Pa­ra­mos mo­kyk­los pre­kėms rei­kia ma­žiau

Pa­ra­mos mo­kyk­los pre­kėms rei­kia ma­žiau

Pa­ra­mos mo­kyk­los pre­kėms rei­kia ma­žiau

Ar­tė­ja rug­sė­jo pir­mo­ji. Ma­žas pa­ja­mas gau­nan­čios šei­mos sku­ba į se­niū­ni­jas su pra­šy­mais gau­ti pa­ra­mą kan­ce­lia­ri­nėms vai­kų pre­kėms ir ne­mo­ka­mam mai­ti­ni­mui. Se­niū­ni­jų dar­buo­to­jai pa­ste­bi, jog pa­ra­mos pra­šy­to­jų tre­jus pa­sta­ruo­sius me­tus ma­žė­ja. Bet ne to­dėl, kad pa­ge­rė­jo gy­ve­ni­mas. Tie­siog ma­žė­ja mo­kyk­li­nio am­žiaus vai­kų, nes jau­nos šei­mos emig­ruo­ja ar­ba iš­si­ke­lia gy­ven­ti į mies­tus.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Nep­ri­tek­liai iš­ve­ja į už­sie­nį

Ty­tu­vė­nų mies­te dėl pa­ra­mos mo­kyk­li­nėms pre­kėms kol kas krei­pė­si tik 14 šei­mų. Per­nai pa­ra­mos pra­šė 59, už­per­nai – 67 šei­mos. Se­niū­ni­jos vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Li­na Lu­ko­šie­nė įsi­ti­ki­nu­si, jog pa­ra­mos pra­šys dar bent dvi­gu­bai tiek šei­mų. Jos su­skubs prieš pat rug­sė­jo pir­mą­ją. Ta­čiau tik­rai bus ma­žiau ne­gu per­nai. Mies­te ma­žė­ja gy­ven­to­jų. Be to, ne­ma­žai čia ne­pra­gy­ve­nan­čių šei­mų su vai­kais pa­trau­kia į už­sie­nį.

Kol kas nė­ra pa­ra­mos pra­šy­to­jų ant­plū­džio ir Pak­ra­žan­čio se­niū­ni­jo­je. Do­ku­men­tus pri­sta­tė 36 šei­mos. Anks­čiau bū­da­vo iki 56 pra­šy­to­jų. Pa­ra­mą mo­kyk­li­nėms pre­kėms pa­pras­čiau gau­ti ne­gu so­cia­li­nę pa­šal­pą. Jei­gu pa­ja­mos kiek­vie­nam šei­mos na­riui ne­sie­kia 153 eu­rų per mė­ne­sį, pa­ra­ma vai­kų kan­ce­lia­ri­nėms pre­kėms pri­klau­so. Be to, ne­svar­bu ar tė­vai yra pri­si­re­gist­ra­vę dar­bo bir­žo­je.

„Tie­siog nė­ra vai­kų, – si­tua­ci­ją ver­ti­na se­niū­ni­jos vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Ele­na Kas­pa­ra­vi­čie­nė. – Še­šios šei­mos se­niū­ni­jo­je įre­gist­ra­vo vai­kus, gi­mu­sius už­sie­ny­je. Įre­gist­ra­vo ir vėl iš­si­ve­žė. Se­niū­ni­jo­je gy­ve­nan­čias ir vai­kus, ku­riems rei­kia pa­ra­mos, au­gi­nan­čias šei­mas bū­tų ga­li­ma at­min­ti­nai iš­var­din­ti.“

Vai­kai užau­ga

Ty­tu­vė­nų apy­lin­kių se­niū­ni­ja – vie­na iš di­džiau­sių ra­jo­ne. Ta­čiau ir jo­je kas­met ma­žė­ja pa­ra­mos mo­kyk­li­nėms pre­kėms pra­šan­čių šei­mų. Už­per­nai jos rei­kė­jo 99, per­nai – 88 šei­moms, šie­met kol kas krei­pė­si 49 šei­mos.

