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos nuomonės.
Pastatai – XIX amžiaus
Girkančių dvaro išlikęs dviejų aukštų akmeninis, geltonu ir baltu tinku tinkuotas pastatas net ir be stogo laukų erdvėje vis dar atrodo įspūdingai.
Girkančių dvare taip pat dar išlikęs šviesių ir raudonų plytų mūro prižiūrėtas ūkio pastatas, priklausantis vietos ūkininkui, keli kiti mažesni pastatai.
Privatus Girkančių dvaras Beržėnų valsčiuje minimas nuo 1596 metų. 1717 metais iš Umiastauskių (iš šios giminės kilusi Barbora Umiastauskaitė (Žagarietė), kuri, tikimasi, bus paskelbta palaimintąja), dvaras su 10 dūmų perėjo Jeronimui Sologubui. Vėliau jis priklausė Jonui Butleriui, 1816 metais – Peteriui Palenui iš Kuršo. Palenų giminė turėjo daug dvarų Kurše, jiems priklausė dvaras Jelgavoje.
Pasak dr. E. Vasiliausko, panašu, kad rūmai statyti XIX amžiaus pirmoje pusėje. Iš dvaro pastatų išlikęs molinis svirnas su labiau Žemaitijai būdingu keturšlaičiu stogu plačiais kraštais, kad lietus nepatektų ant sienų ir jų neardytų.
19 bešeimininkiais pripažintų pastatų
Joniškio rajone teismo sprendimu bešeimininkiais pastatais pripažinta 19 statinių, o dar 161 laukia teismo sprendimo. Jie išsidėstę visoje rajono teritorijoje ir susikoncentravę daugiausia kaimiškose vietovėse. Savivaldybės Administracijos pranešime žiniasklaidai teigiama, kad daugumos statinių nusidėvėjimas siekia 80–95 procentus. Statiniai apgriuvę, kai kurių likę tik pamatai ar dalis sienų. Jie darko kraštovaizdžio estetinį vaizdą, kelia grėsmę žmonių saugumui. Tad pasinaudojant skiriama Europos Sąjungos fondų parama statiniai bus likviduojami.
Rangovas bešeimininkius pastatus turės ne tik nugriauti, bet ir pašalinti visas statybines atliekas, išlyginti žemės paviršių ir, padengus jį juodžemiu, apsėti daugiamete žole. Darbus planuojama atlikti per pusantrų metų.
Bendra sutarties darbų kaina – 286 515,90 euro. Be ES lėšų, 43 tūkstančius eurų turės prisidėti ir rajono savivaldybė.
Ernesto VASILIAUSKO nuotr.
Girkančių dvaro bravoras kadaise buvo tikrai įspūdingas, pasak archeologo dr. Ernesto Vasiliausko, jis priklausė Umiastauskių giminei, iš kurios kilusi Barbora Umiastauskaitė (Žagarietė), kuri, tikimasi, bus paskelbta palaimintąja.