Kon­fe­ren­ci­joje pasisakyta už gy­vy­bę

Kon­fe­ren­ci­joje pasisakyta už gy­vy­bę

Kon­fe­ren­ci­joje pasisakyta už gy­vy­bę

Kel­mė­je su­reng­ta kon­fe­ren­ci­ja „Sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­ja: pa­tir­tis ir per­spek­ty­vos“. Min­ti­mis da­li­jo­si moks­li­nin­kai, Svei­ka­tos apsaugos mi­nis­te­ri­jos ir ke­le­to Lie­tu­vos sa­vi­val­dy­bių at­sto­vai.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Da­ly­vau­ja pi­lo­ti­nė­je pro­gra­mo­je

Dėl di­de­lio ne­dar­bo ir ki­tų so­cia­li­nių pro­ble­mų Kel­mės ra­jo­ne bu­vo pa­ly­gin­ti daug sa­vi­žu­dy­bių. Kel­miš­kiai pri­si­jun­gė prie Lie­tu­vos ro­ta­rie­čių ini­ci­juo­tos ir re­mia­mos sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­jos pro­gra­mos.

Kaip paaiš­ki­no Ro­ta­ry In­ter­na­tio­nal apy­gar­dos Nr. 1462 2014 – 2015 me­tų val­dy­to­jas Vy­gin­tas Gri­nis, Lie­tu­vos ro­ta­rie­čiai ieš­ko­jo sri­ties, ku­rią ga­lė­tų rem­ti. Vers­li­nin­kas Vla­das La­šas pa­suf­le­ra­vo, jog la­bai opi sa­vi­žu­dy­bių pro­ble­ma.

Šiai pro­gra­mai įgy­ven­din­ti skir­ta 35 tūks­tan­čiai JAV do­le­rių. Pa­sak V. Gri­nio, dau­giau­sia nu­vei­kė Vil­niaus, Kau­no ir Šiau­lių ro­ta­rie­čiai. Šiau­lie­čiai kar­tu su Kel­mės ir ki­tų ap­skri­ties sa­vi­val­dy­bių klu­bais pa­rė­mė Kau­no jau­ni­mo psi­cho­lo­gi­nės pa­gal­bos li­ni­ją.

Ka­dan­gi sa­vi­žu­dy­bių pro­ble­ma la­bai ak­tua­li kai­mo vie­to­vė­se, nu­spręs­ta pen­kio­se pi­lo­ti­nė­se sa­vi­val­dy­bė­se vyk­dy­ti sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­jos pro­gra­mą.

Pir­mo­sios kregž­dės Lie­tu­vo­je bu­vo ku­piš­kė­nai. Praė­ju­sių me­tų ge­gu­žę kel­miš­kiai, Ro­ta­ry klu­bo na­rės Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rės Ire­nos Si­ru­sie­nės ini­cia­ty­va kar­tu su dar ke­tu­rio­mis Lie­tu­vos sa­vi­val­dy­bė­mis pa­si­ra­šė me­mo­ran­du­mą ir nu­spren­dė da­ly­vau­ti pro­gra­mo­je.

Veikloje dalyvauja so­cia­li­niai dar­buo­to­jai, me­di­kai, se­niū­ni­jų ir bend­ruo­me­nių at­sto­vai, po­li­ci­jos pa­rei­gū­nai, vai­ko tei­sių gy­nė­jai. Su­reng­ta pi­lie­ti­nė dis­ku­si­ja sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­jos te­ma. 187 žmo­nės da­ly­va­vo mo­ky­muo­se, 121 – tęs­ti­niuo­se mo­ky­muo­se, ku­riuo­se su­ži­no­jo, kaip at­pa­žin­ti sui­ci­di­nių min­čių tu­rin­čius žmo­nes, kaip jiems pa­dė­ti, o jei­gu taip įvy­ko, kaip pa­dė­ti nu­si­žu­džiu­sių­jų ar­ti­mie­siems. Po mo­ky­mų kel­miš­kiai pa­ren­gė sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­jos al­go­rit­mą.

Praė­ju­siais me­tais sa­vi­žu­dy­bių skai­čių bu­vo pa­vy­kę su­ma­žin­ti iki 7. Vi­si nu­si­žu­džiu­sie­ji vy­rai. Pir­mą­syk Kel­mės ra­jo­nas ne­bu­vo tarp sa­vi­žu­dy­bių skai­čiu­mi pir­mau­jan­čių ra­jo­nų. Skai­čius bu­vo ma­žes­nis už Lie­tu­vos vi­dur­kį.

Ta­čiau šie­met per aš­tuo­nis mė­ne­sius jau nu­si­žu­dė 7 žmo­nės. 6 vy­rai ir 1 mo­te­ris. Nu­si­žu­džiu­sių­jų am­žiaus vi­dur­kis 54 me­tai.

