
Naujausios
KOMENTARAS
Neatsakingas politikų žaidimas mokinių likimais
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Praėjusi savaitė Joniškio rajono švietimo gyvenime buvo permaininga, kaip ką tik pasibaigusios vasaros oras arba buvęs premjeras, kurio nuomonė keisdavosi rytą ir vakare.
Košę užvirė rajono politikai, lengva ranka nuspaudę mygtukus, balsuodami už Mindaugių pagrindinės mokyklos, turėjusios nuo šių mokslo metų pradžios tapti Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos skyriumi, faktinį uždarymą.
Teoriškai tai skambėjo kitaip: „klasių komplektų nustatymas“, bet realybėje „ta pati panelė, tik kita suknelė“. Klasių, rajono tarybos sprendimu, Mindaugiuose neleista komplektuoti nė vienos, nors iš anksto planuota, kad jos bus penkios.
Nežinia, ar politikai tokie nenuovokūs, ar jiems kažkas „pakišo kiaulę“, bet sprendimas priimtas be didelių diskusijų.
Klausimas dėl klasių komplektų nustatymo iš pradžių buvo svarstomas rajono tarybos komitetuose. Juose pristatytas projektas, kad Mindaugių skyriuje bus 5 komplektai, dalis jų – jungtiniai. Mokinių pagal pateiktus prašymus ir teorinius duomenis dar iki rugpjūčio 31-osios direktoriaus pareigas ėjęs buvęs vadovas Identas Adomaitis suskaičiavo daugiau kaip 50.
Kažkodėl rajono tarybos nariams tuo metu nekilo klausimas, ar tikrai susirinks tiek moksleivių, gal keli nubyrės, ir kaip tada reikės „sulipdyti“ numatytas klases iš teorinių vaikų?..
Dar įdomiau, kad ne tik tarybos nariai, bet ir pats klausimą taryboje pateikti turėjęs Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Jonas Novogreckis nesusimąstė, kas mokiniams Mindaugiuose ves pamokas, kai didelė dalis pedagogų vasarą išėjo iš darbo ir liko beveik vien dirbusieji antraeilėse pareigose.
Tos pačios mokytojos prieš rugsėjo 1-ąją šveitė, dažė klases, nes sprendimas, priimtas pavasarį, nepaisant neužtikrintumo galiojo toks – rugsėjo 1-ąją Mindaugių pagrindinė mokykla tampa skyriumi. Vaikai lieka tose pačiose patalpose. Beje, neturinčiose privalomo higienos paso...
Dar rugpjūčio 29-ąją Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Jonas Novogreckis, apsilankęs Mindaugių skyriuje ir susitikęs su tėveliais bei keliais pedagogais, palinkėjo gerų ateinančių mokslo metų. O per naktį vedėjo galvoje subrendo nauja idėja: atėjęs į rajono tarybos posėdį jis iš tribūnos staiga pateikė kitą klasių komplektų rajono mokyklose skaičių, pareiškęs, kad dalis mokinių tėvų prašymus yra parašę ne tik Mindaugių mokyklos skyriui, bet ir Kriukų pagrindinei arba kitoms mokykloms.
Tad realių vaikų iš aptarnaujamos teritorijos vietoje 56 tėra 25 ir jis siūlo neformuoti nė vieno iš penkių numatytų klasių komplektų Mindaugių skyriuje, nes per mažai mokinių – klasėje jų turi būti bent 10.
Toks sprendimo projektas išdėstomas į posėdį susirinkusiems rajono politikams, kurie turi lemti vaikų likimą, nors dar iš vakaro jie prieš akis turėjo kitą planą. Tarybos narių dauguma tarsi užsirišusi akis, nematydama spaudžia mygtukus už.
Apstulbęs lieka ir valdančiųjų koalicijos narys, socialdemokratas Kostas Joniškis, kuris vėliau atviravo į posėdį atskubėjęs dėl diskutuotino klausimo, ar liks kultūros centro skyrius Bariūnų kaime, bet dėl Mindaugių mokyklos skyriaus išlikimo neturėjęs abejonių. Jo balsas tyruose, prašant nepalikti tėvų nežinomybėje likus parai iki mokslo metų pradžios, lieka neišgirstas.
