
Naujausios
Radviliškio istorija kišama „po asfaltu“
Radviliškis turi unikalią istoriją, tik ar ji yra saugoma ir kas bus perduota ateinančioms kartoms? Apie tai – pokalbis su kraštotyrininku, fotografu, miesto istorija besidominčiu radviliškiečiu Alvydu TAMOŠIŪNU.
Ekskavatoriai užvertė miesto istoriją
– Šie metai Radviliškiui – jubiliejiniai, tačiau neatrodo, kad mums labai rūpėtų miesto istorija: net muziejaus neturime, tad kaip tą istoriją parodyti svečiui, vaikams, anūkams?
– Iš tiesų didžioji dalis Radviliškio miesto istorijos yra visiškai netyrinėta. Mes sakome, kad Radviliškis yra geležinkelininkų sostinė – čia 1870 metais buvo nutiestas geležinkelis ir po to miestas pradėjo smarkiai plėstis. Bet tai yra tik 147 metai, o kas buvo iki tol? Šita miesto istorijos dalis visiškai netyrinėta. Niekas nėra matęs ir originalaus įrašo apie miesto įkūrimą. Jis saugomas vieno Lenkijos universiteto archyvuose. O gal ten rastume ir ką nors daugiau?
Apie Radviliškį žinome labai nedaug – kad degė daug kartų ir buvo visiškai ištuštėjęs, bet niekam nekilo klausimas, kodėl visada žmonės čia sugrįždavo?
Teko matyti seną žemėlapį, kuriame prie Radviliškio nupiešta pilis. Kodėl šis simbolis būtent prie Radviliškio, niekas negali paaiškinti. Mes garantuotai turime unikalią istoriją, tačiau ja nesidomime ir nepanaudojame to potencialo.
– Turite omeny miesto aikštės rekonstrukcijos metu rastus unikalius eksponatus, kuriuos surinkote ir eksponavote bibliotekoje?
– Kad ir tai. Man buvo labai skaudu matyti, kad ekskavatoriumi ardome mūsų miesto istoriją, išveždami galbūt unikalius eksponatus kažkur į šiukšlyną.
Kai prasidėjo aikštės rekonstrukcija, kiekvieną savaitgalį praeidavau pro šalį. Prasidėjus kasimo darbams, labai aiškiai matėsi, kad yra kliudomi kultūriniai sluoksniai, nes kasama buvo giliai, iki dviejų metrų. Daug įvairių daiktų mėtėsi, daugiausia palei Nikės paminklą iš kairės. Kiek galėjau, juos aprinkau.
Visais laikais čia buvo miesto aikštė, stovėjo keli pastatai, tad didelė tikimybė, kad žemės sluoksniai čia liko nejudinti ir yra susidarę natūralūs kultūriniai sluoksniai.
– Kokių daiktų pavyko rasti ir kur?
Gedimino ir S. Dariaus ir S. Girėno gatvių sankryža yra aukščiausia Radviliškio vieta, tad gyvenvietės centras, ko gero, kūrėsi čia. Todėl nenuostabu, kad šioje vietoje buvo kliudytas medinis latakas. Nusiunčiau jo nuotraukas keliems archeologams. Jų nuomone, tai gali būti XVI-XIX amžiaus radinys.
Įsivaizduokit, jei tai XVI amžius, vadinasi, tai galėjo būti pirmo Radviliškio namo lietvamzdis.
Keturių lentų latakas buvo gal metro gylyje. Pirma ėjo senas sovietinis asfaltas, paskui akmeninis grindinys, daugiau – labai storas žvyro sluoksnis ir po juo – trupintų raudonų plytų arka, kur ir pasirodė atkastas latakas.
Ta vieta buvo atidengta gal porą dienų, paskui ji buvo užversta ir užlyginta. Labai panaši konstrukcija buvo rasta Klaipėdoje silkių gamykloje, kurią iškart profesionaliai ištyrė archeologai.
Pavyko rasti keletą vinių, tarp jų – nė vienos vienodos. Vadinasi, jos yra kalvio rankų darbo.
Kai atidengė kultūrinį sluoksnį prie Nikės paminklo, ten buvo labai daug šukių, butelių. Ant vieno butelio data – 1891 metai. Radau juodosios keramikos dirbinių. Svarbiausia, kad iš šukių buvo galima sudaryti visumą, o tai reiškia, kad radiniai buvo sudaužyti dabar, kasimo metu.
– Bet nejaugi tai rūpėjo tik Jums?
– Tikrai gaila, kad mūsų centrinės aikštės rekonstrukcija nebuvo daroma metodiškai, kaip, pavyzdžiui, Šiaulių aikštės. Ten pirmiausia buvo pasikviesti archeologai, kurie pasirinktose centrinės aikštės vietose darė tyrimus.
Pas mus viskas buvo daroma labai skubant – regis, niekam net neparūpo, kokių istorijos turtų gali slėpti (ir slepia) aikštės teritorija.
Aiškiai matėsi pelenų sluoksnis. Akivaizdu, kad tai rodo buvusį gaisrą. Nieko nesudomino atidengtas akmeninis grindinys – tie akmenys galėjo būti iškloti prieš ar po I pasaulinio karo.
