
Naujausios
Moksleiviai ėmė auginti braškes
Kriukų miestelyje (Joniškio r.) moksleiviai broliai Matas ir Simas Rudžiai, tėvo ūkininko Tomo Rudžio paskatinti, šiais metais ėmėsi braškių verslo. Nors tenka keltis ketvirtą penktą valandą ryto, kad nuskintos uogos laiku keliautų į turgų ar tiesiai pas pirkėjus, vyresnysis 17-metis Matas sako, jog darbas jam patinka. Po dvejų metų baigęs gimnaziją yra apsisprendęs studijuoti agronomiją.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Keliasi su gaidžiais
Kriukų miestelio ramioje nuošalioje gatvėje, sodyboje su senu mediniu, vijokliais apaugusiu namu, ir nauja, neseniai užtverta aukšta tvora, pastaraisiais mėnesiais šeimininkauja 17 metų Matas ir 14-metis Simas Rudžiai. Vaikinai keliasi švintant, skuba į braškyną skinti uogų. Jų, vėlyvųjų, šiame pusės hektaro sklype, pati gausa ir derlius tikėtinas dar porą savaičių.
Trys keturios valandos prabėga tupinėjant prie šimto metrų ilgio vagų. Simas ir Matas sako, kad patogiausia skinti braškes klūpomis, specialiai tam jie turi įsigiję antkelius.
Kartu su sūnumis į sodriai žaliuojančias, uogomis apsipylusias lysves rytais „sukrenta“ ir mama, močiutė, talkina tėvo, žinomo rajone ūkininko Tomo Rudžio, darbininkai. Matas atviras: be pagalbos vargiai suspėtų, nes uogos sparčiai noksta pakaitinus saulutei. Negalima jų ilgiau palikti, nes lietus pakenks, ims pūti.
Reklama – iš lūpų į lūpas
„Blogas braškes krauname į kompostą, parduodame tik geros kokybės – gerai nunokusias, dideles, gražias, nepažeistas. Buvo, kai skynėme iš karto ir labai geras, ir tokias, kurių galiukai vos pažeisti, pradėję gesti, bet dėjome atskirai. Gerąsias pardavėme, o prastesnės tiko uogienei. Juk visą uogą išmesti lauk, kai jos tik menka dalelė netinkama valgyti, būtų gaila“, – atsakingai kalba jaunasis braškių augintojas M. Rudis.
Apie brolius braškių augintojus žinia sklinda iš lūpų į lūpas. Tai – pati geriausia reklama. Mama pasiūlė paragauti uogų draugėms, šios papasakojo savo bičiuliams ir atsirado pirkėjų. Braškes jaunuoliai gabena parduoti į Žeimelį (Pakruojo r.), Joniškio turgelį, veža užsakovams į Šiaulius.
„Braškių augintojų Lietuvoje, o ir mūsų rajone yra ne vienas, ir ne du. Tačiau visada reikia kažką sugalvoti, kad patrauktum pirkėją. Nebūtinai naują verslo šaką, bet kitokį pateikimą, kažką unikalaus. Aš puikiai suprantu, kad su broliu iš kitų išsiskiriame jaunu amžiumi. Kai stovime turguje, pirkėjai gal vien iš smalsumo prieina pasidomėti, o paskui nusiperka uogų. Visai kitaip į mus žmonės žiūri, džiaugiasi, pagiria, sako: „Šaunuoliai, kad dirbate, „nešlifuojate“ gatvių“, – įspūdžiais iš prekybos dalijasi Matas.
Patarė ūkininkas tėtis
Jaunuolis „Šiaulių kraštui“ pasakojo jau senokai svarstęs, nuo ko reikėtų pradėti, kuo užsiimti,kad užsidirbtų savų pinigų, prisidėtų prie šeimos biudžeto. Iš pradžių su jaunesniuoju broliu galvojo prašyti tėčio, kad iš savo augalininkystės ūkio skirtų gabalą žemės auginti miežius, rapsus ar kitas grūdines kultūras, būdingas Joniškio kraštui.
Tačiau kartą diskusijoje su tėvu gimė mintis, kad geriausia būtų pasodinti braškių. Kad braškės gerai augtų, prieš tai ūkininkas joje augino žirnių, kurie yra ne tik geras baltymingas produktas, bet ir puikus priešsėlis kitiems augalams.
