Naujausios
Akmenės greitojoje – šnipinėjimo skandalas
Į Akmenės rajono policiją kreipėsi šio rajono Greitosios medicinos pagalbos centro direktorės pareigas laikinai einanti Rima Seniūnienė – laikinoji įstaigos vadovė paprašė nustatyti, kas įsilaužinėja į jos darbo kabinete esantį kompiuterį ir naršo po jos asmeninę bei tarnybines pašto dėžutes.
Marius STAŠINSKAS
kriminalai@skrastas.lt
Gresia ir laisvės atėmimas
R. Seniūnienė pareigūnams pasakojo dar rugpjūčio 8-osios vėlų vakarą, būdama namuose, į mobilujį telefoną gavusi pranešimą, kad yra prisijungta prie jos asmeninės elektroninio pašto paskyros.
Prisijungęs veikėjas nusikopijavo bei persisiuntė asmeninius direktorės elektroninius laiškus. Tas pats naudotojas kišo nosį ir į įstaigos vadovės tarnybinės paskirties elektroninio pašto dėžutes. Čia rastus laiškus jis taip pat nusikopijavo.
Pranešimą apie šnipus Akmenės rajono greitosios medicinos pagalbos centre gavę teisėsaugininkai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto prisijungimo prie informacinės sistemos.
Kai nedorėliai bus pričiupti, jiems maža nepasirodys – už knaisiojimąsi po svetimas elektroninio pašto dėžutes gresia ne tik viešieji darbai, bauda, areštas, bet ir laisvės atėmimas iki dvejų metų.
Nauji slaptažodžiai neapsaugojo
Ar daug prakaito šnipai išliejo, braudamiesi į direktorės elektroninę erdvę? Paaiškėjo, kad piktavaliams tereikėjo „nulaužti“ tik R. Seniūnienės kompiuterio slaptažodį. Jį įvedus atsiverdavo prieiga ir prie moters asmeninio, ir prie tarnybinio elektroninio pašto dėžučių.
Po pirmojo šnipų akibrokšto direktorė kreipėsi pagalbos į kompiuterių specialistą. Šis įvedė nustatymus, kad slaptažodžių kompiuteris reikalautų tiek jį įjungiant, tiek mėginant naudotis elektroniniu paštu. Tačiau ir tai nepadėjo – į direktorės kompiuterį ir vėl buvo įsilaužta.
Tada įstaigos vadovė kreipėsi į policiją. Pagal vieną iš versijų įtariama, kad tarnybinio direktorės elektroninio paštu dėžutėse esanti informacija galėjo dominti ką nors iš greitosios medicinos pagalbos centro darbuotojų. Tačiau pareigūnai neatmeta, kad įsilaužėlių paieškos gali nuvesti ir už šios įstaigos sienų.
Vadovė turi konkrečių įtarimų
R.Seniūnienė „Šiaulių kraštui“ sakė esanti tikra, kad šnipų ausys kyšo tarp jos vadovaujamos įstaigos darbuotojų.
„Joks prašalaitis įeiti į mano kabinetą ir naudotis mano kompiuteriu negalėjo, – įsitikinusi direktorė. – Klausiau darbuotojų, ar kas nors iš jų nebuvo prisėdę prie mano kompiuterio asmeniniais reikalais. Atsakymas buvo neigiamas“.
Direktorės kabinetas yra rakinamas. Iki šiol manyta, kad raktus nuo jo turi tik ji pati ir įstaigos mechanikas. Pastarasis įsilaužimo metu atostogavo ir buvo išvykęs. Todėl direktorė neatmeta, kad raktą nuo senos spynos galėjo turėti dar kas nors iš įstaigos darbuotojų.
R. Seniūnienė turi ir konkrečių įtarimų. „Kai žmogus neatlieka pareigų, kai jam dėl to pareiški pastabą, tada ir prasideda tokie dalykai, – mįslingai kalbėjo pašnekovė. – Dabar pakeitėme kabineto durų spyną, raktus nuo jos turiu tik aš, tad kurį laiką turėtų būti ramu“.
Pavogė ir konfidencialius duomenis
Kokia informacija R. Seniūnienės elektroninio pašto dėžutėse galėjo dominti įsilaužėlius? Direktorė neatmetė, kad šnipus greičiausiai domino tarnybinė informacija, kuria tikėtasi sukompromituoti ją ir įstaigos dalininkus iš savivaldybės.
„Tačiau aš neįsivaizduoju, kokios kompromituojančios informacijos galima ieškoti viešojoje įstaigoje, kurios dalininkė yra Savivaldybė, – gūžčiojo pečiais R. Seniūnienė. – Greitosios medicinos pagalbos centro finansinė ataskaita yra vieša, skelbiama įstaigos tinklapyje, su ja gali susipažinti kas panorėjęs“.
Nuo šių metų gegužės 22–osios Akmenės rajono greitosios medicinos pagalbos centrui vadovaujančiai R. Seniūnienei didžiausią nerimą dabar kelia tai, kad į šnipų rankas pateko ir elektroniniai dokumentai su visų įstaigos darbuotojų asmens kodais bei kita asmenine informacija.