Anks­tes­niais me­tais sau gy­vy­bę atim­da­vo po de­šimt – ke­lio­li­ka žmo­nių. Šie­met apie 40 sui­ci­di­nių min­čių tu­rė­ju­sių žmo­nių priė­mė spe­cia­lis­tų pa­gal­bą. Prie psi­chi­kos svei­ka­tos cent­ro Sa­vi­val­dy­bė steigs psi­cho­lo­go eta­tą. Kel­miš­kiai da­ly­vau­ja Vil­niaus uni­ver­si­te­to ty­ri­me, ku­ris aiš­ki­na­si nu­si­žu­džiu­sio­jo ar­ti­mų­jų po­rei­kius.

Ar lie­tu­vis gy­vens taip kaip šve­das?

Svei­ka­tos apsaugos mi­nis­te­ri­jos Vi­suo­me­nės svei­ka­tos de­par­ta­men­to di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja Aud­ro­nė Ast­raus­kie­nė ak­cen­ta­vo, jog sa­vi­žu­dy­bės yra opi so­cia­li­nė, kul­tū­ros ir švie­ti­mo pro­ble­ma. Emig­ra­ci­ja, žmo­nių vie­ni­šu­mas, skur­das, psi­cho­lo­gų trū­ku­mas ir žmo­nių ne­drį­si­mas kreip­tis pa­gal­bos – tai prie­žas­tys ženg­ti lem­tin­gą žings­nį.

„Lie­tu­vos žmo­gus tu­ri tei­sę gy­ven­ti taip ge­rai ir taip il­gai kaip suo­mis ar šve­das, – sa­kė A. Ast­raus­kie­nė. – De­ja, šve­dų vy­rai gy­ve­na 12 me­tų il­giau ne­gu lie­tu­viai.“

Iš Kel­mės, Ku­piš­kio, Kai­šia­do­rių, Va­rė­nos, Ra­sei­nių, Uk­mer­gės, Rie­ta­vo, Rad­vi­liš­kio ra­jo­nų su­si­rin­ku­sius kon­fe­ren­ci­jos da­ly­vius svei­ki­no Kel­mės ra­jo­no me­ras Vac­lo­vas And­ru­lis.

Sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­jos pa­tir­ti­mi da­li­jo­si Kel­mės ir Ku­piš­kio sa­vi­val­dy­bių dar­bo gru­pių veik­los kor­di­na­to­rės I. Si­ru­sie­nė ir Va­li­ja Šap. Ku­piš­kė­nams pa­vy­ko su­bur­ti apie 80 sa­va­no­rių, ku­rie lan­ko pa­gy­ve­nu­sius žmo­nes, juos iš­klau­so, dir­ba pa­gy­ve­nu­sių žmo­nių psi­cho­lo­gi­nės pa­gal­bos li­ni­jo­je, ku­rią iš­lai­ko du vie­tos ūki­nin­kai ir ke­le­tas rė­mė­jų. Lie­tu­vo­je iki šiol veik­da­vo tik jau­ni­mo psi­cho­lo­gi­nės pa­gal­bos li­ni­ja, nes daž­niau prieš sa­ve ran­ką pa­ke­lia jau­ni žmo­nės. Eu­ro­pos vals­ty­bė­se 75 pro­cen­tai nu­si­žu­džiu­sių­jų – vy­res­nio am­žiaus žmo­nės. Pa­na­šios ten­den­ci­jos jau ste­bi­mos ir Lie­tu­vo­je.

Pra­ne­ši­mą „Emo­ci­nė pa­ra­ma šiuo­lai­kiš­kai, po­kal­biai in­ter­ne­tu“ pa­ren­gė Emo­ci­nės pa­ra­mos tar­ny­bos"Jau­ni­mo li­ni­ja“ Kau­no pa­da­li­nio va­do­vė Vai­da Žlio­bai­tė.

Em­pa­ti­jos rei­kia mo­ky­ti nuo ma­žens

Kel­mės de­ka­nas Min­dau­gas Gri­ga­lius pa­si­da­li­jo min­ti­mis, jog anks­tes­nė sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­ja bu­vo vi­suo­me­nės pa­smer­ki­mas – sa­vi­žu­džius lai­do­da­vo už ka­pi­nių tvo­ros.

Šian­dien į šiuos da­ly­kus žiū­ri­ma to­le­ran­tiš­kiau. Kar­tais ir dva­si­nin­kui žmo­gus per iš­pa­žin­tį pra­si­ta­ria, jog ky­la min­čių apie sa­vi­žu­dy­bę. Ku­ni­gas ga­li tik pa­guos­ti, pa­tar­ti, ta­čiau įspė­ti spe­cia­lis­tus ar pra­neš­ti tar­ny­boms ne­ga­li, nes tai yra iš­pa­žin­ties pa­slap­tis.