Kaune atrastas grindinys buvo surinktas, akmenys inventorizuoti ir išvežti į muziejų bei galvojama, ką toliau su jais daryti. Pas mus jie buvo palaidoti, nors tikrai buvo galima bent kelis fragmentus palikti, kad mūsų anūkai žinotų, kaip atrodė miesto aikštė.
Jei nematyčiau kitų miestų požiūrio į savo istoriją, gal būtų kitaip. Dėl to tik dar skaudžiau. Vilniuje sinagogos pamatai atkasami tyrimams, o pas mus, net neieškant pamatų, sinagogos vieta užlieta nauju asfaltu. Gaila, kai yra toks skirtingas požiūris į istoriją.
Dabar šaukštai jau popiet. Jei buvo planuojama aikštės rekonstrukcija, reikėjo dar prieš tai kviestis archeologus. Kam viešai deklaruoti, kad mums istorija yra brangi, o tikrumoje mes ją kišame giliai po asfaltu.
Pavojus likti miestu be savasties
– Esate ironiškai užsiminęs, kad kituose miestuose su Radviliškiu susijusių eksponatų, ko gero, yra daugiau nei pas mus pačius...
– Yra. Ir muziejuose, ir privačiose kolekcijose. Aikštės rekonstrukcijos metu irgi girdėjau gandų, kad kai kurie daiktai buvo siūlomi kolekcionieriams.
Šeduvoje, kai vyko gatvių rekonstrukcija, irgi sklido gandai, kad buvo rasta kirvukų, kitokių senovinių daiktų, kurie vėliau buvo siūlomi kolekcionieriams.
Kituose miestuose gausu eksponatų, susijusių su Radviliškiu. Pavyzdžiui, Anykščiuose yra pakabinta drezinos nuotrauka. Anykštėnams tai tik vaizdinys. Tai, kad ją vairuoja Radviliškio stoties viršininkas Slavskis, jiems nerūpi.
Kaune esančiame Švietimo istorijos muziejuje yra eksponuojama moksleivio dėžutė žvakėms ir knygoms, pagaminta 1840 metais. Ji aprašyta, kad radviliškietis tėvas Šimkus padovanojo ją savo sūnui.
Panevėžyje privačioje kolekcijoje yra milžiniškas dubeniuotas akmuo, atvežtas nuo Radviliškio malūno.
Šiauliuose geležinkelio muziejuje yra labai daug daiktų ir nuotraukų, susijusių su Radviliškio geležinkeliu.
– Privatininkų kolekcijose yra ir su Radviliškiu susijusių dokumentų.
– Apie dokumentus – atskira kalba. Sovietmečio pabaigoje miesto senosiose kapinėse griūdamas medis apgadino vokiečių paminklą – akmeninį kryžių. Kalbama, kad rekonstruojant jį, buvo išimta kapsulė, kuri atsidūrė privačioje kolekcijoje.
Apie 1997 metus, rekonstruojant Radviliškio geležinkelio stotį, statybininkai sienoje rado stiklinę kapsulę su dokumentais. Kur ji ir jos turinys šiandien, niekas nežino.
Klaipėdos gatvėje esantis Vytauto obeliskas stovi pastumtas į šoną. Originalius jo pamatus sudaužė ir išvežė, o juk ir ten turbūt buvo kapsulė.
– Tad kaip pagerinti situaciją, kad neliktume miestu be istorijos?
– Būtina vieninga sistema. Mes turime tokią unikalią miesto istoriją, kurios gali pavydėti net didmiesčiai. Pas mus vyko partizaninės kovos, vadų suvažiavimas. Minaičius drąsiai galime vadinti laikinąja sostine, juk čia dvi savaites buvo susibūrusi aukščiausia valdžia, priimti Lietuvai svarbiausi dokumentai, čia išrinktas ketvirtasis šalies Prezidentas Jonas Žemaitis.
Bet jaunimas nenoriai važiuoja į Minaičius. Ten trūksta interaktyvios veiklos, kuri sudomintų jaunus žmones. Reikalingos naujos sudominimo formos. Šios patirties galima pasisemti iš kitų miestų ir muziejų.
Pasigendu mokytojų iniciatyvos. Reikėtų padaryti Radviliškyje ekspediciją, kad žmonės leistų nuskenuoti jų turimas istorines nuotraukas. Šiai mano minčiai pritarė Lizdeikos gimnazijos pedagogė Alvydė Panova, tad tikiuosi, kad pavyks surengti ekspediciją jau šį pavasarį.
Turime pagaliau sukrusti. Užsimerkti ir istoriją sukišti po asfaltu gal ir lengviausia, bet ar atleis mums už tai ateities kartos? Ar norime likti miestu be savasties?
Kalbino Monika GRUNDAITĖ
Autorės nuotr.
Miesto istorija besidomintis Alvydas Tamošiūnas: „Užsimerkti ir istoriją sukišti po asfaltu gal ir lengviausia, bet ar atleis mums už tai ateities kartos?“.
Radiniai, aptikti rekonstruojant Radviliškio miesto aikštę.
Radinių, rastų aikštės rekonstrukcijos metu, vietos.
Asmeninės nuotr.
1937 metais Radviliškyje vykusio parado metu. Nuotraukoje aiškiai matosi akmeninis grindinys.
Radviliškio miesto aikštės rekonstrukcijos metu buvo atkastas senasis akmeninis grindinys.
Po raudonų plytų arka buvo aptiktas medinis latakas – XVI-XIX amžiaus radinys.