Politikų sprendimo supykdyti tėvai, Mindaugių mokyklos bendruomenė tą patį vakarą dar spėja kreiptis į Švietimo ir mokslo ministeriją ir Vyriausybės atstovę Šiaulių apskrityje dėl absurdiškos situacijos: kitose mokyklose klasių komplektai jau suformuoti, kur dėsis jų vaikai?
Švietimo ir mokslo ministerija reagavo stebėtinai greitai. Jau kitą rytą, rugpjūčio 31-ąją, į Mindaugius buvo išsiųsta darbo grupė, kurios narys, Švietimo ir mokslo ministerijos vyresnysis specialistas Gintautas Meilūnas žurnalistei aiškiai pasakė, kad tokie sprendimai, kokių ėmėsi Joniškio rajono politikai, mokslo metų išvakarėse nedaromi, kad būtina vadovautis „protingumo principu“. Kur ir kieno protas buvo išėjęs pasivaikščioti?..
Suglumę tėvai bei likę pedagogai net ir tokioje suirutėje parodė vienybės dvasią ir pateikė pilietiškumo pamoką – rugsėjo 1-ąją į mokslo metų pradžios šventę Mindaugiuose susirinko ne 25, kaip skaičiavo vedėjas, bet 43 mokiniai.
Į šventę atvykusi Vyriausybės atstovė Asta Jasiūnienė patvirtino, kad pasielgta neapdairiai ir sprendimo projektą ji stabdys. Tačiau problema dėl to neišsisprendžia, nes vaikų vis tiek nepakanka formuoti penkis numatytus klasių komplektus, ir jiems vis tiek reikės rinktis kitas mokyklas.
Sprendimo projektas gali būti stabdomas tik dėl teisinių priežasčių – kai kurių formuluočių ir terminų. Tad galutinis rezultatas lieka tas pats – mokiniai blaškomi po kitas mokyklas.
Kaltųjų ieškoti galima visur. Tėveliai ir vaikai turėjo užtikrinčiau rinktis Mindaugių mokyklą, jei norėjo, kad ji išliktų. Mokytojai neturėjo skubėti išeiti iš darbo, sprukdami, kaip iš skęstančio laivo. Buvęs direktorius ir Švietimo, kultūros ir sporto skyrius turėjo geriau bei laiku suskaičiuoti realius klasių komplektus.
Tačiau didžiausia kaltė tenka sprendimus priimantiems politikams. Nes neaiški situacija dėl Mindaugių pagrindinės mokyklos buvo jau praėjusiais mokslo metais.
Rajone grėsmingai mažėjant mokinių (per dešimtmetį rajone jų skaičius krito dvigubai – nuo penkių iki dviejų su pusę tūkstančio – aut. past.) buvo akivaizdu, kad minėta ugdymo įstaiga išgyventi neturi galimybių. Tad nereikėjo vedžioti tėvelių ir vaikų už nosių, paverčiant mokyklą kitos ugdymo įstaigos skyriumi, bet iškart pavasarį priimti sprendimą ją uždaryti.
Buvo ir kitas variantas – ne toks sąžiningas, bet patiems politikams naudingas. Jie galėjo tiesiog palikti numatytus 5 klasių komplektus, o rugsėjį nesusirinkus pakankamai mokinių, „nusiplauti rankas“, sakydami, kad tėvai kalti, išvežioję vaikus kitur.
Moralas, perfrazuojant liaudies patarlę, būtų toks: politikų spaudžiamas mygtukas žvirbliu išlekia – jaučiu sugrįžta. Ypač per rinkimus...
Autorės nuotr.
Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Jonas Novogreckis, iš vakaro palinkėjęs mokiniams ir tėvams sutikti rugsėjo 1-ąją Mindaugiuose, jau kitą dieną pristatė tarybai siūlymą nekomplektuoti klasių, tai reiškia – skyrių uždaryti.
Mindaugių mokykla uždaryta, politikų sprendimu liko dar vienas tuščias pastatas rajone.