
Naujausios
VERSMĖS
Netektis sustabdė melodijų tėkmę
Užvenčio seniūnijos Junkilų kaime gyvenanti mokytoja, dainų kūrėja, ir atlikėja, trijų knygelių autorė Valerija Adomaitienė jau metai, kai futliaruose laiko muzikos instrumentus, o sintezatorių tiesiog uždengusi. Po vyro netekties negali nei muzikuoti, nei kurti. „Turiu atsitiesti, bet, matyt, dar ne laikas“, – sako rajono renginiuose žiūrovus savo dvasingomis, susimąstyti verčiančiomis dainomis kerėdavusi moteris.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Užsukti į Junkilus ir pakalbinti netekties vis dar slegiamą Valeriją Adomaitienę išdrįsome tik todėl, kad sulaukėme keleto skambučių. Pasiilgę kūrėjos knygelių su naujomis dainomis į redakciją skambino kitų rajonų muzikos mokytojai. Renginiuose pasigedę jos ir sesers Onos Stankienės atliekamų dainų apie kūrėjos likimą klausė ir Kelmės rajono gyventojai.
„Dar negaliu dainuoti, – savo sielos skauduliu dalijasi ponia Valerija. – Turėjau daug minčių ir idėjų, galvoje sukosi daug melodijų. Viskas dingo. Per tuos metus, kai netekau vyro, dantis sukandusi padariau tik dvi fonogramas, nes jų labai reikėjo. Vyras buvo pirmasis mano kūrybos kritikas ir rėmėjas. Jis man nupirko visus instrumentus: kontrabosą, besedlę, būgną, akordeoną, pianiną, keturis sintezatorius. Laikau visus instrumentus paslėpusi. Per skaudu žiūrėti.“
Nors pats Zenonas Adomaitis neturėjo muzikinio išsilavinimo, iš profesijos buvo žemdirbys, vieną kadenciją buvo išrinktas Seimo nariu, tačiau žmoną nuolat skatino kurti. Turėjo rimo ir ritmo pojūtį. Sukūrusi dainą ponia Valerija pirmiausia ją padainuodavo vyrui. Jis retai kada pagirdavo. Tai žodžiai ne tokie, tai melodijai kažko trūksta, tai stiliaus klaidų yra. Tuomet tekdavo gludinti, taisyti naujai „iškeptą“ kūrinį, kol pradėdavo patikti ir jai pačiai, ir vyrui.
Kartą nuvažiavę į Šiaulius Adomaičiai pamatė labai puikų sintezatorių. Vyras pastebėjo, kaip susižavėjusi į jį žiūri žmona. Tačiau namuose jau turėjo tris sintezatorius. Nors šis ir tobulas, bet Valerija nenorėjo išlaidauti. Parvažiavusi namo, visą naktį tą sintezatorių sapnavo. Po kelių dienų vyras pakvietė važiuoti į Šiaulius. Nupirko naują žmonos išsvajotą sintezatorių.
Galbūt todėl dabar viskas taip skaudžiai poniai Valerijai primena netektį. Vyras finansuodavo ir jos bei jos sesers kūrybos knygelių leidybą. Ponia Valerija jų išleido tris, jos sesuo Ona Stankienė – vieną.
„Visa laimė, kad kartu gyvena dukros šeima, kad sesuo tame pačiame kaime, kad gali šiek tiek pagelbėti vaistai“, – guodžiasi ponia Valerija.
Ji atsisakė darbo mokykloje. Tiesiog nebūtų pajėgusi dirbti. Paskutiniaisiais savo gyvenimo metais vyras kiekvieną pertrauką jai skambindavo į mokyklą. „Kartais net pykdavau, sakydavau, kam tu mane taip dažnai trukdai. O dabar galvoju, kodėl aš su juo taip mažai šnekėjau. Vis prisimenu jo prašymą:"Nu padainiūk!“ Mano didysis kritikas. Gal todėl kol kas negaliu nei dainuoti, nei groti. Gelbsti tik jo automobilis. Kai pasidaro labai blogai, sėdu ir važiuoju į Šiaulius. Pabūnu tarp didesnio būrio žmonių, pereinu parduotuves, šiek tiek aprimstu.“
V. Adomaitienė yra sukūrusi daug dainų liaudiškais motyvais, žemaičių tarme, apie savo krašto grožį, gyvenimo prasmę ir kitus visiems suprantamus ir artimus dalykus. Ramios, melodingos jos dainos renginiuose ne vienam glostydavo širdį.
Dainų autorė viliasi, jog kada nors jos sieloje įvyks lūžis ir vėl paims muzikos instrumentus, vėl kurs. Bet naują kūrybos etapą pradės nuo giesmių. Norėtų išleisti giesmių knygelę.
Paskui galbūt ateis laikas ir dainoms. „Turėčiau atsitaisyti“, – tiki ponia Valerija.
Autorės nuotr.
Visus metus Valerija Adomaitienė nebuvo prisėdusi prie pianino, nepaėmė jokio muzikos instrumento į rankas, tačiau tiki, jog kūrybos troškimas nugalės netekties skausmą.
Dažname renginyje Valerija Adomaitienė ir jos sesuo Ona Stankienė dainuodavo dvasingas, prasmingų žodžių ir gražių melodijų dainas.
Siūlome keletą Valerijos Adomaitienės dainų
VIEŠPATIE, PADĖK
Skridau aš tamsoje, beribėje erdvės,
O priglaudė mane žemelė ant žolės.
Klumpu – keliuos, einu ir nuo žiedų svaigstu,
O, Dieve, kaip išvengt pagundų ir klaidų.
Aš į Tave keliu ir širdį, ir rankas,
O, Viešpatie, padėk takelio neprarast,
Padėki man suprast, kas aš ir kur einu,
Apsaugok nuo audrų, pagundų ir klaidų.
O žemėje kasdien žolynų vis daugiau
Erškėčių ir dagių aš prasmę supratau.
Mus laimini visus žaibais ir lietumi,
O, Dieve, man padėk išlikti žmogumi.
Kai klaidžiosiu tamsoj, kada žvaigždelė ges,
O, Viešpatie, prašau Tu neatstumk manęs.
BROLUŽELI – KAREIVELI
(Lietuvių liaudies dainų motyvais)
Broluželi – kareiveli,
Pareik, pareik vyškeleliu,
Kyk geguti mun kukava,
Tik negaunu žinios tava.
Vyšnių šakas kyk žydieja
Obeleleli draski vieja,
Lauku aš i motineli
Parašyk nuors gromateli.
Šakas berža vietra lunksti
Debeselę sauli dungsti,
Kap geguti užkukava:
–Nebier brolužele tava.
Skausma krita ašareles
Mažutelis seserelis:
– Kam tu pikta kulipkeli
Negailieja broluželi.
PAUKŠTELIS UNT ŠAKELIŲ
Paukštelis unt šakeliu
Susisukis sau lizdeli,
Gyst, gyst par dyneli
Yškuodams sau paneli.
Visi žvalguomies ir žiūram
Kuoki mas paukšteli turam,
Jūds, jūds kap smaleli
Tik laba slauni gysmeli.
Gysmelis pasiklausin
Pasikrapštiem sau pakauši,
Juk tasai miškų paukštelis
Yr strazdelis gydorelis.
Nu pavasaria unkstyva
Linkmin mumis uns per dyna,
Gyst, gyst par dyneli
Yškuodams sau paneli.