Ži­no­ma, tai ne ga­lu­ti­nis skai­čius. Mat, pa­ra­mos ga­li­ma kreip­tis iki spa­lio mė­ne­sio. Kai ku­rie tė­vai mo­kyk­li­nes pre­kes nu­per­ka iš sa­vų lė­šų, o rug­sė­jį gau­tą pa­ra­mą pa­nau­do­ja pra­ty­bų są­siu­vi­niams, ku­rie yra vie­na iš bran­giau­sių pre­kių.

„Pag­rin­di­nės pa­ra­mos rei­ka­lin­gos šei­mos jau at­ne­šė do­ku­men­tus, – svars­to se­niū­ni­jos spe­cia­lis­tė so­cia­li­niam dar­bui Vil­ma Po­ce­vi­čie­nė. – Tai­gi, pa­ra­mos pra­šy­to­jų bus tik­rai ma­žiau ne­gu per­nai. Dau­ge­lio šei­mų vai­kai užau­go. Vie­ni bai­gė 12 kla­sių, ki­ti išė­jo į pro­fe­si­nes mo­kyk­las. O jau­nų šei­mų į kai­mus neat­si­ke­lia.“

Se­niū­ni­jo­je ma­žė­ja ir so­cia­li­nių pa­šal­pų ga­vė­jų. Lie­pos mė­ne­sį jų bu­vo 39, rugp­jū­tį – tik 26. Šau­kė­nų ir Kra­žių se­niū­ni­jo­se pa­ra­mos pra­šy­to­jų skai­čius daugmaž sta­bi­lus, ski­ria­si vie­na – dviem šei­mo­mis.

Šau­kė­nų se­niū­ni­jos spe­cia­lis­tės so­cia­li­niam dar­bui Lo­re­tos Mu­šaus­kie­nės tei­gi­mu, šei­mų so­cia­li­nę pa­dė­tį va­sa­rą pa­ge­ri­na se­zo­ni­niai dar­bai. Ru­de­nį ir žie­mą, kai dar­bų ne­be­lie­ka, šei­mos vėl pra­šo pa­ra­mos.

Atei­na re­gist­ruo­tis su kū­di­kiu anr ran­kų

Nors Ku­ke­čių se­niū­ni­jo­je pa­ra­mos mo­kyk­li­nėms pre­kėms pra­šan­čių­jų šie­met taip pat ma­žiau (kol kas krei­pė­si tik 20, dar 4 klau­sė, ko­kių do­ku­men­tų rei­kė­tų), ta­čiau nuo­tai­kos čia op­ti­mis­tiš­kes­nės.

Vai­kų se­niū­ni­jo­je ne­ma­žė­ja. Šie­met gi­mė 9. Be to, į tarp Šiau­lių ir Kel­mės iš­si­dės­čiu­sius se­niū­ni­jos kai­mus at­si­ke­lia jau­nų šei­mų. „Atei­na re­gist­ruo­tis su le­liu­kais ant ran­kų, – džiau­gia­si spe­cia­lis­tė so­cia­li­niam dar­bui Da­nu­tė Jo­ku­baus­kie­nė. – Se­niau gy­ve­nan­čios, dir­ban­čios ar ūki­nin­kau­jan­čios jau­nos šei­mos gim­do jau po ant­rą, tre­čią at­ža­lą.“

Su­ma­žė­jo, nes im­tos skai­čiuo­ti vi­sos pa­ja­mos

Vie­no­je iš di­džiau­sių ra­jo­ne Už­ven­čio se­niū­ni­jo­je priim­ti 54 pra­šy­mai dėl pa­ra­mos mo­kyk­li­nėms pre­kėms. Per­nai pa­ra­mą ga­vo 90 mo­ki­nių. Šie­met bus ma­žiau. Ma­žė­ja ir so­cia­li­nių pa­šal­pų pra­šy­to­jų. Nuo 324 per­nai šie­met jų su­ma­žė­jo iki 202.

