
Naujausios
Radviliškio ponai be limuzinų negali – tuo vėl domisi prokuratūra
Opozicijai nepavyko užkirsti kelio Radviliškio savivaldybės administracijos užmojams važinėti brangiausios komplektacijos automobiliais, nors šių dviejų automobilių pirkimą Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) įvardijo neskaidriu.
Tarybos valdantieji – konservatoriai ir socialdemokratai – balsavo už taikos sutartį, kuri vėl atvėrė vartus prabangioms mašinoms. Radviliškio ponų trauka limuzinams vėl sudomino prokuratūrą.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Pasipriešino opozicija
Septynių taikos sutarčiai nepritariančių balsų nepakako, kad tokia sutartis nebūtų pasirašyta.
Dauguma Tarybos narių pareiškė nusišalinantys nuo šio klausimo nagrinėjimo neva dėl to, kad ir jiems gali tekti važinėti prabangiaisiais automobiliais, tad klausimą teko nagrinėti iš esmės.
Prieš taikos sutartį balsavo darbiečiai Jurgis Baublys, Justas Malinauskas, socialdemokratas Eduardas Martynkinas ir „valstietis“ Sigitas Zajančkauskas, o „valstiečiai“ Dalius Čapaitis, Jonas Povilaitis ir darbietė Rima Tarbūnienė susilaikė.
Tačiau kiti 17 politikų paspaudė žalius mygtukus ir palaimino Savivaldybės administracijos ir UAB „Transalda“ taikos sutartį, reiškiančią, kad Savivaldybė nebeprašys Vilniaus apygardos teismo nutraukti prabangių automobilių pirkimo sutarčių, toliau mokės už jas įmokas ir važinės ne bet kaip, o poniškai.
Radviliškio savivaldybės administracijos ieškinys su prašymu nutraukti praėjusiais metais pasirašytas pirkimo sutartis dviem prabangios komplektacijos automobiliams pirkti Vilniaus apygardos teismui buvo pateiktas po to, kai VPT šį pirkimą įvardijo neskaidriu.
Apie Savivaldybei nepalankias VPT išvadas praėjusių metų spalio mėnesį buvo rašyta ir „Šiaulių krašte“, str. „Ponams reikėjo limuzinų“.
Pirkimas vykdytas neskaidriai, pažeidžiant Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo nuostatas, Savivaldybė dirbtinai ribojo konkurenciją, lėšas naudojo neracionaliai, todėl pirkimo sutartys dėl lengvojo automobilio „VW Passat“ pirkimo daugiau nei už 29 tūkstančius eurų ir mikroautobuso „VW Multivan“ pirkimo bemaž už 54 tūkstančius eurų turės būti nutrauktos – toks buvo praėjusių metų spalio mėnesį pateiktas VPT verdiktas.
Šimtas reikalavimų neišgąsdino tik „Transaldos“
VPT dėmesį patraukė daugiau nei 100 privalomųjų reikalavimų abiems automobiliams, kurie šiuos automobilius turėjo paversti itin prabangiais.
Tarp prabangiųjų norų mikroautobusui – LED priekiniai žibintai, elektra valdomos mikroautobuso šoninės durys bei bagažinės dangtis, tamsios spalvos iš „Alcantara“ medžiagos pagaminti sėdynių apmušalai, ruda automobilio spalva.
Lengvajame automobilyje, atvirkščiai, turėjo būti šviesios odos sėdynių apmušalai, parkavimo sistema su galinio vaizdo kamera, navigacijos sistema su nurodyto dydžio ekranu, lietaus jutiklis, stipriau tamsinti galiniai langai bei kita papildoma komforto ir saugumo įranga.
VPT teigimu, pateiktos abiejų automobilių techninės specifikacijos buvo tokios, kad jas atitiko tik „Volkswagen“ Group priklausantys automobiliai: mikroautobuso – tik brangiausia ir gausiausiai sukomplektuota VW „Multivan“ versija „Highline“. Tas pats pasakytina ir apie pirktą lengvąjį automobilį „VW Passat“.
Tad nieko keista, kad atsirado vienintelis pardavėjas, galėjęs pasiūlyti nurodytos komplektacijos automobilius – Šiaulių Volkswagen centru įsivardijanti UAB „Transalda“, iš kurios Savivaldybė yra pirkusi ir daugiau automobilių.
Taikos sutartis – kad nebūtų nuostolių?