M. Gri­ga­liaus nuo­mo­ne, vai­kus nuo ma­žens rei­kia mo­ky­ti sa­va­no­rys­tės ir em­pa­ti­jos, su­ras­ti ir su­pras­ti ki­tą žmo­gų, pa­žin­ti vi­sas am­žiaus gru­pes. Gy­vai bend­rau­ti su žmo­nė­mis, o ne in­ter­ne­tu, pa­si­sle­piant už dirb­ti­nės šyp­se­nė­lės. Pa­vyz­džiui, už­sie­ny­je jau­nuo­liai on­ko­lo­gi­niams li­go­niams skai­to poe­zi­ją, skam­bi­na gi­ta­ra. Sto­jant į uni­ver­si­te­tą rei­kia pa­teik­ti do­ku­men­tus apie sa­va­no­riš­kus dar­bus ir apie tai, kaip jie se­kė­si.

„Rei­kia la­bai ne­daug. Bū­ti ne vie­nam ša­lia ki­to, o bū­ti kar­tu“, – sa­kė de­ka­nas.

Kel­mės psi­chi­kos svei­ka­tos cent­ro di­rek­to­rė Lai­mu­tė Ur­be­lie­nė pa­tei­kė skai­čius: dėl sui­ci­di­nių min­čių šie­met į Psi­chi­kos svei­ka­tos cent­rą jau krei­pė­si 28 žmo­nės, 16 krei­pė­si pa­kar­to­ti­nai. Jiems su­teik­ta psi­cho­lo­go kon­sul­ta­ci­ja, kai ku­rie pa­siųs­ti gy­dy­tis į sta­cio­na­rą.

Lie­tu­vos svei­ka­tos moks­lų uni­ver­si­te­to pro­fe­so­rė Svei­ka­tos psi­cho­lo­gi­jos ka­ted­ros ve­dė­ja, Eu­ro­pos psi­chiat­rų są­jun­gos na­rė Ni­da Že­mai­tie­nė sa­vo pra­ne­ši­me „Ką da­ry­ti, kai esi „karš­ta­me taš­ke“? pa­tei­kė pra­kti­nių pa­ta­ri­mų, kaip elg­tis nu­vy­kus į na­mus, ku­riuo­se gy­ve­na nu­si­žu­dy­ti ke­ti­nan­tis žmo­gus ar­ba nu­si­žu­džiu­sio­jo ar­ti­mie­ji.

Ly­gių ga­li­my­bių plėt­ros cent­ro pro­jek­tų eks­per­tė Mar­ga­ri­ta Jan­kaus­kai­tė ap­žvel­gė ins­ti­tu­ci­jų bend­ra­dar­bia­vi­mą ko­vo­jant su smur­tu ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je ir są­sa­jas tarp smur­to ir sa­vi­žu­dy­bių.

Vil­niaus uni­ver­si­te­to Kli­ni­ki­nės ir or­ga­ni­za­ci­nės psi­cho­lo­gi­jos ka­ted­ros do­cen­tas Pau­lius Skrui­bis pa­si­da­li­jo vil­nie­čių pa­tir­ti­mi mo­kant sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­jos „var­ti­nin­kus“.

Pa­tir­ti­mi da­li­jo­si Ku­piš­kio, Rie­ta­vo, Kai­šia­do­rių, Va­rė­nos sa­vi­val­dy­bių at­sto­vai.

Au­to­rės nuo­tr.

Sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­jos Lie­tu­vo­je pro­jek­to ini­cia­to­rius ro­ta­rie­tis Vy­gin­tas Gri­nis sa­kė, jog pro­jek­tą re­mia ne tik Lie­tu­vos, bet ir ki­tų vals­ty­bių ro­ta­rie­čiai.

Į kon­fe­ren­ci­ją ak­tua­lia Lie­tu­vai te­ma pri­si­rin­ko da­ly­vių iš įvai­rių ša­lies ra­jo­nų.

Kon­fe­ren­ci­ją ve­dė Ku­piš­kio sa­vi­val­dy­bės sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­jos dar­bo gruo­pės veik­los kor­di­na­to­rė Va­li­ja Šap ir Šiau­lių te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos di­rek­to­rius Re­mi­gi­jus Ma­žei­ka.

Kel­mės de­ka­nas Min­dau­gas Gri­ga­lius ap­gai­les­ta­vo, jog nė­ra spe­cia­lis­tų, ga­lin­čių chi­rur­gi­niu bū­du pa­to­bu­lin­ti žmo­gaus sie­lą.