
Naujausios
Policijos salė vos talpino kaltinamuosius
Šiandien Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato posėdžių salėje toliau ketinama nagrinėti itin didelės apimties sukčiavimo bylą. Šiaulių apylinkės teismas neturi galimybės vienoje posėdžių salėje sutalpinti visų proceso dalyvių, todėl teismo posėdis vakar ir šiandien vyksta policijoje.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Šitiek kaltinamųjų, juos lydinčių Šiaulių apskrities policijos Konvojaus būrio ir nuo galvos iki kojų ginkluotų Viešojo saugumo tarnybos pareigūnų, advokatų policijos salė greičiausiai dar nėra mačiusi. Tačiau po teismo posėdžio galima buvo tik pasidžiaugti puikiu padėties suvaldymu ir disciplina.
Minėtoje baudžiamojoje byloje yra 38 kaltinamieji ir 34 nukentėjusieji. Dvi dienas vykstančiame teismo posėdyje dalyvauja 19 kaltinamųjų, kurie yra suimti, ir tiek pat kaltinamųjų, kuriems nuosprendžio leista laukti laisvėje.
Per dvi dienas teismas planuoja apklausti daugiau nei 50 liudytojų – vien į vakarykštį teismo posėdį buvo kviečiami 29. Tiesa, atvyko ne visi – kai kurie atsiuntė prašymus dėl nedalyvavimo posėdyje. Liudytojai nurodė įvairias neatvykimo priežastis: dėl senyvo amžiaus, dėl to, kad nebeprisimena 4–5 metų senumo įvykių, dėl didelio atstumo (liudytojai, kaip ir nukentėjusieji, gyvena įvairiose Lietuvos vietose).
Vakar liudyti pakviestas ir Alytaus pataisos namų direktorius Kęstutis Jasmontas bei ikiteisminį tyrimą vykdęs tyrėjas – šio tyrėjo dalyvavimą posėdyje inicijavo kaltinamieji, ėmę teigti, kad ikiteisminio tyrimo metu jiems buvo daromas spaudimas.
Prašymą dėl Lietuvos valstybės atstovo dalyvavimo posėdyje pateikė prokuroras. Jo nuomone, nebuvo užtikrinta, kad Alytaus pataisos namuose kalintys nuteistieji nedarytų nusikaltimų. Juk kažkodėl turėjo mobiliojo ryšio telefonus ir jais skambindavo gyventojams.
38 asmenys (32 vyrai, 6 moterys) kaltinami sukčiavimu organizuotoje grupėje, neteisėtu prisijungimu prie informacinės sistemos, neteisėtu disponavimu elektronine mokėjimo priemone arba jos duomenimis, neteisėtu mokėjimo priemonės ar jos duomenų panaudojimu ir valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens vardo pasisavinimu.
Per ikiteisminį tyrimą buvo nustatyta, kad kaltinamieji, dažniausiai atliekantys bausmes Alytaus pataisos namuose, nuo 2012 metų birželio iki tų pačių metų lapkričio mėnesio skambindavo žmonėms ir įvairiais būdais bandydavo išvilioti jų pinigus.
Kaltinamieji prisistatydavo banko, policijos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, prokuratūros ar ligoninės darbuotojais. Dažniausiai skambinusieji bandydavo įtikinti aukas, kad per jų sąskaitas „plaunami“ pinigai, todėl norint užkirsti kelią minėtiems nusikaltimams būtina padiktuoti prisijungimo prie elektroninės bankininkystės slaptažodžius ir kodus.
Tai pirmieji teismo posėdžiai, kurie vyksta Šiaulių apskrities policijos komisariate.
Ankstesni šios bylos nagrinėjimo posėdžiai vyko nuotoliniu būdu, pasitelkiant internetines priemones. Tačiau dėl didelės bylos apimties, daug kaltinamųjų, sudėtinga buvo organizuoti darbą ir užtikrinti tvarką posėdžių metu. Pirmasis posėdis šioje byloje įvyko pernai rugpjūčio 30 dieną.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Sutalpinti į teismo posėdžių salę šitiek proceso dalyvių nėra galimybės, todėl sukčiavimo bylos nagrinėjimo posėdžiai dvi dienas vyksta Šiaulių apskrities policijos posėdžių salėje.