Šios se­niū­ni­jos spe­cia­lis­tė so­cia­li­niam dar­bui Vir­gi­ni­ja Ži­la­kie­nė tvir­ti­na, jog pa­ra­mos pra­šy­to­jų kaip ir ki­to­se se­niū­ni­jo­se su­ma­žė­jo dėl to, kad ma­žė­ja vai­kų. Ta­čiau „su­vei­kė“ ir ki­ta prie­žas­tis. Žmo­nės ne­no­ri ne­šti į se­niū­ni­ją ban­ko są­skai­tų iš­ra­šų.

Kai jų pra­dė­ta rei­ka­lau­ti, paaiš­kė­jo tik­ro­sios dau­ge­lio šei­mų pa­ja­mos. Pa­vyz­džiui, vy­rai dir­ban­tys to­li­mų­jų rei­sų vai­ruo­to­jais, for­ma­liai už­dir­ba mi­ni­ma­lią ar šiek tiek di­des­nę ne­gu mi­ni­ma­li al­gą. Ta­čiau di­džio­ji da­lis pa­ja­mų jiems atei­na kaip ko­man­di­ruot­pi­ni­giai ir dien­pi­ni­giai.

Tas pa­ts ir su iš­vyks­tan­čiais lai­ki­niems dar­bams į už­sie­nį. Kai su­skai­čiuo­ji vi­sais bū­dais gau­tą už­dar­bį, pa­si­ro­do, jog nei pa­ra­ma mo­kyk­li­nėms pre­kėms, nei so­cia­li­nė pa­šal­pa šei­mai ne­prik­lau­so. Šį pus­me­tį su­tau­py­ta dau­giau kaip 10 tūks­tan­čių eu­rų so­cia­li­nėms reik­mėms skir­tų pi­ni­gų.

Daug ar ma­žai 57 eu­rai?

Pa­ra­ma mo­kyk­li­nėms pre­kėms yra 57 eu­rai. Ji šiek tiek pa­di­dė­ju­si, nes li­tais sie­kė tik 153 li­tus. Tvar­kin­goms šei­moms pi­ni­gai per­ve­da­mi į ban­ko są­skai­tas. So­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mos pirk­ti mo­kyk­li­nių reik­me­nų va­žiuo­ja drau­ge su so­cia­li­nė­mis dar­buo­to­jo­mis.

So­cia­li­nės dar­buo­to­jos tvir­ti­na, jog už li­tais ski­ria­mą pa­ra­mą bu­vo ga­li­ma nu­pirk­ti žy­miai dau­giau rei­ka­lin­gų pre­kių. Už 57 eu­rus išei­na tik bū­ti­niau­sių kan­ce­lia­ri­nių pre­kių krep­še­lis. Jei­gu vai­kas iš anks­tes­nių me­tų dar tu­ri kup­ri­nę, li­ku­sių spal­vo­tų pieš­tu­kų, ra­šik­lių, su to­kia su­ma įma­no­ma iš­si­vers­ti. Jei­gu rei­kia kup­ri­nės, ji vie­na ga­li „su­ry­ti“ vi­są pa­ra­mą. Ge­ra, ko­ky­biš­ka kup­ri­nė kai­nuo­ja apie 60 eu­rų.

Ypač bran­gus kan­ce­lia­ri­nių pre­kių krep­še­lis pir­mo­kui. Jam rei­kia vis­ko: ir kup­ri­nės, ir są­siu­vi­nių, ir pie­ši­mo la­pų, ir ra­šik­lių, ir plas­ti­li­no, ir spal­vo­to po­pie­riaus, ir dau­gy­bės ki­tų da­ly­kų. Už 57 eu­rus vai­ko nie­kaip ne­pa­ruo­ši į mo­kyk­lą.

Ap­siei­na be pa­ra­mos

Pen­kis vai­kus au­gi­nan­ti ir ke­tu­ris į mo­kyk­lą tu­rin­ti iš­leis­ti Pa­du­by­sio kai­mo gy­ven­to­ja Li­na Ta­lan­die­nė sa­ko ne­pra­šan­ti vals­ty­bės pa­ra­mos, nors nei ji, nei vy­ras ne­tu­ri ge­rai ap­mo­ka­mo dar­bo. Gy­ve­na iš ūke­lio. Kar­tais dau­gia­vai­kę šei­mą pa­re­mia ge­ri žmo­nės, tuo, ką tu­rė­da­mi, pa­si­da­li­ja drau­gai. Pa­de­da mo­čiu­tės.