Po nepalankaus VPT verdikto Savivaldybės administracija lapkričio mėnesį raštu informavo tarnybą, kad pirkimo sutartys bus nutrauktos.
Tačiau į Vilniaus apygardos teismą dėl automobilių pirkimo sutarčių nutraukimo buvo kreiptasi kone po pusmečio – šių metų balandžio mėnesį. Tuo metu lengvasis automobilis jau vežiojo Savivaldybės valdininkus. Nespėta gauti tik mikroautobuso.
Kol teismas pradėjo nagrinėti ieškinį, buvo mokamos reikiamos įmokos už automobilius, buvo sumokėtas ir avansas.
UAB „Transalda“ paskaičiavimu, nutraukus sutartis, ji patirtų tūkstantinių nuostolių ir teismo būtų prašoma taikyti restituciją. Anot Savivaldybės juristo Arnoldo Matuzevičiaus, tai reikštų, kad Savivaldybė netektų viešojo pirkimo būdu įsigytų dviejų automobilių bei būtų teismo įpareigota atlyginti bylos šalių patirtus nuostolius.
Nuostoliai, rugpjūčio mėnesio duomenimis, vien už automobilį „VW Multivan“ siektų per 15 tūkstančių eurų, už „VW Passat“ automobilį – per 16 tūkstančių.
Natūralu, kad UAB „Transalda“ ir trečioji šalis – bankas DNB – prarasti naudingas sutartis nesutiko, todėl pasiūlė Savivaldybės administracijai sudaryti taikos sutartį, kuri reikštų, jog Savivaldybė atsisako savo ieškinio, pirkimo sutartys nėra nutraukiamos, o įmokos už automobilius mokamos toliau.
Tokiai taikos sutarčiai ir pritarė rajono Tarybos dauguma, nors opozicija tam ir prieštaravo.
Eduardas Martynkinas stebėjosi, kodėl Savivaldybės administracija delsė pusę metų ir tik po to pateikė ieškinį teismui tarsi specialiai „augindama“ mokamas įmokas.
Sigito Zajančkausko nuomone, jau pats laikas administracijai prisiimti asmeninę atsakomybę – tegul susidariusius nuostolius padengia už tai atsakingi asmenys.
Justas Malinauskas sakė nesuprantantis, kodėl reikėjo mokėti įmokas net tada, kai vienas automobilis vis dar negautas ir kai jau buvo žinoma VPT išvada dėl netinkamo pirkimo.
Į tai Savivaldybės juristas Arnoldas Matuzevičius atsakė, jog pirmiausia buvo susirašinėjama su „Transalda“ ir tik jai bei bankui nesutikus su pasiūlymu nutraukti sutartis, buvo kreiptasi į teismą.
Pirkimu susidomėjo prokuratūra
Šiuo pirkimu susidomėjo ir Šiaulių apygardos prokuratūra, kurioje buvo vertinamos Radviliškio rajono savivaldybės automobilių pirkimo aplinkybės viešojo intereso gynimo tvarka.
Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Gabrielė Gendvilaitė „Šiaulių kraštą“ informavo, jog proceso metu buvo kreiptasi į Viešųjų pirkimų tarnybą, kuri, atsižvelgusi į nustatytus Viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimus, nurodė nutraukti imperatyvioms įstatymo nuostatoms prieštaraujančias Radviliškio rajono savivaldybės administracijos pirkimo sutartis, sudarytas su uždarąja akcine bendrove „Transalda“ ir DNB banku.
Pasak G. Gendvilaitės, kadangi Radviliškio rajono savivaldybės administracija informavo Viešųjų pirkimų tarnybą, jog priėmė sprendimą nutraukti sutartis, prokuratūrai nebuvo pagrindo taikyti viešojo intereso gynimo priemones ir praėjusių metų pabaigoje prokurorė R. Timofejavienė priėmė nutarimą atsisakyti taikyti viešojo intereso gynimo priemones.
Tačiau praėjusią savaitę prokuratūra vėl gavo pareiškimą, kuriame dėl tos pačios situacijos prašoma taikyti viešojo intereso gynimo priemones. Gautas pareiškimas šiuo metu yra vertinamas kartu su kitais duomenimis.
Autorės nuotr.
Prabangiu automobiliu „VW Passat“ važinės Radviliškio savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė.
Radviliškio rajono savivaldybės administracija taikos sutartimi įtvirtins savo užmojus važinėti prabangiais automobiliais.