Pirko 20 tūkstančių daigų
Braškių daigų šeima nutarė įsigyti iš patikimo Andriaus Ragaišio ūkio, įsikūrusio Biržų rajone. Tai – oficialus elitinių braškių daigų iš Vokietijos prekiautojas ir atstovas Baltijos šalyse. Jo parduodami braškių daigai – derlingi jau pirmais metais, tačiau pirkėjas įsipareigoja daigų neplatinti. Už pažeidimus gresia didelės baudos.
Daigai iš Vokietijos parvežami šaldyti.
„Pasikalbėjome su daigų platintoju. Iš pradžių ketinome įsigyti tik ankstyvosios „Clery“ ir vėlyvosios „Malwina“ veislės, tačiau besišnekant nutarėme pirkti ir „Florence“ bei „Delux“ daigų, kad uogų būtų visą sezoną“, – aiškina M. Rudis.
Būsimieji braškių augintojai nupirko apie 20 tūkstančių daigų, kurių sodinimas tapo rimtu iššūkiu. Vaikinams padėjo šeimos nariai ir tėvo ūkio darbininkai, per tris dienas buvo užsodintas pusės hektaro sklypas. Didžiausią dalį, beveik 15 tūkstančių daigų, sudarė ankstyvosios braškės.
Braškės dengtos plėvele, tarpvagiuose paklotas šienas, sumontuota laistymo įranga.
Nors daigai žemėje atsidūrė tik paskutinėmis balandžio – pirmosiomis gegužės dienomis, jau po poros mėnesių, birželio pabaigoje jaunuoliai spėriai dirbo skindami pirmąjį derlių.
„Derlingumas labai priklauso nuo oro sąlygų, o žemės pas mus geros. Vakar, užvakar, kai buvo karštos saulėtos dienos, priskynėme iki 140 kilogramų. Kaip pirmų metų daigams, tai didelis derlius“, – aiškina būsimasis Joniškio „Aušros“ gimnazijos vienuoliktokas Matas Rudis.
Jaunuoliai apie emigraciją negalvoja
Matas nuo 15–16 metų galvoja studijuoti agronomiją. Brolio pėdomis kol kas ketina sekti ir Joniškio Mato Slančiausko progimnazijos būsimasis aštuntokas Simas, nors galbūt iki būsimų studijų dar pakeis savo pasirinkimą. Dirbti ūkyje ateityje jie norėtų kartu, dviese būtų lengviau, nes mato, kiek reikalų tenka sutvarkyti tėčiui.
Viso pokalbio metu Matas nė karto nepaminėjo žodžio „emigracija“, nors apie tai girdi iš bendraamžių.
„Aš stengsiuosi likti Lietuvoje, kelti ekonomiką čia. Jei kažko labai trokšti ir sugebi, darbas bei pastangos atneš rezultatą. Ne iš karto, ne pirmais metais, bet vis tiek ateis. Mes su broliu nemanome, kad šiemet atgausime investicijas, sudėtas į braškyną. Tačiau uogas vis tiek pardavinėjome ne pačiomis didžiausiomis kainomis. Girdėjome, kad Šiauliuose buvo prašoma vienu metu net po 5 eurus už kilogramą. Reikia į pirkėją atsižvelgti, į galimybes“, – teigia Matas Rudis.
Autorės nuotr.
Matas (kairėje) ir Simas Rudžiai pasakojo braškių skinti besikeliantys ketvirtą penktą valandą ryto.
Braškių augintojai pradėjo nuo pusės hektaro braškių sklypo.
Vėlyvosios jaunuolių auginamos braškės – didelės, tamsios, saldžios šiuo metu puikiai dera.
17-metis Matas (kairėje) jau rimtai apsisprendęs studijuoti agronomiją, jo pėdomis kol kas ketina sekti ir 14 metų brolis Simas.
Matas ir Simas sako suprantantys, kad šiuo metu prekiaujant braškėmis jų privalumas yra jaunystė, nes pirkėjai savime susidomi, prieina paklausinėti, pagiria, kad tokie jauni dirba, o ne gatves „šlifuoja“.