„Vis­ko už­ten­ka, – pa­sa­ko­jo į Šiau­lius prieš rug­sė­jo pir­mą­ją nu­pirk­ti vai­kams pre­kių at­vy­ku­si po­nia Li­na. – Jei­gu vai­kai su­ge­ba dar ir iš­mė­ty­ti ra­šik­lių ar­ba pieš­tu­kų, va­di­na­si, dar net per daug. Vis­ko esa­me per­te­kę.“

Pen­kių vai­kų ma­ma sa­kė tik mi­ni­ma­liai vai­kams per­kan­ti nau­jų dra­bu­žių. Nau­do­ja­si dė­vė­tais. Vie­nas išau­ga, lie­ka ki­tam. Kiek rei­kia nu­per­ka iš dė­vė­tų rū­bų par­duo­tu­vių ar­ba do­va­no­ja ge­ri žmo­nės.

Sep­ty­nis vai­kus glo­bo­jan­ti pa­gry­žu­viš­kė Ni­jo­lė Ba­gū­nie­nė taip pat ne­gau­na pa­ra­mos mo­kyk­li­nėms pre­kėms. Glo­bo­ti­nius su­ruoš­ti į mo­kyk­lą pri­va­lo iš jiems vals­ty­bės ski­ria­mų pi­ni­gų.

Nors ski­ria­mos su­mos nė­ra la­bai ma­žos, ta­čiau mo­kyk­li­nių pre­kių kai­nos yra la­bai di­de­lės. To­dėl vie­šė­da­mi pas duk­rą Aust­ri­jo­je Ba­gū­nai sku­ba į dra­bu­žių par­duo­tu­ves. Čia pi­giau kai­nuo­ja vai­kiš­ki dra­bu­žiai ir ava­ly­nė. Kan­ce­lia­ri­nes pre­kes pirks Lie­tu­vo­je, nes čia jos pi­ges­nės.

„Dar tik pra­džia, – apie pir­ki­nius kal­ba po­nia Ni­jo­lė. – Da­bar su­ruo­šim vi­sus glo­bo­ti­nius į mo­kyk­lą. O rug­sė­jį bus ant­ras eta­pas. Rei­kės su­pirk­ti pra­ty­bų są­ssiu­vi­nius. Per­nai vie­nam vai­kui pra­ty­bų są­siu­vi­niai kai­na­vo apie 80 eu­rų. La­bai bran­gios ir kup­ri­nės. Ga­li­ma pirk­ti ir pi­gią už 20 eu­rų. Bet to­kia neat­lai­kys nė vie­ne­rių moks­lo me­tų. Ypač jei­gu ją ne­šios ber­niu­kas. Jie vis­ką nu­plė­šia grei­čiau – ir kup­ri­nes, ir ba­tus. To­dėl ge­riau ap­si­mo­ka pirk­ti bran­ges­nę. Ji tar­naus ke­le­rius me­tus ir dar ga­li lik­ti ki­tam vai­kui.“

Au­to­rės nuo­tr.

Rug­sė­jo mė­ne­sį tė­vai pa­ti­ria dar vie­ną fi­nan­si­nį smū­gį – tu­ri su­pirk­ti vai­kams bran­giai kai­nuo­jan­čius pra­ty­bų są­siu­vi­nius, ku­rie, ma­mų tei­gi­mu, vie­nam vai­kui at­siei­na apie 80 eu­rų. O jei­gu šei­mo­je ke­li va­kai?

Mo­kyk­li­nio am­žiaus vai­kus au­gi­nan­čius tė­vus šiur­pi­na kup­ri­nių kai­nos. Ko­ky­biš­kos, pa­to­gios, stip­rios ir gra­žios! Bet mi­ni­ma­lų at­ly­gi­ni­mą gau­nan­tys tė­vai už kup­ri­nę tu­ri dirb­ti vi­są sa­vai­tę.